Pasaporta Telefon İşletme Nasıl Yapılır?

213
290628

Türkiye‘de elektronik ürünler başta olmak üzere hayatın birçok alanında uygulanan dolaylı vergiler, tüketiciyi alternatif çözüm üretmeye yönlendiriyor. Yurt dışı seyahat imkanlarının artmasıyla beraber yabancı ülkeden cep telefonu getirmek de kolaylaştı.

Elektronik ve cep telefonunda düşük vergi dilimine sahip olan yabancı ülkeleri ziyaret edenler ülkemize göre çok daha uygun fiyata cep telefonu satın alabiliyor. Yurt dışından getirilen cep telefonunun ülkemizde kullanılabilmesi için kayıt edilmesi zorunlu. Sanılanın aksine kayıt süreci çok da zor değil. Basit adımları takip ederek kısa sürede kayıt işlemini halledebilirsiniz.

pasaporta-telefon-isletme

Yurt Dışı Telefon Nasıl Kaydedilir

Türkiye gümrük mevzuatı gereği yurt dışından yalnızca yolcu beraberinde telefon getirilebiliyor. Posta, kargo ya da online alışverişle cep telefonu satın almak bu telefonları bu yöntemle ülkeye sokmak kaçakçılık kapsamında değerlendiriliyor.

1. Pasaporta telefon kaydı

Pasaport telefon kaydı yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan temel belge. Yurt dışına çıkış yapıldığını kanıtlayan pasaportun yanı sıra kimlikle çıkış yapılan Gürcistan, Moldova, Azerbaycan, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) seyahatleri de telefon kaydı yapabilmek için yeterli.

E-devlet sistemi üzerinde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yurt dışı giriş-çıkış sorgulama ekranında giriş-çıkışınızın tespit edilmesi gerekiyor.

2. Pasaport ve telefon sahibi aynı kişi olmak zorunda

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yurt dışı çıkış-giriş yapan kişi ile telefonu kullanan hat sahibinin aynı kişi olması gerekiyor. Eskiden yurt dışına giden herhangi birinin pasaportu kullanılarak kayıt yapılabiliyordu. Yeni düzenleme ile bu ortadan kaldırıldı. Yani kendi adınıza kullandığınız bir hattı yurt dışından getirdiğiniz telefonda kullanabilmeniz için yurt dışına çıkış yapan kişinin siz olmanız şart.

Ancak pasaport sahibi siz değilseniz pasaport sahibi adına çıkartılan bir telefon hattını yurt dışından getirilen cep telefonunda kayıt yaptırdıktan sonra kullanabiliyorsunuz.

3. Pasaporta telefon işletme süresi

Pasaporta telefon işletme süresi, yurt dışından Türkiye’ye giriş yapılan tarihten itibaren 120 günü kapsıyor. Ülkeye adım attığınız ve pasaportunuza giriş damgası basıldığı tarihten ileriye doğru 120 gün içerisinde telefon kaydınızı yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde cihazınızı kaydedemiyorsunuz.

Şubat 2021’de yapılan düzenlemeyle yurt dışından getirdiğiniz cep telefonuna sim kartınızı taktığınız ilk andan itibaren 1 yıl içerisinde telefonunuzu kaydettirmeniz gerekiyor. 1 yıl içerisinde kayıt işlemi yaptırmazsanız telefonunuz kullanıma kapatılıyor.

cep-telefonu-kaydi

4. Telefon kaydı ücreti

Telefon kaydı yaptırmak isteyenler 2021 yılı için devletin belirlediği 2.006,20 TL’lik harcı vergi dairelerine, internet vergi dairesi sayfasına ya da anlaşmalı banka şubelerine (Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank, Şekerbank, Garanti Bankası, TC Ziraat Bankası, İş Bankası) yatırabiliyor.

Harç ödemesi pasaport sahibinin TC kimlik numarasına göre yapılıyor. Ödeme yapılırken ad-soyad, TC kimlik numarası, kayıt edilmek istenen telefonun IMEI numarası beyan ediliyor.

5. E-devlet ile telefon kaydı

Temmuz 2014 tarihinden bu yana yurt dışından telefon getiren herkes e-devlet sistemi üzerinden kayıt yaptırmak zorunda. Yalnızca Türkiye’de yaşayan yabancılar GSM operatörlerinin abone merkezlerinden kayıt yaptırabiliyor.

E-devlet şifresi ile giriş yaptığınız sistemde ‘IMEI Kayıt’ menüsü üzerinden kaydınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Kayıt sırasında IMEI numarası, telefon numarası, pasaport numarası ve Türkiye’ye giriş tarihi gibi bilgileri doldurmak zorundasınız. IMEI numarası sorgulamak için telefonunuzun arama menüsünden *#06# tuşlayabilirsiniz.

Kayıt işlemleri pasaport sahibinin e-devlet hesabı üzerinden yapılmak zorunda. Kayıt işlemlerini yaparken adınıza kayıtlı SIM kartı kullanmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Kendi adınıza olan SIM kart ve kendi adınıza olan pasaport bilgileri TC kimlik numarası üzerinden eşleştiriliyor. Eşleştirme yapılamazsa telefonunuzu kullanamazsınız.

6. Yurt dışından kaç telefon getirilebiliyor

Her Türk vatandaşı yurt dışından 3 yılda bir cep telefonu getirip kaydedebiliyor. 3 yılın hesaplanma süresi kayıt gününe göre değil, takvim yılı hesabına göre. Örnek vermek gerekirse 2017 yılının Ocak ayında da Aralık ayında da telefon kaydı yapsanız yıl hesaplaması için bir değişiklik olmuyor. Bir sonraki kayıt hakkınız 2020 yılı Ocak ayında başlıyor.

213 YORUMLAR

 1. Merhaba kafamdaki çoğu soruyu çözdünüz teşekkür ederim. Ben şimdi Kıbrıs’a gidicem aralıkta geldiğimde tel işketicem ama pasaportum yok ordan aldığım evrakla işlem yapıcam. Aralıkta bi tel işletip ocakta aynı evrakla bi tel daha işletebilir miyim? Ve yurtdışından geldikten ne kadar süre pasaport geçerli oluyor bu durum için.

 2. Gürcistan ve kktc den nasıl oluyor anlamadım. Giriş yaptıktan sonra e devlette pasaport numarası yerine ne yazacam peki. Yazı için çok tesekkurler

 3. Benim abim varda kıbrıta yaşıyor ondan telefon alıcam lakin pasaportum yok abimin üzerine yaptırabiliyomuyum birde pasaportu olan kişinin sadece tc’sini mi istiyor

 4. Merhaba Buğra Bey.
  Benim bir kaç sorum olacak.

  Kuzenim yurtdışından bana bir telefon getirdi. Bir kaç güne elimde olur. Bu telefona hattımı taktığım zaman hemen çalışacak mı?

  Pasaporta işletme ve telefonun kayıtlı hale gelmesi ne kadar sürede gerçekleşiyor. Çünkü 1 hafta içinde bende yurtdışına gideceğim. Dolayısı ile bekleyememe durumum söz konusu olacak.

  Son olarak kayıt yaptırmadan burda telefona hattımı taksam sonra yurt dışına çıkıp 6 ay sonra geri dönsem telefonu kaydedebilir miyim?

  • Merhaba,

   Telefon gelir gelmez kullanılabilir durumda olacak. Kayıt için telefonun geldiği andan itibaren 4 ay gibi bir süre başlıyor. Bu süreyi aşarsan telefonun kapatılır. Kayıt işlemi 1 iş günü içerisinde tamamen online biçimde gerçekleştiriliyor.

 5. Merhaba ben yurd dışından telefon getirdim pasporda işledim e devlet üzerinden harcında yatırdım ama bana kahıddısı cıhazınız çiye mesaj geldi ne yapmam lazım lutven bilgilendirmişsiniz tesekürederim

 6. Arkadaşla bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim
  Ağustos ayının 25 inde yurt dışından geldim, Eylül ayının 9 unda TC numaram ile Vergi dairesine 149,2 tl harcımı yatırdım Telefonun İMEİ numarasını kaydettirdim. Ancak E Devlet üzerinden kayıt yapılacağını bilmiyordum,ve yapmadım,bugünde telefon iletişime kapandı, ne yapmam lazım

 7. Bı sorum olacaktı yurt dışı kayıtsız cihaz satın alacağım bunu kaydettirmek istiyorum cihaz satan bir şahıs bı miktar para karşılığında resmi pasaport kaydı yapabilegini söylüyor benim e devletim üzerine benim kendi pasaportum yok başka bı pasaport ile benim e devletime benim üzerime kayıt yapabileceğini söylüyor bu mümkün mü acaba mümkünse bana bı sıkıntı doğurabilir mi pasaport sahibi ile alakalı güvenlik yönünden şimdiden teşekkürler

  • Cihazınız sizin pasaportunuz yoksa başka birinin pasaportu üzerine kayıt yapılabilir. Bu kişinin güvenilir biri olmasına dikkat edin. Başkasının asaportuyla yapılan işlemler o kişinin e-devlet bilgileri üzerinden yapılır.

 8. yasal pasaport kayıt ihtiyacamı karşılıcak bir site buldum ben arkadaşlar. Güvenilir tavsiye ederim eger pasaport kayıt ihtiyacınız var ise değerlendirebilirsiniz.

 9. Merhaba şu an kullandığım telefon yurt dışından geldi başka birinin pasaportu üstüne kayıt yaptıracağım tam olarak bilmediğim için soruyorum harç yatırırken onun pasaportu ve yine e devletten kayıt yaptıracağım zaman onun devletiyle onun pasaportu ve TC’sini mi kullanacağım?

 10. En son telefonumu 2016 Eylül ayında kayıt ettirmiştim. Bugün kayıt ettirmeye çalıştığımda iki takvim yılı geçmiş olmasına rağmen; e-devlet’te ”Aynı pasaport numarası ile 2 yılda tek cihaz kaydettirilebilir” uyarısı aldım ve kayıt yapmadı. Bunun sebebi pasaportumda ülkeye en son giriş tarihimin aralık 2017 olması mıdır acaba ?
  Anlamaya çalıştığım, kayıt ettirdiğim yılı değil, pasaportta ülkeye giriş yaptığım yılı baz alıyor. Doğru mudur ?
  Umarım açıklayabildim.

 11. Pasaportuna işletecegimiz kişinin herhangi bir yaş sınırı var mıdır? Mesala kaydettirmek için 5 yaşındaki yegenimin pasaportunu kullanabilirmiyiz?

 12. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  Birkaç sorum olacak yanıtlarsanız çok sevinirim:
  1- Yurt dışından aldığım telefonu, yurt dışından gelmiş başka birine işeletebilitmiyim?(yurt dışından gelen diğer kişinin ülkeye giriş tarihi 30 günü geçmiş ancak 120 günü geçmemiş.)
  2- Yine aynı telefonu yurt dışından gelen 5 ya da 6 hafta burada kalacak başka bir tanıdığıma işletebilirmiyim?
  Şimdiden çok teşekkürler..

 13. Hocam selamlar,
  Telefonumu pasaporta işletemediğim için kapandı. 22 Haziran son giriş tarihli bir pasaport var elimde fakat bununla işlem yapmak istediğimde “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” diye mesaj çıkarıyor. Bu konu hakkında bilgin var mı?

  Telefoncular da bu kayıt işlemini yapıyor mu biliyor musun? Herhangi bir operatörün iletişim noktasından ücreti karşılığında yasal olarak kayıt işlemini yapabiliyor muyuz?

  Teşekkürler.

  • İlgili pasaportun yurda giriş-çıkış kaydında sorun olduğu için o uyarıyı alıyorsunuz. Pasaportla birlikte Emniyet’e gidip giriş-çıkış kaydının güncellenmesini isteyebilirsiniz. Telefon bayileri sizin vereceğiniz bilgilere göre bu işlemleri yapıyor. Ancak yine pasaport, e-devlet bilgileri gerekiyor. Pasaport hakkını satanlar da var sosyal medyada ama ne kadar güvenilir bilmiyorum.

  • Yazıda da belirtmiştim, Pasaporta telefon işletme süresi, yurt dışından Türkiye’ye giriş yapılan tarihten itibaren 120 günü (son 4 ay) kapsıyor. Net tarih belirtmemişsiniz. 1 Mart’ta Türkiye’ye girişi olan pasaport için en son 1 Temmuz’da işlem yaptırılabilir.

 14. Merhaba
  İki ayrı pasaportum var, biri yeşil diğeri bordo normal olan ve bırının uzerınde yurtdısından getırdıgım telefonun kaydını yaptırdım, diğer pasaportumla da yıne yurtdısından telefon getırıp kayıt yaptırabılır mıyım yoksa her kısının ıkı yılda sadece bir hakkı mı var ?

 15. Merhaba
  İki ayrı pasaportum mevcut,bırınde yurtdısından getırdıgım tel kayıtlı ,diğeri içinde yurtdısından tel getırıp kayıt yaptırabılır mıyım ıkı yıl dolmadan ,yoksa her kısının sadece tek hakkı mı var ?

 16. Merhaba arkadaşlar öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim. Bende bir sorunla karşılaşıyorum yurda giriş kontrolü başarısız diyor emniyeten giriş tarihini doğrulayan belge de aldım edevleten yine giriş yapamıyorum bayiler yapıyor dediler istanbulda 8bayi dolaştım yine bir çözüm bulamadım.Bu sorunla karşılaşanlar nasıl bir yol izlediniz yardımcı olursanız sevinirim

 17. Vermiş olduğunuz bu değerli bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim.

  Benim durumum yukarıda yazılanlardan epeyce farklı. Eğer sizce mümkün olabilecek en kısa zamanda cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

  Ben hem Türk hem de Kanada vatandaşıyım. Ancak Türk pasaportumu temdit etmemiş olduğum için, Kanada pasaportum ile en son 1,5 ay önce ülkeye giriş yaptım. Telefonumu nasıl işletebileceğim?

  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • E-devlet sistemi üzerinde yurda-giriş çıkış menüsü var. Oraya girerek sistemde giriş-çıkışınız gözüküyor ise kayıt yaptırabiliyor olmanız lazım. Pasaportunuzun aktif olarak kullanılıyor olması şart yok sizin durumunuzda sanıyorum. Kontrol edip beni de bilgilendirirseniz burada herkes faydalanmış olur.

 18. Merhaba Kemal Bey, e-devlet üzerinden imei kaydı yaparken istenen cep telefonu numarası yerine kendi numaramızı mı yoksa pasaport sahibinin cep numarasını mı yazacağım. Bir de iphone xs kutusunda 2 adet imei var. Kayıt yaparken 2 sinide kaydetmeli miyim yoksa bitanesi yeterli mi?

 19. Hocam iyi günler, yurt dışından telefon getirtdim. Arkadaşım kıbrısta okuyor. Ama pasaportsuz giriş çıkış yapıyor. Bu arkadaşım benim telefonumu kayıt ettirebilirmi acaba ? Acil yanıtlarsan sevinirim . ve hangi uygulama lardan geçmesi gerek e devlette detaylı anlatırsan çok sevinirim acillllllll

 20. merhabalar ben yurtdışı telefon aldım 10 aydır kullanıyorum pasaport kaydı var harcıda yatırılmış e devlet üzerinden girişide yapılmış ilerde bir sorun çıkarır mı ?

 21. Sizlere hava yolu firmaları ve uçuşlarla ilgili her konuda yardımcı olmak ve uçak bileti almadan önce firmalardan, uçak bileti fiyatlarından, firmalara ait promosyonlardan haberdar olup, yeterli bilgiye ulaşabilmeniz için özenle hazırlanmış olan ucuzauc.com adresini ziyaret ederek, kararınızı vermenizi öneriyoruz. Hava yolu şirketleri ve uçak bileti fiyatlarını araştırmak için tek tek sayfaları dolaşmanıza gerek bırakmayan siteden tek tıkla tüm İzmir Antalya uçak bileti saat, tarih ve fiyatlarının yer aldığı döküme ulaşabilirsiniz.
  Uçak bileti satın almadan önce titiz davranmak da fayda var. Titizlik derken kastettiğimiz konuların başında hava yolu firmasının güvenilir bir firma olduğundan emin olmak önemlidir. Uçak biletinin tarihi de saati de önceden belirlenmiş olmalıdır. Tüm firmalar, kampanyalar ve örneğin, İzmir İstanbul uçak bileti gibi karşılaştırmalar yapıldıktan sonra bir değerlendirme yapıp, uçak bileti öyle satın alınmalıdır. Gidiş dönüş alınan bucak bileti fiyatlarının tek yöne yapılan uçuşlardan ucuz olduğunu unutmamak daha ekonomik bir bilet sahibi olmamıza yardımcı olur. Bilet satın alırken yorulmadan ve zahmet çekmeden biletvitrini.com üzerinden işlemlerinizi tereddüt etmeden yapabilirsiniz.

 22. Merhaba, telefonumun imei kaydını arkadaşımın pasaportuna yapacagım. e devlet uzerinden kayıt yaparken istenen telefon numarası yerine telefonda kullandığım kendi numaramamı yoksa arkadaşımın numarasını mı girmeliyim? teşekkurler.

 23. Merhaba, Yurt dışından 12 Kasım 2018 tarihinde telefon getirttim, 4 ay sonra kapanması gerekiyorken kapanmadı henüz ama 4 ay bittikten sonra yasal uyarılar gelmeye başladı 90 gün içinde kapatılacaktır diye
  Niye böyle bir durum oldu bir fikriniz var mı ?
  Bir de şimdi kaydettirmek istiyorum ama 15 Nisan tarihinde başkasının pasaportuna kayıt dönemi bitti 15 gün sonra yürürlüğe girecek bu ayın 29 una kadar kayıt yapabilir miyim ? Ve bugün kayıt yapsam kaç güne kayıt edilmiş olur, 29 undan sonra kaydım sisteme geçerse sıkıntı olur mu ? Şimdiden teşekkür ediyorum

 24. Merhaba Buğra bey
  En son yurtdışından gelen cep işleme kuralları ne bilgi verebilir misiniz ?
  (1 Haziran’dan itibaren pasaport , hat , imei no hepsi aynı kişinin adına olmalı dediler )

 25. Merhaba.arkadaşın pasaportuna kayıt yaptıracağım bir sorum olacaktı cevaplarsanız memnun olurum.Türkiye’ye en son giriş tarihi 10 haziran ama 1 mayıstada giriş yapmıştı önceki tarihi kullanabilirmiyiz yoksa en sonki giriş tarihimi olmak zorunda.

  • En son tarih geçerli. Telefon kayıtlarında gün hesabı değil takvim yılı hesabı kullanılıyor. 10 Haziran ile 1 Mayıs arasında 40 gün varmış gibi görünse de her iki işlem de 2019 yılında olduğundan bir sonraki kayıt hakkınız 1 Ocak 2022 tarihinde (3 takvim yılı sonra) başlar.

   • Daha önce pasaporta kayıt yapılmadı ilk defa yapılacak. Sormak istediğim 1mayıs giriş tarihine kayıt yaptırabilirmiyim. Yani 1 mayıstan sonra yurda bikez daha giriş çıkış oldu ama ben önceki tarihi kullanmak istiyorum yapabilirmiyiz

 26. Merhaba Buğra bey benim birkaç sorum olacak bana yurt dışından 12.08.2019 tarihinde telefon getirdiler bugünden geriye dönük yani 25 nisan ile 27 mayıs tarihleri arasında yurt dışına çıkmış girmiş herhangi birinin pasaportunu bulup işletsem oluyor mu ve herhangi birinin hattıyla da kullanabiliyor muyum
  o tarihler arasında pasaport bulamazsam günübirlik kıbrıs a gitsem kimliğime işletebiliyor muyum.
  ve en önemsi benim hattım 20 yıllık şirket üzerine bu hat ile kullanabilir muyum.

  • Merhaba, yeni düzenlemeyle kayıtlı hattın sizin adınıza olması gerekiyor. Şirket hattı ile kullanamazsınız. Geriye dönük kayıt yapılabilir ancak pasaport sahibinin de siz olmanız gerekiyor. Günübirlik yurt dışı çıkışlarında da telefon kaydı yapabilirsiniz.

  • Merhaba Buğra bey ben 17 mayısta yurda giriş yaptım.16 eylülde işlem yapsam kurtarırmı.bazı aylar 31 gün olduğu için 120 günü geçmiş olurmuyum.telefon harcını yatırdığımda işletmezsem tekrar alabilirmiyim.teşekkürler

 27. Merhaba Buğra bey, birkaç sorum olacak cevaplarsanız çok mutlu olurum. Başka birinin yurtdışından Eylül’de getirdiği telefonu kullansam Aralık’da yurtdışına çıkıp döndükten sonra kendi pasaportuma kaydettirebilir miyim? 120 gün hangi tarihten itibaren sayılıyor, telefonun ülkeye girişinden itibaren mi yoksa telefonun “kayıtsız” olarak açılmasından itibaren mi yani telefonu kaydettirmeden açmasam ve 120 günden fazla beklesem daha sonra rahatlıkla açıp kendi pasaportuma kayıt yaptırabilir miyim? Bir de cihazın hangi ülkeden alındığının önemi var mı mesela Amerikadan alındı ama ben Almanya’da dönünce kayıt yaptırıcam sorun olur mu?

  • Merhaba Buğra bey Ukrayna’dan bana telefon gelecek . Ben 1 ay sonra yurtdışına çıkacağım ve döndükten sonra kayıt işlemlerini yapacağım . Bu sürede telefonu açmayacağım . Fakat aklıma takılan konu telefonu Türkiye’ye başka birinin getirmesi . Yani benim Ukrayna ya gidip kendim mi alıp getirmem gerekiyor telefonu . Yoksa üstte dediğim gibi yurtdışına gidip geldikten sonra açtırabilir miyim?

 28. Merhaba Buğra bey ben17 mayısta yurda giriş yaptım.16 eylül pazartesi günü harcımı yatırsam 120 günü kurtarıyormu.bazı aylar 31 gün olduğu için soruyorum.harcı yatırdıktan sonra tel.işletemezsem yatırdığım harcı tekrar alabiliyormuyum.birde haftasonu tel.harcını yatırabiliyormuyuz.teşekkürler

 29. merhabalar. Öncelikle benim sorum şu şekilde; pasaportuma daha önce telefon kaydı yapılmadı. telefonu kayıt ettirmek için 120 gün olan sürem ülkeye her giriş çıkışta son giriş tarihine göre uzar mı? örneğin en son ağustos ayında ülkeye girişim mevcut. Ağustos ayına göre kayıt sürem kasım ayına kadar. fakat ekim ayı sonunda tekrardan giriş çıkış yaptıktan sonra telefonu kaydettirme sürem ocağa uzar mı?

 30. Merhaba, şuan yaşım 17 ve yurtdışından gelen cihaz benim pasaportumla giriş yapıldı ve vergi dairesinden harcını yatırdım. Fakat hattım annemin adına dolayısıyla da hat çalışmıyor. 18 yaşından küçük olduğum içinde hattı devir alamıyorum ya da yeni hat alamıyorum. Bu problemle ilgili ne yapmam lazım?

  • Kendi adınıza hat olmadığından maalesef kullanamazsınız. Vergi dairesine dilekçe vererek ödediğiniz ücreti geri isteyin. Anneniz KKTC ya da yakındaki vizesiz ülkelerden birine gidip gelsin o şekilde onun pasaportuna kaydedebilirsiniz.

 31. merhaba. telefonu çocuğun üzerine kaydettirirsek son düzenlemeye göre içindeki hattın da çocuk üzerine olması mı gerekir. teşekkürler

 32. kıbrıstan kuzenim çinden telefonum geldi. abimin üzerine olan kullandığım hattı kuzenime devretsem telefonu kuzenim üzerinden kaydetsem sonra hattı kendi üzerime alıp telefonu kullanabilirmiyim.

 33. Merhaba, Kıbrısa pasaportlamı giriş yapılması gerekiyor. Kimlikle girsek telefonu kaydedebilir miyiz? Pasaportta Kıbrıs giriş çıkışı gözükmezse bir sıkıntı yaşanır mı acaba?

 34. Merhaba, daha önce yurtdışından getirdiğim telefonumu 15/11/2018 tarihinde kaydını yaptırdım. Yeni telefon kaydını 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yapabilirim. Şu anda da yeniden bir telefon getirdim. Tahminen 20 Ocak 2020 tarihine kadar kayıt için vakit var. En son yurda giriş tarihim de 3 Kasım 2019. Yani tarihler tutuyor. Sorum şu: 1 Ocaktan itibaren gelecek yeni zamlara takılmamak adına Aralık içerisinde 1500 Tl kayıt harcını yatırıp sonrasında 1-2 ocak gibi e-devlet üzerinden kaydımı yapabilir miyim? E-Devlette sorgulama yaptığımda “Kayıt işlemi yapabilmeniz için 1 Ocak 2020 tarihinden sonra yurda girişinizin olması gerekir.” Bu uyarı da kafamı karıştırdı açıkçası. Telefon kayıt edebilmek için 1 ocaktan itibaren mi girmiş olmam gerekiyor? Kasımda yaptığım giriş yeterli değil mi? 120 gün içerisinde giriş yapmış yeterli olması gerekmiyor mu?

 35. Merhaba, bu ay içinde yurt dışından gelirken kendim kullanmak telefon getireceğim yanımda. harcını vs yatırım kullanmak istiyorum, ama kullandığım telefon hattı benim adıma değil, çalıştığım şirket adına. bir sıkıntı yaşar mıyım sizce?

 36. merhabalar yurt dışındı telefon getirdim. en son yurda giriş tarihim 9 ekim 2019 harcı yatırdım fakat 2020 de giriş çıkış yapmalısınız diyor.süre olarak en son girdiğim tarih uyuyor fakat telefon işletemiyorum. bu konuda bir bilginiz var mı.

 37. Pasaport bana ait değil ama kayıt yaptırıp kendi hattımı takıp kullanabiliyor muyuz birde kayıt bir kere yapılması yeterli oluyor mu tekrar kayıt olmuyor degilmi

 38. MERHABA BİR TELEFON GETİRDİK PASAPORTA İŞLENDİ HARÇ ÖDEMESİ YAPILDI ANCAK 3 YIL ŞARTI DOLAYISI İLE BAŞKA TELEFON İŞLENDİGİ İÇİN TELEFON AÇTIRILAMADI HARÇ İADESİ TALEBİNDE BULUNDUK 2 AY İÇERİSİNDE ÖDENECEGİ BİLDİRİLDİ ŞİMDİ İZLENECEK YOL NASIL OLABİLİR TELEFONU BAŞKASININ ADINA AYNI ŞEKİLDE KAYDETTİREBİLİRMİYİZ
  TEŞEKKÜRLER

 39. Merhaba,
  Yurtdışından telefon getirdim ve kendi hattıma kaydettirdim. Farklı birinin hattını takmam gerekirse sorun yaşarmıyım? Kısa sürelide olsa kullanılabilirmi?

  Teşekkürler

 40. Benim bir sorum olacak 4 ay önce iZinde telefonu mu kullandım kayıt ettirmedim bana msj geldi 120 gün içinde kapatılacak diye tekrar yurt dışına döndüm bir daha ki izine gideceğim zaman tekrar sıfırlanacak mi süre yoksa cihazım kapatılmış mi olacak

 41. Merhaba, benim hattın şirket hattı. Başkasının üstüne kayıt yaptırıp şirket hatıını kullanabilir miyim? Ya da şirket ortaklarından biri mi olmak zorunda kayıdı yapan kişi. Aklıma bir şey daha geliyor. Telefona önce kayıdı yapan kişinin hattını takıp sonra kendi hattımızı kullansak? Teşekkürler…

 42. Selam ..yurt dışından tlf getirdim…pandemiden dolayı kayıt yaptıramadım..pasaportum konsoloslukta kaldı ..alamadım..kapalıydı..6 ay sonra gönderdiler..kayıt zamanı geçti..kızım pasaportuna kayıt yaptırmak istedi.Para yattı..cihazda kullanılacak tlf hattı ..benim üzerime old için kabul etmediler..paramızı alabilir miyiz?..ben yeniden yurtdışına çıkıp girsem aynı cihazı yazdırabilir miyim?teşekkürler

 43. merhaba
  ben telefonumu geçen sene haziranda amerikadan almıştım
  120 gün kullandıktan sonra maddi çıkmaza girdiğimden kaydedememiştim
  şimdi durumum var ve aynı cihazı başka ülkeye giriş çıkış yaptıktan sonra kaydedebilir miyim

 44. Benimde elimde yurtdışından gelme bir telefon var pasaporta işletmek istiyoruz, pasaport sahibinin üzerine yeni hat alıp o anda, peşinden hemen işletsek oluyormu? Pasaport sahibinin 2 hattı olmuş olur çocuğum kullanacak filan dese olmazmı

 45. Merhaba, Kıbrıs’a kimlik ile giriş çıkış yapsam, telefon kayıt hakkı kazanabiliryim? E devlette yurt dışı giriş çıkış olarak görünürmü?

 46. Kardeşim 13 ağustos 2020 de abd den yurda döndü. 120 gün dolmadan (13 aralıkta doluyorken) 5 aralıkta halk bankasına 1800 küsur tl harcı yatırıyor ve işlem bitti sanmış. E devletten imei kaydı yapmamış. Ve telwfon kapandı. Bugün 5 ocak 2021 de öğrendi edevletten yapmaya çalışınca pasaportun son 120 gün içinde giriş yapmadığı uyarısı çıkıyormuş. Şimdi ne yapmak lazım? İletişim bakanlığına yazılsa geçen aralık 5 de yatırılan dekontu kabul ederler mi?
  2. Kapanmış telefon aynı dekontla (1 ay geçmiş ama dekont tarihi 2020 ve kayıt yaptırsak 2021 yeninbir sene olunca) açılır mı? Mesela bulgaristana giriş çıkış yapsa aynı gün içinde… Teşekkür ederim

  • Bankaya yatırdığınız parayı vergi dariesine başvurarak iade alacaksınız. Yeni bir giriş çıkış yaparak yeniden kayıt yaptıracaksınız.
   Bankaya yatırdığınız tarihten önce giriş-çıkış varsa o tarihlere uygun kayıt da yapılabilir ancak 120 gün geçmemiş olması şart.

 47. Merhaba, amcam yurtdışından iphone getirdi. Telefonu halamın pasaportuna kaydedip, amcamın üzerine hat cıkarırsam telefonu kullanabilir miyim? Amcam daha sonra yurt dışına çıkacak, orada yaşıyor, ben telefonu onun hattıyla türkiyede kullanmaya devam edebilir miyim?

 48. Merhaba
  Benimde bir sorum olacaktı. Ay sonunda bir telefon gelecek yurtdışından. Ama 3-4 ay sonra bende yurtdışına iş seyahatine gideceğim. Kaydettirmesem geldiğimde kaydettirsem sıkıntı olur mu? 120 gün geçmemiş olacak gibi duruyor. Cevaplarsanız çok sevinirim

 49. merhaba abim mayıs da telefon getirecek ama kendi telefonunu işleteceği için benim ki başka pasaporta işletmesi gerekiyor, babam geçen yıl mart ayın da fransadan geldi acaba telefonu işletebilir miyiz onunla ?

 50. Merhaba Buğra bey ben çift vatandaşım ve sadece Hollanda pasaportum ve T.C. nüfüs cüzdanım da var tabiki. Türkiye ye izine geldiğimde kendime hat alıp telefonu Hollanda pasaportuma kayıt ettirebilirmiyim?
  Selamlar

 51. Merhaba buğra bey bir soru daha sormak istiyorum. Telefonun pasaporta işleme süresi 1 yıl oldu ya o bir yıl içinde pasaporta işletmeden herhangi bir sim kart ile kullansak daha sonra pasaport sahibinin sim kartı ile kullansak olur mu?

 52. yurtdışı telefon alsam kıbrısa gitmeden e-devletten kıbrıs diye kaydettirebilirmiyim sadece kimlik bilgileri isteniyor deneyen veya yapan var mı ?

 53. Merhaba. Erkek arkadaşım yabancı ve bana telefon hediye almak istiyor ama en son Ocak 2020 tarihinde Suudi Arabistan’a giriş çıkış yaptım. Çevremde yakın tarihte yurtdışına gitmiş birileri yok . Telefonu getirdiğinde onunla beraber faturasıyla işlem yaptırabilme şansım oluyor mu o yabancı ve burada yaşamıyor ?
  eğer mümkün değilse başka nasıl bir yol izlemeliyim ?

 54. Merhaba. Ben Mayıs ayının başında yurt dışından getirdiğim telefonu kullanmaya başladım ama 31 Mayıs’ta telefonunuz 90 gün içerisinde kapatılacak diye sms aldım. Pandemi dolayısıyla kayıt yaptırma süresi 1 yıla uzatıldı diye biliyordum ben de ama bu sms öyle demiyor maalesef. Telefon her halükarda 90 gün içinde kullanıma kapatılacak ama 1 yıl süre içinde kayıt yaptırılabilecek olabilir mi?

 55. Yurt dışından telefon alacağım ancak kullandığım hat şirket üzerine. Yurda girdikten sonra şirket hattıyla bir süre kullanıp daha sonra adıma kontörlü bir hat alsam ve kayıt işlemini bu sim kart takılı ilken yapsam sıkıntı olur mu? Şirket hattını kayıt sonrasında kulllanmaya devam etmem lazım.

 56. bilgiler için teşekkür ederiz. gayet açıklayıcı olmuş. birde malumatınız varsa Kıbrısa gidip gelmek yetiyor mu kayıt için .sonuçta kimlikle girilip çıkılıyor.ve şöyle söyleyenler var kıbrısa girip çıkmayı pasaporta işlediğin zaman başka bir ülkeye gittiğinde sorun çıkıyormuş kıbrıs resmi olarak tanınmadığı için.

 57. Merhaba Buğra Bey, öncelikle elinize sağlık bu kadar açıklayıcı bir yazıya rastlamamıştım. Benim iki sorum olacak; 1. Annem yurtdışından telefon getirdi geçen hafta, ben kendime ait sim kartım ile bir süre kullansam örneğin 1 ay sonra kendi sim kartımı anneme devredip, edevletten annemin pasaportu ile kayıt işlemini yapsam olur mu ? Daha önce bana ait aynı hatla kullanmamda bir sakınca var mı? 2. Yine ben kayıtsız olarak kendime ait sim kartımla bir ay kullansam, daha sonra kıbrısa ya da kos’a günübirlik giderek kendi pasaportuma kaydetsem olur mu? Yani önce tel türkiyede kullanılıp sonra yurtdısına cıkıldığında, bu son yurtdısı girişine istinaden kendi pasaportuma kayıt yapabilir miyim ? Teşekkürler

 58. İyi günler yurtdışından başkasının pasaportuna kaydedilmiş bir telefon getirtip o kişinin adına açılmış bir hat ile kullanırsam sorun olmuyor peki daha sonra ben o hattı üzerime alırsam sorun olur mu?

 59. Merhabalar Buğra Bey, açıklayıcı cevaplarınız için çok teşekkürler. Ben de birkaç şey sormak istiyorum. Kuzenim yurtdışından bana telefon getirecek Eylül ayında.
  1- Bu telefonu hiçbir kayıt işlemi yaptırmadan kendi hattım ile bir sene boyunca kullanabilir miyim?
  2- Bu telefonu bir sene içerisinde direk kendi hattımla kullanmaya başlamış olsam bile bir sene içinde kendim yurtdışına çıktığımda kendi pasaportuma kaydettirebilir miyim?
  3- Telefonu geldiği gibi yurtdışına çıkmış bir arkadaşımın üzerine kaydettirsem ve hat da onun üzerine olsa bu telefonu kullanırken hattın onun üzerine olmasından kaynaklı bir problem yaşar mıyım?
  4- Telefon kapalı kutu olarak Türkiye’ye gelse ve ben bu telefonu hiçbir şekilde açmasam 1 yıllık kaydettirme süresi işlemeye başlar mı?
  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler 🙂

  • 3 ay sonunda uyarı gelir ve hat kapatılır. Telefonu açtığınız andan itibaren 3 ay içerisinde yurt dışı giriş çıkış yaparsanız kullanabilirsiniz. Hat sahibi ile pasaport sahibi aynı olduğu sürece sorun yok. Telefonu açmadığınız sürece süre başlamaz.

 60. Selamlar,
  Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Eğer bilginiz varsa aklıma takılan bir soru vardı; telefonu yurtdışından getirdik ve pasaportumuza kayıt ettirdik. Ama bir süre sonra değiştirme, yenisini alma ihtiyacı duyduk. Bu sefer nasıl satabiliriz, telefonu alan kişi ne yapması gerekir?

 61. MErhaba
  Bu ay amerıkaya gideceğim 2 tane telefon getirmek istiyorum bir tanesini kendi adıma kaydettırecegım ama diğeri için ne yapabilirim onuda kendi adıma kaydettırebiliyormuyum gümrükte takılırmı acaba

 62. Merhaba
  Ben yabanciyim ve 4 senedir Turkiyede çalışıyorum (Çalışma iznim var). yurt dışından getirdiğim telefon hep kapanıp kendi kendine açılıyor. yurt dışından yeni telefon almaya karar verdim anca aldıktan sonra turkiyeye giriş yaptıktan sonra ne yapmam gerekiyor ?
  Turk passaportum olmadığı için E-devlet uzerinden yapılmıyor diye biliyorum. bu konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

 63. Merhabalar,
  Eşim çalışma izni olan bir yabancı ve gelirken hem kendine hem de bana yeni telefon getirmiş. Onunkini sıkıntısız kaydettirdik fakat bana getirdiği ile ilgili sorun yaşayacağız sanırım.Zira kişi 3 senede sadece 1 telefon kayıt hakkına sahip ve başkasının pasaportuna işletme gibi bir şey de yok artık. Doğru mudur? Eşimin durumundaki yabancılara dair yasa ne diyor araştırdım ama bulamadım. Bilginiz var mı? Teşekkür ederim.

 64. Yurt disindan biri vasitasiyla telefon geldi baskasinin pasaportunu ayarladim simdi harci yatirdiktan sonra ne gibi islem yapmam lazim maliyeye gidip ucret odeyip pasaport sahibinin kendisinin olmasimi lazim biz e devlet yolu uzerinden yapamiyormuyuz

 65. Merhaba annem yazın bana yurtdışından telefon getiricek ama pasaporta 2 yıl önce cihaz kaydı yapılmıştı olmuyor sanırım ona demi
  10 yaşında kardeşim var onun pasaportuyla telefon açtırabiliyormuyuz

 66. Merhabalar, Amerika dan kuzenim aracılığı ile telefon getirdim.kendi hattımı takıp 1 aydır kullanıyorum.yaklaşık 1 senedir yurt dışına çıkmadım ve dolayısı ile kayıt yaptıramıyorum.babam düzenli olarak yurtdışına gidiyor kullandığım hattı babamın üzerine yapıp onun pasaportuna kaydettirmek problem yaratır mı teşekkürler

 67. iyi günler.yurtdışından iphone telefon hediye geldi.pasaportum yok.TC kimliğimle kıbrısa gidip 1 gün kalıp gelsem kayıt yaptırabilirmiyim.bir diğer sorumsa internetten kayıt ücreti yatırmayıp bankadan yatırıp dekontla yinede kayıt yaptırılıyormu edevletten.yani operatörlere gitmeye gerek var mı bankadan yatırıldı diye.ve son sorum , şu an yurtdışından gelen telefonu kayıt yaptırmadan ne kadar süre kullanabiliyorum.teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz