Mükemmel Bir Domain Nasıl Seçilmeli?

0
13

Mükemmel bir domain seçmek için düşünülmesi gereken birden fazla unsur olsa da aslında geneline bakıldığında çok da zor değildir. Sadece web sitenize en çok uyan, sizin için mükemmel domaini bulmak için ne yapmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. En temelde web sitenizin nasıl bir hizmet vereceğine, temasının ne olacağına dikkat ederek alan adı seçimine başlamanız çok daha doğru olacaktır.

Sonrasında ise alan adı seçerken dikkat etmenize gereken diğer unsurların ışığında web siteniz için en doğru alan adını kolayca bulabilirsiniz. Alan adı sorgulama gibi işlemleri yapmak için Natro’dan yaralanabilirsiniz.

Mükemmel Bir Domain Seçmek Neden Önemlidir?

Mükemmel domain yani alan adını bulmak web sitesi kurucuları için oldukça önemlidir. Çünkü domain bir web sitesinin parmak izidir. Web sitesini temsil eden en önemli şeydir. Kullanıcıların web sitenizi kolayca bulması ve unutmaması için alan adının kusursuzca seçilmesi oldukça önemlidir.

Alan adı ile web siteniz benzerlerinde ayrılır ve kendine özel bir alanda yer edinir. Doğru seçilmiş bir domain ile web siteniz birçok kişiye ulaşabilir. Ayrıca her domain tek bir web sitesine aittir bu açıdan tamamen eşsiz bir kimliği olan bir web siteniz olmuş olur.

Bu eşsiz kimliğin doğru bir şekilde seçilmiş olması markanızın büyümesi veya web sitenizin ulaşılabilir olması gibi açılardan titizlikle yapılması gereken bir işlemdir. Domain ile internette kalıcı bir yer edinerek hayallerinize kolaylıkla bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Üstelik gelişen teknoloji ile web siteniz için doğru bir alan adı almak oldukça kolay. Mükemmel alan adını alırken yapmanız gerekenler sıralandığında uzun bir liste oluştursa da bunun gözünüzü korkutmasına izin vermeyin.

Bu adımlardan sonra seçtiğiniz alan adınızı web siteniz için yıllarca kullanacaksınız ve detaylı düşünmekten hiçbir zarar gelmez. Web siteniz için doğru domaini bulduktan sonra ise bu domainin daha önce alınıp alınmadığına bakmak için domain sorgulaması yapmanız gerekir. Eğer tercih ettiğiniz alan adı daha önce herhangi bir kişi tarafından alınmadıysa bu domaini alabilirsiniz ve web sitenizin alan adı olarak kullanabilirsiniz.

Alan Adı Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alan adı seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç unsur vardır:

Domain almadan önce web siteniz için uygun uzantıların ne olduğunu araştırın: Her bir uzantının belirli bir kullanım alanı bulunmaktadır. Web sitenizin hangi alanda varlık gösterdiğini karar verin ve sonra ona uyan uzantıyı bulun.

Domain ile web sitenizin isminin uyumlu ya da tercihen aynı olmasına çaba özen gösterin: Domain bir markanın ya da kişinin web sitesinin kimliğini gösteren önemli bir unsurdur. Web sitenize gelecek olan kişilerin alan adınız ile web sitenizin ya da markanızın adının farklı olmasını istemezler. Web sitenizin ziyaretçileri sizi her türlü mecrada belirli bir isim ile bulmak isteyecekler. Bu yüzden mümkünse alan adınız ile web sitenizin aynı olmasını sağlayın.

Kısa bir domain her zaman mükemmeldir: Alan adınızı olabildiğince kısa seçmeye özen gösterin. Kısa domainler daha fazla akılda kalıcıdır. Markanızın adı veya web sitenizin temsil ettiği şey eğer on beş karakteri geçiyor ise daha kısa ve yine de web sitenizi temsil eden kısa bir domain bulmanız en iyisi olacaktır.

Kolay yazılan ve kolay okunan bir domainden daha mükemmel ne olabilir: İnsanlar kolayca okudukları ve kolayca yazabildikleri her şeyi daha kolay hatırlarlar. Hem kısa hemde kolay yazılabilen ve konulabilen domainler ile web sitenizin akıllarda daha kalıcı bir yer edinmesine ve daha çok ziyaret edilmesine vesile olabilirsiniz.

Telif haklarına dikkat edin: Seçtiğiniz domainin eşsiz olması ve daha önce herhangi bir kişi veya marka tarafından alınmadığına dikkat edin.

En iyi domain için yardım almaktan çekinmeyin: En iyi domain yaratmak için size alan adı oluştururken yardımcı olacak Natro’dan yararlanın. Böylece mükemmel alan adını profesyonel destek alarak seçebilirsiniz.

Domain seçerken sosyal medya ağlarını da unutmayın: Kurulacak olan web sitenizin sosyal medya ağlarında da varlık gösterecek olacağını hesaba katın. Seçtiğiniz domain sosyal medya ağlarında da kullanılabilecek bir karakter dizilimine sahip olsun. Böylece web sitenizin ziyaretçileri sizi her mecrada kolaylıkla bulabilirler.

Natro ile En Uygun Fiyatlı Domain Satın Al!

Web sitenize bir domain almak istiyorsanız, size yardımcı olacak en önemli araç kesinlikle profesyonel bir domain oluştucudan yardım almaktır. Natro hem sizin en iyi şekilde ve kolay şekilde alan adınızı oluşturmaya yardım ederken hem de size çeşitli hizmetler de sunar. Bu hizmetlerin arasında başkalarının alan adınız aracılığıyla sizin bilgileriniz engelleyen whois bilgileriniz gizleme, kolay domain yönetimi, ücretsiz transfer kilidi, iki aşamalı hesap koruma ve 7/24 destek hizmeti bulunur.

Natro domain ve web siteleri konusunda oldukça profesyonel bir marka olmakla birlikte müşterilerine her zaman yardım etme görev bilincindedir. Verdiği bütün hizmetleri kullanıcılarının daha kolay ve kaliteli hizmet verme isteği ile yapar. Alacağınız domain sorgulama, domain alma, web sitesi hazırlama hazır web sitesi alma ve domain satın al gibi bütün işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz