Mordoğan Nerede, Mordoğan’a Nasıl Gidilir?

0
1881

İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı bir mahalle olan Mordoğan, masmavi denizi ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz doğasıyla eşsiz bir destinasyon. Karaburun’un turistik merkezi konumunda olan Mordoğan, turizm alanında önemli bir ivme yakaladı. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Mordoğan, tarihi, doğal güzellikleri, sahilleri ve koylarıyla dikkat çekiyor.

Tam bir Ege kasabası olan Mordoğan’ın özellikle yazları sokakları cıvıl cıvıl oluyor. Nergisi ile nam salmış Mordoğan’ın sokaklarını gezerken çiçeklerin mis gibi kokusunu içinize çekebilir ve unutulmaz köy manzaralarına tanıklık edebilirsiniz.

Mordoğan, İzmir’in en şirin tatil merkezlerinden biri

Mordoğan nerede? 📍

Karaburun’a bağlı bir mahalle olan Mordoğan, İzmir şehir merkezine 84 km uzaklıkta bulunuyor. İzmir-Çeşme Otoyolu’nun Karaburun ayrımına dönerek gidebileceğiniz Mordoğan, zeytin ağaçlı yolları ile keyifli bir yolculuk sunuyor.

Mordoğan’a Nasıl Gidilir? 🚖

1. Özel araçla Mordoğan’a ulaşım 🚗

➡️ İzmir’den Mordoğan’a Nasıl Gidilir?

İzmir şehir merkezi ile 84 km mesafede bulunan Mordoğan’a yaklaşık 1 saat 35 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. İzmir-Çeşme Otoyolu’nun Karaburun çıkışına saparak Mordoğan’a ulaşabilirsiniz.

Karaburun sapağına girdikten sonra yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk daha sizi bekliyor olacak. Dilerseniz Urla yolu üzerinden de Mordoğan’a ulaşabilirsiniz.

Oldukça virajlı bir yolu olan Mordoğan’a ulaşmak için Urla’ya geldikten İçmeler-İYTE Kavşağı’ndan Karaburun’a dönerek Mordoğan’a ulaşabilirsiniz. Yol boyunca zeytin ağaçları ve Ege Denizi size eşlik ediyor olacak.

➡️ İstanbul’dan Mordoğan’a Nasıl Gidilir?

İstanbul ile Mordoğan arasında 575 km’lik bir mesafe bulunuyor. Yaklaşık 5 saat 57 dakikalık bir yolculuk ile İstanbul’dan Mordoğan’a ulaşabilirsiniz. İstanbul İzmir Otoyolunu kullanarak İzmir-Çeşme istikametine doğru yola çıkabilirsiniz.

Bursa-Balıkesir-Manisa yolları üzerinden İzmir’e gelerek İzmir-Çeşme Otoyolu’nu takip edebilir ve Karaburun sapağından çıktıktan sonra Mordoğan’a ulaşabilirsiniz.

➡️ Ankara’dan Mordoğan’a Nasıl Gidilir?

Mordoğan, Ankara’dan 686 km uzaklıkta bulunuyor. Ankara’dan yola çıktıktan sonra 8 saat sonra Mordoğan’a ulaşacaksınız. Mordoğan’a gelmek için Ankara’dan İzmir istikametine doğru yola çıkmanız gerekiyor.

Afyonkarahisar- Uşak- Manisa rotalarını takip edebilir ve İzmir Çeşme Otoyolu’na girdikten sonra Karaburun sapağından çıkarak Mordoğan’a ulaşabilirsiniz.

Mordoğan, Karaburun

2. Uçakla Mordoğan’a ulaşım ✈️

Mordoğan’a en yakın havalimanı İzmir’de bulunan Adnan Menderes Havalimanı. Türkiye’nin pek çok noktasından Adnan Menderes Havalimanı’na gelebilir ve buradan Mordoğan’a geçebilirsiniz. Havalimanı ile Mordoğan arasında 94 km’lik bir uzaklık bulunuyor. 1 saat 9 dakikalık yolculuk ile Mordoğan’a ulaşabilirsiniz.

Havalimanı’ndan Mordoğan’a toplu taşıma aracı ya da Havaş otobüsü bulunmuyor. Adnan Menderes Havalimanı’ndan Karaburun’a aktarmalı olarak gitmek için İZBAN’ı kullanabilirsiniz. İZBAN durağı havalimanı önünde bulunuyor.

Bu hattı kullanarak Hilal durağında inebilir ve daha sonra İzmir Metro’ya binerek Fahrettin Altay durağında inebilirsiniz. Fahrettin Altay’dan Mordoğan otobüslerine binerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalkan 202 numaralı belediye otobüsüne binerek Fahrettin Altay’a gelerek Mordoğan otobüslerine binmek de bir diğer seçenek.

3. Dolmuşla Mordoğan’a ulaşım

Dolmuşla Mordoğan’a ulaşım seçenekleri arasında dolmuş alternatifi de bulunuyor. Üçkuyular’da bulunan semt garajından her saat kalkan Mordoğan dolmuşlarına binerek Mordoğan’a ulaşabilirsiniz.

Üçkuyular’dan Mordoğan yönüne giden ilk dolmuş saat 07.15’te, son dolmuş ise 19.00’da kalkıyor. Üçkuyular’dan Mordoğan’a ulaşımın bedeli 64 TL.

Detaylı bilgiye Mordoğan dolmuşlarının iletişim bilgilerini arayarak ulaşabilirsiniz; 0 (232) 737 81 39.

4. Şehirlerarası otobüsle Mordoğan’a ulaşım

Mordoğan’a en yakın otogar; İzmir Otogarı. İzmir Otogarı’na ülkenin pek çok yerinden seferler düzenleniyor. İzmir Otogarı’na geldikten sonra 555 numaralı otobüsü kullanarak Bornova metro durağına geçebilir ve metroyu kullanarak Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’ne geçebilirsiniz. Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’nden Mordoğan’a giden dolmuşları kullanarak ulaşacağınız noktaya kolayca gidebilirsiniz.

Toplu taşıma araçları olan otobüs ve metroyu kullanmak için İzmirim Kart sahibi olmanız gerekiyor. İzmirim Kart Sahibi değilseniz Bilet 35 ya da VISA ve Mastercard logolu temassız ödeme özelliği olan kredi kartlarıyla da ESHOT otobüslerinde ödeme yapabilirsiniz. 505 numaralı otobüsten metroya yapacağınız aktarmada 120 dakika aktarma hakkı bulunuyor.

İzmirim Kart ile yapacağınız yolculukta İzmir Otogarı’ndan Mordoğan’a gitmek için yetişkinler 12.28 TL, öğrenciler 3 TL, öğretmen ve 60 yaş kart sahipleri ve öğretmenler 7.56 TL ücret ödüyor. Fahrettin Altay’dan dolmuş ile Mordoğan’a gitmek için ise 64 TL ödemeniz gerekiyor.

5. Vapur ile Mordoğan’a ulaşım

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin denizcilik işletmesi İZDENİZ, yaz döneminde Mordoğan’a seferler düzenliyor. Her hafta cumartesi ve Pazar günleri 08:10’da Karşıyaka’dan kalkan vapur, 08.30’da Konak’tan kalkıp 10.10’da Mordoğan’a varıyor.

Dönüşte, 19.00’da Mordoğan’dan kalkıp 20.40’ta Konak’a, 21.00’de Karşıyaka’ya varıyor. 2023 yaz dönemi için güncel bilgileri İZDENİZ’in sayfasından takip edebilirsiniz.

6. Belediye otobüsü ile Mordoğan’a ulaşım

761 numaralı Karaburun-Urla ESHOT otobüsü Mordoğan’dan da geçiyor

Belediyesi’nin toplu ulaşım firması ESHOT otobüslerini kullanabilirsiniz. İzmir’den Mordoğan’a ulaşım için 2 ayrı otobüs değiştirmek gerekiyor. İzmir kent merkezinden Mordoğan’a direkt ulaşım sağlayan belediye otobüsü bulunmuyor. Urla’dan kalkan belediye otobüsünü kullanarak Mordoğan’a aktarmalı (toplam iki otobüsle) ulaşım sağlayabilirsiniz.

Üçkuyular Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’nden 984 numaralı F.Altay-Urla otobüsü ile Urla’ya geldikten sonra, Urla’dan 761 numaralı Urla-Karaburun otobüsüne binerek Mordoğan’a ulaşılabiliyor.

Urla’dan belediye otobüsleri hafta içi 07:00, 09:00, 11:00:13:00, 16:05, 17:00, 21:00 saatlerinde; hafta sonu ise Urla’dan 06:35, 08:25, 10:15, 12:05, 13:55, 15:45, 17:35, 19:25 saatlerinde kalkıyor.

✔︎ Urla-Karaburun belediye otobüsünde İzmirim Kart kullanılıyor. ESHOT ‘D’ Ücret Tarifesi geçerli. Urla-Karaburun Aktarma ESHOT otobüsünde tam bilet ücreti 19,36 TL, öğrenci 5,82 TL, öğretmen ve 60 yaş kartı 12,96 TL, Bilet 35 kullananlar ise 2 kontör ödeme yapıyor.
✔︎ VISA ve Mastercard logolu temassız ödeme özelliği olan kredi kartlarıyla da ESHOT otobüslerinde ödeme yapmak mümkün.
✔︎ Bu hatta Halk Taşıt Uygulaması da geçerli. Her gün 05.00-07.00 ve 19.00-20.00 saatleri arasında İzmirimkart ile yüzde 50 indirimli seyahat edebilirsiniz. Otobüsle ulaşımda aktarma hakkı ise geçerli değil.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz