En Güzel 5 Norveç Fiyordu

1
1898

Buzul çağlarında derin vadilerin ve girintili çıkıntılı alçak coğrafi bölgelerin okyanus sularıyla dolmasıyla oluşan fiyortlar, günümüzde birçok kişinin ziyaret etmek istediği seyahat rotalarından. Dünyada en çok fiyort oluşumunun görüldüğü bölgelerden Norveç, bu doğal mucizeler sayesinde turist akınına uğruyor.

Norveç kıyı şeridi ile özdeşleşen fiyortları keşfetmek isteyenler yolcu gemileri ile gerçekleştilen turlara katılıyor ya da bireysel olarak gezi planı yapıyor. Norveç fiyortlarını çevreleyen dağlar ve köyler etkileyici manzaralarıyla doğa severler için tam anlamıyla birer cennet.

En Güzel 5 Norveç Fiyortu

1. Nordfjord

Norveç’in batısında bulunan Nordfjord, manzarasının yanında tarihi ve turistik mekanları ile eğlence aktiviteleri ile de görülmeye değer. Yılın her dönemi ziyarete uygun bir konumda olan Nordfjord, tekne gezisi, sürat teknesi, su kayağı, balık tutma, rafting ve kano etkinlikleri ile ziyaretçilerine alternatif sunuyor.

Kış aylarında yamaçlarında ve buzullarında kayak fırsatı da yaratan Nordfjord’un çevresindeki adalar, ormanlık bölgeler, dağlar ve şelaleler mutlaka değerlendirilmeli. Norveç’in en yüksek zirvesi Skala, 12. yüzyıl izlerini taşıyan manastır kalıntıları ve buzul yürüyüşleri yapılacak alternatifler arasında.

2. Hardangerfjord

Hardangerfjord, dünyanın en büyük üçüncü fiyordu unvanına sahip. Rengarenk meyve ağaçları ve meyve bahçeleri nedeniyle Norveç’in meyve bahçesi olarak adlandırılan bölge, bu özelliği ile binlerce ziyaretçinin uğrak noktasına dönüştü. Kiraz, elma, armut ve erik ağaçlarının çiçek açtığı mayıs ayı doğanın canlanmasına tanık olmak için en güzel zamanlardan.

Hardangerfjord fiyordunun etrafındaki kano ve tekne turlarının dışında Norveç’in en görkemli şelalesi Vøringsfossen de burayı ziyaret etmek için en güzel nedenlerden. Doğa yürüyüşü ve bisiklet parkurlarının doğa severleri büyülediği bölgede Folgefonna Buzulu ile bölgenin en popüler fotoğraf çekim noktalarından Trolltunga da bulunuyor.

3. Lysefjord

Her yıl 300 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Lysefjord, Norveç’in diğer fiyordlarına göre daha küçük bir yer olsa da burayı özel kılan en önemli özellik deniz seviyesinden 600 metreye kadar yükselerek manzaranın tadını çıkarma hissi. Preikestolen ve Pulpit Rock manzarasıyla büyüleyici bir güzellik sunuyor.

Lysefjorden bölgesi MÖ 500 yıllarına kadar uzanan Solbakkat tarih öncesi kaya oymalarının yanında Kjerag Dağı’nda fotoğrafçılık, kaya tırmanışı ve temel atlama (base jumping) deneyimi de yaşatıyor.

4. Sognefjord

Sognefjord, Norveç’in en büyük fiyordu. İçerisinde eğlence, macera ve adrenalin tutkunlarına hitap eden çok sayıda aktivitenin yer aldığı Sognefjord’da Norveç’in en eski kilisesi (Urnes), Viking Köyü (Gudvangen), Sihirli Beyaz Mağaraları (Gudvangen) ile doğal yaşamın izlerinin görülebildiği, ülkenin en büyük kanyonu Aurlandsdalen Vadisi görülecekler listesine eklenmeli.

Son dönemde Avrupa‘da ve Türkiye’de adı sıkça duyulan Flam Demiryolu da Sognefjord bölgesinde. Flam demiryolu, dünyanın en dik tren yolculuğu deneyimini karla kaplı dağlar ve basamaklı şelaleleri izleme ayrıcalığı ile yaşatıyor. Bölgedeki diğer aktiviteler arasında doğal patikalarda yürüyüş, tekne ve gemilerle fiyort yolculuğu bulunuyor.

5. Geirangerfjord

Norveç’in en çok ziyaretçi ağırlayan fiyortlarından biri olan Geirangerfjord, doğal güzellikleri ile doğa tutkunlarının listesinde. Dünyanın en etkileyici görsel şölenlerinden birini sunan Seven Sisters Şelalesi burada. Fiyordun içine dalan şelaleyi görmek için fiyordun çevresinde tekne turları düzenleniyor.

Kış aylarında kayak deneyimi, balık tutma, kano, yürüyüş, nehir raftingi gibi aktivitelerin de seçenekler arasında olduğu Geirangerfjord, heyecan düzeyini artıran bir seyahat arayışında olanlar için doğru adres.

Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Norveç fiyortları, doğanın insanlığa armağanının ne kadar başarılı bir şekilde korunduğuna tanık olmak, heyecan verici bir doğayla buluşma deneyimi yaşamak için ideal.

Önceki İçerikMadrid Gezilecek Yerler
Sonraki İçerikDünya’nın Tepesinde Bulunan 10 Havuz

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz