Nahçıvan’a Nasıl Gidilir?

Azerbaycan’a bağlı bir özerk cumhuriyet olan Nahçıvan, Türkiye’nin en doğu noktası olan Iğdır’ın Aralık ilçesinden geçen Aras Nehri boyunca ülkemizle kara sınırına sahip. Bölge kaderini değiştiren birçok önemli olaya ev sahipliği yapan Nahçıvan’a Türkiye’den hava yolu ve kara yoluyla gidilebiliyor.

Azerbaycan ile yapılan uluslararası anlaşma ile her iki ülke vatandaşları pasaporta ihtiyacı olmaksızın kimlikleriyle seyahat edebiliyor. Yanı başımızdaki komşumuz Nahçıvan’a kara yoluyla ulaşım oldukça kolay olmasına rağmen ülkemizde henüz Nahçıvan’ın bir turizm destinasyonu olarak görülmemesi acı verici.

Nahçıvan Nerede? 📍

Nahçıvan, kuzeyde ve doğuda Ermenistan, güney ve batıda İran ile çevrili. Nahçıvan’ın kuzeybatıda ise Türkiye ile 11 km’lik bir kara sınırı bulunuyor. Türkiye tarafında Dilucu Sınır Kapısı, Nahçıvan tarafında ise Sederek Sınır Kapıları Aras Nehri üzerine inşa edilen Hasret Köprüsü ile birbirine bağlanıyor.

Nahçıvan’ın özerk cumhuriyet olarak bağlı olduğu Azerbaycan’la herhangi bir kara sınırı yok. Karabağ’da yaşanan gelişmelerin ardından varılan anlaşmayla yakın gelecekte Nahçıvan ile ana vatan Azerbaycan arasında bir kara yolu koridoru açılması planlanıyor.

Nahçıvan Haritası 🗺

Nahçıvan’a Nasıl Gidilir? ✈️

Türkiye’den Nahçıvan’a hava yoluyla İstanbul’dan, kara yoluyla ise Iğdır’dan geçiş yapılabiliyor. Hava yolu en pratik yöntem olsa da uçak biletlerinin fiyatları çok yüksek maalesef. En ekonomik yöntem ise Iğdır’dan kalkan minibüslere ya da otobüslere binmek.

Nahçıvan’da Azerbaycan Manatı kullanılıyor. Kur TL’den dolayı değişken

1. Türkiye’den Nahçıvan’a uçakla nasıl gidilir?

Türkiye’den Nahçıvan’a uçak seferleri İstanbul’dan yapılıyor. İstanbul Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yıl boyunca Nahçıvan’a düzenli uçak seferleri var. Türk Hava Yolları bu güzergahta en sık uçan hava yolu. Dönemsel olarak Azerbaycan Hava Yolları ve bazı özel firmaların da uçak seferleri yapılıyor.

İstanbul’dan Nahçıvan’a direkt uçak seferi ile yolculuk 2 saat 15 dakika sürüyor. Uçakla aktarmalı yolculuk için ise İstanbul’dan Bakü’ye giderek Bakü-Nahçıvan uçak seferlerini takip edebilirsiniz. Bir başka yöntem de Iğdır’a uçakla gelip oradan minibüs ya da otobüse binmek.

Türkiye’nin en doğu noktası

2. Türkiye’den Nahçıvan’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Nahçıvan’a Otobüsle Nasıl Gidilir?: Iğdırlı Turizm’in İstanbul’dan Nahçıvan’a her gün düzenli otobüs seferleri bulunuyor. Esenler Otogarı’ndan kalkış yapan otobüs Alibeyköy Otogarı’na da uğruyor. İstanbul’dan Nahçıvan’a her gün 09.30, 12.30 ve 17.00’de otobüs kalkıyor. İstanbul-Nahçıvan otobüs bileti fiyatı 500TL. (18 Nisan 2022) Fiyatlar akaryakıt fiyatlarına göre güncelleniyor. Yolculuk 1 gün 1 saat civarında sürüyor. Sınırda bekleme süresine göre yolculuk süresi de değişiyor.

İstanbul-Nahçıvan Otobüs Güzergahı: Esenler, Alibeyköy, Harem, Sultanbeyli, Kaynarca, Kurtköy, Gebze, İzmit, Adapazarı, Düzce, Bolu, Gerede, Ilgaz, Tosya, Osmancık, Merzifon, Tokat, Suluova, Amasya, Erbaa, Niksar, Reşadiye, Suşehri, Erzincan, Tercan, Aşkale, Erzurum, Horasan, Pasinler, Sarıkamış, Kars, Selim, Kağızman, Tuzluca, Iğdır, Iğdır Dilucu Sınır Kapısı ve Nahçıvan Otogar.

Iğdır’dan Nahçıvan’a Otobüsle Nasıl Gidilir? Iğdırlı Turizm’in her gün İstanbul’dan Nahçıvan’a yaptığı otobüs seferleri Iğdır Otogarı’na da uğruyor. Bu otobüsleri kullanarak Iğdır’dan Nahçıvan’a otobüsle geçmek mümkün. Iğdır-Nahçıvan otobüs bileti ücreti 80 TL civarında.

Iğdır-Nahçıvan dolmuşları Iğdır Belediye Meydanından kalkıyor

3. Iğdır’dan Nahçıvan’a dolmuşla nasıl gidilir?

Nahçıvan’a gitmenin en kolay yöntemlerinden biri Iğdır Belediye Meydanından kalkan Nahçıvan dolmuşlarını kullanmak. 8 yolcu kapasiteli bu dolmuşlar adından da anlaşılacağı üzere dolduğunda kalkıyor. Iğdır-Nahçıvan dolmuş ücreti 20 Manat. 20 Manat karşılığı TL tutarı değiştiğinden fiyat değişkenlik gösteriyor.

Dolmuşla sınırdan geçiş işlemleri daha kısa sürdüğünden otobüs yerine mutlaka dolmuşu öneririm. Iğdır’dan Nahçıvan Otogarı’na dolmuşla ulaşım yaklaşık 3 saat sürüyor.

Dilucu Sınır Kapısı

Nahçıvan’a ulaşım önerisi

Nahçıvan’a yaşadığım şehir olan İzmir’den nasıl ekonomik gittiğimi de paylaşayım. Ben İzmir-Ağrı ve Iğdır-İzmir uçak bileti aldım. Ağrı Havalimanından Doğubeyazıt’a giden dolmuşları kullandım. Doğubeyazıt’tan da Iğdır merkeze dolmuşla geldim. Iğdır-Nahçıvan ve Nahçıvan-Iğdır ulaşımımı da dolmuşla hallettim. Sizlere en ekonomik önerim Iğdır’a uçakla gelip Iğdır’dan dolmuşla Nahçıvan’a geçmek olur.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like