Paket Turla Seyahat Etmek Nasıl Bir Şey?

Paket-Turla-Seyahat

Seyahat kültürünün yaygınlaşmasıyla birlikte kendimize vakit ayırmak, tatil yapmak ya da sevdiklerimizle birlikte olmak için her türlü fırsatı değerlendiriyoruz. Seyahat kültürünün gelişmesinde önemli bir paya sahip olan paket turlar, sunduğu avantajlar ile seyahat bütçesinin işlevsel kullanılmasında etkili.

Seyahat eden birçok insanın daha çok bireysel ya da küçük gruplarla yolculuğu seçmeye başlamasına rağmen paket turlar hala yurt içi ve yurt dışı tatil planı yapanların aklının bir köşesinde cazip bir alternatif olarak duruyor.

Bugüne kadar bireysel, arkadaş grubu ve ailemle birlikte farklı paket tur organizasyonlarıyla yurt içi ve yurt dışındaki destinasyonları deneyimleme şansı buldum. Çevremin bana seyahat ile ilgili en sık sorduğu sorulardan biri paket turun avantajları konusu. Aşağıdaki maddelere göz atıp paket turların avantajı ve dezavantajlarını karşılaştırıp, beklentilerinize göre hareket edebilirsiniz.

Paket-Turla-Seyahat
Paket turların gözdesi İtalya’nın başkenti Roma

Paket Turla Seyahatin Avantajları

1. Az zamanda daha çok aktivite

Bütün bir yıl hazırlanan tatil fikrini hayata geçirirken birkaç dakikalık zaman kaybına bile tahammülümüz olmuyor. Paket turlar zaman kaybını en aza indiren gün gün, saat saat yapılan program ile minimum zamanda maksimum fayda sağlama amacında.

Tek başınıza İtalya’yı keşfetmeye çalıştığınızda en az 15-20 günlük bir zamana ihtiyacınız varken, bir şirket aracılığıyla katıldığınız turda 7-8 günde İtalya hakkında genel bir fikir sahibi olacak kadar deneyim yaşayabiliyorsunuz.

Paket tura katılan kişi araç sürme, havalimanı transferi, haritadan yol takip etme, otel ayarlama, şehirlerarası geçişleri organize etme gibi külfetli kalemlerden kurtuluyor. Ayrıca rehberli olan bu turlar şehirler hakkında çok derinlemesine olmasa da genel bilgiler konusunda kulak dolgunluğu yaratıyor.

2. Güvenlik endişesini azaltıyor

Seyahat eden ve yeni yerler görmek isteyen turistleri kişisel özellik bazında içe dönük ve dışa dönük olarak ikiye ayırmak mümkün. İçe dönük profil sergileyen turistler genellikle seyahat sırasında bir organizasyona dahil olup yönlendirilmekten hoşlanıyor.

Bilinmezlik ve maceraya açık olmayan bu turist tipi için güvenlik, bilinen bir çevrede olma ve güven duyulan biriyle hareket etme birincil önem taşıyor. Gidilen ülkede yabancı dil sorunu başta olmak üzere aklınıza gelebilecek her türlü olumsuz sorunu engellemek için paket tur güvenilir bir alternatif.

Paket-Turlarin-Avantajlari
Roma, İtalya

3. Öngörülebilir bütçe

Paket turların en çok tercih edilme sebeplerinden biri ekonomik olmaları. Otel, ulaşım, kahvaltı, rehberlik ve şehir turlarının fiyata dahil olduğu bu paketlerde kişi en başından cebinden ne çıkacağını bildiği için seyahat ekonomisini ayarlama şansı buluyor.

Ekstra turlar, akşam yemekleri ve diğer yan harcamalar için de tahmini bir bütçe hazırlayıp yola çıkmak daha kolay oluyor. Bireysel seyahatte her adımda yeni bir sürpriz çıkma ihtimali bütçe açısından öngörülemez sonuçlara gebe.

4. Kaynaşma ortamı

Turlar yeni arkadaşlıklar kurmak ve yeni bir sosyal çevrede bulunma fırsatı sunuyor. Katılımcılar arasındaki sohbet, yemek ortamı ya da yol boyunca kurulan iletişim uzun yıllar bozulmayacak dostluklar ilk adım olabiliyor.

Tur ortamının sıcaklığa ilişkin en canlı örneğim İtalya’dan. Ailecek katıldığımız Büyük İtalya turunda tanıştığımız Deniz ve Benan ile farklı şehirlerde yaşıyor olmamıza rağmen yıllardır görüşüyoruz.

Paket-Turlarin-Ozellikleri
Büyük İtalya turunda tanıştığımız Benan ve Deniz’le hala görüşüyoruz.

Paket Turların Dezavantajları

1. Esnek olmaması

Paket turların en çok eleştirilen bölümü kullanıcı istek ve beklentilerini yüzde 100 karşılayan bir programa sahip olmaması. Bu eleştirinin hakkını verecek bir programı yapıp, herkesi memnun etmek günümüz dünyasında maalesef mümkün değil.

Paket tur satın alacak kişinin turda yazan program, saat, rota ve tüm detayları peşinen kabul etmesi gerekiyor. Beğenilen bir yerde fazladan 2 saat kalma gibi bir esneklik söz konusu değil.

2. Grup uyumsuzluğu 

VIP ve küçük grup turlar dışındaki paket turlar genellikle minimum 20-25 kişi ile gerçekleştiriliyor. Özel dönemler, resmi tatiller ve bayramlar gibi zaman aralıklarında turlara ilginin artmasıyla kişi sayısı bir otobüs dolduracak şekilde 50-55 bandına yükseliyor. Katılımcı sayısı artışı ile birlikte beklenti, ilgi alanı, yaş ve diğer tüm detaylar da çeşitleniyor.

Yaş grubu arasındaki dengesizlik, konuşmayı seven ya da müzikle coşmak isteyen birkaç kişinin grubun kalanı ile olan ilişkileri paket turda yaşanabilecek en temel sorunlar arasında. Bu konuyu aşmanın en iyi yöntemi kendi yaş grubunuza ve ilgi alanlarınıza uygun gruplarla seyahat etmek.

Paket turlarla ilgili tüm avantaj ve dezavantajlı durumları yan yana koyup nasıl bir seyahat istediğinize karar vermek sizin elinizde. İlk defa yurt dışına gitmek isteyen ya da bütçe sorunu yaşayanlara önerim paket turları tercih ederek gidilecek destinasyonla ilgili hem genel bir fikir sahibi olunması hem de uçak bileti, otel gibi ana harcama kalemlerini bu şekilde minimize etmek.

  1. Pınar Can says:

    Gezginler bu konuda beni epey eleştirse de, tur sevgim hep baki kaldı. Bunun en temel sebebi, sınırlı zamanda çok yer görme fırsatı ve rehberlik hizmeti. Bu sistem benim yapıma çok uygun zira, her yeri görme konusundaki sabırsızlığımı ve nereye ne kadar zaman ayıracağım konusundaki isabetsizliğimi pek güzel kamufle ediyor. Hele de rehber yetkinse ve rota konusunda inisiyatif alabiliyorsa, benim için en başarılı tur odur. Bunun dışında hangi tura gitsem, günlük yaşamımda da görüşeceğim, çok değerli insanlarla tanışıyorum, bu da benim şansım olsa gerek (:

    1. İyi insanlara denk gelmek benim de şansım. Özellikle bütçe konusunda tereddüt varsa ve senin gibi az zamanda çok yer görmek isteniyorsa ben paket turları öneriyorum. Hatta otel ve uçak biletini bayağı ucuza getirdiği için paket tur alın, tur programına katılmayın dediğim bile oluyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like