Minsk’te Yapılacak En İyi Şeyler

Doğu Avrupa’da, Rusya ve Avrupa arasında bağlantı noktası konumunda olan Belarus, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği ülkelerden. Sovyet esintili geniş caddelere sahip şehirleri, el değmemiş muhteşem doğası, organik meyve ve sebzelerle hazırlanan lezzetleri ile Belarus, Avrupa’da alışılagelmiş destinasyonlardan çok farklı.

Türkiye‘den 2 saatlik uçuş mesafesindeki Belarus’un başkenti Minsk, ülkenin en çok ziyaret edilen noktası. Minsk’le başlayan Belarus seyahatinde ülkenin el değmemiş güzelliklerini keşfedip, yıllardır Avrupa ile Rusya arasında gidip gelen bu ülkenin var oluş savaşına tanık olabilirsiniz.

Minsk’te Yapılacak Şeyler

1. Belarus Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi’ni gezin

Belarus Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi (Belarusian Great Patriotic War Museum) 1944’te İkinci Dünya Savaşı sırasında açılmış. İkinci Dünya Savaşı’ndan büyük ölçüde etkilenen Belarus, savaş sırasında milyonlarca kayıp verdi. Belarus, Stalin’in Sovyetler Birliği’nde hüküm sürdüğü dönemde de birçok acı yaşadı. Müze, ülke tarihinde yaşanan acı olaylar ve hatıralardan izler taşıyor. Kahramanlar Meydanı’ndaki binada yer alan Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi, Bağımsızlık Günü arifesinde, Belarus halkının Nazi işgalcilerinden kurtulmasının 70. yıldönümünde yeniden açıldı.

Prospekt Pobediteley 8, Minsk, Beyaz Rusya, +375 17 327-11-66

2. Bağımsızlık Meydanı’nda gezin

Belarus’un başkenti Minsk’te heykellerin, bahçelerin ve anıtların bulunduğu birçok meydan var, bu yüzden doğal olarak birkaçı bu listeye girmeye hak kazanıyor. Bağımsızlık Meydanı, Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri. Belarus Yüksek Sovyeti (yasama organı), Aziz Simon ve Azize Helen Kilisesi ile Minsk Belediye Sarayı bu meydanda bulunuyor. Burada bir metro istasyonu, bir Lenin heykeli, bir alışveriş merkezi, bir üniversite ile çok sayıda kafe ve bar var. Bağımsızlık Caddesi’nden yürüyüşe başlayan rotayı ve Bağımsızlık Meydanı’nda bitirebilirsiniz.

Praspyekt Nyezalyezhnastsi, Minsk, Beyaz Rusya

3. Tiyatro, opera veya bale izleyin

Minsk gerçekten olağanüstü binalara sahip. Büyük Opera ve Bale Tiyatrosu bunlardan biri. Sovyet egemenliğinin hakim olduğu birçok ülkede olduğu gibi Belarus’ta da köklü bir tiyatro, bale ve opera kültürü mevcut. Belarus sanat yaşamına tanık olmak için herhangi bir gösteri için bilet alın ve profesyonel opera ve bale gösterileri ile tipik bir Rus tarzı tiyatrosunu keyifle izleyin.

Ploshchad’daki Parizhskoy Kommuny 1, Minsk 220029, Beyaz Rusya +375 17 334-10-41

4. Gorky Parkı’nda yürüyün

Gorky Park sadece Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunmuyor. Belarus da kendine has bir Gorky Park’a sahip. Bu park 1800 yılında sadece bir bahçe olarak kurulmuş ve daha sonra ünlü Sovyet yazarı Maxim Gorky’nin ismini almış. Gorky Park, bir eğlence parkı, bir buz pateni pisti ve bir gözlemevi ile bolca yeşil alandan oluşuyor. Eğlence parkındaki 56 metre yüksekliğindeki dönme dolap efsane bir manzaraya sahip.

Vulica Frunze 2, Minsk, Belarus

5. Zafer Meydanı’nda bir geçit töreni izleyin

Belarus’un başkenti Minsk’te ziyaret edilecek ikinci önemli meydan Zafer Meydanı. Ulusal televizyon ve radyo kanalının ana ofislerinin yakınında bulunan bu meydan, zafer geçit törenleriyle ve yeni evli çiftlerin düğün fotoğrafları için poz verdiği bir mekan olarak ünlü. Meydan, 1954 yılında inşa edilen Zafer Anıtı’nı bulunduruyor ve meydan Sovyet Ordusu için savaşlarda mücadele eden Belarusluları onurlandırıyor. Ulusal günlerde ve belirli tarihlerde düzenlenen askeri geçit törenine rastlarsanız çok şanslı olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Ulitsa Zakharova, Minsk, Beyaz Rusya

6. Kutsal Ruh Katedrali’ne girin

Komünist zamanlarda yasaklanmasına rağmen, din Belarus’ta önemini koruyan kültürel bir değer. Kutsal Ruh Katedrali (Holy Spirit Cathedral) Belarus Ortodoks Kilisesi’nin merkezi. Tarihi 1633-1642 yıllarına uzanan katedralin bitişiğinde bir de manastır var.

Cyril ve Methodius St 3, Minsk, Beyaz Rusya, +375 17 327-66-09

7. Ulusal Futbol Stadyumu’nda futbol maçı izleyin

Belarus henüz dünya futbolunda adından söz ettiren bir ülke olmasa da başkent Minsk oldukça etkileyici bir milli futbol stadyumuna sahip. Dinamo Stadyumu uzun bir geçmişe sahip ve 2017 yılında yeniden açıldı. İlk kez 1934 yılında açılan bu stat İkinci Dünya Savaşı sırasında ne yazık ki yıkılmış. 1980 Yaz Olimpiyatları ve 1985 20 Yaş Altı Dünya Kupası için kullanılan stadyum günümüzde Belarus Milli Takımının ana evi.

Vulica Kirava 8, Minsk, Beyaz Rusya, +375 17 327-83-29

8. Gözyaşı Adası’na geçin

Sovyetler Birliği’ne dair hatıraları yansıtan sembolik bir anıt olan “Gözyaşı Adası” (Island of Tears) görmeye değer. Adaya küçük bir yaya köprüsü ile geçiliyor. Sovyetler Birliği’nin 1979 ve 1988 yılları arasında gerçekleştirdiği Afganistan saldırısını anlatan anıt Gözyaşı Adası’nı ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı nokta. Adada melek kanatlı genç bir çocuğun kutsal bir heykeli de var. Bu heykel yeni evli ve çocuk sahibi olmak isteyen birçok Belaruslu kadının dokunduğunda çocuk sahibi olacağına inandığı batıl bir inanışı da simgeliyor.

9. Galereya Slavutasts’daki yerel sanat eserlerini inceleyin

Belarus sanatında büyüleyici bir yolculuk için Galereya Slavutasts Sanat Galerisi’ni ziyaret edin. Doğu Avrupa’daki en sıra dışı ve eklektik sanat galerilerinden birisi olan bu merkezde süreli ve daimi sergiler bulunuyor. Galeride sergilenen eşyalar arasında hazine sandıkları, resimler, değerli taşlar, kuru çiçekler, giysiler ve çeşitli gereçler görülebiliyor. Hediyelik eşya seçenekleri de mevcut.

Vulica Maksima Bahdanoviča 21, Minsk, Belarus, +375 17 334-49-85

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like