New York’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

0
810

Amerikan Rüyası denince tartışmasız ilk akla gelen yer olan New York, tüm dünyanın finans, sanat, eğlence, müzik ve modanın başkenti. Dünyanın başka hiçbir yerine benzemeyen New York’ta, keşfedileceklerin sınırı yok. Amerika Birleşik Devletleri‘nin bu en büyük ve en heyecan verici şehrinde, Central Park ve Highline Park, restoranları ve sanat galerileri ile Meatpacking, Soho, Modern Sanatlar Müzesi Moma, Metropolitan Museum of Art gibi görülecek pek çok yer var.

New York’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

1. Özgürlük Heykeli

Elbette Amerika söz konusu olduğunda akla ilk gelen ve New York’un sembolü olan Özgürlük Heykeli, Özgürlük Adası’nda yer alıyor. Frederic Auguste Bartholdi’nin tasarladığı ve 1876’da Fransa tarafından ülkenin yüzüncü kuruluş yılında Amerika’ya hediye edilen bu heykel, dünyanın en tanınmış heykeli. Özgürlük Adası’ndaki heykele gitmenin en keyifli yolu ise Battery Park’tan feribota binmek. Ancak bilet sırasında saatlerce beklememek için diğer seçenek olan Jersey City’deki Liberty State Park’tan hareket eden feribotunu da tercih edebilirsiniz.

2. Brooklyn Köprüsü

New York’un diğer en ünlü simgesi olan ve 1883’ten bu yana hizmet veren Brooklyn Köprüsü, aynı zamanda ABD’nin en eski asma köprülerinden biri. Altı şeritli olan köprünün birer de yaya ve bisiklet yolu var. New York’un kalbi olan Manhattan’la Brooklyn’i birbirine bağlayan köprüye, Brooklyn ayağından girip, Manhattan’a kadar yaklaşık otuz dakikalık yürüyüş yapabilir, bu sırada bol bol fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz. Brooklyn’e gelmişken şık mağaza ve restoranları ile modern işyerleriyle nam salmış Williamsburg ve Greenpoint Bölgelerini de görün.

3. Empire State

New York’un neresinde olursanız olun, şehrin ikinci en yüksek ve en ünlü yapısı olan Empire State Binası’nı görmemeniz mümkün değil. Empire State’in seksen altıncı ve yüz ikinci katlarında bulunan seyir teraslarına çıktığınızda muazzam New York manzarasıyla büyüleniyorsunuz. Ünlü Beşinci Cadde’de yer alan binadaki uzun bilet kuyruklarında beklememek için önceden online olarak satın alın. Burası aynı zamanda New York’un romantik evlilik tekliflerinin yapıldığı yer.

4. Central Park

New York’un tam kalbinde, gökdelenlerin arasında bulunan Central Park, yirmi oyun alanı, kırk sekiz çeşme, pek çok heykel ve otuz altı köprüye sahip olan oldukça etkileyici devasa bir park. Parkta bisiklet kiralayıp Alice Harikalar Diyarında Heykeli’ni, Bethesda Çeşmesi’ni, Jacqueline Kennedy Onassis Gölü’nü ve Wollman Buz Pateni Pisti’ni mutlaka görün.

5. Times Meydanı

New York’un en canlı, renkli, hareketli ve hayat dolu bölgesi olan Times Meydanı, kırk iki ve kırk yedinci caddeler arasında bulunuyor. Times Meydanı’na gitmek için en ideal zamansa hava karardıktan sonra, neon ışıkların tüm pırıltısıyla meydanı aydınlattığı gece saatleri. Dönüşte sevdiklerinize New York hatırası götürmek isterseniz, New York’taki hediyelik eşya dükkânlarının çok büyük bir bölümü de burada bulunuyor.

6. MOMA

Dünyanın en değerli modern sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan MOMA, 53. Cadde’de yer alan namı diğer Modern Sanatlar Müzesi. Duvarlarında, Picasso’dan Warhol’a kadar çağdaş sanatın en önemli parçalarını görebileceğiniz müzeyi, her cuma 16.00 ile 20.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

7. West Village

Taş sokaklarında sıralanmış ağaçları ve on dokuzuncu yüzyıldan kalma evleriyle Manhattan’ın en şahsına münhasır bölgesi olan West Village, White Horse Tavern, Corner Bistro ve Murray’s Bagel’s gibi efsanevi kafe, bar ve dükkânları ile şık butikleriyle kentin en çekici yerlerinden biri. Renkli gece hayatıyla ünlü Meatpacking Bölgesi’ne de uğrayıp o atmosferi yaşayın.

8. Grand Central Terminal

Yalnızca bir tren garı olmaktan çok uzak olan Grand Central Terminal’de lüks restoranlardan büfelere dek çok çeşitli yeme içme yerlerinin ve alışveriş dükkânlarının bulunduğu, her daim kalabalık ve hareketli bir yer. New York’un eski ve ihtişamlı mimarisini en iyi yansıtan yerlerden olan Grand Central Terminal’in göz alıcı dış cephesinden birkaç kare fotoğraf alın.

9. Bryant Park

Times Meydanı’nın doğusunda yer alan Bryant Park, Manhattan’daki en güzel alanlardan biri. Tam yüz elli yıldır var olan bu yeşil park, 1990’lardan bu yana New Yorklular kadar kentin ziyaretçileri için de bir kaçış noktası. Bryant Park’a öğle saatlerinde gittiğinizde çevredeki plazalarda çalışanların yemek yediklerini görebilir, moda haftasında yolunuz düşerse tarzını göstermek isteyen moda tutkunlarına rastlayabilirsiniz. Parkın genelinde ücretsiz wi-fi bağlantısı var.

10. Rockefeller Center

Manhattan’ın tam ortasında devasa bir eğlence ve alışveriş kompleksi olan Rockefeller Center, New York’ta geçen Seinfeld ve Friends dizilerini dünyaya tanıtan NBC kanalına ev sahipliği yapıyor. Komplekste bir de buz pateni pisti yer alıyor. Rockefeller Center’ın altmış yedi, altmış dokuz ve sekseninci katlarında yer alan Top of The Rock Seyir Terası, Empire State’in de göründüğü harika bir Manhattan manzarası sunuyor. Terasa özellikle gün batımından önce çıkın.

New York’a Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları ile haftanın her yedi günü, yaklaşık on bir saat süren direkt uçuşlarla John F. Kennedy Havaalanı‘na ulaşım mümkün. Diğer havayolları ile aktarmalı olarak da gidebileceğiniz havalimanı, şehir merkezinden kırk üç kilometre mesafede yer alıyor. Havalimanından taksi veya NYC Airporter otobüsleriyle, Grand Central veya Penn İstasyonu’na ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz