Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır?

5
5637

Yurt dışı seyahatlerde kimlik belgesi yerine geçen pasaport, geçerlilik süresi boyunca seyahat planı olan kişinin vize başvurularında ve yabancı ülkelere giriş-çıkışlarında kullanılıyor.

Türkiye’de 5 farklı pasaport türü olsa da bu pasaportlardan yaygın olarak kullanılanları bordo (umuma mahsus), yeşil (hususi) ve hizmet (gri) pasaportu. Nisan 2018’de başlayan değişiklikle pasaport işlemleri il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden gerçekleştiriliyor.

Pasaport-Yenileme-Islemleri

Pasaport yenileme ne zaman yapılır? 

Pasaport yenileme işlemleri, pasaport defterinde yer kalmaması ya da pasaportun geçerlilik süresinin sona ermesi halinde yapılıyor.

Pasaport yenilemek için nereye başvuru yapılır?

Yeni tip çipli pasaportlara geçildiğinden beri pasaport yenilemek, sıfırdan pasaport başvurusu yapıp, yeni pasaport defteri almayı gerektiriyor. Yeni sisteme geçilmeden önce pasaportunun süresi bitenler başvurularını gerçekleştirip aynı pasaport defteri üzerine uzatma yaptırabiliyordu. Pasaport sisteminin değişmesiyle birlikte geçerlilik süresi sona eren pasaportlar içerisinde yer olsa bile yenilenmiyor, yeni bir defter almak gerekiyor. Yani pasaport süresi uzatma diye bir işlem yok.

Pasaport yenileme işlemlerini sıfırdan pasaport başvurusu yapıyor olarak düşünmek gerek. Pasaportunu yeniletmek isteyenlerin il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu almaları şart.

Pasaport yenileme başvurusu nasıl yapılır?

Pasaportunu yenilemeyi düşünenler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Sistemi üzerinden https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa web sitesine girerek ya da 199 numaralı çağrı merkezini arayarak randevu alabiliyor.

Web sitesi üzerinden randevu almak çok kolay. Randevu sistemi ana sayfasına girdikten sonra pasaportu tıklamak, hemen ardından hangi pasaport türüne başvuru yapılacağını işaretlemek gerekiyor. Pasaport türlerinden bordo (umuma mahsus), yeşil (hususi) ve gri (hizmet) seçeneklerinden size uyan türü seçebilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde istediğiniz il ya da ilçe nüfus müdürlüğünü seçerek pasaport yenileme başvurusunda bulunabiliyorsunuz. İkametinizin olduğu ilçe ya da ilden başvuru yapmak gibi bir zorunluluk bulunmuyor.

Bordo pasaport yenileme başvuruları il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden, gri ve yeşil pasaport yenileme başvuruları yalnızca il nüfus müdürlüklerinden gerçekleştirilebiliyor.

Başvuru menüsünden kendi adınıza ya da yakınlarınız adına başvuru yapabilirsiniz. Randevu seçimi sırasında nüfus cüzdanı ya da TC kimlik kartınızın yanında olması gerekiyor. TC kimlik numarası ve kimliğinizde bulunan bazı bilgileri istenilen sütunlara girdikten sonra il ya da ilçe nüfus müdürlüğünü seçerek o müdürlüğün hangi gün ve saatlerde randevuya uygun olduğunu görüntüleyebiliyorsunuz.

Kendinize uygun gün, saat ve nüfus müdürlüğü bilgilerini girdikten sonra e-posta adresinizi yazarak son adıma geçiyorsunuz. E-postanıza gelen onay mailini de onayladıktan sonra randevunuz kesinleşmiş oluyor.

Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda randevu tarihinden en az iki gün önce randevunuzu iptal etmeniz gerekiyor. İptal işlemi yapmadan, randevunuza gitmediğinizde sistem 1 ay boyunca yeni randevu vermiyor.

Pasaport yenileme ücreti ne kadar?

Pasaport yenileme başvurularının sıfırdan pasaport başvurusu yapmaktan herhangi bir farkı yok. Eğer pasaport defterinizde boş sayfa kalmadı ve pasaport sürenizin geçerliliği devam ediyorsa yalnızca defter bedeli olan 108 TL’yi ödeyerek yeni pasaport defteri başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Bu durumda mevcut dolu olan pasaportunuzun süresi yeni pasaport defterine aktarılıyor. Geçerlilik süresini artırmak istiyorsanız talep edeceğiniz süreye göre fark ödeyerek yeni pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz.

Mevcut pasaportunuzun süresi bitti ve yeni pasaport çıkartmak istiyorsanız hem defter bedeli hem de geçerlilik süresine göre pasaport harcı ödemeniz gerekiyor. 2018 yılı pasaport harç ve defter bedeli listesine göz atabilirsiniz.

Pasaport yenileme ücreti nereye yatırılır?

Pasaport defter bedelleri ‘pasaport defter bedeli’ adı altında, pasaport harç bedeli ise ‘e-pasaport harç bedeli’ adı altında Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı il ve ilçelerdeki defterdarlık-mal müdürlüğü vezneleri ya da vergi daireleri ile banka şubeleri ve PTT şubelerine yatırılıyor.

Pasaport harcını internetten ödeme

Pasaport harç ve defter ücreti Maliye Bakanlığı İnternet Vergi Dairesi’nin https://ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden banka ya da kredi kartı kullanılarak yatırılabiliyor.

Pasaport harç ve defter bedelinin yatırılabileceği bankalar

 • Akbank
 • Aktifbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Alternatif Bank
 • Anadolubank
 • Arap Türk Bankası
 • Citibank
 • Denizbank
 • BurganBank
 • FibaBanka
 • Finansbank
 • Garanti Bankası
 • HSBC Bank
 • ING Bank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Odeabank
 • Şekerbank
 • T.C. Ziraat Bankası
 • ICBC Turkey Bank A.Ş.
 • TurkishBank
 • Turkland Bank
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Türkiye Halk Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası

Pasaport yenilemek için gerekli evraklar neler?

Pasaport yenilemek için, pasaport başvuru evraklarını hazırlamanız gerekiyor. TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı, 2 biyometrik fotoğraf, eski pasaport (varsa), defter ve harç bedelinin yatırıldığına dair dekont istenen evraklar arasında. Harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda bulunacak 25 yaş altı öğrenciler için istenen evraklar için tıklayın.

Pasaport yenileme randevusu sırasında ne yapılıyor?

Pasaport-Yenileme-Basvurusu

Pasaport yenileme randevusu aldığınız il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne belirlenen tarih ve saatte evraklarınızla birlikte başvuruyorsunuz. Belgelerinizi verip, parmak izi işlemini gerçekleştirdikten sonra eski pasaportunuz iptal edilip size iade ediliyor.

İşlemleri gerçekleştirdiğiniz memura pasaportunuzun teslim edileceği adres ve telefon bilgisini verdikten sonra tüm işlemler bitiyor. Başvuru bilgilerinizin tamamı Ankara Gölbaşı’ndaki pasaport tanzim merkezine online ortamda iletiliyor. 2-3 iş günü içerisinde baskısı yapılan pasaport PTT Kargo aracılığıyla beyan ettiğiniz adrese teslim ediliyor.

Pasaport basıldığı ve kargoya verildiği anda cep telefonuna PTT gönderi takip kodu ile ilgili SMS gönderiliyor. Maksimum 2 iş gününde pasaportunuz adresinize teslim ediliyor.

Pasaport yenileme ve pasaport başvurusu ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu yoruma yazabilir, olumlu ve olumsuz deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

5 YORUMLAR

 1. Merhabalar.Pasaportuma aseton döküldü ve yenilemem gerekiyor ancak daha 3 yılı var yenilettigim zaman yine ayni pasaport bilgileriyle mi çıkar?

 2. merhaba bir hafta önce randevu almıştım fakat ilçe nüfus müdürlüğüne gittiğim için (yeşil pasaport ilçede olmuyor imiş orada öğrendim )randevumu kaçırdım iptal de edemedim dolayısıyla. 25inde biletim var nasıl terkar randevu alabilirim öyle bir şansım var mıdır ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here