Güney Amerika’nın Gizli Cenneti: Montevideo

1
717

Montevideo, Güney Amerika’nın en gelişmiş ülkesi olarak kabul edilen Uruguay’ın başkenti. Rio de la Plata Nehri’nin Atlantik Okyanusu’yla buluştuğu körfezin kıyısına kurulmuş olan şehrin tarihçesi, XVIII. Yüzyılın ilk çeyreğine dayanıyor. Brezilya ve Arjantin arasında uzun yıllar süren çekişmelere sahne olmuş ülke, İspanya Krallığı’na olan sadakatinden ödün vermediği için ülkede günümüzde İspanya etkisi hâkim, günlük dil de haliyle İspanyolca. Buna rağmen, özellikle İngilizce ve ardından Portekizce ülkenin turistik bölgelerinde yaygın olarak kullanılmakta.

Ülkenin toplam 3,3 milyonluk nüfusunun da yarısından fazlası en büyük şehri olan Montevideo’da yaşıyor. Şehrin adının kökeniyle ilgili birden fazla teori var. Bunların en yaygınlarından ilki, ‘Montevideo’ kelimesinin Portekizce ‘Bir tepe görüyorum’ anlamına gelen bir tamlamadan türediği. Diğeri ise ‘Aziz Ovidios’un tepesi’ demek olduğu iddia ediliyor. Bütün teorilerin buluştuğu ortak nokta ise, şehrin adını günümüzdeki şehir merkezinden kolaylıkla görülebilen tek yükselti olan tepeden aldığı.

Montevideo Hakkında Bilgiler

Montevideo şehrinin doğal ve turistik güzelliklerine değinmeden önce, sizlere biraz ülkenin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısından bahsetmek istiyorum. Uruguay denince akla geçtiğimiz sene gazete ve dergilerde sıklıkla karsımıza çıkan ‘Uruguay’a Yerleşmek İçin 10 Sebep’ gibi haberler aklınıza gelecektir.

Uruguay gerçekten de yaşam standartları, kalitesi ve insan haklarına verilen önemle Avrupa’nın önde gelen ülkeleriyle karşılaştırılabilecek düzeyde yüksek olan bir ülke. Ülke eğitim ve gelir dağılımı konusunda kıtada başı çekerken, aynı zamanda eşcinsel evlilik ve marihuana kullanımının yasalarca izin verilmiş olmasıyla Güney Amerika’nın Amsterdam’ı olarak anılacak bir gelişmişlik örneği sergiliyor.

‘Dünyanın En Fakir Devlet Başkanı’ diye söz edilen, maaşının çoğunu yoksullara dağıtması, makam arabası kullanmayı ve makam köşkünde kalmayı reddetmesiyle ünlü José Mujica geçtiğimiz kasım ayında yapılan seçimlerle koltuğunu devretti. Ancak ülkeyi bugünkü haline getirmesinden dolayı, halen siyasette söz sahibi. José Mujica gerek ülke içerisinde, gerekse dünya çapında, gelmiş geçmiş en sevilen politikacılardan biri.

Kısa bir tarih özetinin ardından, isterseniz bizi asıl ilgilendiren konulara geçelim: Montevideo nasıl bir şehir? Burada ne yenir, ne içilir, nerede konaklanır, gezilir görülecek yerleri nelerdir? Daha önce de bahsettiğim gibi, Montevideo körfezin ağzına kurulmuş bir liman şehri. Körfezin yaklaşık 50 km güneyindeki kardeş şehri Buenos Aires’e kıyasla, çok daha huzurlu ve güvenli bir tatil imkânı sunuyor.

Buenos Aires kadar bilindik olmamasına rağmen onun kadar gelişmiş, hem kültürel hem de eğlence hayatı açısından hareketli bir şehir. Neoklasik mimarinin örneklerinin sıklıkla gözünüze çarpacağı Montevideo’da, ihtişamlı binalar, her sokak başında karşınıza çıkan heykeller, kiliseler, sokak sanatının başarılı örnekleri ve kulağınıza çalınan Latin müzikleri ile kendinizi bir filmin içerisindeymiş gibi hissedeceksiniz.

Uruguaylıların en büyük eğlencesi, şehrin yaklaşık 40 km uzunluğundaki sahil şeridi boyunca uzanan Rambla’da yürüyüş yapmak ve gün batımında soğuk bir bira ya da Mate çayını yudumlamak. Zaten şehre adımınızı attığınızda Mate çayının ülke kültüründe ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu kolayca fark edeceksiniz.

Yuvarlak, ahşap kaplardan kamışla içilen bu çayı Uruguaylılar ellerinden düşürmüyor, hatta yolda yürürken, otobüs beklerken, ise gidip gelirken bile bir ellerinde Mate kabı, diğerinde ise sıcak su termoslarıyla geziyorlar. Bizim için ince belli bardaktan içilen tavşan kanı çay neyse, güzel hazırlanmış bir Mate de Uruguay kültüründe benzer bir öneme sahip.

Montevideo’ya gelmişken mutlaka denemeniz gereken bu içeceğin tadı yeşil çayı andırıyor ve içerdiği kafein sebebiyle genellikle sabahın ilk saatlerinde çok tercih ediliyor. Zaten oldukça dost canlısı ve misafirperver bir Latin hakli olan Uruguaylılar, istemesiniz bile size Mate ikram edecek ve denemeniz konusunda ısrarcı olacaklardır. Paraguay, Brezilya ve Arjantin gibi komsu ülkelerde de hem sıcak hem soğuk olarak tüketilen Mate çayı, zamanında ülkemizde de zayıflama çayı olarak pazarlanmıştı.

Şehri çevreleyen Rambla’yı İzmir’in kordonuna benzetebiliriz. Rambla üzerinde pek çok park, halk plajı, spor alanı, café ve restoran da mevcut. Montevideo, şehir merkezinde plaj bulunan ve denize girilebilen az sayıda dünya başkentinden biri. Denizin, daha doğrusu devasa Rio de la Plata Nehri’in suyu tuzlu ve dalgasız. Fakat hem şehir içinde yer almasından, hem de acık deniz olmamasından ötürü alışkın olduğumuz Akdeniz maviliğinde ve berrak değil. Buna rağmen, su temiz ve yüzmeye elverişli. Hem turistler, hem de şehir halkı yıl boyunca denize giriyor.

Şehir merkezinden yürüyerek 15 dakikada ulaşabileceğiniz plajlarda güneşleniyor ve kış aylarında bile sıfırın altına hiç düşmeyen ılıman iklimin tadını çıkarıyorlar. Ülkenin güney yarım kürede olması, yani Türkiye’de kış yaşanırken burada yaz mevsimi yaşanması, kış tatillerini değerlendirmek isteyen biz ‘Kuzeyliler’ için Montevideo’yu ideal bir hedef haline getiriyor.

Montevideo Gezilecek Yerler

Montevideo’da görülmesi gereken turistik yerlerin birçoğu Ciudad Vieja bölgesinde. Yürüme mesafesinde çok sayıda görülecek yer olması, turistler için büyük bir avantaj. Plaza Independencia, şehrin tarihi binalarla çevrili en büyük meydanı. Bu tarihi binaların en önemlilerinden biri olan Teatro Solis, 19. Yüzyılın ikinci yarısında açılmış ve hala kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan şehrin tarihi tiyatro salonu.

Mutlaka görülmesi gereken bir başka yer ise, önceden tren istasyonu olan, şimdi ise restoranların olduğu bir merkez haline gelen Mercado del Puerto. Mercado del Puerto, hem deniz ürünleri hem de ‘asado’ denemek için turistler açısından ideal bir nokta. Palacio Legislativo, parlamento binası, görülmesi gereken bir diğer bina. Ayrıca ziyaret saatlerinde binanın içini gezme şansı da bulabilirsiniz.

Mimari güzelliklerin yanı sıra, Montevideo’da görülmesi gereken 2 park var: Parque Rodo ve Parque Batlle. Yaz aylarında özellikle Pazar günleri parklarda el yapımı hediyelik eşyaların satıldığı açık marketler kuruluyor. Parque Rodo’nun Rambla’ya bakan ucu, günbatımının izlenebileceği en güzel noktalardan biri. Doğayı sevenler için mutlaka görülmesi gereken başka bir nokta ise şehir merkezine yaklaşık 15 km mesafedeki Prado bölgesi. Devasa bir parkı andıran bu yerde yüzyıllık binalar ve orman iç içe geçmiş.

Şehrin botanik bahçesi, Japon bahçesi ve gece randevu alarak güney yarımkürenin gökyüzünü gözlemleyebileceğiniz rasathane de Prado’da yer alıyor.

Uruguay mutfağında, İspanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinin büyük etkisini ölçüde görebilirsiniz. Ayrıca, ülkedeki büyükbaş hayvan sayısı ülke nüfusunun neredeyse 3 katı olduğu için, et tüketimi oldukça fazla. Türkçede barbekü olarak bilinen ‘Asado’, Uruguay mutfağının en önemli parçası ve Uruguaylıların vazgeçilmez Pazar ritüeli. Asado genel olarak sosis, biftek ve pirzoladan oluşuyor, burada denenmesi gereken en önemli ve lezzetli yemekler arasında.

Bir diğer geleneksel tat ise ‘Chivito’. İçinde biftek, jambon, peynir, domates ve marul olan bir sandviç olan Chivito, gün içerisinde atıştırmak için ideal bir lezzet. Eğer ülkenizden binlerce kilometre uzakta bilindik bir tat arıyorsanız, Ermeni göçmenleriyle Uruguay mutfağına giren ‘lehmeyun’, bilinen adı ile lahmacun bulmak mümkün.

Pizza ise, Uruguaylılar günlük hayatlarında en çok tükettiği yemek olmakla beraber, İtalyan pizzasından dikdörtgen ve kalın hamurlu olması ile farklılaşarak Uruguay’ın geleneksel lezzetleri arasına girmiş. Yerel tatlılardan bahsedecek olursak, akla gelen ilk ve en popüler tat ‘Dulce de Leche’. Süt ve şekerden yapılan, tadı karamele benzeyen bu tatlıyı dondurma, pasta gibi diğer tatlıların içinde ya da sürmelik formatta bulabilirsiniz.

Montevideo’da şehir içi ulaşım oldukça kolay, gecenin geç saatlerine kadar şehrin her yerinde toplu taşıma kullanabilirsiniz ve otobüs fiyatları 1 Dolar civarında. Ayrıca 20 Dolara şehrin bir ucundan diğer ucuna taksiyle gidebilmek de mümkün.

Konaklama konusunda da şehir turistlere çok sayıda ve ekonomik imkânlar sağlıyor. Her büyük şehirde olduğu gibi, birçok sayıda hostel ve otel bulmak mümkün. Hostel fiyatları gecelik 20 dolardan başlıyor. Ayrıca, Montevideo’da Couchsurfing üyesi, sizi evlerinde ağırlamak isteyecek çok sayıda insan var. Yerel insanlarla daha çok vakit geçirmek, daha çok arkadaş edinmek ve deneyimlerinizi paylaşmak için kullanılabilecek güzel bir alternatif. (Yazar: Elif Koç)

1 Yorum

  1. […] 176 km² yüz ölçümüne sahip  olan Uruguay bizler için başarılı kaleci Fernando Muslera ile özdeşleşmiş olsa da gerek doğal güzelliği gerek iklimi ile adeta dünyada ki cennetlerden biri konumundadır. Cabo Palonio deniz aslanlarıyla ünlü elektriksiz ve internetsiz her köşesi birer tablo gibi görünen Güney Amerikanın saklı cenneti diyebiliriz. […]

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz