Otelz.com Blog: Seyahat Yazarı Ahmet Buğra Tokmakoğlu Röportajı

Otelz-Blog-Roportaj

Otelz.com Blog’dan Gökhan Erdoğan’ın Kesfetsek.com Kurucusu, Seyahat Yazarı Ahmet Buğra Tokmakoğlu Röportajı.

Otelz-Blog-Roportaj

Kesfetsek.com seyahat yazarı Ahmet Buğra Tokmakoğlu ile gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajımız.

Öncelikle hoş geldiniz, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

1989 yılında İzmir’de doğdum. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunuyum. Uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans çalışmam eğitimim devam ediyor. İzmir’de farklı gazetelerde ekonomi alanında muhabirlik, editörlük ve haber müdürlüğü görevlerinde bulundum. Geçtiğimiz yılın sonunda tüm profesyonel görevlerimi bırakıp bloguma odaklandım. Halen İzmir Ege Telgraf gazetesinde köşe yazarlığı yapıyorum. Keşfetsek ile birlikte Gezi Evreni, GezginTech sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Ekonomi Muhabirleri Derneği, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Bilim Kahramanları Derneği ve Ekonomi Gazetecileri Derneği üyeliklerim var.

Kesfetsek blogu ortaya nasıl çıktı?

Üniversite yıllarımdan bu yana farklı mecralarda blog yazarlığı yapıyordum. Arkadaşlarımdan gelen baskılarla kendime ait bir blog açma fikrini hayata geçirdim. Ahmet Buğra Tokmakoğlu’nun baş harflerini simgeleyen Anlık Birikimlerin Toplamı adlı bloğumda tüm seyahat ve güncel yazılarımı 3 yıl boyunca yayınladım. İsim algısı ve aklıda kalıcılık gibi nedenler ile bloğum Keşfetsek’e dönüştü. Bu süreçte Yolda Olmak Kurucusu Kemal Kaya’nın desteğini unutmamak gerekiyor.

Otelz-Com-Roportaj

Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Bugüne kadar 23 farklı ülkeyi deneyimleme şansım oldu. Bunlar arasında hala aklımda kalan ve mümkün olan ilk fırsatta yeniden gitmek istediğim ülkeler arasında İran, Hollanda, İtalya ve ABD var. Ülkeleri bütüncül olarak konuşmak yerine, beğenme noktasında şehirleri öne çıkarmak lazım. Roma, Amsterdam ve San Francisco en beğendiğim şehirlerden. İklimi, tarihi, kültürü, yerel yaşamı ve hareketliliği ile bu şehirler beni fazlasıyla etkiledi.

Ufukta yeni bir seyahat var mı?

2 Mayıs’ta Avustralya’ya 11 günlük bir seyahatim olacak. Birlikte projeler geliştirdiğimiz Kemal Kaya ile Great Ocean Road’u keşfedeceğim. Adelaide’dan başlayan seyahatimiz güney kıyılarında devam edecek ve Melbourne’de sona erecek.

Seyahat edeceğiniz yerleri neye göre belirliyorsunuz?

Eskiden çok planlı yaşayan biriydim. Ancak planlı yaşamanın çok yıpratıcı olduğunu fark ettikten sonra minimum plan felsefesini hayata geçirdim. Aklımda olan ve görmek istediğim yerler akışa göre seyahat planını oluşturuyor. Bazen etkinlik, organizasyon ve davetler de rota belirlemek için yardımcı oluyor.

Önümüzdeki 19 Mayıs ve ramazan bayramı tatilleri için yurtiçi ve yurtdışı önerileriniz olacak mı?

Bu tip fırsatlarda çok kalabalık olan yerlere gidilmemesi taraftarıyım. Daha az bilinen henüz keşfedilmemiş yerler bence daha cazip. Ben biraz daha tarih ve kültür turizmini seven taraftarıyım. Yurt içinde gidecek yer arayanlar için Aydın’da tanrıça Afrodit’e adanan Afrodisias antik kenti ya da Ege kıyıları boyunca uzanan tatil beldelerini önerebilirim.  Burhaniye, Ayvalık, Assos ve Kaz Dağları yükselişte. Güneyde ise Akyaka, Dalyan ve İztuzu tarafları olabilir. Yurtdışında ise Balkanlar vizesiz ve ucuz olduğu için ilk sırada, Yunan adaları da favorilerim arasında.

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Seyahat etmekten korkmayın. Nasıl yaparım, kaça mal olur gibi sürekli kafanızı karıştıran sorularla mücadele ediyorsanız seyahat eden kişilerin bloglarına göz atın. Çok sayıda seyahat bloggerı var ve çok güzel bilgiler paylaşılıyor. Benim yaptıklarıma göz atmak isterseniz Kesfetsek.com’a uğramayı unutmayın.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like