Ödemiş Nerede, Ödemiş’e Nasıl Gidilir?

1
919

İzmir’in sakin ve huzurlu ilçesi Ödemiş, kırsal özellikleriyle öne çıkan eşsiz bir yer. Özellikle son yıllarda popülaritesini gittikçe artıran Ödemiş, tarihsel ve kültürel değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Ege Bölgesi’nin en eski yerleşimlerinden Ödemiş, gezilip görülmeye değer çok sayıda yere sahip.

Taş evleriyle ve doğasıyla kendine hayran bırakan Birgi Köyü’nü, doğasıyla dikkat çeken Bozdağ’ı, piknik alanları ile dikkat çeken Gölcük’ü, doğallığı korumuş köylerini görmeden Ödemiş’ten ayrılmayın. Ayrıca cumartesi günleri kurulan ünüyle nam salmış Ödemiş Pazarı’nda taze ve organik ürünlerin yanı sıra pazarın el sanatları bölümünde satışa sunulan yöreye özgü birbirinden güzel el yapımı ürünler ilgi odağı oluyor.

Ödemiş, İzmir’de kendine has doku hissedebileceğiniz ilçelerden biri

Ödemiş’te yerel halk tarım ve hayvancılıkla geçinirken; ilçe patatesiyle oldukça ünlü. Yılın her mevsimi gezilip görülmeye değer Ödemiş’te yaz kış kalacak butik oteller bulabilirsiniz. Gece hayatının olmadığı Ödemiş, kafa dinlemek isteyenler ve şehir hayatından kaçmak isteyenler için doğru adres.

Ödemiş nerede? 📍

İzmir’in önemli ilçelerinden olan Ödemiş’in doğusunda Kiraz ve Beydağ, batısında Bayındır ve Tire, kuzeyinde Manisa, güneyinde ise Aydın bulunuyor.

9 beldesi ve 74 köyü bulunan Ödemiş’in İzmir kent merkezine olan uzaklığı 113 km. İzmir’in merkez ilçelerinden Ödemiş’e 1 saat 40 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Ödemiş’e Nasıl Gidilir? 🚖

1. Özel araçla Ödemiş’e ulaşım 🚗

➡️ İzmir’den Ödemiş’e Nasıl Gidilir?

İzmir ile Ödemiş arasında 113 km’lik bir mesafe bulunuyor. Özel aracınızla 1 saat 40 dakika içinde trafiğin ve havanın da durumuna bağlı olarak 1 saat 40 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

İzmir’den Ödemiş’e gitmek için en kısa yol İzmir-Aydın Otoyolu’nu kullanmak olacaktır. Paralı yol olan Torbalı yönünde devam etmeli ve daha sonra Bayındır yolunu takip etmeniz gerekiyor. Döner kavşaktan İzmir Ödemiş Yolu/D310 yönündeki 2. çıkışa girin ve düz devam ederek Ödemiş’e ulaşın.

➡️ İstanbul’dan Ödemiş’e Nasıl Gidilir?

İstanbul ile Ödemiş arasında 502 km’lik bir mesafe bulunuyor. İstanbul’dan Ödemiş’e 6 saatlik bir yolculuğun sonunda ulaşabilirsiniz.

İstanbul Çevre Yolu’na girerek sırasıyla Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa/Salihli rotalarını takip ederek Ödemiş’e ulaşabilirsiniz. İstanbul-İzmir Otoyolu, İstanbul’dan Ödemiş’e özel araçla gelmeyi kolaylaştırdı.

➡️ Ankara’dan Ödemiş’e Nasıl Gidilir?

Ankara ile Ödemiş arasında 543 km bulunuyor. Ortalama 7 saatlik bir yolculuğun sonunda Ödemiş’e gidebilirsiniz. Ankara D200 karayolu üzerinden Uşak yolunu takip ederek Ödemiş’e keyifli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

2. Uçakla Ödemiş’e ulaşım ✈️

Ödemiş’e hava yolu ulaşımı İzmir’de bulunan Adnan Menderes Havalimanı üzerinden sağlanıyor. Adnan Menderes Havalimanı İzmir’e 70 km uzaklıkta bulunuyor. Adnan Menderes Havalimanı’ndan Ödemiş’e direkt ulaşım olanağı bulunuyor.

Havalimanından geçen TCDD’nin trenlerine binebilirsiniz. Ödemiş-İzmir arasında trenle seyahat etmenin bedeli 75 TL. Basmane’den kalkan trenler 06:54, 09:19, 12:31, 15:42, 17:31 ve 21:30 saatlerinde Adnan Menderes Havalimanı’ndan geçiyor. Ödemiş’ten kalkan trenler ise 05:05, 07:10, 09:35, 11:30, 14:45, 18:15 saatlerinde istasyondan kalkıyor.

3. İZBAN ile Ödemiş’e ulaşım 🚆

İzmir kent merkezinden İZBAN ile Ödemiş’e direkt ulaşım imkanı bulunmuyor. Kent merkezinde bulunan Alsancak İZBAN tren istasyondan binerek Torbalı’ya gidebilir, Torbalı’dan ise 795 numaralı belediye otobüsü ile Ödemiş’e ulaşabilirsiniz.

İZBAN ile kent merkezinden Torbalı’ya 20 dakikada bir tren kalkıyor. Torbalı’ya ulaştığınızda ise Ödemiş’e gitmek için hemen hemen günün her saati kalkan otobüslere binerek varış noktanıza ulaşabilirsiniz.

4. Trenle Ödemiş’e ulaşım 🚊

Ödemiş’te iki tane tren istasyonu bulunuyor. Ödemiş Gar istasyonu ve hemen ardından Ödemiş Şehir İstasyonu sıralanıyor

İzmir kent merkezinden Ödemiş’e trenle seyahat etmek oldukça keyifli bir seçenek olacaktır. Basmane Tren Garı’ndan kalkan Ödemiş-Basmane treni ile yaklaşık 2 buçuk saat içinde gideceğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Basmane-Ödemiş hattında tren ile seyahat etmenin ücreti 75 TL. Tren ile yolculuk yapmak için online olarak ya da gişeden bilet temin edebilirsiniz.

Ödemiş Şehir İstasyonu, Basmane-Ödemiş rotasındaki son istasyon

Basmane’den kalkan Ödemiş treni; 06:31, 08:55, 12:05, 15:15, 17:05, 21:05 saatlerinde hareket ediyor.
Ödemiş’ten hareket eden tren ise; 05:05, 07:10, 09:35, 11:30, 14:45, 18:15 saatlerinde Basmane’ye doğru yola çıkıyor.

5. Belediye otobüsü ile Ödemiş’e ulaşım 💺

Belediye otobüsü ile İzmir’den Ödemiş’e direkt ulaşım imkanı bulunuyor. Torbalı’dan kalkan ESHOT’a bağlı 795 numaralı belediye otobüsü ile Ödemiş’e ulaşabilirsiniz. İzmir kent merkezinden Torbalı’ya ulaşmak için öncelikli olarak İZBAN banliyö trenini kullanmalısınız.

Ödemiş’e toplu ulaşım kullanarak yapılan seyahatlerde 120 dakika aktarma hakkı bulunmuyor. Torbalı ile Ödemiş arasında belediye otobüsü ile yapılan seyahatte Halk Taşıt Uygulaması mevcut. Buna göre; İzmirim Kart ile yapılan ödemelerde 05.00 – 07.00 saatleri ile akşam 19.00 – 20.00 saatleri arasında geçerli olmak üzere mevcut tarifesinin yarısı alınıyor.

6. Şehirlerarası otobüs ile Ödemiş’e Ulaşım 🚍

Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerden İzmir Turizm otobüslerine binerek kolayca Ödemiş’e ulaşabilirsiniz. Ankara ve İstanbul’dan hemen hemen her gün seferler düzenleniyor. İzmir Turizm ile yapılan seyahatlerde İstanbul- Ödemiş arası yapılan yolculukların bedeli 720 TL iken, Ankara- Ödemiş arasında yapılan seyahatlerde 700 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

☎️ İzmir Turizm İzmir Otogar Tel: +90 (232) 472 20 08
☎️ İzmir Turizm Ödemiş Şube Tel: +90 (232) 544 47 46

Önceki İçerikKüçükkuyu Nerede, Küçükkuyu’ya Nasıl Gidilir?
Sonraki İçerikBir Diriliş Öyküsü: Yeniçarohori

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz