Pasaport Protokol Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

12
44419

Pasaport Protokol Belgesi, Türk vatandaşlarının bugüne kadar aldığı, kullandığı tüm pasaportların Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından tek bir yazı üzerinde sıralı olarak ifade edildiği belgeye deniliyor.

Yurt dışına gitmek için farklı ülkelerin konsolosluklarına başvuran Türk vatandaşlarının pasaportlarında herhangi bir giriş-çıkış işlemi yoksa, ilgili konsolosluklar Pasaport Protokol Belgesi talep ediyor.

Pasaport-Protokol-Belgesi

Pasaport Protokol Belgesi Nedir?

Konsolosluklar pasaportunda henüz herhangi bir giriş-çıkış hareketi olmayan Türk vatandaşlarından Pasaport Protokol Belgesi isteyerek, bu kişilerin pasaport geçmişlerine bakıyor.

İsim benzerliği, geçmişte yaşanan vize reddi ya da şüpheli durumların tespiti için vizeye başvuran kişinin geçmişte kaç pasaport kullandığı, hangi tarihler arasında hangi numaralı pasaportu taşıdığı bilgilerine bu belge üzerinden ulaşılıyor.

Şu anda 5. pasaportunuzu kullandığınızı varsayalım, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alacağınız Pasaport Protokol Belgesi’nde şu anki pasaportunuzla birlikte geriye dönük kullandığınız 4 pasaportunuzun numaraları, geçerlilik süreleri tek bir evrak üzerine yazılıyor.

Pasaport Protokol Belgesi Nasıl Alınır?

Pasaport Protokol Belgesi 23 Kasım 2005 tarihinden 30 Mart 2018 tarihine kadar Türkiye‘nin her yerinde, ilçe emniyet müdürlükleri pasaport büroları tarafından talep halinde başvuru sahibine veriliyordu. Ancak pasaport ve ehliyet başvurularının Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredildiği 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport protokol belgeleri de bu kurum tarafından verilmeye başlandı.

Nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportun aslı ve bir fotokopisi ile nüfus müdürlüğünde verilen matbu bir dilekçeyi doldurarak Pasaport Protokol Belgesi talebinde bulunulabiliyor.

Şahsen başvuramayan ve belgesinin bir başkası tarafından alınmasını isteyenlerin noter aracılığı ile vekaletname düzenleyerek vekaletini verdiği kişi aracılığı ile belgesini alması mümkün. Belge başvuru yapılan iş gününde (aynı gün) teslim ediliyor.

Başvuru yapmak üzere il ya da ilçe nüfus müdürlüklerine gitmeden önce nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport fotokopisinin yanınızda götürülmesi zaman kaybının önlenmesi için gerekli.

E-Devlet Üzerinden Pasaport Protokol Belgesi Nasıl Alınır?

Pasaport Protokol Belgesi, e-devlet sistemi üzerinden online alınabiliyor. E-devlet şifrenizi girerek ana ekranda arama kısmına ‘Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Protokol Belgesi Sorgulama’ yazarak bu hizmete erişebilirsiniz.

E-devlet üzerinden pasaport protokol belgesi talebi her 24 saat için bir adet belge talebiyle sınırlandırılmış durumda. Bu nedenle 24 saat içerisinde ikinci kez belge talep edemeyeceğinizi unutmamamanız gerekiyor.

✔︎ E-Devlet sistemine erişmek için: https://www.turkiye.gov.tr/

E-devlet sisteminde gördüğünüz pasaportlara ait kısaltmaların açıklaması ise şu şekilde:

UMP: Umuma Mahsus Pasaport
HUP: Hususi Damgalı Pasaport
HİP: Hizmet Damgalı Pasaport

E-devlet üzerinden yalnızca 01 Haziran 2010 tarihinden sonra düzenlenen pasaportlar gösteriliyor. Bu tarihten önce kullandığınız pasaportlarla ilgili belge talep edebilmek için nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.

12 Yorumlar

      • ben de protokol belgesi almak istedim. edevletten protokol belgesi düzenlenebiliyor ancak il/ilçe nufus md. lerine başvurun diye yazıyor. mart 2020 de yeni pasaport almıştım. yani bende edevlet protokol sayfasında herhangi biilgi görünmüyor.” il/ilçe nufus md. lerine başvurun” ifadesi var sadece. cimerin verdiği cevap, eski pasaportlarınızda dahil olmak üzere nufus ve vatandaşlık müdürlüğüne başvuru yapıp pasaport iptal güncelleme işlemi yaptırmanız gerekiyor diye cevap geldi. bu durum pasaportumda bir sorun olduğunu mu gösterir yoksa protokol belgesi için eski pasaportların iptalinin güncellenmesi ile yeni pasaport bilgilerinin güncellenmesi anlamına mı geliyor anlamadım. yurt dışında olduğum için gidemiyorum tabi. sizin bir yorumunuz var mı?

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz