Napoli’ye Gitmek İçin 15 Neden

1
256

Roma ve Milano’dan sonra İtalya‘nın en kalabalık üçüncü şehri Napoli, ülkenin güneyindeki en önemli turistik merkezlerden. Vezüv Yanardağı ve Pompeii Antik Kenti ile öne çıkan Napoli, tarihi ve turistik noktalarının yanı sıra dünyaca ünlü İtalyan pizzasının da doğduğu yer.

İtalya’ya seyahat planı yapan birçok kişinin Roma, Floransa, Venedik ve Milano gibi kentleri tercih etmesi nedeniyle genellikle ikinci planda kalan Napoli’yi ziyaret etmek için birçok neden var.

Napoli’yi Ziyaret Etmek İçin 15 Neden

1. Pizza

Pizzanın doğum yeri olan Napoli, İtalya’da yemek kültürünü domine eden pizzayı deneyimlemek için en doğru şehir. Manda sütü ile yapılan mozzerella peyniri ve yerel domates çeşitlerinin kullanıldığı Napoliten pizzanın tadına bakmak için şehirdeki yerel pizza restoranlarına uğrayın.

2. Tarihi doku

Avrupa‘nın en eski şehirlerinden biri olan Napoli’nin keşfedilmesi gereken zengin bir tarihi var. Tarih turuna, kraliyet saraylarına ev sahipliği yapmak ve yabancı istilacılardan korunmak için inşa edilmiş kentin kalelerini ziyaret ederek başlayın. Castel Nuovo, görkemli mermer kemeri ile Castel dell’Ovo ve şehrin tepesindeki Castel Sant’Elmo’yu ziyaret edin.

3. Şehrin gizemli taraflarını görün

Sokaklar yoğun, gürültülü ve karmakarışık olsa da Napoli’nin daha sessiz bir yönünü yerin 40 metre altında bulabilirsiniz. Napoli, volkanik tüf kireçtaşı üzerine inşa edilen bir kent. Şehrin eski dokusunu görmek için sarmal tünel ve mağaralar muhteşem noktalar. Eski bir Yunan su kemerinden bir Roma tiyatrosuna ve II. Dünya Savaşı sırasında müttefik bombalamalarından korunan insanların bıraktığı daha yeni eserler kentin önceki sakinlerine benzersiz bir bakış sunuyor.

4. Sanatsal şaheserler

Sanat severler, Museo di Capodimonte’yi Napoli rotalarındaki ilk durak yapmalı. Müze, bir zamanlar kraliyet sarayı olarak kullanılan binada İtalya’nın en büyük sanat galerilerinden birisine ev sahipliği yapıyor ve mutlaka görülmesi gereken birçok başyapıt içeriyor. Caravaggio, Raphael, Titian, Michelangelo ve Andy Warhol bu müzede görebileceğiniz ünlü sanatçılar arasında.

5. Kahve

İtalyanlar kahveye olan tutkularıyla tanınıyor. Napoli de İtalyan kahve kültürünün yansımalarını görebileceğiniz bir şehir. Şehrin birçok kafesi bol kafeinli ve şurup çeşitleriyle sunulan espressoyu denemek için fırsat sunuyor.

6. Sfogliatella

Napoli’de espressoya eşlik eden ricotta dolgulu ince, gevrek katmanları olan bir tatlı çeşidi sfogliatella yerel kültüre tanık olmak için atlamamanız gereken bir lezzet. Bu tatlının yapıldığı ilk yerin Salerno yakınlarındaki Santa Rosa Manastırı olduğu biliniyor. Geleneksel sfogliatella tarifinde tatlının üstünde krem şanti ve vişne bulunuyor.

7. Metro istasyonları

Metro ağı, Napoli’yi ziyaret eden yabancılar için bir yerden bir yere ulaşmaktan çok, sanat deneyimi yaşatan istasyonlar demek. Uluslararası tanınmış sanatçılar, Dominique Perrault ve Oscar Tusquets Blanca gibi mimarların izlerini taşıyan istasyonlar müzedeymiş hissi yaşatıyor. Bu sıra dışı deneyim için 2 ve 6 numaralı metro hatlarında bulunan istasyonlara uğrayın.

8. Ucuz bir şehir

Avrupa ve İtalya’nın popüler turistik şehirleri ile kıyaslandığında Napoli, bu şehirlere göre daha ekonomik bir destinasyon. Napoli’de tam bir pizzayı 4 euroya yemek mümkün. Şehri keşfederken daha fazla tasarruf için Napoli Artecard alarak şehirde ücretsiz toplu ulaşım imkanı ve bazı müzelerde ücretsiz ve indirimli giriş imkanından yararlanabilirsiniz.

9. Presepe

Presepe, İsa’nın doğumunu canlandıran sahneler içeren temsillere verilen isim. İsa’nın doğuşunun betimlendiği bu temsillerin detayları yöreden yöreye farklılıklar gösteriyor. Napolililerin 13. yüzyıldan beri presepe yaptıkları biliniyor. Presepeler, sadece Noel döneminde değil, yılın her dönemi kilise ve başlıca cadde ve meydanlarda sergileniyor. En iyi presepe örnekleri için Christmas Alley olarak bilinen Via San Gregorio Armeno’ya uğrayın.

10. Arkeolojik hazineler

Napoli yakınlarındaki Pompeii ve Herculaneum bölgeleri Güney İtalya’nın en önemli arkeolojik buluntularına ev sahipliği yapan kentler. Bu kentlerden çıkarılan eserlerin birçoğu dünyanın en iyi arkeoloji müzelerinden biri olarak kabul edilen Museo Archeologico Nazionale’de sergileniyor.

11. Kiliseler

Napoli’de pek çoğu süslü bir şekilde dekore edilmiş, dini sanat eserleriyle dolu yaklaşık 500 tarihi kilise bulunuyor. Kentin koruyucu azizi San Gennaro’nun kanının mucizevi biçimde iki şişede barındırmasıyla ünlü Duomo bunların en önemlisi. Ges Nuovo’nun eşsiz gri cephesi de mutlaka görülmesi gereken bir yer. İnanılmaz derecede gerçekçi Veiled Christ heykeline ev sahipliği yapan Cappella Sansevero da listenizde olmalı.

12. Yerel İtalyan ürünleri

Napoli’de yerel ürünleri bulabileceğiniz Porta Nolana’nın hareketli sokak pazarı her gün saat 08.00’de açılıyor. Pazar yerinde yiyecek tezgahlarının çoğu işlerini öğlen 14.00’e kadar tamamlıyor. Taze balık, istiridye, kalamar, karides ve diğer deniz ürünlerinin bulunduğu tezgahlara göz atarak gezin.

13. Avrupa’nın en eski opera binası

San Carlo Tiyatrosu (Teatro di San Carlo), İtalya’nın ve dünyanın en tanınan opera binalarından biri. 4 Kasım 1737 tarihinde açılışı yapılan yapı, Avrupa’nın hala kullanılan en eski lirik opera binası olarak kabul ediliyor. Yapı, Napoli kentiyle birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

14. Şirin meydanlar

Napoli’de müzeler ve görkemli anıtların dışında şehrin ruhunu yansıtan birçok meydan bulunuyor. Piazza Bellini’de sosyalleşin, Palazzo Reale’nin ve Piazza Plebicito’daki San Francesco di Paola Bazilikası’nın görkemli mimarisine göz atın ya da Piazza Dante’de kalabalığa karışın.

15. Kentin en yaşlı sakinleriyle tanışın

San Gaudioso ve San Gennaro’daki katakomplar Napoli’nin en eski sakinleriyle tanışmak için etkileyici bir fırsat. Şehrin en eski sakinlerinin ve yoksulların gömüldüğü büyük mezarlar tarihi dramatik bir yolculuk yaşatıyor. Daha ürkütücü maceralar için Materdei semtindeki Fontanelle Mezarlığı’na gidin. Veba salgını kurbanı olan binlerce kişinin bedeni bu volkanik mağaralarda dinlenmeye bırakılmış.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz