New York Gezi Rehberi

New York, Kuzey Amerika kıtasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler ve en çok ziyaret edilen şehri. Yirmi dört saat ayakta, hiç uyumayan yaşamı, zengin ve fakirin bir arada olduğu cadde ve sokakları ve sonsuz enerjisi ile kültürlerin kesişme noktası.

Herkesin kendinden bir şeyler bulabildiği New York’un geçmişi 1600’lere uzanıyor. Şehri kuran ilk kolonicilerin New Amsterdam adını verdiği şehir, Hollandalılardan İngilizlere geçince adı New York’a dönüşmüş. Amerika Birleşik Devletleri’nin eritme potası olarak anılan bu şehirde, dünyanın tüm kültürlerinden milyonlarca insan bir arada yaşıyor.

Trafiği, kalabalığı, keşmekeşi ve koşturmacası ile 8.5 milyon insanı ağırlayan New York, tüm dünyanın en popüler şehri aynı zamanda. Akla gelebilecek tüm aktiviteleri yapmak için imkan tanıyan şehirde alışveriş, gezi, tiyatro, sinema, müzik, dans, gece hayatı, lüks ve bohem hayat bir arada. Dünyada birçok trende yön veren New York, finans, ticaret, reklam, kültür-sanat, moda, eğlence ve gurme merkezi.

Dünya’nın merkezi olan şehir, gökdelenleri, Broadway’in parlak ışıkları ve en üst düzey müzelerinin yanında sayısız etkinliklere sahip. Birinci sınıf kültür, eğlence ve cazibesinin yanında hem turist hem de sakinlerinin sürekli bir yere yetişme çabasında oldukları kozmopolit bir çeşitliliği var.

Dev elma, Gotham, “asla uyumayan şehir” ya da ne derseniz deyin, New York tartışmasız dünyanın en heyecan verici ve hayat dolu şehri. Globalleşen dünyanın başkenti olan New York, dünya içinde dünya adeta. Ancak çok çılgın ve karmaşık gözükse de New York’un ruhunu hissetmek uzun sürmüyor. Bitmek bilmeyen enerjisi onu tekrar tekrar keşfedilmesi gereken bir şehir haline getiriyor.

New York Gezi Rehberi

Beş bölgeden oluşan New York’un Bronx, Queens, Brooklyn ve Staten Island bölgelerinden Manhattan bir adım önde. Zaten New York City olarak söz edilen merkez de aslında Manhattan adası. Her yerin yürünebilir düzlükte olduğu şehirde yaya trafiği de ciddi boyutta. Düzenli ve planlı caddelerde, gideceğiniz yere kolaylıkla ulaşmak mümkün.

Güneyden kuzeye doğru sokak numaralarına göre bölünen Manhattan’da, Downtown Manhattan, Midtown Manhattan ve Uptown Manhattan olmak üzere 3 ayrı bölge var. Doğudan batıya doğru numaralandırılan, kuzeyden güneye uzanan 12 cadde ve bu caddeleri paralel kesen 220 sokağın olduğu bölgede, sokak numaralandırılması ise adanın kuzey ucundan güneyine doğru gidiyor.

New York trendleri takip etmiyor, yaratıyor. New Yorklular en eski püskü şeyleri en şık hale dönüştürebilir ve en basit şeylerden en fazla zevkleri alabilir. Öğle yemeklerinde buluşup, galerilerde sosyalleşip, alışverişi sonuna kadar yapıp, bölgede bir sonra gidilecek mekanları aramaya başlayıp en sonunda çatı katında bir barda kokteylin tadını çıkararak benzer bir şehir olmayacağının farkına bir kez daha vararak günlerini tamamlıyorlar. Her kültürden insanın kendi evinde gibi hissettiği bir yer olmasının sebebi bu, siz de aynısını hissedeceksiniz.

New York Gezilecek Yerler

New York, turistlerin gözde merkezi. Ancak tarihi Güney Limanı’na gittiğinizde şehrin geçmişini hatırlatan eski yapılarla çevrili bir yerle karşılaşacaksınız. Manhattan gerçekten de hem yaşamak için hem de gezmek için biçilmiş kaftan. Soho’yu görmeden, Greenwich Köyü’ne ve Bleecker Caddesi’ne gitmeden, Chelsea galerilerini ziyaret etmeden burada bulunduğunuzu iddia edemezsiniz. Midtown’ın alışveriş cenneti 5. Cadde’si ve Madison Bulvarını görmeden şehirden ayrılmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Hepsini yaptıktan sonra Central Park’ta biraz inzivaya çekilebilirsiniz. Bu koca şehrin ortasındaki vaha niteliğinde bir yer olan Central Park’a insanlar eğlenmeye geliyor ya da bir başka popüler yer olan Meatpacking bölgesindeki restoran veya barlara gidiyor.

Aslında, tam bir turist cehennemi olan Times Meydanı’ndan uzak durmanız yerinde olur, ancak bunu yapmayacağınız da gün gibi ortada! O nedenle en azından bunu gece yapın ki bilbordların ve neon ışıklarının görüntüsünü yakalayabilesiniz. Belki de Broadway şovlarından biri ilginizi çekebilir.

1. Dünyanın en meşhur gökdeleni: Empire State 

King Kong’un yaptığı gibi Empire State binasına çıkın, Brooklyn Köprüsü’nde yürüyün ve Ellis Adası’na feribotla geçin. Elbette her şeyden önemlisi tüm kartpostallarda bulunan Özgürlük Heykeli’ni görün!

2. Uluslararası özgürlük ikonu: Özgürlük Heykeli

Dünyanın en önemli sembol yapılarından biri olan Özgürlük Anıtı, Fransa’nın ABD’ye hediyesi. 1886’dan bu yana ziyaretçileri karşılayan anıt, Ellis Adası’nda bulunuyor. Fransa’dan parçalar halinde ABD’ye getirilen anıt, burada birleştirilmiş.

3. Şehrin içinde bir vaha: Central Park

Hem New York’un hem de dünyanın en ünlü şehir parklarından Central Park, Manhattan’ın nefes aldığı saklı bir cennet. Günün her saati, dinlenen, yürüyüş ve spor yapanlara rastlanan bu parkta bir de hayvanat bahçesi bulunuyor. Kalabalıktan kaçmak isteyenlerin sığındığı parkın heybeti Empire State binasının tepesinden bakıldığında çok daha rahat anlaşılıyor. On dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru yapılan park, dört kilometre uzunlukta.

4. Madison Bulvarı ve 5’inci Cadde alışverişi

Uzun gökdelenler, lüks arabalar, parıltılı mağazaların bulunduğu 5’inci Cadde, dünyanın en iyi markalarının ve mağazalarının bulunduğu yer. Madison Bulvarı ve 5’inci Cadde Tiffany&Co, Saks, Cartier, Armani ve Bergdorf Goodman gibi New York’un bir çok ikonik mağazasını içinde barındırıyor.

5. SoHo alışverişi

SoHo, akıllıca alışveriş için en trend mağazaların bulunduğu yer. Arnavut kaldırımlı sokakları ve dökme demir mimarisi ile son moda SoHo New York’un en güzel alışveriş bölgelerinden biri. Vintage antikacılardan, lüks tasarımcı mağazalarına ve sanat galerilerinden AVM’lere aradığınız her şey burada.

6. Chelsea galerileri ve köy yemekleri

Chelsea Galerileri, dünya sanatının merkezi ve küçük şık restoranların bulunduğu yer. Chelsea’deki yalnız tek bir sokağın tek bir tarafında bulunan galeri sayısı, İstanbul’a rakip olabilecek kadar fazla.

7. Rockefeller Center

Rockefeller Center 1930’larda John D. Rockefeller tarafından kurulmuş, dünyanın tek bir kişiye ait olan, en büyük iş ve eğlence kompleksi. Otuzdan fazla restoran, özel mağazalar ve bir de buz pateni pisti bulunan merkezin 6 bin kişilik Radio City Music Hall’u ise Noel kutlamaları için popüler bir mekân.

8. Şehrin 360 derece görüntüsü ve Aziz Patrick Katedrali

Aziz Patrik Katedrali Rockefeller Center’ın tam karşısında bulunuyor. Katolik Başpiskoposluk idare binasına bağlı olan katedral, Manhattan adasında Beşinci Cadde üzerinde 50 ile 51. Caddeler arasında yer alıyor. Aziz Patrik Katedrali, Amerika’nın Favori Mimarlık Listesi oylamasında 11’inci sırada. Buradan kentin 360 derecelik panoramik görüntüsünü izleyebilirsiniz.

9. Times Meydanı ve Broadway Tiyatrosu

Times Meydanı, adını New York Times’dan alan ziyaretçilerini büyüleyen, ışıltılı ve şık otellerin, restoranların bulunduğu ve yeni ofislerin kurulduğu dünyanın en ünlü meydanlarından. Manhattan’ın en canlı ve eğlence dolu yeri hâline gelen bölgesinde Tiyatro Bölgesi olarak bilinen Theater District yer alıyor. Broadway Tiyatrosu olarak bildiğimiz en ünlü bölümü ise 42’inci Cadde’de bulunuyor. Parlak ışıklar ve Tiyatronun mega-prodüksiyonları burada!

10. Harlem

Harlem ismi genellikle New York’la ilgili kötü bir şeyler söylemek için kullanılsa da bölgede gerçekleşen kalıcı değişiklikler algıyı da değiştirmeyi başarmış. Harlem’in merkezinde yer alan dini yapılar ve kilise müzikleri farklı bir deneyim sunuyor. Siyahilerin, Hispanic ve Kübalıların yaşadığı üç farklı bölgeden oluşan Harlem’de yerel lezzet sunan restoranlar oldukça ilgi görüyor.

11. Battery Park

Battery Park, Manhattan’ın güney ucunda önemli bir soluklanma merkezi. Paten ve yürüyüş yolları ile harika bir gün batımı manzarasına sahip olan bu park, Wall Street’e de yürüme mesafesinde. Manhattan’ın en ünlü sokaklarından biri olan Wall Street yüksek binaların gölgesinde sembolik bir anlam taşıyor. Hollandalı kolonicilerin İngilizlerden korunması için 1653’te inşa edilen duvar geçmişte bu sokakta bulunuyormuş.

12. Amerikan Yerlileri Müzesi

Amerikan Yerlileri Müzesi (National Museum of American Indians) Amerikan yerlilerine ait kültürün yansımalarının sergilendiği bir yer. Girişlerin ücretsiz olduğu müzede film gösterimleri ve arşivler de ziyaretçilere açık.

13. Metropolitan Museum of Art

Batı dünyasının en kapsamlı koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Metropolitan Museum of Art, kısaca MET olarak biliniyor. Avrupa’daki müzelerle boy ölçüşmek için kurulan müzenin geçmişi 1870’lere dayanıyor. 250 salonu ve üç milyondan fazla eseriyle bu müze, şehri ziyaret edenlerin en çok görmek istediği yerler arasında.

14. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi (American Museum of Natural History), göreceli olarak bu kadar genç bir şehirde antik bir şeyin olabileceğini gösteriyor. 1869’dan bu yana açık olan Tabiat Tarihi Müzesi iskeletler, fosiller ve doldurulmuş hayvanlar, doğa ve bilim hayranlarının gözdesi. Dev Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ndeki dinozorların yanına gittiğinizde kendiniz birden dinozorlar çağında bulacaksınız.

15. MoMA

MoMA, dünyanın en önemli modern sanat koleksiyonuna sahip. Heykel bahçesi manzaralı restoranında nefis bir yemek de yiyebilirsiniz. Şehrin daha yukarılarına doğru gittiğinizde ise Guggenheim Müzesi’nin mimarisi ve sergileri kaçırılacak gibi değil. Ayrıca daha önceleri Amerikan El Sanatları Müzesi olan ve şimdilerde Sanat ve Tasarım Müzesi olarak 2008 yılında tekrar hizmete giren müzeyi de ziyaret etmenizi öneririz. Bina tam olarak Central Park’a bakıyor ve içinde özellikle cam, kil, kumaş, ahşap ve metal el sanatlarının bulunduğu çağdaş sanat eserleri bulunuyor.

16. Mil Müzesi

Upper East Side, Central Park’ın doğusunda kalan ve pek çok ünlü müzenin bulunduğu bir bölge. 8’inci Sokak ile 104’üncü Sokaklar arasında kalan bölge ise, Museum Mile, yani Mil Müzesi olarak adlandırılıyor. Birbirinden bir mil uzaklıkta olan dünyadaki en iyi müzelerin toplandığı yer: Metropolitan, Frick koleksiyonu yada Guggenheim’dan birini seçin.

New York, dünyanın en iyi klasik sanat koleksiyonlarından bazılarına, iyi korunmuş el yazmaları, ender bulunabilen kitapların ve baskıların bulunduğu Morgan’s Kütüphanesi de görülebilir.

17. Çarpıcı Mimari

Modern şehir mimarisine sahip bir şehirde sadece birkaç yerden bahsetmek çok zor. En önemlilerinden biri Chrysler Binası. 1930’da yapılan ve tepesinde göz alıcı bir süsü de bulunan binadan önce göz alıcı Neo-Gotik Woolworth binası gözünüze çarpacak. Yine etkileyici yapılardan bazıları ise Norman Foster’ın Hearst Kulesi ve Frank Gehry’nin IAC binası.

Şehri nehirden görmek, helikopterle gezmek yada Niagara Şelaleleri’ne kadar gitmek için tur satın alabilirsiniz.

New York yeme ve içme

Dünyada kültürel ve etnik çeşitliliğin bu kadar karışık bir yapıda olduğu başka bir şehir yokken, bu karmaşadan New York mutfağı da nasibini almış. 20 bin çeşit yiyecekle alternatiflerin tükenmediği New York’ta bazı restoranlara girebilmek için aylar önceden rezervasyon yaptırmak gerekse de 50 yıllık bir sürede her gün öğle yemeğini başka bir mekanda yeme imkanına sahip olduğunuzu unutmayın.

New York’ta en ünlü yiyecek pizza ve cheesecake. Amerikalıların ana öğünlerinden biri olan pizza şehrin her yerinde kolayca bulunabiliyor. Çok sayıda kaliteli restoranın bulunduğu şehirde dünya mutfaklarından Fransız, Çin, Türk, İtalyan, Yunan, Arap, Afrika, İran ve Thai lezzetleri de karşınıza çıkıyor.

Dünyanın her yerinden lezzetleri New York’ta bulmak mümkün. Yaklaşık 13 bin restoranıyla burada aç kalmayacağınız kesin. Güne SoHo’daki kafelerde bir brunch ile başlayabilir ve en iyi restoranların bulunduğu Bleecker Caddesi ve Meatpacking bölgesine geçebilirsiniz.

En iyi yemek seçenekleri ve beş yıldızlı mekanlar genellikle Midtown’da bulunurken daha turistlere yönelik restoran zincirleri ise Times Meydanı civarında yer alıyor.

New York alışveriş

New York’a gelen herkes mutlaka alışveriş yapacaktır. Dünyanın tüketim merkezi olan şehir tam bir alışveriş cenneti. En egzotik yiyeceklerden son moda ürünlere kadar her şeyi bulabilirsiniz. İster 5 Dolar isterseniz de 5 bin Dolar harcayın, garanti olan tek şey unutulmaz bir alışveriş deneyimi yaşayacağınız. En iyi mağazalardan, butiklere ve gurme restoranlarına kadar her şeyin bulunduğu metropolde haftanın 7 günü alışveriş yapabilirsiniz.

Mağazalar ve en lüks markalar 5’inci Cadde ve Madison Bulvarı’nda (59 ila 79’uncu Caddeyler arası) bulunuyor. Kent simgelerinden Macy’s (kendi deyimiyle dünyanın en geniş mağazası) ise 34. Cadde ve Broadway’in köşesinde yer alıyor.

Daha ilginç ve bağımsız butikler ise SoHo’da. Genellikle trendi yakalamak isteyen gençlerin tercih ettiği bölgede mağazaların çoğu Prince ve Spring Caddesi etrafında bulunuyor.

New York’a nasıl gidilir

Eğer Amerika dışından geliyorsanız Queens’de bulunan JFK Havalimanı’na ya da Hudson Nehri karşısındaki Newark Liberty’e ineceksiniz. Şehrin üçüncü havalimanı olan La Guardia ise iç hat uçuşları için kullanılıyor.

JFK’den Manhattan’a ulaşmak için yaklaşık 1 saat süren otobüsleri kullanabilirsiniz ya da bahşiş dahil 35 ila 50 Dolar arası bir ücret ödeyerek taksiyi kullanabilirsiniz. Eğer tek başınıza seyahat ediyorsanız taksi en iyi seçenek gibi gözüküyor. Daha iyisi otelinizle konuşup havalimanından sizi aldırmasını isteyebilirsiniz.

Newark’a inecekseniz eğer, havalimanından kalkan bedava monorail ile Manhattan’ın Penn İstasyonu’na 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak yine 50 Dolar karşılığında taksiyi kullanabilir ve trafiğe bağlı olarak yaklaşık 40 dakikada gitmek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Eğer Niagara Şelaleleri’ni, The Hamptons’ı, ya da Atlantic City’nin casinolarını görmek istiyorsanız, araba kiralamak en mantıklı seçenek.

New York, hiç uyumayan şehir unvanını fazlasıyla hak eden, Amerika Birleşik Devletleri‘nin en çok ziyaret edilen metropolü. New York’un ritmine ayak uydurmak isterseniz, tiyatrodan, alışverişe, danslı ritmleriyle gece hayatına, lüks hayattan düşük bütçeli seyahate kadar dolu dolu yaşayabilirsiniz.

    1. Yurtdışına ilk çıktığım ülke ABD ve ilk şehir ise New York oldu Güneş. O seyahatte aklımda en çok iz bırakanların bazıları da müzeleriydi. Benim gibi müze gezmeyi seven biri için nefis bir şehirdi New York, diğeri ise Melbourne.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like