Okullar Ne Zaman Açılıyor? 

0
31

Yaz tatilinin bitmesine az biraz süre kalmışken öğrenciler ve veliler için okulların hangi gün açılacağı büyük merak konusu. Bu merakın oluşmasının birçok sebebi var. Öğrencilerin pandemiden sonra yüz yüze eğitime geçmesi ve bundan dolayı daha düzenli bir eğitim olması merakın oluşmasına sebep oldu.

Aileler de bu düzenli eğitimden dolayı ev içerisinde daha düzenli bir yaşama geçme planı merakın oluşmasına başka bir sebep olarak karşımıza çıkıyor. Diğer merak sebebi ise öğretmenlerin özlemi olabilir. Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığına göre okullar 12 Eylül 2022 Pazartesi Günü açılacak.

Yayımlanan bildirime göre ilk ara tatil 14-18 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılacak, 15 tatil 23 Ocak 2023-3 Şubat 2023 tarihleri arasında yapılacak, ikinci dönem ara tatili 17-20 Nisan 2023 tarihleri arasında yapılacak ve yaz tatili ise 16 Haziran 2023’den sonra olacak.

Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı açıklamaya göre okullar 12 Eylül 2022 Pazartesi Günü açılacak

Okulun İlk Günü 

12 Eylül 2022 Pazartesi sabahı birçok öğrenci ve veli için heyecan verici olacaktır. Pandeminin ardından düzenli ve yüz yüze eğitime tamamen geçilmesinin ardından okullarda öğretmenlerde ve öğrencilerde büyük bir heyecan olacaktır. Okulun ilk günü diğer heyecan verici olay ise öğretmenin verdiği alışveriş listesidir. Alışveriş listesi birçok veli için zor ama öğrenci için heyecanlı ve güzel anların oluşmasına sebep olur. Tabii öğretmenin verdiği liste genellikle ilkokulu kapsar, üst sınıflarda artık öğretmenler liste vermeyi bırakmıştır.

Okulun İlk Günü Öğretmenin Listesi 

Hepimiz ilkokulda öğretmenimizden alışveriş listesi almışızdır. Bu liste o yılın hepsini kapsayacak şekilde olur ve temel araç-gereçler dışında eğlenceli araç-gereçler de olur. Listedeki her şeyi almak için büyük uğraş verilir. Bu listede çok önemli araç-gereçlere karşın öğrenciler hep eğlenceli olan araç-gereçlere gözleri kayar. Bu eğlenceli araç-gereçler flüt, boya setleri, resim defteri gibi şeyler olur. 

Okul Alışverişi

Okul alışverişinde pek çok araç-gereç olur. Okul alışverişi yaparken ilkokulda genellikle öğretmenin listesine göre gidilse de üst sınıflara çıkıldıkça liste ortadan kalkar ve sadece temel şeyler alınır hatta lisede okul çantası, metot defter ve kalem alınır. Okul alışverişinde ilkokul, ortaokul ve lisede alınacak araç-gereç çeşidi ve önemi farklıdır. Sınıf atladıkça alınacak araç-gereçler sadece temel araç-gereçler olur.

Okul Alışverişinde Araç-Gereçler

Okul alışverişi yaparken almanız gereken araç-gereçler ilkokulda öğretmenin verdiği liste olur. Ancak lise ve ortaokulda öğretmenler genellikle liste vermez ancak birçok yerde alınacak araç-gereçleri bulabilir ve kendiniz listeleyebilirsiniz. Biz sizin için bazılarını listeledik ve iki gruba ayırdık. İşte o liste:

Kırtasiye Araç-Gereçler

 • · Kareli-Çizgili Defter
 • · Kurşun-Uçlu Kalem
 • · Silgi
 • · Yapıştırıcı
 • · Resim Defteri
 • · Etiket
 • · Sulu-Pastel-Kuru Boya
 • · Sulu Boya Fırçaları
 • · Kalemtraş-Uç
 • · Makas
 • · Flüt
 • · Melodika
 • Okul Araç-Gereçleri
 • · Okul Üniforması
 • · Okul Çantası
 • · Beslenme Çantası
 • · Beslenme Kabı
 • · Kalemlik
 • · Matara
 • · Okul Ayakkabısı
 • · Okul Hırkası

Okul Alışverişinde En Önemli Araç-Gereç

Okul alışverişinde birçok önemli araç-gereç mevcut ancak bunlardan bazıları daha önemlidir. Kalem, silgi, defter, kalemtraş vb önemli olanlardır. Ancak okul çantası diğer tüm okul araç-gereçlerinden önemlidir. Okul çantası bu saydığımız araç-gereçlerin taşınmasını sağlar. Okul çantasının modeline göre birçok işlevselliğinden yararlanır. 

Okul Çantası Neden Önemlidir?

Kitapları, defterleri, kalemleri ve benzeri çoğu araç-gereçleri okul çantası sayesinde taşınır. Bu öğrencilere kolaylık sağlar ve modeline göre okul çantası öğrencinin okul yıllarını kolaylaştırır. Okul çantası seçimi de önemlidir. Çünkü öğrencinin yaptığı seçim ile en az bir yıl o çanta ile okula gidip gelir eğer yetersiz bir çanta seçerse okul günleri zorlaşabilir. 

Okul Çantası Nasıl Olmalıdır?

Okul çantasını seçerken birçok kritere uymanız gerek. Eğer bu kriterlere uymazsanız çocuğunuz okul günlerini zorlaştırır ve memnuniyetini sağlayamazsınız. Öğrencinin istediği ve velilerin dikkat etmesi gereken kriterler nelerdir? İşte O kriterler şunlardır:

· Okul Çantası Fiziksel Yapıya Uygun Olmalıdır: Anaokul, ilkokul ve lise düzeylerine göre çanta seçimi yapmanız gerek. Fiziksel farklılıklardan dolayı çocuğunuza en uygun çantayı sınıf düzeyine göre yapabilirsiniz

· Okul Çantası Vücut Ölçülerine Göre Ayarlanabilir Mekanizmaya Sahip Olmalıdır: Okul çantalarında ayarlanabilir mekanizma olması öğrenci için büyük kolaylık olur. Askılık ve çekçek gibi mekanizmaya sahip olması öğrencinin kendi vücut ölçülerine göre ayarlanmasını sağlar.

· Okul Çantası En İdeal Ağırlıkta Olmalı: Okul çantası zaten taşıması gereken ağırlıklar vardır. Bu neden dolayı çantanın kendi ağırlığı modeline göre ideal ağırlıkta olmalıdır.

· Okul Çantası Kaliteli Malzemeden Üretilmelidir: Öğrencilerin yıl boyunca kullanacağı okul çantası kaliteli malzemeden üretilmesi önemlidir. Kanvas, naylon ve polyester gibi maddeler sağlamlığını sağlayacaktır.

· Okul Çantası Kullanım Kolaylığı Sağlamalı: Taşıma askıları, sırt pedleri, matara için ayrılmış file vb gibi birçok kullanım kolaylığı ve rahatlığı sağlamalıdır.

· Okul Çantası Su Geçirmez Olmalı: Yağmurlu havalarda ıslanınca çanta içerisindeki birçok kitap ve defterin zarar görmemesi için okul çantasını su geçirmez olmalı.

· Okul Çantası Yeterli Bölmeye Sahip Olmalı: Bir okul çantasına birçok kitap ve defter sığması için yeterli bölmeye sahip olmalıdır. Bölme sayısı öğrencinin isteği ve ihtiyacına göre olmalıdır.

· Okul Çantası Öğrencilerin Beğenisine Uygun Olmalı: Birçok kriterin yanında eğer okul çantası öğrencinin beğenisine uygun değilse yaptığınız seçim tamamen yanlış olacaktır.

· Okul Çantası Elektronik Bölmeye Sahip Olmalı: Gelişen teknoloji ile eğitimin de birçok teknolojik aletle olmasından dolayı okul çantasında bu bölme artık elzem haline gelmiştir.

· Okul Çantası Kaliteli Fermuarlara Sahip Olmalı: Fermuar bir çanta hakkında en önemli bilgiyi bize verir. Eğer bir çantada fermuar kaliteli ise bu çanta büyük oranda kaliteli olur. Fermuar bir çantada en önemli özelliklerden biridir.

· Okul Çantası Konforlu Bir Taşıma Koluna Sahip Olmalı: Okul çantası öğrenci için rahat olmalıdır. Bundan dolayı konforlu taşıma kollarına sahip olmalı

· Okul Çantası Ek İhtiyaçlara Göre Tasarlanmış Olmalı: Ek ihtiyaçlar birçok kolaylık sağlar ve bir çanta da ek ihtiyaçlara göre tasarlanırsa bu öğrenci için büyük kolaylık olur. 

Okul Çantası Modelleri 

Okul çantalarının modellerini 4’e ayırmak gerek. Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere 4’e ayırmak gerek. Her dönemin modelleri farklı olduğundan böyle kolay bir ayrıma gidebiliriz 

Anaokul Çantası Modelleri: 

Anaokul çantaları genellikle tek bölmeli olup hayvan ve çiçek motifleri ile kaplı çantalar olur. Bu çantalar sadece görünüş itibari ile anaokul öğrencilerin ölçütlerine göre alınır. Anaokul çantaları hafif, tek bölme ve peluş hayvan-çiçek işlemleri olur. 

İlkokul Çantası Modelleri:

İlkokul çantaları en az üç bölmeli olur. Birçok defter ve kitap taşıyacağından öğrenci için konforlu ve kolaylık sağlaması için birçok mekanizmaya sahip olur. Bazı modellerde tekerlekler olur bazılarında ışıklar olur. Üzerine çizgi film karakterleri gibi karakterlerin işlemeleri olur. 

Ortaokul Çantası Modelleri: 

Ortaokula geldikçe öğrencilerin zevk anlayışı değişir. Artık çizgi film karakterleri yerine daha sade görünüme sahip işlemler üzerinde olur. İlkokul çantalarında olduğu gibi konforlu ve kolaylık sağlaması için bir çok mekanizmaya sahip olur. Tasarımı ilkokula göre daha sade olsa da yine de görünüş olarak göz alıcı olmaya devam eder. 

Lise Okul Çantası Modelleri: 

Lise dönemleri hepimiz için en özel ve en çılgınca yıllarımız olur. Artık biraz daha büyüdüğünü hissettiğini ve bluğ çağının getirdiği hislerle seçimlerde daha sade olanlara gitmeye başlarsınız. Genellikle üç bölmeli, konforlu ve mekanizma olarak birçok kolaylık olur lise okul çantalarında. Tasarım olarak çok sade ve basit renkler tercih edilir. Renkler genellikle siyah, lacivert ve gri olur. Bu lise okul çantası seçimini genellikle velilerden ziyade öğrencinin kendisi yapar.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz