Olimpos’a Nasıl Gidilir?

Olimpos-Nasil-Gidilir

Türkiye‘de doğayla baş başa, tüketimden uzak tatil anlayışı denildiğinde ilk akla gelen yerlerden Olimpos‘u her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor. Antalya‘nın Kemer ile Kumluca ilçeleri arasında yer alan, idari olarak Kumluca’ya bağlı olan Olimpos, yemyeşil doğası, tarihi antik kenti, uçsuz bucaksız plajı ve ağaç evlerden oluşan konaklama seçenekleri ile keyifli bir destinasyon.

Olimpos’a ulaşım için farklı alternatifler mevcut. Antalya-Kumluca Karayolu üzerindeki Çıralı ya da Olimpos sapağından deniz yönündeki 2 farklı yolu kullanarak ulaşılabilen Olimpos’ta bu iki yoldan hangisini kullanacağınıza konaklayacağınız ya da görmek istediğiniz yerlere göre karar vermeniz gerekiyor.

Bu yüzden Olimpos denildiğinde Çıralı mı yoksa Olimpos yolunu mu kullanacağınızı en başta belirleyin.

Olimpos-Nasil-Gidilir
Olimpos Plajı

Olimpos’a Nasıl Gidilir? 🚖

Kendi aracıyla seyahat etmeyenlerin Olimpos’a ulaşmak için ilk durağı Antalya. Antalya’ya Türkiye’nin birçok merkezinden uçak ve otobüs bağlantısı bulunuyor. Antalya Havalimanı’na gelenlerin tramvayla Otogar’a ulaşmaları, otobüsle gelenlerin ise Antalya Otogarı’ndan aktarma yapmaları şart.

1. Antalya’dan Olimpos’a otobüsle ulaşım 🚌

Antalya Otogarı’ndan Kumluca-Fethiye yönüne giden tüm otobüs ve minibüsler Olimpos’a ulaşım için kullanılabiliyor. Yaz aylarında her yarım saatte bir hareket eden yerel firma Batı Antalya ya da ulusal otobüs firmaları ile (Pamukkale, Kamil Koç, Metro) Olimpos ya da Çıralı kavşağında inip kavşaktaki minibüslerle sahile kadar inilebiliyor.

Antalya-Olimpos otobüs bilet ücreti değişkenlik gösteriyor. Batı Antalya’nın yıl boyunca seferleri var. Firmanın +90 (242) 331 40 81 numaralı telefonundan Antalya-Olimpos otobüs biletinin güncel fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Minibüsler yaz döneminde 10 dakika aralıkla sefer yapıyor. Olimpos sapağından sahile doğru son nokta 11 km, Çıralı kavşağından sahile doğru son nokta 10 km mesafede.

2. Özel araçla Olimpos’a ulaşım 🚘

Antalya-Kumluca Karayolu’nu kullanarak ulaşılan Olimpos’a Antalya’dan özel araçla ulaşmak için Kemer istikametinde ilerleniyor. Kemer ve Tekirova’yı geçtikten sonra önce Çıralı sonra da Olimpos tabelaları görünüyor. Gitmek istediğiniz yere göre bu iki alternatiften birini seçebilirsiniz.

Olimpos Ören Yeri ve Plajı’na ulaşmak için Olimpos sapağı, Çıralı Plajı ve Yanartaş için ise Çıralı yolunu kullanmak gerekiyor. Antalya merkez ile Olimpos Plajı arasındaki mesafe 85 km. 74 km’si ana yol 11 km’si ara yoldan oluşan bu mesafe özel araçla 1,5 saatte gidilirken; otobüs ve minibüs aktarması ile 2 saati buluyor.

Kaş ve Fethiye yönünden gelenlerin Kumluca üzerinden Antalya’ya doğru sahil yolunu, İzmir’den gelenlerin ise Acıpayam, Elmalı, Finike güzergahını takip etmesi gerekiyor.

3. Transfer aracıyla Olimpos’a ulaşım 🚐

Antalya merkezden çok sayıda firmanın Olimpos’a transfer hizmeti bulunuyor. Kişi sayısına göre araç organizasyonunun yapıldığı süreçte 4 kişiye kadar olan gruplara binek araç, 4 kişiden fazla olan gruplarda ise minibüs ayarlanıyor.

Antalya-Olimpos ulaşımı 4 kişilik binek araçla 2.500 TL karşılığında sağlanıyor. Ayrıca Olimpos’ta bulunan pansiyon ve işletmelerin de anlaşmalı transfer hizmeti var. Havalimanı ve şehir merkezindeki istenilen noktadan transfer aracına binebilirsiniz.

Olimpos nerede? 📍

Olimpos nereye ne kadar uzaklıkta? 🗺️

Antalya’nın gözde tatil ve doğa merkezi Olimpos Antalya’ya 85, Marmaris’e 330, Kemer’e 40, Datça’ya 399, Demre’ye 74, Bodrum’a 437, Kalkan’a 145, Alanya’ya 220, Fethiye’ye 207, Kaş’a 120, Ölüdeniz’e 211, İzmir’e 518, İstanbul’a 778, Ankara’ya ise 608 km uzaklıkta.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like