Pasaporta Telefon İşletme Nasıl Yapılır?

64
92593

Türkiye‘de elektronik ürünler başta olmak üzere hayatın birçok alanında uygulanan dolaylı vergiler, tüketiciyi alternatif çözüm üretmeye yönlendiriyor. Yurt dışı seyahat imkanlarının artmasıyla beraber yabancı ülkeden cep telefonu getirmek de kolaylaştı. Yurt dışında ucuz telefon alacağınız yerlere bakarken, seyahat ücretlerini en ucuza denk getireceğiniz ucuz uçak bileti bulmayı ihmal etmeyin.

Elektronik ve cep telefonunda düşük vergi dilimine sahip olan yabancı ülkeleri ziyaret edenler ülkemize göre çok daha uygun fiyata cep telefonu satın alabiliyor. Yurt dışından getirilen cep telefonunun ülkemizde kullanılabilmesi için kayıt edilmesi zorunlu. Sanılanın aksine kayıt süreci çok da zor değil. Basit adımları takip ederek kısa sürede kayıt işlemini halledebilirsiniz.

pasaporta-telefon-isletme

Yurt Dışı Telefon Nasıl Kaydedilir

Türkiye gümrük mevzuatı gereği yurt dışından yalnızca yolcu beraberinde telefon getirilebiliyor. Posta, kargo ya da online alışverişle cep telefonu satın almak bu telefonları bu yöntemle ülkeye sokmak kaçakçılık kapsamında değerlendiriliyor.

1. Pasaporta telefon kaydı

Pasaport telefon kaydı yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan temel belge. Yurt dışına çıkış yapıldığını kanıtlayan pasaportun yanı sıra kimlikle çıkış yapılan Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seyahatleri de telefon kaydı yapabilmek için yeterli. E-devlet sistemi üzerinde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yurt dışı giriş-çıkış sorgulama ekranında giriş-çıkışınızın tespit edilmesi gerekiyor.

2. Pasaporta telefon işletme süresi

Pasaporta telefon işletme süresi, yurt dışından Türkiye’ye giriş yapılan tarihten itibaren 120 günü kapsıyor. Ülkeye adım attığınız ve pasaportunuza giriş damgası basıldığı tarihten ileriye doğru 120 gün içerisinde telefon kaydınızı yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde cihazınızı kaydedemiyorsunuz.

cep-telefonu-kaydi

3. Telefon kaydı ücreti

Telefon kaydı yaptırmak isteyenler 2018 yılı için devletin belirlediği 500 TL’lik harcı vergi dairelerine, internet vergi dairesi sayfasına ya da anlaşmalı banka şubelerine (Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank, Şekerbank, Garanti Bankası, TC Ziraat Bankası, İş Bankası) yatırabiliyor. Harç ödemesi pasaport sahibinin TC kimlik numarasına göre yapılıyor. Ödeme yapılırken ad-soyad, TC kimlik numarası, kayıt edilmek istenen telefonun IMEI numarası beyan ediliyor.

4. E-devlet ile telefon kaydı

Temmuz 2014 tarihinden bu yana yurt dışından telefon getiren herkes e-devlet sistemi üzerinden kayıt yaptırmak zorunda. Yalnızca Türkiye’de yaşayan yabancılar GSM operatörlerinin abone merkezlerinden kayıt yaptırabiliyor. E-devlet şifresi ile giriş yaptığınız sistemde ‘IMEI Kayıt’ menüsü üzerinden kaydınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Kayıt sırasında IMEI numarası, telefon numarası, pasaport numarası ve Türkiye’ye giriş tarihi gibi bilgileri doldurmak zorundasınız. IMEI numarası sorgulamak için telefonunuzun arama menüsünden *#06# tuşlayabilirsiniz.

Kayıt işlemleri pasaport sahibinin e-devlet hesabı üzerinden yapılmak zorunda. Başkasının pasaportu üzerinden kayıt işlemi yapmayı planlıyorsanız, o kişinin e-devlet hesabını kullanmak zorunda olduğunuzu unutmayın!

5. Yurt dışından kaç telefon getirilebiliyor

Her Türk vatandaşı yurt dışından 2 yılda bir cep telefonu getirip kaydedebiliyor. 2 yılın hesaplanma süresi kayıt gününe göre değil, takvim yılı hesabına göre. Örnek vermek gerekirse 2015 yılının Ocak ayında da Aralık ayında da telefon kaydı yapsanız yıl hesaplaması için bir değişiklik olmuyor. Bir sonraki kayıt hakkınız 2017 yılı Ocak ayında başlıyor.

Önceden aldığınız ya da başkasına getirttiğiniz telefonu son 4 ayda yurtdışından gelen birinin pasaportuna da işletebilirsiniz. Yurt dışı telefonların kayıt ettirilmesi, sistemin yerleşmesi nedeniyle oldukça kolay.

64 YORUMLAR

 1. Merhaba kafamdaki çoğu soruyu çözdünüz teşekkür ederim. Ben şimdi Kıbrıs’a gidicem aralıkta geldiğimde tel işketicem ama pasaportum yok ordan aldığım evrakla işlem yapıcam. Aralıkta bi tel işletip ocakta aynı evrakla bi tel daha işletebilir miyim? Ve yurtdışından geldikten ne kadar süre pasaport geçerli oluyor bu durum için.

 2. Gürcistan ve kktc den nasıl oluyor anlamadım. Giriş yaptıktan sonra e devlette pasaport numarası yerine ne yazacam peki. Yazı için çok tesekkurler

 3. Benim abim varda kıbrıta yaşıyor ondan telefon alıcam lakin pasaportum yok abimin üzerine yaptırabiliyomuyum birde pasaportu olan kişinin sadece tc’sini mi istiyor

 4. Merhaba Buğra Bey.
  Benim bir kaç sorum olacak.

  Kuzenim yurtdışından bana bir telefon getirdi. Bir kaç güne elimde olur. Bu telefona hattımı taktığım zaman hemen çalışacak mı?

  Pasaporta işletme ve telefonun kayıtlı hale gelmesi ne kadar sürede gerçekleşiyor. Çünkü 1 hafta içinde bende yurtdışına gideceğim. Dolayısı ile bekleyememe durumum söz konusu olacak.

  Son olarak kayıt yaptırmadan burda telefona hattımı taksam sonra yurt dışına çıkıp 6 ay sonra geri dönsem telefonu kaydedebilir miyim?

  • Merhaba,

   Telefon gelir gelmez kullanılabilir durumda olacak. Kayıt için telefonun geldiği andan itibaren 4 ay gibi bir süre başlıyor. Bu süreyi aşarsan telefonun kapatılır. Kayıt işlemi 1 iş günü içerisinde tamamen online biçimde gerçekleştiriliyor.

 5. Merhaba ben yurd dışından telefon getirdim pasporda işledim e devlet üzerinden harcında yatırdım ama bana kahıddısı cıhazınız çiye mesaj geldi ne yapmam lazım lutven bilgilendirmişsiniz tesekürederim

 6. Arkadaşla bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim
  Ağustos ayının 25 inde yurt dışından geldim, Eylül ayının 9 unda TC numaram ile Vergi dairesine 149,2 tl harcımı yatırdım Telefonun İMEİ numarasını kaydettirdim. Ancak E Devlet üzerinden kayıt yapılacağını bilmiyordum,ve yapmadım,bugünde telefon iletişime kapandı, ne yapmam lazım

 7. Bı sorum olacaktı yurt dışı kayıtsız cihaz satın alacağım bunu kaydettirmek istiyorum cihaz satan bir şahıs bı miktar para karşılığında resmi pasaport kaydı yapabilegini söylüyor benim e devletim üzerine benim kendi pasaportum yok başka bı pasaport ile benim e devletime benim üzerime kayıt yapabileceğini söylüyor bu mümkün mü acaba mümkünse bana bı sıkıntı doğurabilir mi pasaport sahibi ile alakalı güvenlik yönünden şimdiden teşekkürler

  • Cihazınız sizin pasaportunuz yoksa başka birinin pasaportu üzerine kayıt yapılabilir. Bu kişinin güvenilir biri olmasına dikkat edin. Başkasının asaportuyla yapılan işlemler o kişinin e-devlet bilgileri üzerinden yapılır.

 8. yasal pasaport kayıt ihtiyacamı karşılıcak bir site buldum ben arkadaşlar. Güvenilir tavsiye ederim eger pasaport kayıt ihtiyacınız var ise değerlendirebilirsiniz.

 9. Merhaba şu an kullandığım telefon yurt dışından geldi başka birinin pasaportu üstüne kayıt yaptıracağım tam olarak bilmediğim için soruyorum harç yatırırken onun pasaportu ve yine e devletten kayıt yaptıracağım zaman onun devletiyle onun pasaportu ve TC’sini mi kullanacağım?

 10. En son telefonumu 2016 Eylül ayında kayıt ettirmiştim. Bugün kayıt ettirmeye çalıştığımda iki takvim yılı geçmiş olmasına rağmen; e-devlet’te ”Aynı pasaport numarası ile 2 yılda tek cihaz kaydettirilebilir” uyarısı aldım ve kayıt yapmadı. Bunun sebebi pasaportumda ülkeye en son giriş tarihimin aralık 2017 olması mıdır acaba ?
  Anlamaya çalıştığım, kayıt ettirdiğim yılı değil, pasaportta ülkeye giriş yaptığım yılı baz alıyor. Doğru mudur ?
  Umarım açıklayabildim.

 11. Pasaportuna işletecegimiz kişinin herhangi bir yaş sınırı var mıdır? Mesala kaydettirmek için 5 yaşındaki yegenimin pasaportunu kullanabilirmiyiz?

 12. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  Birkaç sorum olacak yanıtlarsanız çok sevinirim:
  1- Yurt dışından aldığım telefonu, yurt dışından gelmiş başka birine işeletebilitmiyim?(yurt dışından gelen diğer kişinin ülkeye giriş tarihi 30 günü geçmiş ancak 120 günü geçmemiş.)
  2- Yine aynı telefonu yurt dışından gelen 5 ya da 6 hafta burada kalacak başka bir tanıdığıma işletebilirmiyim?
  Şimdiden çok teşekkürler..

 13. Hocam selamlar,
  Telefonumu pasaporta işletemediğim için kapandı. 22 Haziran son giriş tarihli bir pasaport var elimde fakat bununla işlem yapmak istediğimde “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” diye mesaj çıkarıyor. Bu konu hakkında bilgin var mı?

  Telefoncular da bu kayıt işlemini yapıyor mu biliyor musun? Herhangi bir operatörün iletişim noktasından ücreti karşılığında yasal olarak kayıt işlemini yapabiliyor muyuz?

  Teşekkürler.

  • İlgili pasaportun yurda giriş-çıkış kaydında sorun olduğu için o uyarıyı alıyorsunuz. Pasaportla birlikte Emniyet’e gidip giriş-çıkış kaydının güncellenmesini isteyebilirsiniz. Telefon bayileri sizin vereceğiniz bilgilere göre bu işlemleri yapıyor. Ancak yine pasaport, e-devlet bilgileri gerekiyor. Pasaport hakkını satanlar da var sosyal medyada ama ne kadar güvenilir bilmiyorum.

  • Yazıda da belirtmiştim, Pasaporta telefon işletme süresi, yurt dışından Türkiye’ye giriş yapılan tarihten itibaren 120 günü (son 4 ay) kapsıyor. Net tarih belirtmemişsiniz. 1 Mart’ta Türkiye’ye girişi olan pasaport için en son 1 Temmuz’da işlem yaptırılabilir.

 14. Merhaba
  İki ayrı pasaportum var, biri yeşil diğeri bordo normal olan ve bırının uzerınde yurtdısından getırdıgım telefonun kaydını yaptırdım, diğer pasaportumla da yıne yurtdısından telefon getırıp kayıt yaptırabılır mıyım yoksa her kısının ıkı yılda sadece bir hakkı mı var ?

 15. Merhaba
  İki ayrı pasaportum mevcut,bırınde yurtdısından getırdıgım tel kayıtlı ,diğeri içinde yurtdısından tel getırıp kayıt yaptırabılır mıyım ıkı yıl dolmadan ,yoksa her kısının sadece tek hakkı mı var ?

 16. Merhaba arkadaşlar öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim. Bende bir sorunla karşılaşıyorum yurda giriş kontrolü başarısız diyor emniyeten giriş tarihini doğrulayan belge de aldım edevleten yine giriş yapamıyorum bayiler yapıyor dediler istanbulda 8bayi dolaştım yine bir çözüm bulamadım.Bu sorunla karşılaşanlar nasıl bir yol izlediniz yardımcı olursanız sevinirim

 17. Vermiş olduğunuz bu değerli bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim.

  Benim durumum yukarıda yazılanlardan epeyce farklı. Eğer sizce mümkün olabilecek en kısa zamanda cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

  Ben hem Türk hem de Kanada vatandaşıyım. Ancak Türk pasaportumu temdit etmemiş olduğum için, Kanada pasaportum ile en son 1,5 ay önce ülkeye giriş yaptım. Telefonumu nasıl işletebileceğim?

  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • E-devlet sistemi üzerinde yurda-giriş çıkış menüsü var. Oraya girerek sistemde giriş-çıkışınız gözüküyor ise kayıt yaptırabiliyor olmanız lazım. Pasaportunuzun aktif olarak kullanılıyor olması şart yok sizin durumunuzda sanıyorum. Kontrol edip beni de bilgilendirirseniz burada herkes faydalanmış olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here