Home Ege İzmir Özdere’ye Nasıl Gidilir?

Özdere’ye Nasıl Gidilir?

0
51320

İzmir‘in Menderes ilçesinin sahil beldesi Özdere, plajları, tatil siteleri, tarihi ve turistik merkezleriyle özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan bir yer.

Dünyaca ünlü satsuma mandalinasının yetiştiği Özdere’nin tarihi geçmişi MÖ 5 binli yıllara kadar uzanıyor. Mavi, yeşil ve turuncu tonlarının iç içe geçtiği Özdere, Ahmetbeyli ile birlikte 30 km’yi aşan kıyı şeridine sahip.

Özdere Nerede? 📍

Özdere, İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Ege Denizi kıyısında yer alan mahalle. İzmir kent merkezine 70 km uzaklıkta konumlanan Özdere’nin güneyinde ve batısında Ege Denizi, kuzeybatısında Seferihisar, kuzeyinde Menderes, doğusunda ise Torbalı ve Selçuk ilçeleri bulunuyor.

Özdere haritası

Özdere’ye Nasıl Gidilir? 🚖

Özdere, İzmir şehir merkezine 70 km uzaklıkta, kentin güneyinde, Ege Denizi kıyısında konumlanıyor. Özdere, Menderes’e 43, Selçuk’a 31, Seferihisar’a 44, Kuşadası’na 39, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ise 50 km uzaklıkta.

1. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Özdere’ye ulaşım

Özdere’ye en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Havalimanı ile Özdere arası 50 km. Adnan Menderes Havalimanı’ndan Özdere’ye gitmek için iki farklı seçenek bulunuyor.

Havalimanından İZBAN banliyö trenini kullanarak Gaziemir Semt Garajı’nda inerek Özdere dolmuşlarına binmek ilk seçenek. Havalimanından Özdere’ye ulaşım için ikinci seçenek İZBAN banliyö treni ile Cumaovası Aktarma Merkezi’ne giderek 775 numaralı Özdere-Cumaovası Aktarma otobüsünü kullanmak.

Havalimanından araç kiralayarak 50 dakika gibi bir sürede Özdere’ye ulaşım mümkün.

2. İzmir’den Özdere’ye otobüs ve dolmuşla ulaşım

İzmir şehir merkezi ile Özdere arasında 70 km’lik bir mesafe bulunuyor. İzmir’den Özdere’ye belediye otobüsü ya da dolmuşla ulaşmak isteyenler için farklı hareket noktaları var.

Gaziemir’de bulunan Semt Garajı’ndan düzenli aralıklarla Özdere dolmuşları hareket ediyor. Gaziemir Semt Garajı’ndan hareket eden dolmuşlar Menderes üzerinden Özdere’ye gidiyor. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor.

İzmir Otogarı ilçe terminalinden kalkan Özdere dolmuşları 2 saate yakın bir sürede Özdere’ye ulaşıyor. Benim önerim dolmuş kullanacaksanız Gaziemir Semt Garajı’na gitmeniz.

Özdere’ye belediye otobüsü ile gitmek isteyenlerin İZBAN Cumaovası Aktarma Merkezi’ne gelmesi gerekiyor. 775 numaralı Özdere-Cumaovası Aktarma Merkezi hattında çalışan ESHOT otobüsleri Menderes, Ahmetbeyli ve Orta Mahalle güzergahını izleyerek Özdere’ye ulaşıyor.

778 numaralı Özdere-Ürkmez ESHOT otobüsü Özdere ile Ürkmez (Cumhuriyet Mah.-Orta Mah.) arasında yolcu taşıyor.

3. İzmir’den özel araçla Özdere’ye ulaşım

İzmir şehir merkezinden Özdere’ye gitmek için Gaziemir, Menderes, Ahmetbeyli güzergahını takip etmek gerekiyor. Bu güzergahta yolculuk trafik durumuna göre ortalama 1-1.5 saat sürüyor.

İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya gibi büyük şehirlerden Özdere’ye gelmek isteyenlerin önce İzmir Otogarı’na gelip, İzmir Otogarı’ndan Özdere dolmuşunu kullanmaları gerekiyor.

Selçuk, Sığacık, Şirince, Seferihisar, Kuşadası gibi tatil merkezlerine olan yakın konumuyla Özdere’ye kadar gelmişken çevredeki bu yerleri de kapsayacak bir rota oluşturabilirsiniz.

Yorum Yok

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here