Norveç’te Peri Masalını Andıran 10 Muhteşem Yer

8
72655

Kuzey Avrupa’da, İskandinav Yarımadası’nın en batısında konumlanan Norveç, muhteşem doğasıyla insanoğlunun yeryüzünde görebileceği en güzel manzaralara sahip. Binlerce fiyortla çizilen kıyılarında, dünyada eşi benzeri olmayan coğrafi oluşumların yer aldığı ülkede, yeşil ve mavinin her tonuna birlikte rastlanıyor.

Dünyanın refah seviyesi en gelişmiş ve yüksek ekonomik standarda sahip ülkesi olan Norveç, aynı zamanda çevre ve sürdürülebilirlik alanlarında da hassasiyetlere sahip. Ülkenin dört bir yanında gezginlerin keşfedeceği el değmemiş rotalar, nehir, göl, orman ve tepeler bulunuyor.

Norveç’te Masalları Andıran 10 Etkileyici Yer

1. Borgund Stave Church

Günümüzde müze olarak kullanılan Borgund Stave Church, 12. yüzyıldan kalma bir yapı. Taş temelin üzerine yerleştirilen ahşap kaplamalar nedeniyle etkileyici bir görünüme kavuşan kilise, ülkenin en etkileyici yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

2. Barn In Valldal (Valldal Ahırı)

Valldal Vadisi’nde yer alan ve yapımı 1885 yılında tamamlanan Barn In Valldal (Valldal Ahırı) Norveç kültürel tarihine tanıklık etmek için en iyi örneklerden biri. Norveç’in kırsal yaşamının simgelerinden biri olarak kabul edilen ahırla ilgili 200’ü aşkın yerel hikaye bulunuyor.

3. The Seven Sisters Waterfall 

Doğal güzellikleri ile tanınan Norveç’in 39. en yüksek şelalesi unvanını taşıyan The Seven Sisters Waterfall, 250 metre yükseklikten dökülen 7 farklı akımdan oluşuyor.

Toplam uzunluğu 410 metreye uzanan şelale Norveç’in meşhur fiyortlarıyla birleşen manzarasıyla harika bir görüntü meydana getiriyor. Norveç gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor.

4. Låtefossen Waterfall (Låtefossen Şelalesi)

Kendi ismiyle anılan bir göl ve şelaleden oluşan koruma bölgesinde bulunan Låtefossen Waterfall (Låtefossen Şelalesi) 165 metre yükseklikten yeryüzü ile buluşuyor. Göle ulaşan iki ayrı su akımı tarihi taş, kemerli köprüden izlenebiliyor.

5. Vindhellavegen Antik Yolu

Norveç’in en güzel keşif rotalarından biri olan Vindhellavegen Antik Yolu’nun uzunluğu toplamda 3 km’ye ulaşıyor. Yemyeşil vadinin arasında ilerleyen yolun önemli bir bölümü 12. yüzyıldan kalma.

6. Mountain Renndølsetra (Innerdalen Vadisi)

Norveç’in ilk tabiat parkı olarak 1967 yılında koruma altına alınan Innerdale Vadisi, dünyanın en temiz havasına sahip olan bölgelerinden biri.

Bozulmamış doğası, trekking ve tırmanış rotalarıyla dağcıların ilgi gösterdiği bölgede bulunan Renndølsetra Dağı, görülmeye değer.

7. Lake Bondhus (Bondhus Gölü)

Folgefonna Milli Parkı içerisinde yer alan Bondhus Gölü ve Buzulu, Norveç’in enfes manzaraya sahip olan doğal güzelliklerinden biri. Geniş bir vadi üzerindeki göl ve yüksekliği 4 kilometreye ulaşan buzul, yeni rotalar keşfetmek isteyen maceraperestleri bekliyor.

8. Fiyord Evleri, Stryn

Norveç’in Nordfjord Bölgesi’nde, ülkenin en bozulmamış yerleşim yerlerine sahip olan Stryn, geleneksel evleriyle ülke kültürünü yansıtıyor.

Çok sayıda milli park, ormanlık alan, göl, akarsu ve şelalenin bulunduğu bölgede yer alan küçük köyler geleneksel Norveç evleriyle nefes kesiyor.

9. Vardøhus Kalesi, Vardø

Norveç’in Rusya sınırına yakın olan kuzeydoğu bölgesinde bulunan Vardøhus Kalesi, 1200’lü yılların sonunda bölgedeki çatışmaların sona ermesi amacıyla inşa edildi. Avrupa’da yaşanan siyasi gelişmeler boyunca farklı amaçlarla kullanılan kale, Norveç’in en önemli sembollerinden.

10. Honningsvåg

Norveç’in en kuzeyinde yer alan şehir unvanını taşıyan Honningsvåg, uzun yolculuk yapan gemilerin ana kara üzerinde ilk ulaştıkları nokta. Yaklaşık 5 bin nüfusu olan şehir, el değmemiş doğası, ormanları ve buz tutan deniziyle etkileyici güzellikte.

Dünyanın en çevreci ülkelerinden biri olan Norveç, doğanın her türlü güzelliğine tanıklık edilebilen yerleşim yerleriyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Yeşil ve mavinin her adımda görülebildiği ülke, seyahat severler için muhteşem bir gezi rotası.

Önceki İçerikKapadokya’da Yapmanız Gereken 20 Şey
Keşfetsek
Her yeni gün keşfetsek dileğiyle başlar

8 Yorumlar

  1. Şubat 2016’da kuzey ışıkları için gittiğim Norveç’e bayıldım, ki sadece Oslo ve Tromso’yu gördüm… Fiyortlar, adalar, dereler hepsi harika… Bergen ‘e gitmek ve nostaljik ahşap trenle gezmek istiyorum…

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz