Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır?

Pasaport-Yenileme-Islemleri

Yurt dışı seyahatlerde kimlik belgesi yerine geçen pasaport, geçerlilik süresi boyunca seyahat planı olan kişinin vize başvurularında ve yabancı ülkelere giriş-çıkışlarında kullanılıyor.

Türkiye’de 5 farklı pasaport türü olsa da bu pasaportlardan yaygın olarak kullanılanları bordo (umuma mahsus), yeşil (hususi) ve hizmet (gri) pasaportu. Nisan 2018’de başlayan değişiklikle pasaport işlemleri il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden gerçekleştiriliyor.

Pasaport-Yenileme-Islemleri

Pasaport yenileme ne zaman yapılır? 

Pasaport yenileme işlemleri, pasaport defterinde yer kalmaması ya da pasaportun geçerlilik süresinin sona ermesi halinde yapılıyor.

Pasaport yenilemek için nereye başvuru yapılır?

Yeni tip çipli pasaportlara geçildiğinden beri pasaport yenilemek, sıfırdan pasaport başvurusu yapıp, yeni pasaport defteri almayı gerektiriyor. Yeni sisteme geçilmeden önce pasaportunun süresi bitenler başvurularını gerçekleştirip aynı pasaport defteri üzerine uzatma yaptırabiliyordu.

Pasaport sisteminin değişmesiyle birlikte geçerlilik süresi sona eren pasaportlar içerisinde yer olsa bile yenilenmiyor, yeni bir defter almak gerekiyor. Yani pasaport süresi uzatma diye bir işlem yok.

Pasaport yenileme işlemlerini sıfırdan pasaport başvurusu yapıyor olarak düşünmek gerek. Pasaportunu yeniletmek isteyenlerin il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu almaları şart.

Pasaport yenileme başvurusu nasıl yapılır?

Pasaportunu yenilemeyi düşünenler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Sistemi üzerinden https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa web sitesine girerek ya da 199 numaralı çağrı merkezini arayarak randevu alabiliyor.

Web sitesi üzerinden randevu almak çok kolay. Randevu sistemi ana sayfasına girdikten sonra pasaportu tıklamak, hemen ardından hangi pasaport türüne başvuru yapılacağını işaretlemek gerekiyor. Pasaport türlerinden bordo (umuma mahsus), yeşil (hususi) ve gri (hizmet) seçeneklerinden size uyan türü seçebilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde istediğiniz il ya da ilçe nüfus müdürlüğünü seçerek pasaport yenileme başvurusunda bulunabiliyorsunuz. İkametinizin olduğu ilçe ya da ilden başvuru yapmak gibi bir zorunluluk bulunmuyor.

Bordo pasaport yenileme başvuruları il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden, gri ve yeşil pasaport yenileme başvuruları yalnızca il nüfus müdürlüklerinden gerçekleştirilebiliyor.

Başvuru menüsünden kendi adınıza ya da yakınlarınız adına başvuru yapabilirsiniz. Randevu seçimi sırasında nüfus cüzdanı ya da TC kimlik kartınızın yanında olması gerekiyor. TC kimlik numarası ve kimliğinizde bulunan bazı bilgileri istenilen sütunlara girdikten sonra il ya da ilçe nüfus müdürlüğünü seçerek o müdürlüğün hangi gün ve saatlerde randevuya uygun olduğunu görüntüleyebiliyorsunuz.

Kendinize uygun gün, saat ve nüfus müdürlüğü bilgilerini girdikten sonra e-posta adresinizi yazarak son adıma geçiyorsunuz. E-postanıza gelen onay mailini de onayladıktan sonra randevunuz kesinleşmiş oluyor.

Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda randevu tarihinden en az iki gün önce randevunuzu iptal etmeniz gerekiyor. İptal işlemi yapmadan, randevunuza gitmediğinizde sistem 1 ay boyunca yeni randevu vermiyor.

Pasaport yenileme ücreti ne kadar?

Pasaport yenileme başvurularının sıfırdan pasaport başvurusu yapmaktan herhangi bir farkı yok. Eğer pasaport defterinizde boş sayfa kalmadı ve pasaport sürenizin geçerliliği devam ediyorsa yalnızca defter bedeli olan 790 TL’yi ödeyerek yeni pasaport defteri başvurusunda bulunabiliyorsunuz.

Bu durumda mevcut dolu olan pasaportunuzun süresi yeni pasaport defterine aktarılıyor. Geçerlilik süresini artırmak istiyorsanız talep edeceğiniz süreye göre fark ödeyerek yeni pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz.

Mevcut pasaportunuzun süresi bitti ve yeni pasaport çıkartmak istiyorsanız hem defter bedeli hem de geçerlilik süresine göre pasaport harcı ödemeniz gerekiyor. 2024 yılı pasaport harç ve defter bedeli listesine göz atabilirsiniz.

Pasaport yenileme ücreti nereye yatırılır?

Pasaport defter bedelleri ‘pasaport defter bedeli’ adı altında, pasaport harç bedeli ise ‘e-pasaport harç bedeli’ adı altında Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı il ve ilçelerdeki defterdarlık-mal müdürlüğü vezneleri ya da vergi daireleri ile banka şubeleri ve PTT şubelerine yatırılıyor.

Pasaport harcını internetten ödeme

Pasaport harç ve defter ücreti Maliye Bakanlığı İnternet Vergi Dairesi’nin https://ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden banka ya da kredi kartı kullanılarak yatırılabiliyor.

Pasaport harç ve defter bedelinin yatırılabileceği bankalar

 • Akbank
 • Aktifbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Alternatif Bank
 • Anadolubank
 • Arap Türk Bankası
 • Citibank
 • Denizbank
 • BurganBank
 • FibaBanka
 • Finansbank
 • Garanti Bankası
 • HSBC Bank
 • ING Bank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Odeabank
 • Şekerbank
 • T.C. Ziraat Bankası
 • ICBC Turkey Bank A.Ş.
 • TurkishBank
 • Turkland Bank
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Türkiye Halk Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası

Pasaport yenilemek için gerekli evraklar neler?

Pasaport yenilemek için, pasaport başvuru evraklarını hazırlamanız gerekiyor. TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı, 2 biyometrik fotoğraf, eski pasaport (varsa), defter ve harç bedelinin yatırıldığına dair dekont istenen evraklar arasında. Harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda bulunacak 25 yaş altı öğrenciler için istenen evraklar için tıklayın.

Pasaport yenileme randevusu sırasında ne yapılıyor?

Pasaport-Yenileme-Basvurusu

Pasaport yenileme randevusu aldığınız il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne belirlenen tarih ve saatte evraklarınızla birlikte başvuruyorsunuz. Belgelerinizi verip, parmak izi işlemini gerçekleştirdikten sonra eski pasaportunuz iptal edilip size iade ediliyor.

İşlemleri gerçekleştirdiğiniz memura pasaportunuzun teslim edileceği adres ve telefon bilgisini verdikten sonra tüm işlemler bitiyor. Başvuru bilgilerinizin tamamı Ankara Gölbaşı’ndaki pasaport tanzim merkezine online ortamda iletiliyor. 2-3 iş günü içerisinde baskısı yapılan pasaport PTT Kargo aracılığıyla beyan ettiğiniz adrese teslim ediliyor.

Pasaport basıldığı ve kargoya verildiği anda cep telefonuna PTT gönderi takip kodu ile ilgili SMS gönderiliyor. Maksimum 2 iş gününde pasaportunuz adresinize teslim ediliyor.

Pasaport yenileme ve pasaport başvurusu ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu yoruma yazabilir, olumlu ve olumsuz deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

 1. Merhabalar 1 yıllık pasaportumun süresi 10 temmuz’da bitiyor. Bu aralık’ın hemen başında vizesiz balkan ülkesine bir seyahatım var. bu durumda çoğu ülke seyahatten itibaren 6 ay daha süre olmasını istiyor pasaportun malum. ama benim zaten 7 ayım kalmış oluyor, süre uyuyor aslında ama yine de sorun yaşar mıyım?

 2. Merhaba 10 yıllık pasaportumun süresi Nisan 2024 te bitiyordu, ve ocak 2024 e kadar Schengen vizem var.
  Bugun yeni pasaport başvurusu yaptım, Nufus müdürlüğündeki memur pasaportumu iptal edip, sadece pasaportun ön ve arka kapaklarını delip kesti, Vizemin geçerli olduğunu belirtti, yeni pasaportla birlikte kullanabileceğimi söyledi,

  Bu konuda hiç tecrübesi olan varmı ? gideceğim ülkedeki pasaport polisi içinde vizem olan eski pasaportu kabı delik ve kesik oldugundan ve uzerınde iptal damgası oldugundan dolayı sıkıntı cıkarıyor mu? Tecrübeniz var mıdır? Gidipte ordan kapıdan dönmemek için soruyourm, teşekkürler saygılarımla

  1. merhaba ben de ayni sorundan dolayi yeniletmeye korkuyorum her yerde vize gecerli kalir yaziyor ama garantisi var mi

 3. Buğra bey merhaba. 2 yıllık pasaportum var 2024 ekimde bitecek. Bu süreçte almanyaya bir çok kez gitmiştim.2024 Haziran ayı için Almanya planım var biliyorsunuz ki çoğu ülke en az 6 ay istiyor. Şimdi ben pasaportumu 10 yıllık almak istiyorum 2 tane pasaport taşımak istemiyorum. Kısaca şu an pasaportumun bitmesine 10 ay var. Yeni bir pasaport alabilir miyim ? Teşekkürler.

 4. Buğra Bey merhaba, süresi henüz dolmamış ancak sayfaları dolmuş pasaportum mevcut. pasaport üzerinde schengen vizem ve almanya oturma izni vizem var. yeni bir defter alırsam pasaport nuamram değişir mi? vizelerim iptal olur mu? teşekkür ederim.

  1. Mevcut pasaportunuzda boş sayfa olmadığı için mevcut süresini yeni bir pasaporta sadece defter parası ödeyerek taşıyabilirsiniz. Yeni pasaportunuz farklı numara ile gelir. Vizelerinizi iki pasaportu da göstererek kullanabilirsiniz. Gideceğiniz ülkeye göre kurallar değişebilir. Bu nedenle ilgili ülkenin vize kabul şartlarına bakmanızı öneriririm.

 5. Merhaba, eski pasaportumun kullanım süresi 2 yıl önce doldu. Yeni pasaport için başvuruda bulunacağım . Eskisini götürmem gerekir mi ?

 6. Buğra Bey Merhaba,
  Pasaportumun süresi yaklaşık 1 sene sonra bitiyor. Ben bunu yeniletmek istiyorum. Fakat aktif olarak Almanya çalışma vizem var. 5 ay gibi bir süre kaldı.
  Şimdi 10 senelik pasaporta başvuru yaparsam sorun yaşar mıyım ? Halen Türkiyedeyim, 1 ay sonra Almanya’ya gideceğim.

 7. Önder AKTER says:

  Buğra Bey Merhaba ,

  Benim 2024 temmuz ayında süresi dolacak pasaportum(Bordo) var. Malum yeni zamlar gelmeden ben yeni pasaport için başvurdum önümüzdeki haftaya. Mevcut pasaportumda süresi dolmamış vizem var. Yenisini alırken bu vize nasıl geçerli olacak ne yapmam gerekiyor bunun için ? Ayrıca vize başvurularında geçmiş vizeleri de görmek istiyor konsolosluklar bunun için eski pasaportumun da bende kalması lazım mümkün mü bu ? Teşekkürler.

   1. Önder AKTER says:

    Buğra Bey Tekrar Merhaba ,

    Pasaport işlemini hallettim bugün. Bilgi olarak paylaşayım. Pasaportum iptal edilmeden bende kalmaya devam etti. Yenisi geldiğinde bile eskisini süresi bitene kadar (tabi bazı ülkere min 3 ay geçerlilik istiyor o ayrı konu) kullanma hakkına sahibim. Görevli personel çift pasaport kullanma hakkınız var ikisini de kullanabilirsiniz dedi. Yani özetle delme , iptal etme vs gibi bir durum olmadı.

 8. Merhaba.
  10 yaşındaki Çocuğumun umumi pasaportunun süresi 2021 yılında dolmuştu. bu ay yenisini çıkartmak için elçiliğe gittik ve başvuruyu yaptık ancak süresi biten pasaportun bitiş tarihinden itibaren geçerli düzenleyeceklerini ve 2026 yılında yeni pasaportun süresinin biteceğini söylediler ve 5 yıllık pasaport harcı aldılar. bu doğru mu? bir de başvuru da yabancı annenin pasaportunun türkçe tercümesi isteniyor mu? daha önceki başvurularımızda istenmemişti. Türkiye nüfusunda evlilik kaydımız var.

 9. pasaport yenilemek icin randevu aldim ama basvuruyu yaptiktan sonra yenisi gelene kadar eski pasaportla yurtdisina gidicem. bir sıkıntı olurmu? gidebilir miyim?

 10. Merhaba,
  Eski pasaportumun bitmesine hala 7 ay varken (2 ay sonrasına bilet almada sıkıntı yaşadığım için) pasaportumu yeniledim. Kalan 7 ayın yeni pasaportun süresine eklenmesi gerekmiyor muydu? Elimdeki pasaport tam 10 yıllık. Başvuruda bir hata mı yaptım acaba ve bu çözülebilecek bir sorun mudur? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

 11. Merhaba, paylastiginiz bilgiler cok faydali oldu tesekkurler. Pasaport yenilemeye basvuracagim ama eski pasaportumdaki halen gecerli vizeleri Nufus Mud. aktarmiyormus… sizin ilgili konsolosuklara basvurmaniz gerekiyor vizenin aktarimi icin dediler. Bu bilgi dogru mu emin olamadim, ustelik ilgili konsolosluklarin boyle bir hizmet verdigine dair bilgi bulamadim (Gecerli Vizelerim: Ingiltere, ve Yunanistan-Schengen) BU konuda bilginiz var mi? Tesekkurler.

 12. Kolay gelsin. Pasaportumun süresi Ağustos ayının (2023) sonunda bitiyor. Geçerli Fransa vizem var. Önceden Fransa’ya giriş çıkış yapmıştım, damgalar mevcut. Bu ay sonunda (Temmuz) Yunanistan’a girerken herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? Yoksa gitmeden yeni pasaport mu almam gerekiyor? Teşekkür ediyorum.

 13. Merhabalar ocak ayında nikahım oldu ve ben pasaportumun daha 3 yıl süresi oldugu için yenilemeden aile birleşimi randevusu aldım. Henüz atama gerçekleşmedi 4 ay oldu. Yeni pasaport başvurusunda bulunsam barkod değişeceği için randevum iptal olur mu ? Yoksa kızlık soyadım olan pasaportla işlemlerimi gerçekleştirebilir miyim ?

 14. Eylem Yıldırım says:

  Bugra bey Merhaba,babama almanya davetiyesi cıkardım süresi 1 yıl ve kalan süre 6 ay,pasaport süresini uzatmak istedik fakat yenileme ile aynı oldugu için pasaportu degistirecekler ve tabiki pasaport nosuda degişiyor.Vize için konsolosluga gittiginde pasaport numarası farkli oldugu için sıkıntı yaşayabilir mi??Teşekkürler..

 15. merhaba.iki ay önce 2 yıl süreli bordo pasaport aldım fakat vize çıkartmam için2 yıl pasaport süresi isteniyor.karşı taraf davette bulunduğu halde vize alamıyorum.1 yıldan uzun süreli pasaportlarda gün süresi de uzatılmıyor.pasaportu iptal edip yeni çıkartabilir miyim?çıkartabilirsem süresini değiştirip 10 yıl yapabilir miyim?Teşekkürler

  1. Merhaba, mevcut pasaportunuzu iptal edip mevcut pasaportunuzun süresini yeni başvuru yaptığınız pasaporta aktarabilirsiniz.

   10 yıllık başvuruda 1 yıllık ödediğiniz ücret farkını yatırmanız gerekiyor. Ya da iki pasaport taşıyabilirsiniz. Mevcudu iptal ettirmeden sıfırdan 10 yıllık pasaporta başvurun.

 16. Merhabalar, annemden dolayı yeşil pasaport alma hakkım var, ama annem daha kendi yeşil pasaportunu çıkarmadı. Annem çıkarmamışken ben yeşil pasaportumu çıkarabilir miyim?
  Bir de eski pasaportum 8 sene öncesindendi ve kayboldu. Randevuya götüremeyeceğim. Sorun yaşar mıyım? Yanıtlayabilirseniz çok sevinirim 🙂

   1. Buğra bey merhaba,

    benim de öyle bir sorunum var 2010 yılında pasaport çıkartmıştım o zaman vasi yöntemi ile çıkartmıştım yaşım tutmadığı için ancak aradan uzun yıllar geçti ve pasaportumu kaybettim yeni başvuruda da benim de dilekçe yazmam yeterli midir? teşekkürler

 17. bosnaherkes için bilet ve otel satınaldım, o esnada pasapartumun 3 ay süresi kaldığını farkettim. 4 günlük ziyaret için sıkıntı yaşar mıyım? pasaport yenilemek için başvursam başvuru esnasında 3 ay süresi olan pasaportumu akıyot yada iptal ediyorlar mı, bende mi kalıyor ?( yenisinin gecikmesi durumunda kullanmak için)

 18. Merhaba ,

  Evlilik sebebiyle soyadımın yanına eşimin soyadı eklendi ve pasaportumu yenilemem gerekiyor . 7 yıl süresi daha var pasaportumun .Çok yakın zamanda Çin vizesine başvuracağız ama pasaportların geliş süresi uzadığı için eski pasaportumla vizeye başvuru yapabilir miyim ? Pasaport başvurusu yapınca öteki pasaport direkt iptal mi oluyor? Lütfen yardımcı olun. teşekkür ederim

 19. Merhaba, pasaportumda 1 aylık vizem var süreside 5 ay daha var pasaportumun. Yenç pasaport başvurusunda bulunacağım, yeni pasaportum gelene kadar şu anki mevcut pasaportumla yurtdışına çıkabiliyor muyum?

 20. Meryem Tutuş says:

  Merhabalar geçerliliği bitmiş olan pasaportum yırtıldı. Yeni pasaport başvurusu yaparken götürebilecegim eski pasaportum yok. Başvuruda sıkıntı yaşar mıyım? Cevabınız için teşekkürler.

 21. Merhabalar evlilik yaptığım içln kimlik bilgilerim ve kimlik kartım değişti ancak pasaportumda 1yıllık vizem olduğu için değiştirmedim evlilik belgesini yanıma alarak Almanya ya yeni kimlik ve eski pasaportla seyehat edebilir miyim

 22. Merhabalar evlilik yaptığım içln kimlik bilgilerim ve kimlik kartım değişti ancak pasaportumda 1yıllık vizem olduğu için değiştirmedim evlilik belgesini yanıma alarak Almanya ya yeni kimlik ve eski pasaportla seyehat edebilir miyim

 23. İsmail Erbaş says:

  Merhaba 23 yaşındayım 2021 yılında öğrenci pasaportu çıkarttım (ki ilk pasaportum), 2025 yılı Martında süresi doluyor ama hiç kullanmadım fırsat olmadığı için.
  Okulum 2024 yılında bitiyor ve yaklaşık 1 yıl süresi kalıyor pasaportumun ama bu durum pek tavsiye edilmiyor vize alma açısından.
  Sorum şu:
  Öğrenci pasaportumun süresinin bitmesini beklemeden pasaportumuzu uzatabilir miyim 10 yıllığa harç ödeyerek? Veya mevcut pasaportumu iptal edip yeni pasaport mu çıkartmam lazım?

 24. İsmail Erbaş says:

  Merhaba 23 yaşındayım, 2021 yılında öğrenci pasaportu çıkarttım (ki ilk pasaportum), 2025 yılı martında süresi doluyor ama hiç kullanmadım pasaportu fırsat olmadığı için. Sayfaları boş.
  Okulum 2024 yılında bitiyor ve yaklaşık 1 yıl süresi kalıyor pasaportumun ama bu durum pek tavsiye edilmiyor vizeler açısından.
  Sorum şu:
  Öğrenci pasaportumun süresinin bitmesini beklemeden pasaportumu uzatabilir miyim 10 yıllığa? Veya iptal edip yeni pasaport mu almam lazım 10 yıllık olarak?

 25. merhaba, 8 yil once 10 yillik pasaport almistim surenin bitmesine hala 2 yil var, fakat benim pasaport cipli degil. Bu durumda ne yapmam gerekir?

  1. 8 yıl önce aldığınız pasaport da çipli pasaport merak etmeyin. Şu an için bir şey yapmanıza gerek yok. Sonraki periyotlarda pasaportların yalnızca tasarımları değişti ve sayfa sayıları azaldı. Ancak bu tüm tasarımların ait olduğu tüm pasaportlar da çipli. Son 6 ay kalaya kadar mevcut pasaportunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz.

   1. merhaba, ben iki yıl once pasaport cikartmistim öğrenci oldugumdan 25 yaşa kadar gecerliydi. 16 aralik 2024 de biticek. Bu pasaportumun suresi bitmeden yeni pasaport cikartabilir miyim vize basvurusunda bulunucam 10 yıllık cikartmak istiyorum tekrar ugrasmamak için

 26. Kübra Nur says:

  Merhaba, pasaportumun süresi ekim 2023’te bitecek olmasına rağmen aralık 2022’de pasaport başvurusunda bulundum. 2 hafta sonra uçak biletim ve otel rezervasyonum var ve pasaportum henüz gelmedi. Süresi dolmayan pasaportuma görevli herhangi bir delme veya işlem uygulamamıştı. Pasaportum gelmediği takdirde onunla seyahat edebiliyor muyum? Ya da süreci hızlandırmak adına neler yapabilirim?

  1. Merhaba, mevcut pasaportunuzun iptal edilip edilmediği e-devlet üzerinden sorgulama yaparak görebilirsiniz. Mevcut pasaportunuz aktif olarak görünüyorsa kullanabilirsiniz. Mevcut uçak bileti ve rezervasyonlarınızla ilgili 199’u arayarak ya da il ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yaparak sürecin hızlandırılması yönünde talepte bulunabilirsiniz.

 27. Zeynep KAYA says:

  ABD vizeli yeşil pasaport var ama suresi daraldı. Cocuk suan üniversite hazırlık sürecinde old için ve ogrenci olmadığı için yeşil pasaport şuan alamadığımdan bordo pasaport alırsam ABD girişte bir sıkıntı olur mu?

 28. Merhabalar Buğra Bey,

  Pasaportumun süresinin bitmesine 1.5 yıl var fakat evlilik sebebiyle soyadım değişti, bu yüzden pasaportumu yenilemek istiyorum ama talep etmem durumunda bana bu pasaportu 10 yıllık olacak şekilde çıkartırlar mı?

  Bir diğer sorum ise yeni çıkacak pasaportumun başlangıç tarihi eski pasaportumla aynı mı yoksa farklı mı olur? Teşekkür ederim.

  1. Yeni pasaport başvurusu yapacaksınız. 4 yıl üzerindeki süreli pasaportlarda en yüksek harcı ödüyorsunuz.
   Eski pasaportun uzatılması gibi bir durum yok maalesef. Yeni pasaportunuzun kullanım süresi başvuru yaptığınız günden itibaren düzenlenerek yollanır size.

 29. merhaba Buğra abi Bugün malta vize başvurusuna gittim ve pasaport sürem yetmediğini söylediler evraklarım tam çalışma iznim onaylandı bu pasaportu emniyetten iptal etmemi soylediler fakat calisma izni evraklarimda bu pasaport numarası var yenisi gelende numara farkli olucak ne yapmayalım cok caresizim Saygılarımla…

 30. Buğra bey Merhabalar.
  Çift pasaport sahibiyim eskisi 2025 yılında süresi bitiyor ama üzerinde Schengen vizesi var. Fransaya giriş yaparken vize olan eski pasaportumdaki vizeyi gösterip giriş kaşesini yeni pasaportuma vurdurmak istiyorum tekrar vize alımında kolaylık sağlaması açısından. Böyle bir şey olabilir mi?

 31. Merhaba, benim yeşil pasaportumun süresi Mayıs 2023’te bitiyor. Haziran’da Amerika’ya gitmeyi planlıyorum ve süreyi uzatmam gerekiyor. 22 yaşındayım öğrenciyim şu anlık, yeşil pasaportlarda kolayca süre uzatıldığını biliyorum aynı pasaport üzerinden, ama bu bana sıkıntı yaratır mı vize alırken? Problem çıkarır mı abd konsolosluğu?

 32. Merhaba
  Süresi 2028 de dolacak olan pasaportum var. Ama sayfaları bitti. Pasaportumu yenilemek için yarın sabaha randevum var. Süre uzatmak istemiyorum, çünkü sık seyahat ediyorum ve yenisi de büyük ihtimalle 5 sene dolmadan bitecek. Yeni pasaportum gelene kadar eskisini kullanabilir miyim? Çünkü bu 15 gün içinde seyahat planlıyorum. Ve 2. Pasaport almak değil, tek pasaportumu yenilemek istiyorum. Mümkün müdür?

 33. Cengiz yaman says:

  Merhabalar ben 2 yıllık bordo pasaport çıkarttım bir ay oluyor fakat bunu uzatmak yada 10 yıllığa çevirmek istiyorum bu olabilir mi oluyorsa’da nasıl yapabilirim

 34. Buğra bey iyi günler,
  yeşil pasaport süre uzatımı yerine yeni defterle sıfır pasaport alabilir miyiz?
  süresinin dolmasına 1,5 sene var ama süresi uzatılmış yeşil pasaportların kullanımında birçok ülke sorun yaratabiliyor.bu riski göze almaktansa yeni defter talebinde bulunabilir miyiz?defter yenileme için vereceğiniz tavsiye/tüyo var mı? teşekkürler

 35. Buğra Bey selamlar,
  ABD vizesi için davetiyeme bordo pasaport numaram yazıldı, vize başvurusundan önce de yeşil pasaport çıkarmak istiyorum, bordo pasaportum varken yeşil pasaportum da olabilir mi? Bordo pasaport numaram davetiyede yazmasına rağmen yeşil pasaport ile vize görüşmesine gitsem olur mu?
  Bordoya vize alsam yeşile aktarılır mı?
  Çok sordum teşekkürler..

 36. Merhaba,

  Boşanma sebebi ile pasaportumu yenilettim, eski pasaportumun içerisinde 2 yıl daha geçerli vize olduğunu nüfus görevlisine beyan ettim, pasaportuma iptal kaşesi ya da kesme delme gibi bir işlem yapmadan bana geri verdi. Şimdi havayolları ile iletişime geçtim vize-bilet ve pasaport aynı isim olmalı dediler, buyüzden boşanma öncesinde kullandığım pasaportum ile yurtdışına çıkmayı düşünüyorum üstünde iptal damgası vb. olmadığı için. Size sorum şu, nüfus görevlisi pasaportu bana geri verdi kesip delmeden ama acaba sistemsel olarak iptal etmiş midir o pasaportu, nasıl öğrenebilirim ? sistemde iptal etme diye bişey var mı yoksa sadece fiziken pasaportu keserek mi iptal işlemi sağlanır? Eğer öyleyse iptal olmadı o zaman pasaportum dimi?

 37. Merhaba,yıllar önce pasaportumu kaybettim,şimdi tekrar pasaport başvurusu yaptım.eski pasaportu götürme şansım bu durumda yeni pasaport alabili miyim? Boşuna harç yatırmış olmayayım nasıl bilgi alırım ?

 38. Merhabalar. Ben 1 yıllık pasaport almıştım zam gelecek diye 10 yıllığa başvurdum. Eskisi 1 ayda gelmişti. Yenisi hala kontrol alamasında ve ben Makedonyaya bilet aldım Ocak 23 üne gelmezse nasıl bir yol izlemeliyim acaba?

 39. Yusuf aslan says:

  Merhaba pasaportumu kaybettim ilçe nüfus müdürlüğüne gidip eskisini iptal ettirdim yanlız eski pasaportum 2031 tarihine kadar geçerliydi. eskisi pasaportumun günleri yeni pasaportuma eklenirmi teşekkürler.

 40. Merhabalar,
  20 Eylül 2023 te bitecek 10 yıllık pasaportum var. Pasaportumu yeniletmek istediğimde mevcutda olan ve içerisinde daha önceden almış olduğum vizelerimin (4 schegen vizesi) olduğu pasaport iptal olduğunda bir sonraki vize başvurusunda yeni boş pasaportumla beraber iptal edilen pasaportuda sunabiliyor muyum, daha önceki almış olduğum vizelerin görünmesi adına?
  Mesela İngiltere vizesi başvurusu yapmak istediğimde bomboş bir pasaport vermek yerine yanında daha önce Fransa’dan 4 kez aldığım vizeli iptal edilmiş pasaportu mu da sunabiliyor muyum ?
  Yeni çıkartılan pasaportun eksi bir yanı olup olmadığı konusunda şüphelerim var ona göre yenileme öncesi vizeye başvurmak istiyorum. Fikirlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler 🙂

 41. Merhaba yıllar önce 6 aylık bir pasaportum vardı.
  Simdi ise nerde olduğunu dair bilmiyorum Yeni 10 yıllık pasaport çıkartırken basvuru sırasında isterler mi bilgi verirseniz sevinirim.

 42. Merhabalar, Ağustos 2020’de süresi dolmuş bir pasaportum vardı. Şimdi başvuruda bulunup pasaportumu yenileteceğim. O eski pasaportu randevu esnasında istiyorlarmış. Eski pasaport ise evimde. Şu anda iş sebebiyle yaşadığım şehirden bayağı uzaktayım. Eski pasaportu götürmezsem sıkıntı olur mu? Nasıl bir yol izleyebilirim

 43. Merhaba,

  Pasaportumun bitmesine 4 yıl var, sistem üzerinden yeni randevu vermeye izin vermiyor. yenilemek istiyorum. nasıl bir yol izlemeliyim?

 44. Kemal saat says:

  Merhaba bundan 5 sene kadar önce 6 aylık pasaport çıkarttım ama hiç kullanmadım. Yenileme işlemi yaparken eski pasaportu yanımızda götürmek şart mı . Kaybetmiş olursam sikinti olur mu ve ya ne gibi bir işlem yapmalıyım .

 45. Bugün Pasaportumun süresini henüz 3 ay daha süresi olmasına rağmen, 10 yıllık uzatma işlemi yaptım.
  Görevli mevcut pasaportumun sistem üzerinden iptal olduğunu, yeni pasaportun belirttiğim adrese 1 – 1.5 içinde geleceğini söyledi…
  SORU:
  Elimdeki mevcut pasaportumun 3 ay süresi olmasına rağmen sistem üzerinden iptal edip, benim 1-1.5 içinde yapacağım seyehatlerimi niye engellemiş oluyorsunuz !

  Sistem bu şekilde işliyorsa, kişinin 1 – 1.5 ay seyehati engellenmiş olmuyor mu…
  Ben mi yanlış anlıyorum !

  İnşl. Yeni pasaportun gelmesi 1 ay sürmez.

  1. Yeni pasaport başvurusu yaparken diğerini de kullanacağınıza dair dilekçe verseydiniz iki pasaportu da kullanabilirdiniz.
   Ayrıca 3 ay süresi kalan pasaportla birçok yabancı ülkeye seyahat etmeniz mümkün değil. Birçok ülke en az 6 ay geçerliliği olan pasaport talep ediyor.

   Pasaportun geliş süresini hızlandırmak için çağrı merkezinden talepte bulunabilirsiniz.

 46. Merhaba, yeşil pasaport defter yenileme talebinde bulundum. Yeni pasaport için ne kadar süre beklemeliyim. Süreç hakkında bilgi alabileceğim bir yer var mı?

 47. Merhaba,ben italyada ikamet ediyorum oturumum var ,temmuzda turkiyeyim ve passaportum 15 kasimda bitio passaportumu turkiyede yenilesem italya giriste sorun olurmu

 48. Merhaba,geçerli pasaportum var, bir yıl içinde süresi doluyor, 10 yıllık yeni pasaport almak istiyorum, e-devletten randevu almak çalıştım ama sistem geçerli pasaportum olduğunu söylüyor ve randevu almama izin vermiyor. , lütfen bana ne yapmam gerektiğini söylermisiniz?
  Teşekkürler

 49. Merhaba, 2011 yılında aldığım pasaportum vardı. Şimdi mecburen yeni pasaport çıkarmam gerekli. Ama eski pasaportumu bulamıyorum. Lakin başvuru sırasında eski pasaportun getirilmesi gerekli gibi bir anlam çıkardım yazılanlardan. Yani eski pasaportumu götürmeden yeni pasaport çıkarabilirmiyim.

   1. merhaba kolay gelsin,bordo pasoport çıkartmak icin randevu aldım ,eski pasaportum yeşildi ve onun da süresi bitti.Basvurumu yaparken yine de suresi bitmis yesil pasaportumu götürmek zorunda mıyım?

 50. merhabalar, abd vizem eski pasaportumda kaldı, ekim ayında tekrar abd ye gideceğim , vize sayfam delinmemiş kontrol ettim, iki pasaportla gidip geleceğim bir sorun olmaz son uygulamalardan haberim yok bir değişiklik olmamıştır umarım .iki pasaport olunca biletlerde hangi pasaport numaramı belirtmem gerekiyor?

 51. Murat Yıldız says:

  2017 de 10 yıllık pasaport aldım.Geçen hafta kimlik bilgim değişti ( Doğum ayı) ve yeni kimlik kartı aldım. Pasaport randevusu aldım 1 hafta sonra.Pasaport 5 yıl daha geçerli.Sadece defter bedeli ödemem yeterli mi?Yoksa en az 6 aylık harç bedeli ödemem gerekir mi?

 52. İyi günler. Yeni Çipli pasaportumu yaklaşık 10 yıl önce almıştım, süresinin dolmasına 1 aydan kısa bir süre kaldı. Başvuru yapmadan önce bankaya gidip Pasaport 3 yıllık harç bedelini ödeyeceğim . Sorum şudur ; Defter bedelini ödemek zorundamıyım. Aynı pasaport defteri üzerine uzatma yapılıyormu? pasaportun süresi dolmamıştır ( sürenin dolmasına 1 aydan kısa süre var ve sayfalarda boş yer bulunmakta)

 53. Merhabalar, 2003 te aldığım pasaport vardı o zamanlar seyahatimi gerçekleştirdim bir daha da dokunmadım şimdi yeniden çıkartacağım eskisini götürüp yeniletmem mi gerekiyor? eski pasaport 1 yıllıktı

 54. 10 yıllık pasaportumun tüm sayfaları parçalandı. Çöpe gitti. Cipli kısmı yamuk yumuk elimde ön dış kapağı elimde arka dış kapağın yarısı yok . Yenilemede bunları isterler mi yoksa harç dahil sıfırdan mı almam lazım?

 55. erman yüksel says:

  ben pasaportumun süresi bitmeden yenileyecem fakat ben türkiyede 2 hafta kalıyorum. yenileme için başvuru yaptıktan sonra süresi bitmeyen pasaportumu kullanabilirmiyim yenisi gelene kadar. çünkü yeni pasaportun gelmesi 2 haftadan fazla sürebiliyor

 56. yeşil pasaport başvurusu sırasında sanırım türkçe öğrenci belgesi gerekiyor. Fakat yurtdısında üniversite okuyorsam ve okuldan türkçe belge alma imkanım yoksa ne yapabilirim?

 57. Merhabalar, şuan 10 yıllık bordo pasaportum mevcut. Ama bunun dışında yaş ve öğrencilik durumlarımdan dolayı aile bireyimden gelen yeşil pasaport hakkımı hala koruyorum. Bordo pasaportumu cıkarırken yeşil pasaportumun süresi hala var diye iptal ettirmedim. Fakat şubat ayı itibariyle yeşim pasaportumun süresi doldu. Bende artık işe yaramayacağı için attım yeşil pasaportumu. Fakat yeni yeşil pasaport cıkarmak istiyorum. Bu şartlarda eski yeşil pasaportumu ibraz edememem sıkıntı yaratır mı? Çözümü nedir

 58. Merhaba. 12 yıl önce çıkardığım süresi geçmiş ve hiç kullanmadığım bordo passportumu kaybettim yani bulamıyorum yok. . Bu ay yeşil pasaport hakettim. Çıkarmaya gidince eski olan bordoyu mutlaka isterlermi ve kayıp dersem ne olur.zorluk çıkar mı önüme. Ne gibi sorunlar yaşarım. Yeşil pasaport vermeme durumu olurmu.Kısaca eski pasaportu kaybetmiş olmak çok mu kötü

 59. Merhaba,

  Estetik ameliyat olduğum İçin bordo pasaportumdaki fotoğrafım güncel değil. 5 yıl daha geçerlilik süresi var, sadece defter ücreti ödeyerek pasaportumu yenileyebilir miyim? Teşekkürler.

 60. MerhabalarBuğra Bey, şubat ayından haziran ayına kadar Çek Cumhuriyetinde erasmus öğrencisi olacağım. Bana Çekyadan gelen konaklama belgesinde eski pasaport numaram yazıyor. Yeni pasaportumla konsolosluktan vizeye başvurdum ve konaklama belgesindeki pasaport no bana ait oldugunu göstermek için hem eski hem yeni pasaportumu diğer belgelerimle teslim ettim. Parmak izi vermeden önce bir sıkıntı olursa arayacaklarını söylediler ama aramadılar sorunsuz bir şekilde parmak izimi verdim. Şu an kafamı karıştıran şey şu konaklama belgesinde eski pasaport numaram oldugu için vizeden red yer miyim?

 61. Güzide alkı says:

  Eşimden yeşil pasaport sahibiyim süresi doldu yeniden çıkarmak istiyorum ancak eşim vefat etti acaba eşimin emekli olduğu yerden yeniden derece gösteren bir yazı almalımıyım yoksa vefat ilanı yeterli mi teşekkürler

 62. Merhabalar. Yıllar önce pasaport çıkardım ama hiç kullanmadım sonra kayboldu şu an yurt dışına çıkmak istiyorum ne yapabilirim.

   1. Buğra bey ben ilçede çalışan bir öğretmenim.Talep formunu ve hizmet dökümünü ilçe milli eğitimden mi yoksa il milli eğitimden mi almalıyım?Okuldan almam gereken bir evrak var mı?

 63. Merhaba,

  3 Eylül’de pasaport süresini uzatmak için pasaport yenileme başvurusu yapacağım. (Normalde pasaport sürem 2022 Mayıs ancak oturum izni başvurusu için en az 15 aylık pasaport isteniyor, bu sebeple yenilemem gerekti).

  Ancak 8-10 Eylül arası vize gerekmeyen ülkeye seyahatim var. Yeni pasaportum 7 eylüle kadar ulasmazsa eski pasaportum ile seyahat edebilir miyim?

  Selamlar,

  1. Gideceğiniz ülkeye bağlı olarak değişir. Bazı ülkeler 3 ay bazı ülkeler en az 6 ay geçerliliği olan pasaport süresi istiyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı sitesinde buna ilişkin açıklama var. Gideceğiniz ülkeye göre süreye bakarak kontrol edebilirsiniz.

 64. Merhaba,

  Kanuni olarak süresi dolmuş/eski pasaport ne yapılır? imha edilebilir mi(yakılarak mesela)?
  pasaport yenileme sırasında neden eski pasaport iade ediliyor? saklama zorunluluğu var mı?
  Teşşekkürler.

 65. merhabalar. Ben ingiltere de yasiyorum. Eylul ayinda vize yenileme islemi icin basvurmam gerekiyor
  ve pasaportmunun 4 aylik suresi kaldi. bunun icin zamani gelmeden yeni pasaport icin basvurmam gerekiyor. temmuz ayinda tr ye gittigimde basvurup, o elime ulasmadan elimdeki eski pasaportla ingiltere ye donebilir miyim. ailemin adresini verecegim.yenisini onlar bana daha sonra postalayabilirler. cok tesekkur ediyorum

 66. Merhaba, yenilenen pasaportumu aldım, varolan oturma hakkımı pasaporta işlenmesi için evraklarımı verdim. Türkiyeye uçakla seyahat etmemde bir sıkıntı olmayacağını söylediler. Ama ben endişeliyim Almanyaya dönüş sırasında sorun çıkar diye, bana bu konuda bilgi verirseniz çok mutlu olacağım… Teşekkürler

 67. Merhabalar A.Bugra bey.
  Pandemi dolayisiya pasaport ve izin almalar zamaninda yapilamiyor. Almanyada yasayan biri olarak haziran 2021 de süresi biten bir pasaportun yenilenmesi gerekiyor. yeni pasaport cikmadan alman yabancilar dayresi termin vermiyor. Yani temmuzda yeni pasaport elime gecse eylül ekim gibi termin verecek. Yani temmuz- Eylül arasi pasaportsuz durumdasiniz ve dis ülkelere seyehal yapamiyacaksiniz. Bu aylar izin ayalari!!!!
  Sorum su: Örnegin bu kisi mart ayinda türkiyeye gidip ordan pasaport cikarabilirmi?
  Böylelikle haziran temmuz aylarina kadar almanyadanda oturum uzatmasi yapilir ve yazin izine gidilebilir.

  1. Haziran 2021’de süresi bitecek pasaportunuzu Haziran 2021’i beklemeden değiştirebilirsiniz. Mevcut pasaportunuzu da yanınıza alarak yeni pasaport başvurusunda bulunun eski pasaportunuzdaki süreyi de yeni pasaportunuza ekletebiliyorsunuz. Herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 68. Merhaba. Almanyada evlendim ve oturum izni aldım. Ancak oturum başvurusu esnasında pasaportum yenilenmemiş olduğundan oturum kartımda evlenmeden önceki soyadım yer alıyor. Türkiye’ye gitmeyi planlıyorum ve Türkiye’de pasaportumu değiştireceğim. Bu durumda oturma iznimde kızlık soyadım ama pasaportumda yeni soyadım olacak. Türkiye’den çıkışta ve Almanya’ya girişte sorun yaşar mıyım? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, yeniden pasaport randevusu alıp pasaportunuzu değiştirmeniz gerekiyor. Mevcut pasaportunuzdaki süre yeni pasaportunuza aktarılacak. Defter ücreti ve süresi kadar harç ödeyip yeni fotoğraflı pasaportunuzu alabilirsiniz.

 69. Buğra bey zeynep ben pasaport sürem 22 nisan2021 de doluyor demiştim yorumları okuyunca aklıma takıldı pasaportu yeniledigimizde vizelerin oldugu sayfalar aktarilacakmi nasıl olacak ben kazakistana gidiyorum pasaportu ilk kez yenileyeceğim girişte sıkıntı yaşarmıyım oranın kimliği var

  1. Yeniledikten sonra eski pasaportunuzu da yanınızda taşıyabilirsiniz. Schengen vizeleri yeni pasaporta aktarılamıyor. Ancak Amerikan vizeniz varsa eski pasaportunuzda taşıyarak seyahat edebiliyordunuz. Kazakistan konusunda bilgim yok. Büyükelçiliğe sorun lütfen.

 70. Pasaport sürem 22 nisan 2021 de doluyor şubatın sonunda çıkış yapacağım yeni pasoport cikartmam gerekiyormu yoksa orda konsolosluktan alabilirmiyim hava alanında problem çıkarmı bu arada oturumum da var bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Hangi ülkeye gidecekseniz o ülkeye göre kurallar değişiyor. Birçok ülke en az 6 ay geçerliliği olan pasaport istiyor. Bununla ilgili detaylı bilgi Dışişleri Bakanlığı web sitesinde ülkeler bazında bulunuyor. Pasaportunuzu değiştirmenizi öneririm.

 71. Pasaportum kayboldu ve yenisini cikartmam gerekiyor. Ancak bu surecte yurt disindan is teklifi almistim ve calistigim sirketlerden topladigim evraklarda eski pasaport numaram bulunmakta. 7-8 belge var. Yenisini cikarttigimda yeni numara gelecek sanirsam yukaridaki yorumlari okudugum kadariyla. Eski pasaportumun fotografi elimde var. Bu evraklarla vize basvurusu yapacagim. Uzerlerinde eski pasaport numaramin olmasi sorun teskil eder mi? Basvuracagim ulke Letonya. Bu evreklarla ve pasaport numaramla LIAA onayi ve invitation numarasini da aldim.

  1. Hangi pasaport numarası ile başvurduysanız vizenin o pasaport üzerinde olması gerekiyor. Yeni pasaportunuz geldiğinde numaranız değişecek, eskisi de iptal olacağından yeniden vize almanız gerekiyor.

 72. Pasaportum kayboldu ve yenisini cikartmam gerekiyor. Ancak bu surecte yurt disindan is teklifi almistim ve calistigim sirketlerden topladigim evraklarda eski pasaport numaram bulunmakta. 7-8 belge var. Yenisini cikarttigimda yeni numara gelecek sanirsam yukaridaki yorumlari okudugum kadariyla. Eski pasaportumun fotografi elimde var. Bu evraklarla vize basvurusu yapacagim. Uzerlerinde eski pasaport numaramin olmasi sorun teskil eder mi? Basvuracagim ulke Litvanya.

 73. Pasaportumun süresi bitti ama öğrenci evimde ıstanbulda kaldı şu an aile evindeyim yeni pasaport çıkartmak istiyorum süresi geçen pasaportumu istanbuldan alıp gelmem şart mı o olmadan yeni pasaport alabilir miyim?

 74. Merhabalar Bugra bey,
  Ben Türkiyede evlendim ve burada Passaportumu yenilemek istiyorum ancak icinde Almanya oturumum var .Yeni passaport alma durumunda yeni soyadimda eklenicek ve alman oturum kartimla soyisim Tutmiyacak . Seyahat esnasinda sorun yasarmiyim ve yanimda uluslararasi evlilik belgesi tasimam yardimci olurmu , yada ne yapabilirim ?

 75. 2011’de 10 yıllık paaport çıkarttım. Bu pasaportun süresi haziranda doluyor. Aralık başında yeni pasaport çıkarmak istiyorum.6 aylık bir geçerlilik süresi kaldı bu durum yeni pasaport çıkarmak için sorun olur mu? Aralıkta İngiltere’ye gideceğim birkaç ülkeye de is için gidereceğim. Geçerlilik suresinin sorun olmasını istemiyorum

   1. Buğra bey, hiç sorun olmadı dediğiniz gibi. Dün başvurdum . Pasaport bugün gelidi.24 saat gibi bir sürede. Yazınız ve yararlı bilgiler için çok teşekkürler

 76. Mehmet Mirkelam says:

  Kızım yurt dışına çıkacak ve dönüş tarihi net değil. Bir yıldan fazla kalabilir. 10 yıllık Pasaportun süresi de 2021 Eylül’de bitiyor. Yurt dışına gitmeden bir sene önceden yenileme yapabilir miyiz?
  Ayrıca, yenileme için pasaport sahibinin dışında birisi onun yerine nufüs dairesine gidebiliyor mu? Teşekkürler

 77. Merhaba annemden dolayı yeşil pasaport hakkına sahibim 21 yaşındayım ve aldım fakat süresi doluyor yenilemek istiyorum işlemler sırasında annem yanımda olmalı mı? Teşekkürler.

 78. Merhaba annemden dolayı yeşil pasaport hakkına sahibim ve aldım fakat süresi doluyor yenilemek istiyorum işlemler sırasında annem yanımda olmalı mı?

 79. Yunus emre says:

  Merhaba süresi devam eden pasaportum var soy ismimi değiştirdim pasaportumu yenilemem gerekiyor bunun için sadece defter ücreti mi ödeyeceğim yoksa harç ücretide ödemem gerekiyor mu ? Teşekkürler

 80. Merhaba,
  Bir sorum daha var size. 1996 doğumluyum. Nisan 2021(25 yaşım) tarihine kadar geçerli öğrenci pasaportum var. Şimdi 3 yıllık pasaportu harçsız alabilme şansım var mı? Teşekkür ederim.

 81. Merhaba,

  Nisan 2021’de süresi bitecek olan pasaportumun süresini şu andan itibaren uzatmam mümkün müdür? Aslında uzatmadan vize almak istiyorum ama sorun yaşar mıyım? Ocak 2021 ayında Erasmusa gideceğim. Türkiye’ye dönüş tarihim Haziran 2021. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

 82. Nuriye Özden says:

  Merhaba,
  Almanya’ya 24 aylığına master’a gideceğim ancak pasaport geçerlilik sürem 14 ay. Bu durumda vizeye başvurabilir miyim? Bi sorun çıkar mı?

   1. Nuriye özden says:

    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Eski pasaportum için Almanya yabancılar dairsinden aldığım garantör belgemi yeni pasaportumla birlikte kullanarak vize alabilir miyim peki?

 83. Merhaba, ben gecen sene italyada egitime basladim. Suanki pasaportumda 30.09.2020 ye kadar schengen vizem var ayrica bu pasaportumla almis oldugum oturma iznim var onun gecerlilik tarihi de vizemle ayni. Eylul ayi basinda oturum iznim bitmeden uzatma basvurusu yapam gerekiyor ancak mevcut pasaportumun gecerlilik tarihi 21.06.2021. Eger mevcut pasaportumla oturma iznine basvurursam oturum iznimi pasaportun gecerlilik tarihine kadar mi verirler? Yeni bir pasaport cikartirsam vizemi aktaramayacagim icin yeniden vize almam gerekecek ve ogrenci vizesi oldugu icin prosedur daha zor onu da yeniden almak istemiyorum. Yeni pasaportun numarasi farkli olacagi icin oturum izni alirken sorun cikar mi? Nasil bir yol izlemeliyim. Tesekkurler

 84. Merhaba..ingiltereden türkiyeye geldim..burada pasaportumu kaybettim yenisini çıkarttım..ingiltere oturum hakkım var..yeni pasaportuma işletip ingiltereye giriş yapabilir miyim..?

 85. Merhaba pasaportumda evlilik soyadım yaziyor boşandım ve pasaportumda her hangi bir değişiklik yapmadım. Kimliğimde kızlık soyadım yazıyor bu durumda yurtdışı seyahati yapamam degilmi peki pasaportu değiştirmek gerekli şuan pasaportumun 3 yıl geçerlilik süresi kalmis bu süreyi tekrardan 10 yıla cikartabilirmiyim.

  1. Boşanma işleminiz resmen gerçekleşti ve nüfus müdürlüğündeki bilgileriniz güncellendiyse evlilik soyadınızı taşıyan pasaportla çıkış yapamazsınız. Pasaportunuzda kalan 3 yılı yeni pasaportunuza ekletip 10 yıllık pasaport başvurusu yapabilirsiniz.

 86. Merhabalar, ablam pasaportumu yanlışlıkla çamaşır makinesine attı. Bilgilerin bulunduğu ön kısım hiç zarar görmedi, pasaportumu yenilemek istiyorum(henüz yurt dışına çıkmadım) ama hem defter bedeli hem harç bedeli mi ödemem gerekiyor anlamadım.Bide yenilemek için pasaport alırmış gibi mi randevu almak gerekiyor yoksa yenileme seçeneği online randevu alırken mevcut mu, bulamadım çünkü. Lütfen yardımcı olun.Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin.

  1. Sıfırdan pasaport başvurusu yapıyor gibi randevu alacaksınız. Yalnızca defter parasını yatırarak mevcut pasaportunuzun geçerlilik süresini yeni pasaportunuza eklettirebilirsiniz. (Taşıyabilirsiniz)

 87. İlk defa Yeşil pasaport için başvuruda bulunacağım ama acil olarakda yurt dışına birkaç günlüğüne gitme durumum var.Bordo pasaportumu başvuru yaptığımda iptal ediyorlarmı?Çünkü yurt dışına çıkarsam eski pasaport İLE gitmem gerekecek.Yeni pasaport daha ulaşmamış olacak.

 88. Ayhan Öztürk says:

  Pasaportumun süresi bir yıl daha var. Yenilemek işlemimi işlemimi yaparlar mı? Yurtdışında olmanın pasaport yenilemede (Süresi bir yıl olduğundan) bir farklılık oluyor mu? Çünkü yaşanan ülkenin durumuna göre elçiliğe her zaman gitmek kolay olmayabiliyor.

  Eğer yenileniyorsa kalan süre yeni pasaporta aktarılıyor mu? (Not:Pasaportun sayfalarında çokça yer var.)

  1. Pasaport değiştirdiğinizde süresi olan pasaportunuzda kalan süre yeni pasaportunuza ekleniyor. Eğer 10 yıllık alacaksanız sürenin aktarılmasının bir anlamı yok. 4-10 yıllık pasaportlar aynı ücrete sahip.

 89. merhaba benim yeşil pasaportum var .süresi kasım 2020 de doluyor .yeni pasaport almam gerekiyor .2006 yılında emekli oldum .şimdi çalışmıyorum.daha önce kurumdan derdece ile ilgili yazı almıştım.tekrar almam gerekiyormu.teşekkürler

 90. Merhaba bordo pasaportunun süresi bitmek üzere yenilemek istiyorum ikametgâh adresim şu an bulunduğum yerden çok uzakta ve şimdilik gitme durumum yok yenisini bulunduğum şehirde bir adres verip getirtebilirmiyim.

 91. Merhaba Bugra bey,
  Yesil pasaport sahibiyim ve gecerlilik suresi temmuz 2021 de doluyor. Ancak yurtdisina yuksek lisans icin gidecegim ve universiteler eylul 2021’e kadar devam ediyor. (temmuz 2021 yeterli olmuyor) Bu nedenle pasaportumu gecerlilik suresi solmasina 1 yil iki ay kala uzatabilir miyim?
  Tesekkurler..

 92. Merhaba,

  Elimdeki pasaportumun süresinin bitmesine iki ay var, ancak yüksek lisans başvurum için en az altı aylık geçerli pasaporta sahip olduğumu sisteme yükleyerek ispatlamam gerek.

  Eğer şu an pasaport başvurusu yaparsam o iki ay yanar mı?
  Elimdeki pasaportun bitim tarihinden başlayan yeni bir pasaport alabilir miyim?

  1. Yeni pasaport başvurunuzda eski paspaortunuzdan kalan süre aktarılır. Ancak 10 yıllık pasaport alırsanız kalan 2 ayınızın bir anlamı olmaz. Maksimum 10 yıllık pasaport düzenlenebiliyor. 1 yıllık başvuru yaparsanız 1 yıl 2 ay süreli pasaport verirler.

 93. merhaba, benim bordo pasaportum vardı daha sonra hizmet pasaportu(gri) aldım. Emniyette bordo pasaportumu gri pasaportla değiştirdiler. Aradan 4-5 yıl geçti ve ben gri pasaportumu verip bordo pasaportumu geri almadım. Şuanda bordo pasaportumun süresi bitmiş durumda yeniden başvuru yaparken gri pasaportumla gidip işlemimi tamamlayabilir miyim?

 94. Merhaba, ben pasaportumu yeniliyorum ve randevumu aldım. Ama defter harcını internet üzerinden pasaport harcını bankadan yaptım. Bu sorun yaratır mı? Bir dekont ve bir çıkış belgesiyle harçlarımı göstermiş olacağım. Farklı platform ödemesi sıkıntı çıkarır mı?

 95. Merhaba
  Kasım 2020 de pasaportumun süresi bitiyor,yeni pasaportumuTürkiye de yenileyip Almanya ya dönmek istiyorum.Sayfaların delineceğini biliyorum,oturma müsadesi olan kısma ne yapıyorlar,Almanya ya girişte sorun çıkarmı?Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim

  1. Pasaportun her sayfasını delmiyorlar. Rica etmeniz halinde istediğiniz sayfalar ve mevcut vizelerinizin delinmemesini sağlayabilirsiniz. Almanya’ya seyahatte eski pasaportunuzu da yanınızda götürürseniz sorun yaşamazsınız.

 96. Merhabalar
  Ben babam icin pasaport yeniletmek istiyorum. Pasaportunda umreye gittigi icin suudi arabistan girisi var. Amerikaya bizi ziyaret etmek istiyor ama bu giristen dolayi amerika vizedi alamaz diye defter degisikligi dusunduk. Bu mumkyn mu sadece defter parasi vermesi yeterli olur mu pasaport suresi 10 yillikti suan hala 8 yili var.

  1. Mazlum YILDIRIM says:

   Merhaba 10 yıllık pasaportumu kaybettim ve Bulgaristan vizesi vardı yenisini çıkarırsam ücret nekadar öderim ve nereden başvuru yapıcam teşekkürler

    1. Merhaba temmuz ayında türkiyeye gelmeyi ve pasaportumu türkiyede yeniletmeyi uzatmayı planlıyorum pasaportumun bitiş süresi kasım 2021 fakat benim ikhametim isviçre görünüyor bu bir sorun teşkil edermi

   1. Merhaba, emekli devlet memuruyum.Yeşil pasaportumun süresi doldu.İşyerimden nasıl bir belge yalep etmem gerekiyor?Tekrar talep formu dolduracak mıyım?Teşekkür ediyorum.

    1. Merhaba, emekli olduktan sonra hiç pasaport çıkarmadıysanız emekli olduğunuz kurumun il müdürlüğüne giderek pasaport talep belgesi çıkarmanız gerekiyor. Öğretmenseniz İl Milli Eğitim Müdürlüğü gibi. Bir kez bu işlemi yaptıktan sonra sonraki başvurularınızda talep yazısına ihtiyaç kalmıyor.

 97. Merhaba, eski pasaportumun suresi devam ediyordu fakat onceki isverenimde kaldi ve suanda bulamiyorlar. Dolayisiyla mecburen yeni almam gerekiyor fakat yeni alirken de eskisini istiyorlar. Ne yapabilirim? Tesekkurler

 98. Merhaba, mevcut pasaportumda iki ayri ülke icin oturma izinlerim var. Oturma izinlerinin ayrı belgeleri de mevcut ve mevcut pasaport numarası kayıtlı. Bazı sebeplerden ötürü ayrıca adres gösterdiğim Türkiye ‘de kasım 2019 da pasaport yenilemem gerekecek ancak oturma izinlerimim bir tanesi 2022 diğeri 2020 yılında yenilenecek. Bu ülkelere giriş yaptigimda yeni pasaporta oturma izinlerini aktarabiliyorum ancak eski pasaport yanımda olmalı. Lâcivert pasaport varken iptal ettikleri pasaportu içinde oturma izni varsa delip veriyorlardi. Şu anda nasıl bir uygulama mevcut?

 99. Amerika vizem 10 yıllık fakat pasaportum 1 yıllık olduğu için Nisan ayında süresi bitti. Pasaportumu yenilettikten sonra Amerika seyahatim sırasında iki pasaportumda yanımda mı olmak zorunda?

 100. Merhabalar.Yeni çipli pasaportlar çok güzel.Eskiden uzun süre beklemiştim.Simdi hemen ulaştı bana.Tahmini zamandan çok önce elime geçti.Herkese teşekkür ederim.

 101. Çiğdem Kansız says:

  Merhaba annemle İngiltere’ye gitmek için 6 aylık vize çıkarttırdık fakat benim sağlık sorunlarım ve ameliyat olmam yüzünden gezimizi biraz ertelemek zorunda kaldık annemin Pasaportunun süresi 4 Şubat’ta sona erecek ve biz 10 Ekim-8 Kasım arası bilet aldık .6 ay süre olması gerektiği söyleniyor. Annem sorun yaşar mı?Yeni pasaport çıkarmamız gerekliyse hiç kullanmadığı pasaportta ki vize nasıl yenisine aktarılır acaba ?

  1. 6 ay geçerliliği olmayan pasaportla Türkiye’den çıkışınıza izin verilmez. ABD vizesi yeni pasaporta aktarılıyor. İngiltere vizesi için bilgim yok. Konsoloslukla irtibata geçmenizi öneririm.

 102. Salim Dündar says:

  Merhabalar,
  Eski pasaportumun süresinin bitmesine 3 sene vardı ve üzerinde de 1 sene geçerli Schengen vizesi vardı. Ancak eski pasaportumun sadece 4 sayfası kaldığı için 10 senelik yeni pasaport çıkarttım.
  Başvurum üzerine 10 senelik yeni pasaportuma ek olarak, eski pasaportumu da iptal etmediler. Dolayısıyla şu anda aktif 2 adet pasaportum var. Yeni pasaportum için tekrar Schengen’e başvurmayı düşünüyorum. Sorum şu ki – Yeni pasaportuma da yeni Schengen alabilir miyim? – Bu durumda eski Schengen’in iptal mı olur? – Yoksa her iki pasaportu her iki Schengen vizesi ile kullanmaya devam eder miyim?

 103. merhabalar

  ben geçen gün 6 aylık pasaport masrafını ödedim fakat sonra öğrendim ki vize alamam için 12 aylık olması lazım peki bu durumda diğer pasaportu süresini nasıl 12 aya çıkarta bilirim ?
  şuan elimde pasaportum yok

 104. Merhaba
  6 aylık pasaport sûresini yenilemek için harcımı yatırdım. Henüz daha randevu günüm gelmedi. 27 temmuzda gelicek.Ancak Tayland için dönüş gününden geçerli 6 ay süreli pasaport gerekiyormuş. Tatilim kasımda. Pasaport süremi 1 yıllık yapabilmem için şuanda ne yapmam gerekiyor.Aradaki harç farkını yatırıp öyle işlem yapmak gibi bir seçenek var mı. Yardımcı olursanız sevinirim.

 105. Merhabalar benim 10yıllık bordo pasaportum var 2025 te bitecek ve daha 1 sayfasını kullandım fakat çipli pasaport çıkartmak istiyorum 1000 liraya yakın masraftan bahsediyorlar benim bitimine zaten 6 yıl var 10 yıllık çıkartmak istediğim zaman yeni ücretten mi çıkartmak zorundayim yoksa sadece defter parası mı vereceğim. Teşekkürler

   1. Merhaba pasaport tarihi bitmek uZere ama icinde gecer ki vizem var yeni pasaportla birlikte eski pasaportumu da veriyor lar mi vizem gecerli oldugu icin alabilirmiyim eskiyide

 106. meryemsansur@gmail.com says:

  merhaba pasaportumda su lekesi oluştu,Schengen vizesi eskii pasaporta duruyor. Yeni pasaporta vize başvurusu aktarılırmı?

 107. Merhabalar, ben geçen hafta 1 yıllık pasaport çıkarttım. Ancak gideceğim ülke en az bir yıllık geçerliliği olan pasaport istiyor. Geçerliliği devam eden pasaportun süresini uzatmak için ayrıyeten defter bedeli ödemem gerekir mi yoksa yalnızca o süre için harç ödesem yeterli olur mu?

  1. Pasaport yenileme işleminde eski defteriniz (mevcut kullandığınız pasaport) iptal ediliyor. Yeni alacağınız pasaporta eski pasaportunuzun süresi ilave ediliyor. Defter değiştireceğiniz için hem defter bedeli hem de ne kadar süre ilave edecekseniz o kadar süre için harç ödemeniz gerekiyor.

 108. Merhabalar kızım Almanya doğumlu. Çifte vatandaş. 08.11.2008 doğumlu. 2011 Aralık sonunda Türkiye’ye tamamen dönüş yaptık. Bu süreçte kızım hiç Almanya ya gitmedi. Şu an vize ve pasaport değişecek bildiğim kadarıyla ama ben pasaport için konsolosluğa hangi evrakları götüreceğim hiç bir bilgim yok. Bu arada kızımın vekaleti bende. Babasından boşandığımız için Türkiye ye dönüş yapmıştım. Şimdi kızım yaz tatilinde oraya gidecek. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 109. Merhaba
  Pasaportomu bir hafta önce bir yıllık çıkardım
  Süresini uzatmam gerekirse yaptırdığım bir yıllık harç yaparmı?

  1. Süre uzatımında (yeniden pasaport çıkarmak için başvuru yapacaksınız) eski pasaportun kalan süresi yeni pasaportunuza ekleniyor. Ancak 4 yıldan uzun süreli pasaportlarda zaten sabit ücret ödüyorsunuz. Başvuru sırasında 4 yıldan daha az süreli pasaport çıkaracaksanız mevcut pasaportunuzun süresini de düşünerek ona göre daha az ücret ödeyebilirsiniz.

   1. Osman Türk says:

    Bu bilgi tamamiyle yanlıştır. Pasaportunuz bittiği an nüfus müdürlüğüne gidip yenisini çıkartırken,eski pasaportunuzda güncel vize olduğunu belirttiğini an,pasaportu delmek yerine,vize olan sayfası hariç diğer bütün sayfalara damga basılıyor ve pasaportunuzu aynı UK ve ABD vizelerinde olduğu gibi,yeni pasaportunuz ile beraber seyahatinizde kullanabiliyorsunuz.

 110. Öğretmenim çalışıyorum yeşil pasaport yenilemek için talep formunu kurumdan mi yoksa il müdürlüğünden mi alınır.
  12 yaşındaki kızımda yenileme işlemi için yanımda mi olmalı
  Babasından muvafakatname gerekir mi

 111. Mine özgünay says:

  Merhabalar,
  Hususi damgalı(yeşil) pasaportumun süresi dolduğu için yenilemem gerekiyor. Yenileme evrakları içerisinde hususi damgalı pasaport talep formu doldurmam gerekiyor mu? Şu an emekliyim. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, benim pasaport 2023 e kadar geçerli hala, ancak hem önlem amaçlı ( 2022 artışlarından etkilenmemek ) hemde AB müktesebatına uygun pasaport çıkartmak istediğim için ( 10 yıllık düşünüyorum ) bu mevcut pasaportumdaki hal hazırda 2 yıl daha olan geçerlilik süresi yeni pasaporta eklenir mi? Yani 12 yıla çıkar mı? Teşekkür ederim

 112. merhaba, bende suanda eski(iptal edilmiş) ve yeni(suanda kullandığım) olmak üzere iki adet pasaportum var
  eski pasaportumun ilk sayfası(isim soy isim yazılı olan kısım) yırtıldı ve bana eski pasaportumun ilk sayfası lazım eski pasaportun ilk sayfasını yenılemek mumkunmu eğer yenilersem suanki pasaportumda iptalmi oluyor biligi verirseniz sevirinirim

  1. Pasaport yenileme işlemleri tıpkı sıfırdan pasaport çıkartma işlemi gibi yapılıyor. Eski pasaportunuzu yenilemek mümkün değil maalesef. Yırtılan sayfayı da geri döndürmek mümkün değil. Pasaport yenileme işleminde bir önceki pasaportunuz talep ediliyor. Yenileme işlemi sırasında eski pasaport iptal ediliyor. Geçerli bir sebebi açıklayan dilekçe yazarsanız aynı anda iki pasaport kullanma şansınız var.

 113. Nesibe inci says:

  Merhabalar ben ve annem in çipli pasaport süresi 30 kasım 2019 bitiyor ben emekli eşim annem de rahmetli babamdan dolayı yeşil pasaport kullanıyoruz mayıs da yurtdışına çıkıyoruz süre bitimine 6 ay 10 gün var her ihtimale karşı süreyi uzattırmak istiyoruz istenen belgeler nelerdir teşekkürler

 114. Cenk Melih says:

  Buğra hanım, pasaport değiştiğinde Schengen vizesinin yenilenmesi gerekirken, eski pasaporttaki ABD vizelerinin ise geçerli olduğunu belirtiniz. UK vizesindeki durum nedir ? Teşekkürler.

  1. İngiltere seyahatiniz öncesinde pasaport yenilemesi yaptıysanız eski pasaportunuzdaki vizeniz geçerliliğini koruduğundan iki pasaportla seyahat edebilir ve geçerli vizenizi kullanabilirsiniz. Yeni pasaportunuzun düzenlenmesi esnasında pasaportunuzun vize olmayan sayfalarına iptal mührü vurmasını sağlayınız. Bu mührün geçerli vize üzerine vurulması durumunda geçerli vizeniz de iptal edilmiş olacaktır. Bu noktaya özellikle dikkat edin.

 115. Merhabalar,hiç anlamıyorum bu konulardan pasaport sürem bitti.zaten bir kere kullandım.6 aylıktı.şimdi yeniden süre almak istiyorum.harç bedeli ve defter bedelimi ödemem gerekiyor.yoksa sadece defter bedelimi ödüyoruz?

 116. Merhaba, pasaportumda yer kalmadı ama vizelerimin geçerliliği devam ediyor. Bu durumda vizeleri tekrardan almaya uğraşmadan pasaportumu nasıl yenileyebilirim? Teşekkürler.

   1. Merhaba pasaport tarihi bitmek uZere ama icinde gecer ki vizem var yeni pasaportla birlikte eski pasaportumu da veriyor lar mi vizem gecerli oldugu icin alabilirmiyim eskiyide

 117. merhaba
  Maalesef aralık ayında pasaport harcını ödeyip geri kalan işlemleri yapamadım. Şimdi arada olan farkı ödemem gerekiyor fakat iki bankaya gittim islem yapamadılar. Bir bankacı sadece iş bankasında fark ödemesi yapılıyor dedi. Bana bilgi verirseniz sevinirim.

 118. merhaba bir hafta önce randevu almıştım fakat ilçe nüfus müdürlüğüne gittiğim için (yeşil pasaport ilçede olmuyor imiş orada öğrendim )randevumu kaçırdım iptal de edemedim dolayısıyla. 25inde biletim var nasıl terkar randevu alabilirim öyle bir şansım var mıdır ?

 119. Merhabalar.Pasaportuma aseton döküldü ve yenilemem gerekiyor ancak daha 3 yılı var yenilettigim zaman yine ayni pasaport bilgileriyle mi çıkar?

     1. Merhaba içerisinde Amerikan vize olan pasaportumu 10 yıl uzatmak zorun kaldım süresi bitiyor diye . Lakin vizelerimi aktaramadigimi söylediler iki pasaportla gitmem gerekiyormus . Gerçekten bu mu cozum ?iki pasaport çok garip ? Bide vize olan pasaport iptal edildi yenisi için .

   1. Buğra Bey Merhaba,

    2016 yılında çıkarmış olduğum bordo pasaportum var. pasaportum da 2 yıllık çıkarmıştım. sadece 1 kez kullandim. şimdi tekrardan pasaporta başvuracağım ve 2 yıllık pasaport almak istiyorum. 2016 da çıkardığım defteri tekrardan kullananilir miyim? yine defter bedeli olan 501 lirayı yatırıp yeni defter cikarmalimiyim?

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like