Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır?

131
61115

Yurt dışı seyahatlerde kimlik belgesi yerine geçen pasaport, geçerlilik süresi boyunca seyahat planı olan kişinin vize başvurularında ve yabancı ülkelere giriş-çıkışlarında kullanılıyor.

Türkiye’de 5 farklı pasaport türü olsa da bu pasaportlardan yaygın olarak kullanılanları bordo (umuma mahsus), yeşil (hususi) ve hizmet (gri) pasaportu. Nisan 2018’de başlayan değişiklikle pasaport işlemleri il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden gerçekleştiriliyor.

Pasaport-Yenileme-Islemleri

Pasaport yenileme ne zaman yapılır? 

Pasaport yenileme işlemleri, pasaport defterinde yer kalmaması ya da pasaportun geçerlilik süresinin sona ermesi halinde yapılıyor.

Pasaport yenilemek için nereye başvuru yapılır?

Yeni tip çipli pasaportlara geçildiğinden beri pasaport yenilemek, sıfırdan pasaport başvurusu yapıp, yeni pasaport defteri almayı gerektiriyor. Yeni sisteme geçilmeden önce pasaportunun süresi bitenler başvurularını gerçekleştirip aynı pasaport defteri üzerine uzatma yaptırabiliyordu.

Pasaport sisteminin değişmesiyle birlikte geçerlilik süresi sona eren pasaportlar içerisinde yer olsa bile yenilenmiyor, yeni bir defter almak gerekiyor. Yani pasaport süresi uzatma diye bir işlem yok.

Pasaport yenileme işlemlerini sıfırdan pasaport başvurusu yapıyor olarak düşünmek gerek. Pasaportunu yeniletmek isteyenlerin il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu almaları şart.

Pasaport yenileme başvurusu nasıl yapılır?

Pasaportunu yenilemeyi düşünenler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Sistemi üzerinden https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa web sitesine girerek ya da 199 numaralı çağrı merkezini arayarak randevu alabiliyor.

Web sitesi üzerinden randevu almak çok kolay. Randevu sistemi ana sayfasına girdikten sonra pasaportu tıklamak, hemen ardından hangi pasaport türüne başvuru yapılacağını işaretlemek gerekiyor. Pasaport türlerinden bordo (umuma mahsus), yeşil (hususi) ve gri (hizmet) seçeneklerinden size uyan türü seçebilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde istediğiniz il ya da ilçe nüfus müdürlüğünü seçerek pasaport yenileme başvurusunda bulunabiliyorsunuz. İkametinizin olduğu ilçe ya da ilden başvuru yapmak gibi bir zorunluluk bulunmuyor.

Bordo pasaport yenileme başvuruları il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden, gri ve yeşil pasaport yenileme başvuruları yalnızca il nüfus müdürlüklerinden gerçekleştirilebiliyor.

Başvuru menüsünden kendi adınıza ya da yakınlarınız adına başvuru yapabilirsiniz. Randevu seçimi sırasında nüfus cüzdanı ya da TC kimlik kartınızın yanında olması gerekiyor. TC kimlik numarası ve kimliğinizde bulunan bazı bilgileri istenilen sütunlara girdikten sonra il ya da ilçe nüfus müdürlüğünü seçerek o müdürlüğün hangi gün ve saatlerde randevuya uygun olduğunu görüntüleyebiliyorsunuz.

Kendinize uygun gün, saat ve nüfus müdürlüğü bilgilerini girdikten sonra e-posta adresinizi yazarak son adıma geçiyorsunuz. E-postanıza gelen onay mailini de onayladıktan sonra randevunuz kesinleşmiş oluyor.

Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda randevu tarihinden en az iki gün önce randevunuzu iptal etmeniz gerekiyor. İptal işlemi yapmadan, randevunuza gitmediğinizde sistem 1 ay boyunca yeni randevu vermiyor.

Pasaport yenileme ücreti ne kadar?

Pasaport yenileme başvurularının sıfırdan pasaport başvurusu yapmaktan herhangi bir farkı yok. Eğer pasaport defterinizde boş sayfa kalmadı ve pasaport sürenizin geçerliliği devam ediyorsa yalnızca defter bedeli olan 180,00 TL’yi ödeyerek yeni pasaport defteri başvurusunda bulunabiliyorsunuz.

Bu durumda mevcut dolu olan pasaportunuzun süresi yeni pasaport defterine aktarılıyor. Geçerlilik süresini artırmak istiyorsanız talep edeceğiniz süreye göre fark ödeyerek yeni pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz.

Mevcut pasaportunuzun süresi bitti ve yeni pasaport çıkartmak istiyorsanız hem defter bedeli hem de geçerlilik süresine göre pasaport harcı ödemeniz gerekiyor. 2021 yılı pasaport harç ve defter bedeli listesine göz atabilirsiniz.

Pasaport yenileme ücreti nereye yatırılır?

Pasaport defter bedelleri ‘pasaport defter bedeli’ adı altında, pasaport harç bedeli ise ‘e-pasaport harç bedeli’ adı altında Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı il ve ilçelerdeki defterdarlık-mal müdürlüğü vezneleri ya da vergi daireleri ile banka şubeleri ve PTT şubelerine yatırılıyor.

Pasaport harcını internetten ödeme

Pasaport harç ve defter ücreti Maliye Bakanlığı İnternet Vergi Dairesi’nin https://ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden banka ya da kredi kartı kullanılarak yatırılabiliyor.

Pasaport harç ve defter bedelinin yatırılabileceği bankalar

 • Akbank
 • Aktifbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Alternatif Bank
 • Anadolubank
 • Arap Türk Bankası
 • Citibank
 • Denizbank
 • BurganBank
 • FibaBanka
 • Finansbank
 • Garanti Bankası
 • HSBC Bank
 • ING Bank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Odeabank
 • Şekerbank
 • T.C. Ziraat Bankası
 • ICBC Turkey Bank A.Ş.
 • TurkishBank
 • Turkland Bank
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Türkiye Halk Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası

Pasaport yenilemek için gerekli evraklar neler?

Pasaport yenilemek için, pasaport başvuru evraklarını hazırlamanız gerekiyor. TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı, 2 biyometrik fotoğraf, eski pasaport (varsa), defter ve harç bedelinin yatırıldığına dair dekont istenen evraklar arasında. Harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda bulunacak 25 yaş altı öğrenciler için istenen evraklar için tıklayın.

Pasaport yenileme randevusu sırasında ne yapılıyor?

Pasaport-Yenileme-Basvurusu

Pasaport yenileme randevusu aldığınız il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne belirlenen tarih ve saatte evraklarınızla birlikte başvuruyorsunuz. Belgelerinizi verip, parmak izi işlemini gerçekleştirdikten sonra eski pasaportunuz iptal edilip size iade ediliyor.

İşlemleri gerçekleştirdiğiniz memura pasaportunuzun teslim edileceği adres ve telefon bilgisini verdikten sonra tüm işlemler bitiyor. Başvuru bilgilerinizin tamamı Ankara Gölbaşı’ndaki pasaport tanzim merkezine online ortamda iletiliyor. 2-3 iş günü içerisinde baskısı yapılan pasaport PTT Kargo aracılığıyla beyan ettiğiniz adrese teslim ediliyor.

Pasaport basıldığı ve kargoya verildiği anda cep telefonuna PTT gönderi takip kodu ile ilgili SMS gönderiliyor. Maksimum 2 iş gününde pasaportunuz adresinize teslim ediliyor.

Pasaport yenileme ve pasaport başvurusu ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu yoruma yazabilir, olumlu ve olumsuz deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

131 YORUMLAR

 1. Merhabalar.Pasaportuma aseton döküldü ve yenilemem gerekiyor ancak daha 3 yılı var yenilettigim zaman yine ayni pasaport bilgileriyle mi çıkar?

 2. merhaba bir hafta önce randevu almıştım fakat ilçe nüfus müdürlüğüne gittiğim için (yeşil pasaport ilçede olmuyor imiş orada öğrendim )randevumu kaçırdım iptal de edemedim dolayısıyla. 25inde biletim var nasıl terkar randevu alabilirim öyle bir şansım var mıdır ?

 3. merhaba
  Maalesef aralık ayında pasaport harcını ödeyip geri kalan işlemleri yapamadım. Şimdi arada olan farkı ödemem gerekiyor fakat iki bankaya gittim islem yapamadılar. Bir bankacı sadece iş bankasında fark ödemesi yapılıyor dedi. Bana bilgi verirseniz sevinirim.

 4. Merhaba, pasaportumda yer kalmadı ama vizelerimin geçerliliği devam ediyor. Bu durumda vizeleri tekrardan almaya uğraşmadan pasaportumu nasıl yenileyebilirim? Teşekkürler.

 5. Merhabalar,hiç anlamıyorum bu konulardan pasaport sürem bitti.zaten bir kere kullandım.6 aylıktı.şimdi yeniden süre almak istiyorum.harç bedeli ve defter bedelimi ödemem gerekiyor.yoksa sadece defter bedelimi ödüyoruz?

 6. Buğra hanım, pasaport değiştiğinde Schengen vizesinin yenilenmesi gerekirken, eski pasaporttaki ABD vizelerinin ise geçerli olduğunu belirtiniz. UK vizesindeki durum nedir ? Teşekkürler.

  • İngiltere seyahatiniz öncesinde pasaport yenilemesi yaptıysanız eski pasaportunuzdaki vizeniz geçerliliğini koruduğundan iki pasaportla seyahat edebilir ve geçerli vizenizi kullanabilirsiniz. Yeni pasaportunuzun düzenlenmesi esnasında pasaportunuzun vize olmayan sayfalarına iptal mührü vurmasını sağlayınız. Bu mührün geçerli vize üzerine vurulması durumunda geçerli vizeniz de iptal edilmiş olacaktır. Bu noktaya özellikle dikkat edin.

 7. Merhabalar ben ve annem in çipli pasaport süresi 30 kasım 2019 bitiyor ben emekli eşim annem de rahmetli babamdan dolayı yeşil pasaport kullanıyoruz mayıs da yurtdışına çıkıyoruz süre bitimine 6 ay 10 gün var her ihtimale karşı süreyi uzattırmak istiyoruz istenen belgeler nelerdir teşekkürler

 8. merhaba, bende suanda eski(iptal edilmiş) ve yeni(suanda kullandığım) olmak üzere iki adet pasaportum var
  eski pasaportumun ilk sayfası(isim soy isim yazılı olan kısım) yırtıldı ve bana eski pasaportumun ilk sayfası lazım eski pasaportun ilk sayfasını yenılemek mumkunmu eğer yenilersem suanki pasaportumda iptalmi oluyor biligi verirseniz sevirinirim

  • Pasaport yenileme işlemleri tıpkı sıfırdan pasaport çıkartma işlemi gibi yapılıyor. Eski pasaportunuzu yenilemek mümkün değil maalesef. Yırtılan sayfayı da geri döndürmek mümkün değil. Pasaport yenileme işleminde bir önceki pasaportunuz talep ediliyor. Yenileme işlemi sırasında eski pasaport iptal ediliyor. Geçerli bir sebebi açıklayan dilekçe yazarsanız aynı anda iki pasaport kullanma şansınız var.

 9. Merhabalar,
  Hususi damgalı(yeşil) pasaportumun süresi dolduğu için yenilemem gerekiyor. Yenileme evrakları içerisinde hususi damgalı pasaport talep formu doldurmam gerekiyor mu? Şu an emekliyim. Teşekkür ederim.

 10. Öğretmenim çalışıyorum yeşil pasaport yenilemek için talep formunu kurumdan mi yoksa il müdürlüğünden mi alınır.
  12 yaşındaki kızımda yenileme işlemi için yanımda mi olmalı
  Babasından muvafakatname gerekir mi

   • Bu bilgi tamamiyle yanlıştır. Pasaportunuz bittiği an nüfus müdürlüğüne gidip yenisini çıkartırken,eski pasaportunuzda güncel vize olduğunu belirttiğini an,pasaportu delmek yerine,vize olan sayfası hariç diğer bütün sayfalara damga basılıyor ve pasaportunuzu aynı UK ve ABD vizelerinde olduğu gibi,yeni pasaportunuz ile beraber seyahatinizde kullanabiliyorsunuz.

  • Süre uzatımında (yeniden pasaport çıkarmak için başvuru yapacaksınız) eski pasaportun kalan süresi yeni pasaportunuza ekleniyor. Ancak 4 yıldan uzun süreli pasaportlarda zaten sabit ücret ödüyorsunuz. Başvuru sırasında 4 yıldan daha az süreli pasaport çıkaracaksanız mevcut pasaportunuzun süresini de düşünerek ona göre daha az ücret ödeyebilirsiniz.

 11. Merhabalar kızım Almanya doğumlu. Çifte vatandaş. 08.11.2008 doğumlu. 2011 Aralık sonunda Türkiye’ye tamamen dönüş yaptık. Bu süreçte kızım hiç Almanya ya gitmedi. Şu an vize ve pasaport değişecek bildiğim kadarıyla ama ben pasaport için konsolosluğa hangi evrakları götüreceğim hiç bir bilgim yok. Bu arada kızımın vekaleti bende. Babasından boşandığımız için Türkiye ye dönüş yapmıştım. Şimdi kızım yaz tatilinde oraya gidecek. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 12. Merhabalar, ben geçen hafta 1 yıllık pasaport çıkarttım. Ancak gideceğim ülke en az bir yıllık geçerliliği olan pasaport istiyor. Geçerliliği devam eden pasaportun süresini uzatmak için ayrıyeten defter bedeli ödemem gerekir mi yoksa yalnızca o süre için harç ödesem yeterli olur mu?

  • Pasaport yenileme işleminde eski defteriniz (mevcut kullandığınız pasaport) iptal ediliyor. Yeni alacağınız pasaporta eski pasaportunuzun süresi ilave ediliyor. Defter değiştireceğiniz için hem defter bedeli hem de ne kadar süre ilave edecekseniz o kadar süre için harç ödemeniz gerekiyor.

 13. Merhabalar benim 10yıllık bordo pasaportum var 2025 te bitecek ve daha 1 sayfasını kullandım fakat çipli pasaport çıkartmak istiyorum 1000 liraya yakın masraftan bahsediyorlar benim bitimine zaten 6 yıl var 10 yıllık çıkartmak istediğim zaman yeni ücretten mi çıkartmak zorundayim yoksa sadece defter parası mı vereceğim. Teşekkürler

 14. Merhaba
  6 aylık pasaport sûresini yenilemek için harcımı yatırdım. Henüz daha randevu günüm gelmedi. 27 temmuzda gelicek.Ancak Tayland için dönüş gününden geçerli 6 ay süreli pasaport gerekiyormuş. Tatilim kasımda. Pasaport süremi 1 yıllık yapabilmem için şuanda ne yapmam gerekiyor.Aradaki harç farkını yatırıp öyle işlem yapmak gibi bir seçenek var mı. Yardımcı olursanız sevinirim.

 15. merhabalar

  ben geçen gün 6 aylık pasaport masrafını ödedim fakat sonra öğrendim ki vize alamam için 12 aylık olması lazım peki bu durumda diğer pasaportu süresini nasıl 12 aya çıkarta bilirim ?
  şuan elimde pasaportum yok

 16. Merhabalar,
  Eski pasaportumun süresinin bitmesine 3 sene vardı ve üzerinde de 1 sene geçerli Schengen vizesi vardı. Ancak eski pasaportumun sadece 4 sayfası kaldığı için 10 senelik yeni pasaport çıkarttım.
  Başvurum üzerine 10 senelik yeni pasaportuma ek olarak, eski pasaportumu da iptal etmediler. Dolayısıyla şu anda aktif 2 adet pasaportum var. Yeni pasaportum için tekrar Schengen’e başvurmayı düşünüyorum. Sorum şu ki – Yeni pasaportuma da yeni Schengen alabilir miyim? – Bu durumda eski Schengen’in iptal mı olur? – Yoksa her iki pasaportu her iki Schengen vizesi ile kullanmaya devam eder miyim?

 17. Merhaba annemle İngiltere’ye gitmek için 6 aylık vize çıkarttırdık fakat benim sağlık sorunlarım ve ameliyat olmam yüzünden gezimizi biraz ertelemek zorunda kaldık annemin Pasaportunun süresi 4 Şubat’ta sona erecek ve biz 10 Ekim-8 Kasım arası bilet aldık .6 ay süre olması gerektiği söyleniyor. Annem sorun yaşar mı?Yeni pasaport çıkarmamız gerekliyse hiç kullanmadığı pasaportta ki vize nasıl yenisine aktarılır acaba ?

 18. Merhabalar.Yeni çipli pasaportlar çok güzel.Eskiden uzun süre beklemiştim.Simdi hemen ulaştı bana.Tahmini zamandan çok önce elime geçti.Herkese teşekkür ederim.

 19. Amerika vizem 10 yıllık fakat pasaportum 1 yıllık olduğu için Nisan ayında süresi bitti. Pasaportumu yenilettikten sonra Amerika seyahatim sırasında iki pasaportumda yanımda mı olmak zorunda?

 20. Merhaba, mevcut pasaportumda iki ayri ülke icin oturma izinlerim var. Oturma izinlerinin ayrı belgeleri de mevcut ve mevcut pasaport numarası kayıtlı. Bazı sebeplerden ötürü ayrıca adres gösterdiğim Türkiye ‘de kasım 2019 da pasaport yenilemem gerekecek ancak oturma izinlerimim bir tanesi 2022 diğeri 2020 yılında yenilenecek. Bu ülkelere giriş yaptigimda yeni pasaporta oturma izinlerini aktarabiliyorum ancak eski pasaport yanımda olmalı. Lâcivert pasaport varken iptal ettikleri pasaportu içinde oturma izni varsa delip veriyorlardi. Şu anda nasıl bir uygulama mevcut?

 21. Merhaba, eski pasaportumun suresi devam ediyordu fakat onceki isverenimde kaldi ve suanda bulamiyorlar. Dolayisiyla mecburen yeni almam gerekiyor fakat yeni alirken de eskisini istiyorlar. Ne yapabilirim? Tesekkurler

 22. Merhabalar
  Ben babam icin pasaport yeniletmek istiyorum. Pasaportunda umreye gittigi icin suudi arabistan girisi var. Amerikaya bizi ziyaret etmek istiyor ama bu giristen dolayi amerika vizedi alamaz diye defter degisikligi dusunduk. Bu mumkyn mu sadece defter parasi vermesi yeterli olur mu pasaport suresi 10 yillikti suan hala 8 yili var.

 23. Merhaba
  Kasım 2020 de pasaportumun süresi bitiyor,yeni pasaportumuTürkiye de yenileyip Almanya ya dönmek istiyorum.Sayfaların delineceğini biliyorum,oturma müsadesi olan kısma ne yapıyorlar,Almanya ya girişte sorun çıkarmı?Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim

  • Pasaportun her sayfasını delmiyorlar. Rica etmeniz halinde istediğiniz sayfalar ve mevcut vizelerinizin delinmemesini sağlayabilirsiniz. Almanya’ya seyahatte eski pasaportunuzu da yanınızda götürürseniz sorun yaşamazsınız.

 24. Merhaba, ben pasaportumu yeniliyorum ve randevumu aldım. Ama defter harcını internet üzerinden pasaport harcını bankadan yaptım. Bu sorun yaratır mı? Bir dekont ve bir çıkış belgesiyle harçlarımı göstermiş olacağım. Farklı platform ödemesi sıkıntı çıkarır mı?

 25. merhaba, benim bordo pasaportum vardı daha sonra hizmet pasaportu(gri) aldım. Emniyette bordo pasaportumu gri pasaportla değiştirdiler. Aradan 4-5 yıl geçti ve ben gri pasaportumu verip bordo pasaportumu geri almadım. Şuanda bordo pasaportumun süresi bitmiş durumda yeniden başvuru yaparken gri pasaportumla gidip işlemimi tamamlayabilir miyim?

 26. Merhaba,

  Elimdeki pasaportumun süresinin bitmesine iki ay var, ancak yüksek lisans başvurum için en az altı aylık geçerli pasaporta sahip olduğumu sisteme yükleyerek ispatlamam gerek.

  Eğer şu an pasaport başvurusu yaparsam o iki ay yanar mı?
  Elimdeki pasaportun bitim tarihinden başlayan yeni bir pasaport alabilir miyim?

  • Yeni pasaport başvurunuzda eski paspaortunuzdan kalan süre aktarılır. Ancak 10 yıllık pasaport alırsanız kalan 2 ayınızın bir anlamı olmaz. Maksimum 10 yıllık pasaport düzenlenebiliyor. 1 yıllık başvuru yaparsanız 1 yıl 2 ay süreli pasaport verirler.

 27. Merhaba Bugra bey,
  Yesil pasaport sahibiyim ve gecerlilik suresi temmuz 2021 de doluyor. Ancak yurtdisina yuksek lisans icin gidecegim ve universiteler eylul 2021’e kadar devam ediyor. (temmuz 2021 yeterli olmuyor) Bu nedenle pasaportumu gecerlilik suresi solmasina 1 yil iki ay kala uzatabilir miyim?
  Tesekkurler..

 28. Merhaba bordo pasaportunun süresi bitmek üzere yenilemek istiyorum ikametgâh adresim şu an bulunduğum yerden çok uzakta ve şimdilik gitme durumum yok yenisini bulunduğum şehirde bir adres verip getirtebilirmiyim.

 29. merhaba benim yeşil pasaportum var .süresi kasım 2020 de doluyor .yeni pasaport almam gerekiyor .2006 yılında emekli oldum .şimdi çalışmıyorum.daha önce kurumdan derdece ile ilgili yazı almıştım.tekrar almam gerekiyormu.teşekkürler

 30. Pasaportumun süresi bir yıl daha var. Yenilemek işlemimi işlemimi yaparlar mı? Yurtdışında olmanın pasaport yenilemede (Süresi bir yıl olduğundan) bir farklılık oluyor mu? Çünkü yaşanan ülkenin durumuna göre elçiliğe her zaman gitmek kolay olmayabiliyor.

  Eğer yenileniyorsa kalan süre yeni pasaporta aktarılıyor mu? (Not:Pasaportun sayfalarında çokça yer var.)

 31. İlk defa Yeşil pasaport için başvuruda bulunacağım ama acil olarakda yurt dışına birkaç günlüğüne gitme durumum var.Bordo pasaportumu başvuru yaptığımda iptal ediyorlarmı?Çünkü yurt dışına çıkarsam eski pasaport İLE gitmem gerekecek.Yeni pasaport daha ulaşmamış olacak.

 32. Merhabalar, ablam pasaportumu yanlışlıkla çamaşır makinesine attı. Bilgilerin bulunduğu ön kısım hiç zarar görmedi, pasaportumu yenilemek istiyorum(henüz yurt dışına çıkmadım) ama hem defter bedeli hem harç bedeli mi ödemem gerekiyor anlamadım.Bide yenilemek için pasaport alırmış gibi mi randevu almak gerekiyor yoksa yenileme seçeneği online randevu alırken mevcut mu, bulamadım çünkü. Lütfen yardımcı olun.Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin.

 33. Merhaba pasaportumda evlilik soyadım yaziyor boşandım ve pasaportumda her hangi bir değişiklik yapmadım. Kimliğimde kızlık soyadım yazıyor bu durumda yurtdışı seyahati yapamam degilmi peki pasaportu değiştirmek gerekli şuan pasaportumun 3 yıl geçerlilik süresi kalmis bu süreyi tekrardan 10 yıla cikartabilirmiyim.

  • Boşanma işleminiz resmen gerçekleşti ve nüfus müdürlüğündeki bilgileriniz güncellendiyse evlilik soyadınızı taşıyan pasaportla çıkış yapamazsınız. Pasaportunuzda kalan 3 yılı yeni pasaportunuza ekletip 10 yıllık pasaport başvurusu yapabilirsiniz.

 34. Merhaba..ingiltereden türkiyeye geldim..burada pasaportumu kaybettim yenisini çıkarttım..ingiltere oturum hakkım var..yeni pasaportuma işletip ingiltereye giriş yapabilir miyim..?

 35. Merhaba, ben gecen sene italyada egitime basladim. Suanki pasaportumda 30.09.2020 ye kadar schengen vizem var ayrica bu pasaportumla almis oldugum oturma iznim var onun gecerlilik tarihi de vizemle ayni. Eylul ayi basinda oturum iznim bitmeden uzatma basvurusu yapam gerekiyor ancak mevcut pasaportumun gecerlilik tarihi 21.06.2021. Eger mevcut pasaportumla oturma iznine basvurursam oturum iznimi pasaportun gecerlilik tarihine kadar mi verirler? Yeni bir pasaport cikartirsam vizemi aktaramayacagim icin yeniden vize almam gerekecek ve ogrenci vizesi oldugu icin prosedur daha zor onu da yeniden almak istemiyorum. Yeni pasaportun numarasi farkli olacagi icin oturum izni alirken sorun cikar mi? Nasil bir yol izlemeliyim. Tesekkurler

 36. Merhaba,
  Almanya’ya 24 aylığına master’a gideceğim ancak pasaport geçerlilik sürem 14 ay. Bu durumda vizeye başvurabilir miyim? Bi sorun çıkar mı?

 37. Merhaba,

  Nisan 2021’de süresi bitecek olan pasaportumun süresini şu andan itibaren uzatmam mümkün müdür? Aslında uzatmadan vize almak istiyorum ama sorun yaşar mıyım? Ocak 2021 ayında Erasmusa gideceğim. Türkiye’ye dönüş tarihim Haziran 2021. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

 38. Merhaba,
  Bir sorum daha var size. 1996 doğumluyum. Nisan 2021(25 yaşım) tarihine kadar geçerli öğrenci pasaportum var. Şimdi 3 yıllık pasaportu harçsız alabilme şansım var mı? Teşekkür ederim.

 39. Merhaba süresi devam eden pasaportum var soy ismimi değiştirdim pasaportumu yenilemem gerekiyor bunun için sadece defter ücreti mi ödeyeceğim yoksa harç ücretide ödemem gerekiyor mu ? Teşekkürler

 40. Merhaba annemden dolayı yeşil pasaport hakkına sahibim ve aldım fakat süresi doluyor yenilemek istiyorum işlemler sırasında annem yanımda olmalı mı?

 41. Merhaba annemden dolayı yeşil pasaport hakkına sahibim 21 yaşındayım ve aldım fakat süresi doluyor yenilemek istiyorum işlemler sırasında annem yanımda olmalı mı? Teşekkürler.

 42. Kızım yurt dışına çıkacak ve dönüş tarihi net değil. Bir yıldan fazla kalabilir. 10 yıllık Pasaportun süresi de 2021 Eylül’de bitiyor. Yurt dışına gitmeden bir sene önceden yenileme yapabilir miyiz?
  Ayrıca, yenileme için pasaport sahibinin dışında birisi onun yerine nufüs dairesine gidebiliyor mu? Teşekkürler

 43. 2011’de 10 yıllık paaport çıkarttım. Bu pasaportun süresi haziranda doluyor. Aralık başında yeni pasaport çıkarmak istiyorum.6 aylık bir geçerlilik süresi kaldı bu durum yeni pasaport çıkarmak için sorun olur mu? Aralıkta İngiltere’ye gideceğim birkaç ülkeye de is için gidereceğim. Geçerlilik suresinin sorun olmasını istemiyorum

 44. Merhabalar Bugra bey,
  Ben Türkiyede evlendim ve burada Passaportumu yenilemek istiyorum ancak icinde Almanya oturumum var .Yeni passaport alma durumunda yeni soyadimda eklenicek ve alman oturum kartimla soyisim Tutmiyacak . Seyahat esnasinda sorun yasarmiyim ve yanimda uluslararasi evlilik belgesi tasimam yardimci olurmu , yada ne yapabilirim ?

 45. Pasaportumun süresi bitti ama öğrenci evimde ıstanbulda kaldı şu an aile evindeyim yeni pasaport çıkartmak istiyorum süresi geçen pasaportumu istanbuldan alıp gelmem şart mı o olmadan yeni pasaport alabilir miyim?

 46. Pasaportum kayboldu ve yenisini cikartmam gerekiyor. Ancak bu surecte yurt disindan is teklifi almistim ve calistigim sirketlerden topladigim evraklarda eski pasaport numaram bulunmakta. 7-8 belge var. Yenisini cikarttigimda yeni numara gelecek sanirsam yukaridaki yorumlari okudugum kadariyla. Eski pasaportumun fotografi elimde var. Bu evraklarla vize basvurusu yapacagim. Uzerlerinde eski pasaport numaramin olmasi sorun teskil eder mi? Basvuracagim ulke Litvanya.

 47. Pasaportum kayboldu ve yenisini cikartmam gerekiyor. Ancak bu surecte yurt disindan is teklifi almistim ve calistigim sirketlerden topladigim evraklarda eski pasaport numaram bulunmakta. 7-8 belge var. Yenisini cikarttigimda yeni numara gelecek sanirsam yukaridaki yorumlari okudugum kadariyla. Eski pasaportumun fotografi elimde var. Bu evraklarla vize basvurusu yapacagim. Uzerlerinde eski pasaport numaramin olmasi sorun teskil eder mi? Basvuracagim ulke Letonya. Bu evreklarla ve pasaport numaramla LIAA onayi ve invitation numarasini da aldim.

 48. Pasaport sürem 22 nisan 2021 de doluyor şubatın sonunda çıkış yapacağım yeni pasoport cikartmam gerekiyormu yoksa orda konsolosluktan alabilirmiyim hava alanında problem çıkarmı bu arada oturumum da var bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Hangi ülkeye gidecekseniz o ülkeye göre kurallar değişiyor. Birçok ülke en az 6 ay geçerliliği olan pasaport istiyor. Bununla ilgili detaylı bilgi Dışişleri Bakanlığı web sitesinde ülkeler bazında bulunuyor. Pasaportunuzu değiştirmenizi öneririm.

 49. Buğra bey zeynep ben pasaport sürem 22 nisan2021 de doluyor demiştim yorumları okuyunca aklıma takıldı pasaportu yeniledigimizde vizelerin oldugu sayfalar aktarilacakmi nasıl olacak ben kazakistana gidiyorum pasaportu ilk kez yenileyeceğim girişte sıkıntı yaşarmıyım oranın kimliği var

  • Yeniledikten sonra eski pasaportunuzu da yanınızda taşıyabilirsiniz. Schengen vizeleri yeni pasaporta aktarılamıyor. Ancak Amerikan vizeniz varsa eski pasaportunuzda taşıyarak seyahat edebiliyordunuz. Kazakistan konusunda bilgim yok. Büyükelçiliğe sorun lütfen.

  • Merhaba, yeniden pasaport randevusu alıp pasaportunuzu değiştirmeniz gerekiyor. Mevcut pasaportunuzdaki süre yeni pasaportunuza aktarılacak. Defter ücreti ve süresi kadar harç ödeyip yeni fotoğraflı pasaportunuzu alabilirsiniz.

 50. Merhaba. Almanyada evlendim ve oturum izni aldım. Ancak oturum başvurusu esnasında pasaportum yenilenmemiş olduğundan oturum kartımda evlenmeden önceki soyadım yer alıyor. Türkiye’ye gitmeyi planlıyorum ve Türkiye’de pasaportumu değiştireceğim. Bu durumda oturma iznimde kızlık soyadım ama pasaportumda yeni soyadım olacak. Türkiye’den çıkışta ve Almanya’ya girişte sorun yaşar mıyım? Teşekkür ederim.

 51. Merhabalar A.Bugra bey.
  Pandemi dolayisiya pasaport ve izin almalar zamaninda yapilamiyor. Almanyada yasayan biri olarak haziran 2021 de süresi biten bir pasaportun yenilenmesi gerekiyor. yeni pasaport cikmadan alman yabancilar dayresi termin vermiyor. Yani temmuzda yeni pasaport elime gecse eylül ekim gibi termin verecek. Yani temmuz- Eylül arasi pasaportsuz durumdasiniz ve dis ülkelere seyehal yapamiyacaksiniz. Bu aylar izin ayalari!!!!
  Sorum su: Örnegin bu kisi mart ayinda türkiyeye gidip ordan pasaport cikarabilirmi?
  Böylelikle haziran temmuz aylarina kadar almanyadanda oturum uzatmasi yapilir ve yazin izine gidilebilir.

  • Haziran 2021’de süresi bitecek pasaportunuzu Haziran 2021’i beklemeden değiştirebilirsiniz. Mevcut pasaportunuzu da yanınıza alarak yeni pasaport başvurusunda bulunun eski pasaportunuzdaki süreyi de yeni pasaportunuza ekletebiliyorsunuz. Herhangi bir sorun yaşamazsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here