Okula Dönüş

0
23

Okul alışverişi çocuklu ailelerin hep birlikte yaşadıkları tatlı telaşlardan biridir. Deneyimli ebeveynler, çocukları için en kaliteli ve sağlıklı ürünleri araştırarak uygun fiyatlarla bulmaya çalışır. Öğrencilerin okula dönme hevesi, renkli malzemelerin cazibesiyle daha da artar. Her yaştan çocuğa hitap eden farklı çeşitlerde kırtasiye malzemesi, köklü firmaların güvencesiyle sunulur.

Teknolojinin sunduğu avantaj ve imkanlar sayesinde pek çok sarf malzemesinden oluşan okul eşyaları zaman harcanmadan ve yorulmadan araştırılabilir. Kalabalık alışveriş merkezleri veya açık çarşılarda mağaza gezmek istemeyenler, internet üzerinden rahatlıkla okul alışverişi yapabilir. Filtreleme seçeneklerini kullanarak istediği kriterleri belirleyebilir, fiyata veya en çok satılanlara göre farklı şekillerde arama yapabilirsiniz. 

Yüzlerce firmanın binlerce ürününü tek tıkla inceleyebilen ebeveynler, tek tek veya setler halinde satın alma işlemini gerçekleştirebilir. Okul alışverişi listesi hazır olan ebeveynler, evlerinin konforunda ve çocuklarıyla birlikte ihtimalleri değerlendirerek tüm malzemeleri rahatlıkla temin edebilir.

Yeni nesil öğretim ve eğitim modelleri sürekli yenilendikleri için okul ihtiyaçları çeşitleri de farklılık gösterebilir. Anaokulu veya kreş düzeyindeki öğrencilerin fiziksel gelişimlerine uygun farklı özelliklerde ürünler bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse jumbo kalemler, hem boya hem de kurşun kalemi seçenekleriyle motor becerileri yeni gelişen öğrencilerin kavrama ve tutma gibi eylemlerini kolaylaştırır.

Aynı zamanda erkek okul çantası ve okul ayakkabısı, okul alışverişinde en çok dikkat edilmesi gereken ürünler arasında yer alıyor. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen model ise kaukko çanta oluyor.

Okul Öncesi Eğitimde Gereken Malzemeler

İlk kez yapılan okula dönüş alışverişi heyecanın zirvede olduğu zamanlardır. Anaokuluna giden minik öğrenciler, okul heyecanını ilk kez bu aşamada deneyimler. Aileler, evden veya kendilerinden ayrılmak istemeyen öğrencileri rahatlatmak için en renkli kırtasiye ürünleri arasından titizlikle tercih yapar. Özellikle de öğrencinin sevdiği hayali kahramanların yer aldığı figürlü eşyalara ağırlık verilir.

Evden ve ailelerinden ilk kez ayrı kalmayı başaran çocuklar, yeni arkadaşlar edinerek sosyal hayata atılırlar. Öğretmen sevgisinin aşılandığı okullarda hep beraber sosyal yaşam kurallarını da öğrenirler. Paylaşma gibi olumlu davranışların geliştirilmesi için anaokulu malzemeleri fırsat olarak değerlendirilir ve öğrenciler arkadaşlarıyla paylaşmaktan keyif alacağı ürünleri seçer.

Özellikle anaokulu ve 1. sınıf düzeyinde okul alışverişi yapılırken öğrencinin de ürün seçimine katılması tavsiye edilir. Kendi eşyalarını kendileri tercih eden çocukların özgüvenleri gelişir ve okumak için daha hevesli olurlar. Kaukko çanta kullanmasına siz karar verebilirsiniz ancak renk ve desenini çocuğun seçmesine izin vermelisiniz. Ailece keyifli vakit geçirme imkanı sunan alışveriş eylemi, çocuğa farklı kazanımlar da sağlar. Satın alınacak eşyaların birbirleri arasında hangi kriterlere göre karşılaştıracağını öğrenir ve karar verme becerisi kazanır.

Örneğin okul çantası alırken hangi renk istediğini sorabilir, beğendiği desenlerden alarak okula keyifle gitmesini sağlayabilirsiniz. Anaokulu eğitimi sırasında en çok tercih edilen malzemelerden biri de renksiz A4 kağıtları veya renkli fotokopi kağıtlarıdır. Renkli kağıtların tercih edilme sebebi, sadece hafta sonları da olsa verilen ödevleri severek yapmasını sağlamak ve çocuğa sorumluluk bilincini kazandırmaktır.

Minik öğrenciler için en zor durumlardan biri hangi model sırt çantası kullanacağına karar vermektir. Bazı okullarda kitapları eve getirip götürme işlemi olmasın diye özel dolaplar bulunur. Çocuklar defter ya da kitaplarını okula teslim ederek sadece ödevlerini eve taşırlar.

Bazı eğitim kurumları ise eşyaların öğrenciyle birlikte eve gidip gelmesini zorunlu kılar. Bu durum çocukların vücutlarına fazladan yük bindirerek kas ve kemik gelişimini olumsuz etkileyebilir. Firmaların çözüm olarak sunduğu tekerlekli okul çantası modelleri, sevimli öğrencilerin sırtındaki yükten kurtardığı gibi, okul yolunu da keyifli hale getirir.

Yeni Okul Döneminde Teknolojik İhtiyaçlar

Eğitim süreci ilerledikçe ihtiyaç duyulan malzemelerde farklılık gösterebilir. Okul alışverişi ortaokul düzeyine geldiği zaman animasyon karakterleriyle hazırlanan renkli ürünlerin yerini sade tonlar alır. Farklı malzemeleri taşımak için kullanışlı olan çok bölmeye sahip modeller öne çıkar.

Ergenliğe ilk adımların atıldığı bu çağlarda kız öğrenciler için şık tasarımlı kaukko çanta modelleri dikkat çekmeye başlarken erkek öğrenciler için ise rahat kullanım ve dayanıklılık önemlidir.

Yeni nesil öğrencilerin gözdesi olan şarjlı genç okul çantası, dijital donanım isteyen öğrencilerin listesinde öncelikli ihtiyaçlardan biridir. Sanal ortamlarla senkronize edilen eğitim sistemi, derslere her yerden ve her zaman ulaşımı mümkün kılar. 7. sınıf okul alışverişi ile başlayan elektronik eşyaların, teknolojinin ilerlemesine paralel olarak her sene gelişim gösterdiği görülür.

Anaokulu ve kreş döneminde dahi öğretmenler tarafından USB bellek talep edilebilir. Çocukların gün boyu neler yaptığını merak aileler gün içerisinde ders ve etkinlikler sırasında fotoğraf çekimi ister. Fotoğrafların sosyal medya gibi ortak platformlarda yayınlanması özel izne tabi olduğu için öğretmenler flash bellek üzerine fotoğrafları aktarır. Ebeveynler ay sonunda öğretmene verdikleri flash bellek aracılığı ile bütün eğitimleri takip edebilir ve çocuğu için anı kalacak olan dijital albümü arşivleyebilir.

8. sınıf okul alışverişi döneminde ön plana çıkan dijital araçlar, ödevlerin ve derslerin takibi için çok önemlidir. Öğretmenler ve öğrenciler için açık olan eğitim bilgi sistemleri, velilerin erişimine de açıktır. Çocukların gelişim sürecini yakından takip etmek isteyen veliler, telefon ya da tablet gibi mobil cihazlarla istedikleri zaman sisteme kolaylıkla giriş yapabilir.

Gençleri düzenli ders çalışma bilinci ve sorumluluğuna teşvik etmek amacıyla masaüstü bilgisayar modelleri de tercih edilebilir. Kullanım yerlerine göre farklı donanımsal özelliklerle üretilen bilgisayarlar, öğrencilere ders çalışmak kadar dinlenme amacıyla keyifli vakit geçirmelerine de imkan sağlar.

Orta okul zamanlarını başarıyla bitiren çocuklar için sırada lise okul alışverişi vardır. Gençliğin ilk adımları olan lise zamanının heyecanı, alışveriş listesindeki ürünleri alırken titiz bir seçiciliği de beraberinde getirir. Karakter ve kimlik arayışlarını oturtmaya çalışan gençler, kendilerini ifade edebildikleri renk ve tasarımlara yönelir.

Laptop gibi elektronik cihazlarda bile farklı renkler arayabilir, güçlü donanıma sahip cihazları arayabilir veya estetik tasarımları tercih edebilirler. Kulaklık, mikrofon, grafik tablet, geniş hafızalı harici bellekler ve şarj kabloları, lise yıllarında en çok kullanılan elektronik cihazlar arasında yer alır.

Çocuğunuzun Okul Dönemi Başlangıcında İhtiyacı Olan Her Şey

Çocukların en çok değer verdiği durumlardan biri olan okula dönüş eşyaları, her sene farklı isteklerle yenilenir. Bir önceki sınıfta çok sevilen çanta, bir üst sınıfa kadar öğrencinin gözünde değerini yitirir. Büyüdükçe daha da bilinçlenen öğrenciler, değişen zevklerini yansıtan eşyalarla kendilerini farklı hisseder.

Temel ihtiyaç ürünlerinden biri olan okul çantası bile karakterlerine uygun olarak özenle seçilir. Ülkemizde velilere ve öğrencilere destek olmak için birtakım ihtiyaçlar devlet tarafından karşılanır fakat yoğun talep göz önüne alındığı zaman devlet yardımı yeterli olmayabiliyor. Toplu şekilde yüksek fiyatlara mâl olan bu alışverişler öğrenci başına bölünüp dağıtımı yapıldığı zaman daha düşük meblağlar ve el birliği ile aşılır oluyor. Bu nedenle okul alışverişi için gerekenler eğitim dönemi başlamadan önce ilgili kurumun idarecileri tarafından belirlenir.

Çok tüketilen veya eksik kalan sarf malzemelerinin bir kısmı bu şekilde karşılanır. Hem okul için hem de öğrenciler için gerekli olan çok sayıda yan malzeme bulunur. A4 fotokopi kağıdı okullarda en çok kullanılan sarf malzemesidir. Teknolojik araç gereçlerin ihtiyaç olduğu bu dönemde evlerde de A4 kağıtlarına olan ihtiyaç artmıştır. Öğrenciler sık sık yazıcıdan çıktı almak zorunda kalır. Ders notları, proje çalışmaları, ödevler için görseller basmak zorunda kalan öğrenci ve öğretmenler, az masraflı kaliteli yazıcılar kullanmalıdır.

İlk günden son güne kadar temel ihtiyaç haline gelen bu ihtiyaçlar, kırtasiye seti şeklinde toplu olarak ya da tekli halde satın alınabilir. Çocukların kaliteli bir şekilde eğitim alması için gereken okula dönüş malzemeleri pek çok üründen oluşan uzun bir listedir.

Yedek kıyafetlerden mataralara temizlik malzemelerinden tahta kalemlerine gibi beslenme gereçlerine kadar farklı ürünler alınmalıdır. Okula dönüş kırtasiye malzemesi bakımından geniş yelpazeye sahip olsa da beden eğitimi gibi aktiviteler için spor malzemelerinin satın alınmasını da gerektirir. 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz