Olimpi Köyü, Sakız Adası

Olimpi-Koyu-Sakiz

Olimpi Köyü (Olympi), Sakız Adası‘nın güneyinde Orta Çağ mimarisini taşıyan, tarihi geçmişi 14. yüzyıla uzanan kale köylerden. Küçük taş kilisesi, birbirine yaslanan evleri, köy halkının zaman geçirdiği şirin kahvehaneleri ile Olimpi, yerel yaşama tanık olabileceğiniz bozulmamış bir dokuya sahip.

Sakız Adası’nın Orta Çağ izlerini taşıyan Pirgi ve Mesta köyleriyle benzer mimari anlayışla inşa edilen köyde yapılar olası korsan saldırılarına karşı savunma amacıyla bitişik formda inşa edilmiş.

Köy sokaklarının içlerine girdikçe ziyaretçilerine açık hava müzesi deneyimi yaşatan Olimpi, zamanda yolculuk hissini deneyimlemek isteyenler için ideal. Sakız Adası şehir merkezine 33 km uzaklıkta bulunan köy adanın güneybatısında konumlanıyor.

Olimpi-Koyu-Sakiz

Adadaki birçok popüler turistik rotaya göre çok daha az yabancı ziyaretçinin uğradığı köy, bu özelliğiyle doğal yapıyı gözlemleyebileceğiniz bir yer. Kalabalık turist gruplarının gelmemesi ve yalnızca kendi aracıyla gelenlerin mola verdiği Olimpi’de sokaklar genellikle boş ve sessiz.

Daracık sokaklarda yürüyerek köy meydanına kadar kısa bir tur yapabileceğiniz köyün girişinde bulunan Stahmos Cafe, huzurlu bir şekilde bir şeyler atıştırıp, çay kahve içebileceğiniz bir nokta.

Olimpi-Sakiz-Adasi

📍Olimpi Nerede?

🚗 Olimpi’ye nasıl gidilir?

Sakız Adası’nın güneybatısında, ada merkezinden 33 km uzaklıktaki Olimpi Köyü’ne özel araçla 45 dakikada ulaşılabiliyor. Toplu ulaşım alternatifinin sınırlı olduğu köye merkezden KTEL (yeşil) otobüsleri ile gitmek mümkün.

Sakız merkezden 05.40, 11.00, 14.00 saatlerinde kalkan Mesta yönüne giden otobüsleri kullanarak Olimpi köyü girişinde inmek gerekiyor. Mesta’dan Sakız yönüne kalkan otobüsler ise 06.40 ve 15.10 saatlerinde. Otobüsün tek yön bilet ücreti 4,20€.

Olympi-Magarasi-Sakiz
Olimpi Mağarası girişi

Olimpi Mağarası

Olimpi Köyü’ne 6 km mesafedeki Olimpi Mağarası, sarkıt ve dikitleriyle Yunan adalarının en görkemli doğal oluşumlarından. 1985 yılında keşfedilen mağara, adanın batı kıyılarını gören manzarasıyla adaya gelen turistlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden.

Deniz seviyesinden 110 metre yükseklikteki mağara, uçurumu andıran iç yapısı ve 52 metreye uzanan derinliğiyle doğa severler için keyifli bir durak. Oluşumunun günümüzden 150 milyon yıl önceye uzandığı tahmin edilen mağaranın, son halini 50 milyon yıl önce aldığı düşünülüyor.

Olimpi Mağarası’nın nemlilik oranı yüzde 95’i bulan iç dokusunda sıcaklık yaz-kış 18 derecede sabit. Mağaranın içerisindeki iklim koşullarının dışarıdan etkilenmemesi ve mağaraya zarar vermemesi amacıyla girişte oluşturulan çift kapılı sistem bozulmayı önlüyor.

Olimpi-Magarasi-Sakiz

Mağaranın kireç yapılı şekillerinin sanatsal açıdan ilginçliği mağara bilimcilerin dikkatini çekmiş. İç yapıdaki şekillere medusa, armonika ve mağara adamı gibi isimler veren bilim insanları, farklı büyüklükteki ve renklerdeki şekilleri doğanın mucizesi olarak tanımlıyor.

Olimpi Mağarası yıl boyunca mayıs ayından eylül ayının sonuna kadar, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. Sabah 11.00-18.00 saatleri arasında turist rehberi eşliğinde ziyarete izin verilen mağaranın girişinde küçük bir hediyelik eşya dükkanı ve kafe de bulunuyor. Sezon dışında ise mağara çevresinde yaşam izine rastlamak çok zor.

⛰️ Olimpi Mağarası nerede?

🚍 Olimpi Mağarası’na nasıl gidilir?

Olimpi Mağarası, Sakız Adası şehir merkezinden 37, Olimpi Köyü’nden ise 6 km uzaklıkta. Özel araç dışında herhangi bir toplu ulaşım imkanının bulunmadığı mağaraya gitmek için otostop şansınızı deneyebilirsiniz. Yüksek sezonda mağara yolunu kullanıp plaja giden araçları durdurarak mağara girişine kadar gidebilirsiniz.

Sakız adası otelleri arasından bölgeye yakın bir noktada konaklayarak Olimpi çevresini çok daha rahat bir şekilde keşfedebilirsiniz. Sakız Adası’nın turistik ziyaret noktalarına göre daha sakin ve daha az yabancı ziyaretçinin tercih ettiği Olimpi Köyü, yerel yaşamı hissetmek ve adada olduğunuzu fark etmek için aklınızda olsun.

  1. Olimpi Mağarası, doğanın büyüleyici bir eseri. İçine adım attığınızda kendinizi farklı bir dünyada hissediyorsunuz. Mağaranın benzersiz oluşumu ve doğal güzellikleri insanı etkiliyor. Keşfetmeye değer!

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like