Mısır Para Birimi Hakkında Bilgiler

Misir-Para-Birimi

Mısır, seyahat severlerin rüyalarını süsleyen zengin tarihi ve kültürel mirasa sahip. Kuzey Afrika’da, Nil Nehri’nin suladığı bereketli toprakların çevresinde, enfes doğal güzelliklerle bezeli Mısır, kültür ve tarih turlarının yanında plajları ve dalış rotaları ile de ilgi çekiyor.

Mısır’a seyahat etmek isteyenlerin aklına ilk gelen sorulardan biri de ülkenin para birimi. Mısır’ın resmi para birimi Mısır Poundu ya da Mısır Lirası. Her iki isim de aynı para birimini ifade etse de Mısır Poundu ismi daha yaygın olarak kullanılıyor.

Mısır Para Birimi

Bir Mısır Poundu (Mısır Lirası), 100 kuruştan oluşuyor. En küçük para birimi her ikisi de madeni para ya da banknot şeklinde bulunan 25 kuruş ve 50 kuruş.

Mısır Poundu’nun banknotları ise (kağıt para) 1, 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 birimden oluşuyor. Mısır’ın resmi dili Arapça olsa da banknotlar iki dilli ve miktarları bir tarafta İngilizce olarak yazılmış. Para üzerindeki görüntüler ülkenin tarihinini yansıtıyor. 50 kuruşluk banknotta II. Ramses, 1 ve 100 poundluk banknotlarda sırasıyla Abu Simbel ve Giza Büyük Sfenks tapınakları bulunuyor.

Mısır Poundu’nun üzerinde LE kısaltması yer alıyor. Bu, Mısır poundunun Fransızca tercümesi olan ‘Livre Egyptienne’ anlamına geliyor. Online ortamda para birimi bazen E£ veya £E olarak kısaltılıyor. Mısır para biriminin uluslararası alandaki kısaltması ise EGP.

Mısır’da döviz kurları ve maliyetler

1 USD 🇺🇸 = 30,90 EGP 🇪🇬
1 EUR 🇪🇺 = 33,53 EGP 🇪🇬
1 CAD 🇨🇦 = 22,85 EGP 🇪🇬
1 GBP 🇬🇧 = 39,22 EGP 🇪🇬
4,87 JPY 🇯🇵 = 1 EGP 🇪🇬
1 TL 🇹🇷 = 1 EGP 🇪🇬
*27 Şubat 2024 tarihinde Mısır Poundu ile yabancı para birimlerinin karşılaştırması

Döviz kurları dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmelere göre anlık olarak değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden Mısır’a seyahat etmeden önce güncel kurları kontrol etmekte yarar var.

Mısır’da hayat şartları hemen hemen Türkiye ile benzerlik gösteriyor. Gıda ve ulaşım fiyatları Türkiye’ye göre oldukça ekonomik. Konaklama açısından da farklı alternatifler bulunduğundan bütçeye göre seçim yapmak kolay.

Sınırlı bütçe ile seyahat edenlerin Mısır’da günde yaklaşık 600 Mısır Poundu (yaklaşık 20 USD) ile yaşayabilmesi mümkün. Bu sade bir oda, yerel yemekler ve bir turistik mekana giriş yapmak için yeterli.

Orta bütçeli bir yolculuk için günlük yaklaşık 1800 Mısır Poundu (yaklaşık 60 USD) işinizi görür.

Mısır’da döviz alım satım ve diğer nakit ipuçları

Birçok seyahat sever, havalimanından otele ulaşım gibi ilk masrafları ödemek için yerel para taşımak ister. Ancak, Mısır’a gitmeden önce seyahatiniz için ihtiyacınız olan tüm parayı yerel para birimine dönüştürmeyi aklınızdan geçirmeyin.

Mısır Turizm Komitesi, seyahat edenlerin ülkeye yerel para biriminde 5.000 Mısır Poundu’ndan (yaklaşık 160 USD) fazlasını getirmesine izin vermiyor. 10.000 USD’ye kadar veya eşdeğeri dövizi getirebilir ve ardından Mısır Sterlini ile döviz borsasında değiş tokuş yapabilirsiniz.

Döviz bozdurma işlemleri tüm havalimanlarında ve birçok büyük otelde bulunuyor. Paranızı değiştirirken, en iyi fiyat için araştırma yapmak iyi bir fikir. Bir anlaşmayı kabul etmeden önce tüm masraflar ve komisyonlar düşüldükten sonra ne kadar alacağınızı sorduğunuzdan emin olun. Mısır poundunuzu aldıktan sonra, onları nasıl taşıdığınız konusunda dikkatli olun.

Nakit parayı bel çantasında gizlemek ve valizinizde veya oteldeki kasada güvende tutmak iyi bir fikir. Taksiler için ödeme yapmadan önce ve pazar yerlerinde pazarlık için küçük banknotlar bulundurduğunuzdan emin olun. Büyük banknotlar sizi yankesiciler için bir hedef haline getirebilir.

Mısır’da ATM’den para çekmek için kart kullanma

Bazen nakit için en kolay ve en ucuz yol yerel bir ATM’den para çekmek. ATM’ler Kahire, İskenderiye, Hurghada ve Şarm El Şeyh gibi büyük şehirlerde kolayca bulunuyor.

Daha uzak bir bölgeye gidiyorsanız, gideceğiniz yere ulaştığınızda ATM’leri bulmakta zorlanacağınız için ayrılmadan önce yanınıza yeterince para aldığınızdan emin olun. Çoğu ATM, yabancı bir kart kullanmak için küçük bir komisyon alıyor, bu nedenle bir kerede büyük miktarlarda nakit çekerek maliyetleri en aza indirebilirsiniz.

Banka kartları ve kredi kartları Mısır genelinde kabul ediliyor (Visa ve Mastercard kartları). Seyahate çıkmadan önce, kartınızın yurt dışında kullanıma açık olduğunu onaylamak ve yurt dışında para çekme ücretlerini sormak için bankanızla bağlantı kurun.

Ayrıca, seyahat tarihlerinizi not etmelerini istemeniz gerekir, böylece kartınızın çalındığını düşünmezler ve bir Mısır ATM’sinde kullandığınızda kartınızı iptal etmezler. Acil bir durum olması durumunda, yedek kartınızın olması iyi bir fikir ve bankanızın yurt dışı yardım hattını not edin.

Nakit Mısır’da her kapıyı açar

Nakit para Mısır’da en sevilen şey. Birçok yerel restoran, mağaza ve tur operatörü kredi kartıyla ödeme kabul etmiyor. Bununla birlikte, yüksek kaliteli mağazalarda ve otellerde kartla ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartıyla ödeme yaparken fatura kesilmeden önce tutarı kontrol ettiğinizden emin olun.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like