Parga’da Hayata Küçük Bir Mola

Yunanca ‘Hypargos’ olarak bilinen Parga, Yunanistan’ın Adriyatik Denizi kıyısında, Korfu Adası’nın güneyinde, Epir bölgesinde, Preveze’ye bağlı; ilk gördüğünüz anda tutulacağınız, nefesinizi kesen, size huzuru garanti eden, bağımlılık yaratan ve her zaman gitmek isteyeceğiniz nüfusu 5 bin civarında şirin mi şirin küçük bir balıkçı kasabası.

Son yıllarda ülkemizde Muhteşem Yüzyıl dizisiyle gündeme gelen; Kanuni Sultan Süleyman’ın saltanatı döneminde 1523-1536 yılları arasında sadrazamlık yapmış, Sultan Süleyman’ın can yoldaşı, siyasi ve askeri olaylarda döneme damgasını vurmuş Pargalı İbrahim Paşa’nın doğduğu kasaba olarak merak uyandırmıştır. Ancak henüz ülkemizde popüler olamamış gizli ve ender kalmış saklı bir güzellik Parga.

Parga, Yunanistan

Parga’ya ulaşmak için birkaç seçenek mevcut. Uçakla ya da Çeşme’den feribotla Atina’ya geçip, oradan otobüsle ya da araç kiralayarak gidebilirsiniz. Atina havalimanına 430 km, Preveze Havalimanı’na 70 km mesafede. Ancak Preveze’ye uçmak oldukça pahalı. Biz kendi aracımızla doğal güzellikleri görerek seyahat etmeyi ve istediğimiz yerlere uğrama özgürlüğünü kullanmayı tercih ediyoruz.

İstanbul’dan 950 km İpsala sınırından 690 km mesafedeki Parga’ya arabayla yolculuk oldukça keyifli ve rahat. Parga’ya varıncaya kadar 20 Euro civarında otoyol ücreti ödemek gerekiyor. Alexandrapoli, Komotini, Xanthi, Kavala, Selanik, Kozani, Grevena şehirlerini geçtikten sonra Osmanlı’nın izlerini görebileceğiniz İoannina’ya uğrayabilirsiniz. İoannina’da Osmanlı kalesini, Tepedelenli Ali Paşa Sarayını, müzesini ve Türk evlerini görebilir, gölün ortasındaki eski şehri ziyaret edebilirsiniz.

Parga’ya varmak için son virajı döndüğünüzde çam ağacı ormanlarıyla çevrili, masmavi denizi, kristal kumsalları ve amfi tiyatro şeklinde kıyı boyunca dantel gibi sıralanmış rengârenk evleriyle karşılaşıyorsunuz. En sonunda virajları döne döne Parga’nın kalbine ulaşıyorsunuz. Panagia adasını çevreleyen iki koyun etrafına konumlanan; sizi tüm görkemiyle karşılayan bu küçük kasaba sizi büyüleyecek ve kendine çekecektir. Parga’da birçok konaklama seçeneği mevcut. Biz bir aile işletmesi olan Valtos Plajına yakın 600 yıllık zeytin ağaçlarıyla çevrili küçük bir butik oteli tercih ediyoruz. Bizim gibi Valtos Plajı yakınında konaklayanlar, yürüyerek ya da plajdan kalkan teknelerle merkeze kolayca ulaşabilirler.

Yunanistan’ın genelinde olduğu gibi burada hayat daha yavaş ve dingin akmaya başlar. Huzuru, sıcaklığı, dostluğu derinden hissettiğiniz bu küçük kasabaya vardığınız andan itibaren içinize mutluluk dolar.

Pargalıların masmavi, tertemiz denizi ve kristal kumlarıyla gurur duyduğu, merkezden 15 dakikalık yürüyüşle ulaşabileceğiniz; Venedik kalesinin arkasında, Parga’nın hatta Yunanistan’ın en güzel plajı Valtos’ta denizin tadını çıkarabilir ve su sporları yapabilirsiniz.

Kryoneri plajı yarı kum ve yarı çakıl taşı kumsalı ve hemen derinleşen deniziyle merkezde bulunuyor. Merkezde olmasına rağmen denizi oldukça temiz. Yüzerek içindeki Panagia Adası’nı ve küçük şapeli ziyaret edebilirsiniz. Plajın etrafında kafeler, restoranlar, tavernalar ve hediyelik eşya satan dükkanlar var.

Piso Kryoneri plajı merkezdeki Kryoneri Plajı’ndan Saint Athanasios tepesi ile ayrılan çakıl taşlı bir sahile sahip ve suyu oldukça derin.

Daha sakin plajlar tercih etmek isterseniz 4 km mesafedeki Lichnos berrak sularıyla aynı zamanda dalgıç teknelerinin de favorisi. Sarakiniko Plajı, Parga’ya yaklaşık 19 km mesafede ve diğer plajlara oranla daha az bilinen en uzak plaj. Zeytin ağaçlarıyla çevrili bu plajda, kano kiralayabilir ve şnorkelle pırıl pırıl deniz altını gözlemleyebilirsiniz.

Şehre hakim olan Venediklilerden kalan Parga Kalesi, muhteşem bir panoramik manzara sunuyor. Venedikliler tarafından 11. ve 13. yüzyılda yapılmış olan bu kale 1452’de Osmanlıların burayı ele geçirmesiyle Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yerle bir edilmiş ancak 16. yüzyılda onarılmış bir savunma kalesi. Bilgi veren bir tabela yok ve biraz harap durumda.

Tarihi toplar ve tabyalar otların içinde yerde duruyor. Ana bina kafe olarak hizmet veriyor. Yabancıları kaleden uzak tutmak için, keskin demirlerden oluşan kapısı ilginç bir görüntü sunuyor. Kale özellikle geceleri dar sokaklardan geçip merkeze yemek yemek için inerken, soluklanacağınız ve ışıklandırılmış muhteşem Parga ve Panagia Adası’nın manzarasını fotoğraflayabileceğiniz muhteşem bir yer. Kaleye giderken sokaklar dar olduğu için arabanızı yukarıda bırakıp yürümeniz gerekiyor.

Görülmesi gereken bir diğer kale, Anthousa yönünde arabayla kıvrıla kıvrıla yollardan giderek ulaşabileceğiniz yüksek bir tepede konumlanan Ali Paşa Kalesi. Buradan Parga’yı ve İoannina Denizi’ni yukarıdan görmenin tadına varıyorsunuz. Bu kalede Parga kalesi gibi biraz bakımsız bırakılmış. Kaleye giderken yolunuzun üzerindeki müze haline getirilmiş küçük eski Su Değirmenini de gezebilirsiniz.

Parga bir gününüzü rıhtımdan kalkan yelkenli teknelerden biriyle İoannina Denizindeki adalardan Antipaxos, Paxos ve Blue Caves’e ayırabilirsiniz. Benzersiz inanılmaz berrak mavi-yeşil sularda, nefes kesici doğal koylarda yüzebilirsiniz. Gizemli mağaralar, keskin, çıkıntılı kaya oluşumları, inanılmaz şekiller ve renkler sizi hayretler içinde bırakabilir. Bu minicik cennet İoannina Adaları büyüleyici mimarisi, berrak mavi-yeşil sularıyla hafızanıza kazınacaktır.

Parga’nın çevresi bölgenin tarihi dokusunu hissetmek, keşfetmek ve gezmek için oldukça zengin. Parga’ya yarım saat uzaklıkta bulunan Nekromanteio ve Acheron antik kalıntılarını ve plajını da ziyaret etmeden geçmeyiniz. Adrenalin tutkunuysanız Acheron Nehri’nin buz gibi sularında mutlaka kano deneyimini yaşamalısınız. Yunan mitolojisinde Acheron bir cehennem (Hades) nehridir, keder ırmağıdır. Daha sonraki dönemdeki efsanelere göre, Acheron Titanlar Zeus ile savaşırken, Titanlara sutaşırdı; ve bu yüzden Zeus ve Olympiyanlar kazandığında onu bir nehire dönüştürdüler. Nehirde, mavi kelebekleri, su kaplumbağalarını ve sinek kuşlarının yuvalarını görebilir ve nehrin denizle birleştiği yere kadar kano keyfi yapabilirsiniz.

Ayrıca Parga’ya 40 km mesafedeki Preveze şehrini, 50 km mesafedeki Igaumenitsa’yı gelmişken görebilirsiniz. İsterseniz Igaumenitsa’dan kalkan feribotlarla Korfu Adasını ziyaret edebilirsiniz.

Yemeklerinizi Parga’nın dar sokaklarının her iki tarafına sıralanmış küçük ve sakin restoranlarında ya da rıhtım boyunca uzanan restoranlarda, tavernalarda yiyebilirsiniz. Muhteşem manzara, kıyıdaki balıkçı tekneleri ve Yunan müzikleri yemeği daha keyifli hale getirecektir. Parga turizm ve balıkçılıkla geçinen bir kasaba olduğundan; balık yemek oldukça ekonomik.

Her çeşit balık, deniz ürünlerini, zeytinyağlıları ve mezeleri tercih edebilir, uzonuzu ya da şarabınızı yudumlayabilirsiniz. İki kişilik deniz ürünleri ve mezelerden oluşan yemek, şarap veya uzo dahil fiyat 30-40 euro civarında. Bizdeki döner pideye benzeyen Souvlaki Pita ya da İtalya’ya olan yakınlığı nedeniyle güzel pizzalar yapıldığından pizzayı tercih ederek yemeğinizi daha da ekonomik hale getirebilirsiniz. Ayrıca yemeğinizi Parga’nın çeşit çeşit dondurmaları ile taçlandırabilirsiniz.

Pırıl pırıl masmavi denizi ve temiz plajları, içinde kaybolma duygusu uyandıran gizemli dar sokakları, insanı içine çeken, nefes kesici büyüleyici atmosferi, sıcacık insanları ve doğası ile harika bir Yunan kasabası olan Parga keşfetmeniz için sizi bekliyor. (Yazı: Anıl Hasan Yılmaz)

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like