Şehrin İçinde Bir Vaha: Olivelo Yaşayan Parkı, Yelki, Güzelbahçe

1
135

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yaşayan Parklar projesi kapsamında hayata geçirdiği Güzelbahçe Yelki Olivelo Yaşayan Parkı, kentin yanı başında kentin karmaşası ve stresinden uzaklaşmak için şahane bir seçenek. Güzelbahçe Yelki’de bulunan park, elli yedi hektarlık alanı ile Ege Bölgesi’nin en büyük zeytin meralarından biri olma özelliğini taşıyor.

Kent çeperinde bulunan kırsal ve doğal alanların korunması ve tanıtılmasını amaçlayan Yaşayan Parklar’ın en büyük örneği olan Olivelo Yaşayan Parkı, kültürel ve doğal mirası niteliğindeki (Delice) zeytin ağaçları hakkında farkındalık yaratmak ve bölgeyi Avrupa Bisiklet Yolları Ağı (EuroVelo) ile birleştirerek önemli bir bisiklet istasyonu haline getirmeyi amaçlıyor.

Olivelo Yaşayan Park, Yelki, İzmir 🕊️

Flamingoların da başkanı olacağım, çünkü bir belediye başkanı kentini, kentinin doğasını korumak zorundadır‘ sözleriyle hafızalarımıza kazınan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmirlilere armağan ettiği, Güzelbahçe Yelki’de bulunan Olivelo Yaşayan Parkı’nda, zeytin ağaçlarının yanı sıra ahlat ağacı, menengiç, Anadolu palamut meşesi, kızılçam, sakız çalıları, çitlembik, ahlat, yaban tavşanı, domuz, tilki, kızıl şahin, atmaca, kızıl gerdan, ibibik, arı kuşuvtürleriyle zengin bir doğal yaşam alanı bulunuyor.

Park, ziyaretçilere üretim, bakım ve hasat döngüsü hakkında bilgi vererek kadim üretim tekniklerini devam ettirme ve bu süreci insanların deneyimleyebilmesine imkan sağlıyor. Kentin karmaşasından uzaklaşarak insanın doğayla bütünleşmesi, keyifli vakit geçirmesini sağlayan aktiviteleri (bisiklet, oryantiring, yürüyüş vb) içeren rotalar oluşturulmuş.

Kaçeli koyunları

İzmir’de Yarımada bölgesine has bir koyun türü olan Kaçeli koyunları da Olivelo Yaşayan Parkı’nın en yeni üyeleri. Nesli tükenme tehlikesinde olan bu koyunlar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer‘in Başka Bir Tarım Mümkün mottosu kapsamında çoğaltılıyor.

Günümüzde toplamda 50-60 taneye kadar düşen bireyler çoğaldıktan sonra yerel üreticilere ücretsiz verilecek ve bu neslin devamı sağlanacak.

Doğamız İzmir etkinliğinde dijital içerik üreticisi arkadaşlarımla birlikte Olivelo Yaşayan Parkı’ndaydık

Olivelo Yaşayan Parkı’nda Neler Yapılabilir?

Olivelo Yaşayan Parkı’nda ziyaretçilere sunulan aktiviteler çok çeşitli ve en önemlisi de birçoğu ücretsiz.

  • Gezi turları: Parkta, elektrikli araçla veya yürüyerek düzenlenen gezi turları ile ziyaretçiler alanı keşfedebilirler.
  • Kuş gözlemi: Park, zengin bir kuş çeşitliliğine ev sahipliği yapıyor. Kuş gözlemi meraklıları, parkta düzenlenen kuş gözlem etkinliklerine katılarak bu çeşitliliği yakından inceleyebilirler.
  • Doğa yürüyüşü: Parkta, farklı zorluk seviyelerine sahip yürüyüş rotaları bulunuyor. Doğa yürüyüşü meraklıları, bu rotalar üzerinden parkı keşfedebilirler.
Olivelo’da çadırla kamp da yapabiliyorsunuz
  • Bisiklet turları: Park, bisiklet sürmek için ideal bir alan sunuyor. Bisiklet turları ile ziyaretçiler, parkın tadını bisiklet sürerek çıkarabilirler.
  • Atölyeler: Parkta, mevsime göre değişen çeşitli atölyeler düzenleniyor. Bu atölyeler sayesinde ziyaretçiler, zeytin yetiştiriciliği, mantarcılık, aromatik bitki yetiştiriciliği gibi konularda bilgi edinebiliyor.

Olivelo Yaşayan Parkı Safari Turları

Olivelo Yaşayan Parkı’nda alanında uzman kişilerin rehberlik ettiği turlara da katılabilirsiniz. Çok iyi korunmuş bir Akdeniz ekosistemi örneği olan Olivelo Yaşayan Parkı’nda rotalar işaretlenmiş, birçok noktada bilgilendiri açıklamalar ve tebelalar bulunsa da bir rehberin anlatımıyla parkı deneyimlemek bambaşka bir duygu.

1. Olivelo Yaşayan Parkı Turu

Elektrikli araçlarla bir seferde en fazla 5 kişiyle gerçekleştirilen Olivelo Yaşayan Parkı Turu, toplamda 2.5 km’lik bir parkur üzerinde araçla tırmanılarak ilerlenen keyifli bir aktivite. Turun elektrikli araçla hareket noktasında 40 metre olan denizden yükseklik tur sırasında 100 metreye kadar ulaşıyor.

Olivelo Yaşayan Parkı Turu sırasında kuş gözlemi için dürbün ve teleskop noktalarında mola veriliyor. Tur boyunca rastlayabileceğiniz canlılar arasında tavşan, üveyik, çakal, meşe, kirpi gibi farklı türler bulunuyor. Anlatımı yapan rehberlerin işlerini aşkla yaptığına tanık olacaksınız. Anlatılan her detay, her cümle özenle seçiliyor ve sizin Olivelo ile bağ kurmanızı sağlıyor.

Olivelo Yaşayan Parkı Turu ☘️🛺
Hareket Noktası: Olivelo Yaşayan Parkı Bilgilendirme Ofisi Önü
Toplam Süre: 60 dakika
Ücret: 50 TL / kişi başı (Araç kapasitesi sınırlı olduğundan tüm katılımcılardan tam ücreti alınıyor)
Elektrikli Araç Kapasitesi: 5 kişi/elektrikli araç
Hareket Saatleri: Haftanın 7 günü (hafta içi-hafta sonu) 10.00-11.00, 11.00-12.00, 14.30-15.30, 15.30-16.30
Bilgi İçin: +90 (531) 932 09 93
✔︎ Olivelo Yaşayan Parkı Turları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve rezervasyon yaptırmak için İzdoğa‘nın ilgili sayfasına bakabilirsiniz.

2. Erkence Zeytin Yolu (Olivelo Yaşayan Parkı) Turu

Olivelo Yaşayan Parkı’nda daha uzun bir zaman geçirmek ve doğayla dolu dolu bir gün deneyimlemek için Erkence Zeytin Yolu (Olivelo Yaşayan Parkı) Turu‘nu tercih edebilirsiniz.

Saat 08.30’da İzmir kent merkezinden hareketle başlayan tur kapsamında Taş Kütüphane ziyareti, Ege Bölgesi taş ustalığı anlatımı, Akdeniz Ormanları oluşumu ve Yaşayan Parkların anlatımı, zeytin meraları ve kadim üretim havzaları sohbeti, öğle yemeği, trekking ve kuş gözlem etkinliği, köyde yaşayanların anlatımıyla mevsime göre zeytin, mantar, aromatik bitki, yün kırkma, ekim-dikim atölyeleri gibi etkinlikler bulunuyor.

Erkence Zeytin Yolu (Olivelo Yaşayan Parkı) Turu 🫒🛺
Hareket Noktası: Olivelo Yaşayan Parkı Bilgilendirme Ofisi Önü
Toplam Süre: 09.15-17.30 (Bir tam günlük program)
Ücret: 350 TL / kişi başı
Tur Kapasitesi: 35 kişi
Bilgi İçin: +90 (531) 932 09 93
✔︎ Erkence Zeytin Yolu (Olivelo Yaşayan Parkı) Turları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve rezervasyon yaptırmak için İzdoğa‘nın ilgili sayfasına bakabilirsiniz.

Olivelo Yaşayan Park Nerede? 📍

Olivelo Yaşayan Parkı ⛰️
Adres: Yelki Mahallesi, 35310 Güzelbahçe, İzmir
Olivelo Yaşayan Parkı Giriş Ücreti: Olivelo Yaşayan Parkı’na giriş ücreti alınmıyor. Alan koruma altında olduğundan ateş yapmak yasak. Çadırlı ziyaretçiler alanda kamp kurabiliyor. Tuvalet, çeşme, elektrik imkanı bulunuyor. Alanda İzDoğa’ya ait bir kafe ve bilgilendirme ofisi bulunuyor.
Olivelo Yaşayan Parkı Ziyaret Saatleri: Olivelo Yaşayan Parkı’nda ziyaret saatleri konusunda bir kısıtlama yok. Mesai saatleri dışında alanda güvenlik görevlisi de bulunuyor.

Olivelo Yaşayan Parkı’na Nasıl Gidilir? 🚌

✔︎ İzmir’den arabayla Olivelo’ya nasıl gidilir? Olivelo Yaşayan Parkı, Güzelbahçe’nin Yelki Mahallesi sınırlarında konumlanıyor. İzmir’den özel araçla geleceklerin İzmir-Çeşme Otoyolu’nu kullanarak Güzelbahçe-Seferihisar çıkışından Seferihisar yönüne ilerlemeleri gerekiyor. Yelki merkeze geldiğinizde Shell Benzin İstasyonu’nu geçer geçmez ilk trafik ışıklı kavşaktan (Çiçek Camii Kavşağı) sağa dönmeniz gerekiyor.

Bu noktada yeşil renkli bir Olivelo tabelası sizi karşılıyor zaten. 2487 Sokak’tan Olivelo tabelalarını takip ederek yaklaşık 2 km sonra parka ulaşıyorsunuz. Henüz parkın girişine kadar ulaşan bir toplu taşıma aracı yok maalesef.

✔︎ İzmir’den belediye otobüsü ile Olivelo’ya nasıl gidilir? Olivelo Yaşayan Parkı’na toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak isteyenler için ESHOT otobüsleri seçeneği bulunuyor. Ancak belediye otobüsü park girişine ulaşmıyor. Otobüsün bıraktığı nokta ile park arasında yaklaşık 2 km’lik bir yol var. Bu noktada yürümeyi tercih edebilir, kalabalıksanız paylaşımlı taksi seçeneğini kullanarak parka ulaşabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma şirketi ESHOT’un 675 no’lu Seferihisar-Fahrettin Altay Merkezi Ekspres, 975 no’lu Seferihisar Fahrettin Altay Aktarma Merkezi, 985 no’lu Seferihisar-Fahrettin Altay Aktarma Merkezi ve 987 no’lu Ürkmez-Fahrettin Altay Aktarma Merkezi otobüslerini kullanabilirsiniz. Bu otobüsleri kullanarak 50395 nolu Yelki otobüs durağında inebilirsiniz. İndikten sonra Olivelo Yaşayan Parkı’na 2 km uzaklıkta olacaksınız.

Otobüslerde İzmirim Kart kullanmak zorunlu. Bu nedenle kartınız yoksa kart edinin ya da İzmirim Kart’ın mobil uygulamasından adınıza ücretsiz bir kart oluşturun.

Olivelo Yaşayan Parkı, gün içerisinde kahvesini, içeceğini alıp kitap okuyan, köpeğini gezdiren ya da kendini dinleyen onlarca misafiri ağırlıyor

Olivelo Yaşayan Parkı, İzmir’in doğal güzelliklerini keşfetmek ve doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Park, ziyaretçilerine hem doğayla buluşma hem de kültürel miras hakkında bilgi edinme imkanı sunuyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz