Muhteşem Bir Akdeniz Tatili İçin Bilmeniz Gerekenler

Akdeniz muhteşem doğası manzarası gastronomik özellikleri tarihi ve kültürel dokusuyla tatil yapmak için muhteşem bir lokasyon oluşturuyor. Akdeniz Bölgesi’nde özellikle yaz aylarında dünyanın birçok noktasından turistler tatil yapmak için seyahat ediyor.

Yaz aylarının oldukça sıcak geçtiği ve güneş banyosu yapmak kadar yüzmenin ve lezzetli yiyecekler yemeninde son derece zevkli olduğu Akdeniz Bölgesi ülkemizin de turizm noktasında lokomotifi konumunda. Hangi tatil seçeneği için olursa olsun bireyler mutlaka Akdeniz’de tatil yapma deneyimini yaşamalı. Yani sakin bir tatil yapmak isteyen bireylerde eğlenceli ve renkli bir tatil yapmak isteyen bireylerde Akdeniz sahillerini tercih edebilir. O yüzden her zevkten bireyin kendisine uygun bir tatil beldesi bulabilmesi mümkün.

Akdeniz kumlu ve çakıllı çeşitli plajları ideal güneşi gece kulüpleri kültür turları ve aqua parkları ile ülkemizin en kaliteli ve en güzel tatil imkanı sunan bölgeleri arasında yer alıyor. Akdeniz Bölgesi’nde de tatilcilerin en çok tercih ettiği il Antalya’dır. Antalya hem karada hem de denizde aktivite yapmak isteyen bireyler için bulunmaz bir tatil imkanı sunuyor.

Antalya hakkında 

Antalya ülkemizde nüfus yoğunluğu kalabalık sayılabilecek ve yüzölçümü bakımından da oldukça geniş bir alanı kaplayan önemli indirimimiz arasında yer alıyor. İlk çağlardan itibaren Antalya topraklarında birçok medeniyet yaşamıştır. Roma Bizans ve Osmanlı’ya ait izlere Antalya’da görebilmek mümkün.

Antalya bölgesinde denize kıyısı olan hemen hemen her ilçede kaliteli otellerle tatil yapabilme imkanı mevcut. Antalya, Lara, Side, Belek ve daha birçok bölge ile ülkemizde tatil yapılabilecek en Gözde alanlardan biridir. Antalya’da 2 adet havaalanı bulunmaktadır. Her iki havaalanı da tatil yapılabilecek ilçelere ve bölgelere oldukça yakındır.

Belek Antalya’da tatilcilerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri. Genel anlamda bellek olarak bilinse de bu alanın ilçe olarak adı Serik’tir. Ultra her şey dahil konseptli ve yüksek bütçeli otelleri burada görebilmek mümkün. Bu bölgede özellikle su sporları da yaygındır. Belek’te devasa aqua parklar gece kulüpleri de bireylerin başını döndürecek kadar güzel.

Genel anlamda kültürel dokusu bakımından otellerin yoğunluk kazandığı bölgenin merkezinde de çok fazla farklılıkla karşılaşılmaz. Bu nedenle oteller bireylerin her şeyi bulup temin edebileceği bir şekilde tasarlanmış durumda. Belek havalimanında son derece yakın olduğu bir lokasyonda.

Bu bölgede tarihi Aspendos tiyatrosu tatilcilerin görebileceği lokasyonlar dan biridir. Öte yandan hem camii hem sinagog hem de kilisenin aynı bahçede bulunduğu Dinler Bahçesi’ni ziyaret etmekte farklı bir deneyim olacaktır. Bu bahçe adeta insanlar arasında saygı sevgi ve hoşgörü temsil etmektedir.

Akdeniz’in incisi Marmaris

Marmaris’te tatil yapmak ülkemizde ve dünyada birçok bireyin hayal ettiği bir aktivite olacaktır. Marmaris yeşil ile mavinin buluştuğu son derece muhteşem doğal güzelliklere sahip olan önemli bir tatil noktası. Marmaris genel anlamda çam ağaçları ile kaplı doğası ve birbirinden güzel plajları ile tatilcilerin ahsa evlerine dönmek istemedikleri harika bir tatil deneyimi sunuyor.

Bölgede faaliyet yürüten oteller ise oldukça kaliteli bir biçimde hem yurt dışından hem de yurt içinden gelen turistlere hizmet sunmaktadır. Marmaris’te herkese hitap eden ve her bireyin mutlu edebilecek aktivitelerin gerçekleştirdiği önemli alanlardan.

Bireyler Marmaris tatilinden önce bölgede gezilip görülecek yerler ile ilgili bir araştırma yaptıklarında çok daha planlı ve faydalı bir tatil yapmış olurlar. Marmaris Akdeniz ve Ege’nin kesiştiği muhteşem bir lokasyona sahiptir. Tertemiz bir denize olan Marmaris mavi’nin ve yeşilin her tonu ile tatil severleri mest ediyor. 

Zengin Marmaris mutfağı

Marmaris mutfağa ve gastronomik özellikleri bakımından da hem Akdeniz Bölgesi’nin hem de Ege Bölgesi’nin izlerini taşır. Deniz ürünlerinin yanı sıra zeytinyağlı birçok yemekte Marmaris’te tatil severleri bekler. Bireylerin tatil işlemlerini gerçekleştirmeleri için oldukça kafalarını karıştıracak olan birçok otel seçeneği bulunuyor.

Özellikle balayı tatili için ya da planlanmış bir yaz tatili için bu bölgeyi tercih edecek olan bireylerin erken rezervasyon imkanlarından faydalanmaları akıllıca bir tercihtir. Marmaris merkezi bakımından da son derece dikkat çekicidir. Mimari yapısı dar sokakları beyaz ile mavinin buluştuğu alanlar bireylerin otel dışında vakit geçireceği harika kafeler merkezde yer almaktadır. Öte yandan bölgede yaşayan bireyler oldukça sıcakkanlı ve misafirperver bir yaklaşıma sahiptir.

Ege’nin incisi Kuşadası

Akdeniz’de başlayıp her iki denizin kesişimi konumunda bulunan Marmaris ile devam eden tatil serüveni Ege’ye doğru yönelmektedir. Bu anlamda ülkemizde Ege Bölgesi’nde tatil yapılabilecek en önemli lokasyonlardan biri de Kuşadası.

Aydın iline bağlı Kuşadası muhteşem limanları ve harika denizi ile turizm konusunda sıkça tercih edilir. Her yıl Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından birçok birey Kuşadası tatili gerçekleştirmek maksadıyla bu bölgeyi tercih etmektedir. Kuşadası plajları ve denizleri konusunda da oldukça nam salmıştır. Ağaçların çiçeklerin ve mis kokuların birbirine karıştığı Kuşadası tatil severlerin ayrılmak istemediği bir alandır.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like