Ottawa Gezi Rehberi

Kanada‘nın başkenti Ottawa, aynı zamanda ülkenin dördüncü büyük kenti olma özelliğini taşıyor. Kanada’nın kültürel ve entelektüel merkezi konumundaki Ottawa, çok sayıda müze, galeri, üniversite ve sanat merkezini içerisinde barındırıyor. Ottawa Irmağı’nın kıyısında yine aynı adla anılan vadiye kurulan kent, Québec eyalet sınırında ve Ontario eyaletinin güneydoğu ucunda yer alıyor. Şehirde İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dil birlikte kullanılıyor.

Müzeleriyle ve parklarıyla ünlü bir şehir olan Ottawa’da, tarih, sanat ve doğa konusunda doyurucu deneyimler yaşamak mümkün. Renkli ve canlı atmosferleriyle her yaş ve kesimden insanı cezbeden Ottawa müzeleri, İngiliz, Fransız ve yerel sanatların karışımından oluşan yenilikçi Kanada sanat eserleri ve muhteşem manzaraya sahip yemyeşil vahşi yaşam parkları, şehrin büyülü havasını solumaya yardımcı olurken, muhteşem bir seyahat deneyimini de vaat ediyor.

Ottowa Gezi Rehberi

Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Ottawa şehrinde, kış mevsimi oldukça sert geçiyor. Ancak, kış festivalleri ve pamuk gibi karlarıyla kent, buz pateni meraklılarını ve kar sevenleri kolaylıkla cezbediyor. Büyüleyici tarihi mirasları, şehri çevreleyen geniş yeşil alanları ve Avrupa şehirlerine has bohem atmosferiyle Ottawa, Kanada’nın en dikkat çekici şehirlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Başkent bugün, Ottawa ve Rideau Nehirleri ile UNESCO tarafından dünya miras listesine alınan Rideau Kanalı arasından Quebec’in Gatineau Tepeleri’ne göz kırpan, modern bir sosyal merkez konumunda bulunuyor.

Parliament Hill, Ottawa gezisinin ilk durağı olarak tercih ediliyor. Kanada federal hükumetinin yönetim yeri olan bu bina, yıl boyu kutlama ve çeşitli seremonilerin de değişmez adresi. 1916’da büyük bir yangın geçiren bina, Ottawa Irmağı’na tepeden bakan konumuyla bu adı almış. Aralık ayının sonunda gerçekleştirilen ışıklı yılbaşı gösterisi görülmeye değer. “Changing the Guard” olarak anılan askerlerin devir teslim törenini, parlamento binası Parliament Hill önünde izlenebiliyor. Yaz günlerinde her sabah saat 10.00’da yapılan törenin, görsel ve müzikal açıdan oldukça doyurucu bir gösteri olduğu biliniyor.

Gatineau Park, 361 kilometrekarelik bir yaban yaşam alanı olarak ilgi gören yerler arasında. Bisikletle gezilebilen park, ormanlar ve göller arasında seyreden yüzlerce güzergâh barındıran, harika bir etkinlik alanı. Kamp, yürüyüş, tırmanış ve yüzme gibi sporlar için oldukça elverişli bu doğa parçasına yapılacak küçük bir gezi, kentten uzaklaşmanın en kolay yolu.

Tarihsel su yolu, Rideau Kanalı gezilebilecek bir diğer adres. Kışın donarak dünyanın en büyük buz pistine dönüşen bu kanal Ottawa’nın kalbi olarak anılıyor. 202 kilometre güneydeki Ontario Gölü’ne ve St. Lawrence Irmağı’na bağlanan bu kanal, daha birçok göl ve ırmağı birleştiriyor.

Ottawa’da ne yenir?

Kentte, dünyanın dört bir yanından etnik lezzetler sunan birçok restorana rastlamak mümkün. Uluslararası mutfaklara da kolayca erişilebiliyor. Fransız, İtalyan, Çin yemekleri ve elbette deniz mahsulleri kolaylıkla ve bolca tadılabilecekler arasında. Byward Pazarı semti çevresi her türlü restoranı içerisinde barındıran bir merkez. Şehrin ünlü Çin lokantaları Somerset Bulvarı ile Bronson Bulvarı arasında kalan bölgede ve Preston Sokağı’nda yoğun olarak yer alıyor. Carling Bulvarı ve Albert Sokağı arasında ise pek çok İtalyan restoranına rastlanıyor.

Ottawa mutfağı içerisinde Kanada’ya özgü ve yerel olarak yetiştirilen birçok malzeme yer alıyor. Yerel yapım peynir çeşitleri, somon balığı, akçaağaç şurubu, Kanada’ya özgü bir tür böğürtlen çeşidi olan Saskatoon böğürtlenleri, yine bölgeye özgü bir tür eğrelti otu çeşidi olan fiddleheads bitkisi, ren geyiği eti, bizon eti ve istiridye, sıklıkla yemeklerde kullanılan malzemelerin başında geliyor. Şehre özgü meşhur bir kahvaltı çeşidi olan oduncu kahvaltısı, üç yumurta, salam ve sosisten oluşan bir omletten ve yanında servis edilen çok sayıdaki mini krepten oluşuyor.

Yöreye özgü bir diğer meşhur yemek ise “Jigg’in Akşam Yemeği” adını taşıyor. Bu yemek; tuzlu biftek, sotelenmiş kabak ve paprika biberi ve yanında bezelye püresinden oluşuyor. Ottawa’nın bir diğer meşhur yemeği rostolanmış sığır eti olarak biliniyor. Bu yemek, yanında Yorkshire pudingi denilen kızartılmış ve ortası delik hamur parçalarından oluşuyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like