Mykonos’a Nasıl Gidilir?

3
75806

Yunan adaları arasında hareketli gece hayatı ve özgür ruhlara hitap eden muhteşem kumsallarıyla öne çıkan Mykonos (Mikonos), yaz aylarında dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlıyor.

Beyaz badanalı evleri, yel değirmenleri, daracık şirin sokakları ve sokaklarda insanların önünü kesen pelikanlarıyla Mykonos, Yunan adaları arasında en tanınan destinasyonlardan.

Yunanistan‘ın Ege Denizi’nde yer alan Kiklad Adaları’nın merkezinde konumlanan Mykonos’a Türkiye‘den ulaşım için birden çok alternatif bulunuyor.

Mikonos’a nasıl gidilir sorusunun yanıtı için direkt ya da aktarmalı uçak ve feribot seferleri arasından tercih yapmak gerekiyor. Mikonos’a gitmek için Schengen vizeniz olması gerektiğini da anımsatayım.

Mykonosa-Nasil-Gidilir

Mykonos’a Nasıl Gidilir?

1. Mykonos’a feribotla ulaşım 🚢

Konum itibariyle Ege Denizi’nde Yunanistan ile Türkiye arasında neredeyse tam orta noktada yer alan Mikonos’a ana karadan feribotla ulaşım, mesafe nedeniyle uzun sürüyor.

Yunanistan’daki feribot ulaşım ağı daha çok birbirine yakın adaların tamamına uğrayan bir sistemle, bu hattın ana karadaki durağa bağlantısı şeklinde oluyor. Ancak Mikonos, Santorini gibi yüksek sezonda çok ziyaretçi çeken adalardan doğrudan seferlerle Atina’ya gidilebiliyor.

✔︎ Mikonos, Santorini’den 136 mil (hıza göre 2-4.5 saat), Samos’tan 154 mil (6.5 saat), Atina’dan 174 mil (hıza göre 3-5.5 saat), Kavala’dan 430 mil (12 saat) uzaklıkta.

Mikonosa-Nasil-Gidilir

✔︎ Türkiye’den Mykonos’a direkt feribot seferi yok. İzmir Seferihisar’dan kalkan feribotlarla Samos’un Karlovasi Limanı’na seyahat edip, aynı limandan kalkan feribotla Mykonos’a geçmek en pratik, hızlı ve ucuz yol.

Dönemsel olarak Sakız Adası‘ndan da seferler var. Sakız Adası’na İzmir Çeşme’den yarım saatte ulaştıktan sonra, Sakız’dan Mykonos’a 6 saatte geçebilirsiniz.

Türkiye’de bazı seyahat firmalarının Türkiye çıkışlı cruise turları da Mykonos’a uğruyor. Ancak bu turların çoğunda Mykonos’ta konaklama yapılmadan birkaç saat uğranıyor.

Türkiye dışında Mykonos’a feribotla geçmek için Atina’nın Pire Limanı’ndan kalkan feribotları kullanmak gerekiyor. Mykonos’a yıl boyunca Atina Pire Limanı’ndan düzenli seferler var.

Blue Star Ferries, Hellenic Seaways, Anek Lines, Minoan Lines feribot şirketlerinden bilet alarak Pire’den Mykonos’a yolculuk yapabilirsiniz. Feribotla Atina-Mikonos yolculuğu 5.5-6 saat sürüyor.

Sea Jets firmasının hızlı feribotu ile Atina’dan Mikonos’a 2 saat 40 dakikada ulaşmak mümkün.

Mykonos-Feribot-Bileti

Yüksek sezonda Atina Pire Limanı dışında, Kavala, Santorini, Samos, Rodos ve Sakız Adası’ndan da Mikonos’a direkt sefer bulmak mümkün.

Mykonos feribot bileti fiyatları standart feribotlar için 20-30 euro, super-fast denilen hızlı feribotlar için 45-50 euro arasında değişiyor. Birçok feribot firması esnek fiyatlandırma yapıyor. Feribot biletini ne kadar önce alırsanız o kadar ucuza bulma şansınız artıyor.

Yunan adaları feribot seferleri 2 ay öncesinden belli oluyor. Yüksek sezonda, resmi tatiller ve bayram (Paskalya) dönemlerinde feribotlarda yer bulmak çok zor. Bu yüzden rezervasyonu son dakikaya bırakmamak gerekiyor.

2. Mykonos’a uçakla ulaşım ✈️

Mykonos’a Türkiye’den direkt uçak seferleri yalnızca yaz döneminde Atlasglobal firması tarafından yapılıyordu. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Mykonos’a haftanın 3 günü gerçekleştirilen seferler bir dönem Türkiye’den birçok kişinin Mykonos’a rahatlıkla gidip gelmesini sağladı. Ancak Atlasglobal de Atatürk Havalimanı da tarihe karıştı.

Mykonos-Nasil-Gidilir

Türkiye’den direkt uçak seferlerinin yapılmadığı Mykonos’a Yunanistan’ın başkenti Atina ve Selanik’ten aktarmalı uçuşla ulaşım mümkün. Olympic Air, Aegean Airlines, Sky Express, Ryan Air ve Volotea ile Mikonos’a Atina ve Selanik’ten direkt uçabilirsiniz.

Mykonos Havalimanı, ada merkezine 4 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine KTEL (belediye) otobüsleri, taksi ya da kiralık motor ve araçla geçebilirsiniz.

Mykonos nerede? 📍

Mykonos’a ne zaman gitmeli? 📅

Mikonos, tipik Akdeniz ikliminin görüldüğü bir ada. Deniz sezonunun mayıs ayında başladığı adada eylül sonuna kadar denizin tadını çıkarmak mümkün. Genellikle açık ve güneşli havanın görüldüğü adada yaz aylarında ortalama sıcaklık 26 derece.

Mykonos otellerinin en yoğun olduğu aylar haziran, temmuz ve ağustos.

Kış döneminde azalan ziyaretçi sayısına bağlı olarak birçok işletme tatile giriyor. Bu yüzden adanın canlı ve turistik dönemini hissetmek istiyorsanız en doğru zaman haziran, temmuz ve ağustos ayları.

Dünya jet sosyetesinin akın akın geldiği Mykonos’un tadını çıkarmak için ilk aşamada feribotla mı yoksa uçakla mı yolculuk yapacağınıza karar verin. Ulaşıma karar verdikten sonra adada tatil planını netleştirme zamanı!

Önceki İçerikÇandarlı Nerede, Çandarlı’ya Nasıl Gidilir?
Sonraki İçerikAdatepe’ye Nasıl Gidilir?
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

3 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz