Pasaport Protokol Belgesi Nedir, Nasıl Alınır

0
11288

Pasaport Protokol Belgesi, Türk vatandaşlarının bugüne kadar aldığı, kullandığı tüm pasaportların Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tek bir yazı üzerinde sıralı olarak ifade edildiği belgeye deniliyor.

Yurt dışına gitmek için farklı ülkelerin konsolosluklarına başvuran Türk vatandaşlarının pasaportlarında herhangi bir giriş-çıkış işlemi yoksa, ilgili konsolosluklar Pasaport Protokol Belgesi talep ediyor.

Pasaport-Protokol-Belgesi

Pasaport Protokol Belgesi Nedir

Konsolosluklar pasaportunda henüz herhangi bir giriş-çıkış hareketi olmayan Türk vatandaşlarından Pasaport Protokol Belgesi isteyerek, bu kişilerin pasaport geçmişlerine bakıyor.

İsim benzerliği, geçmişte yaşanan vize reddi ya da şüpheli durumların tespiti için vizeye başvuran kişinin geçmişte kaç pasaport kullandığı, hangi tarihler arasında hangi numaralı pasaportu taşıdığı bilgilerine bu belge üzerinden ulaşılıyor.

Şu anda 5. pasaportunuzu kullandığınızı varsayalım, Emniyet Müdürlüğü’nden alacağınız Pasaport Protokol Belgesi’nde şu anki pasaportunuzla birlikte geriye dönük kullandığınız 4 pasaportunuzun numaraları, geçerlilik süreleri tek bir evrak üzerine yazılıyor.

Pasaport Protokol Belgesi Nasıl Alınır

Pasaport Protokol Belgesi 23 Kasım 2005 tarihinden bu yana Türkiye‘nin her yerinde, ilçe emniyet müdürlükleri pasaport büroları tarafından talep halinde başvuru sahibine veriliyor.

Nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportun aslı ve bir fotokopisi ile emniyet müdürlüğünde verilen matbu bir dilekçeyi doldurarak Pasaport Protokol Belgesi talebinde bulunulabiliyor. Şahsen başvuramayan ve belgesinin bir başkası tarafından alınmasını isteyenlerin noter aracılığı ile vekaletname düzenleyerek vekaletini verdiği kişi aracılığı ile belgesini alması mümkün. Belge başvuru yapılan iş gününde (aynı gün) teslim ediliyor.

Başvuru yapmak üzere il ya da ilçe emniyet müdürlükleri pasaport bürolarına gitmeden önce nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport fotokopisinin yanınızda götürülmesi zaman kaybının önlenmesi için gerekli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here