Pasaporta Telefon İşletme Nasıl Yapılır?

pasaporta-telefon-isletme

Türkiye‘de elektronik ürünler başta olmak üzere hayatın birçok alanında uygulanan dolaylı vergiler, tüketiciyi alternatif çözüm üretmeye yönlendiriyor. Yurt dışı seyahat imkanlarının artmasıyla beraber yabancı ülkeden cep telefonu getirmek de kolaylaştı.

Elektronik ve cep telefonunda düşük vergi dilimine sahip olan yabancı ülkeleri ziyaret edenler ülkemize göre çok daha uygun fiyata cep telefonu satın alabiliyor. Yurt dışından getirilen cep telefonunun ülkemizde kullanılabilmesi için kayıt edilmesi zorunlu. Sanılanın aksine kayıt süreci çok da zor değil. Basit adımları takip ederek kısa sürede kayıt işlemini halledebilirsiniz.

pasaporta-telefon-isletme

Yurt Dışı Telefon Nasıl Kaydedilir?

Türkiye gümrük mevzuatı gereği yurt dışından yalnızca yolcu beraberinde telefon getirilebiliyor. Posta, kargo ya da online alışverişle cep telefonu satın almak bu telefonları bu yöntemle ülkeye sokmak kaçakçılık kapsamında değerlendiriliyor.

1. Pasaporta telefon kaydı

Pasaport telefon kaydı yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan temel belge. Yurt dışına çıkış yapıldığını kanıtlayan pasaportun yanı sıra kimlikle çıkış yapılan Gürcistan, Moldova, Azerbaycan, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) seyahatleri de telefon kaydı yapabilmek için yeterli.

E-devlet sistemi üzerinde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yurt dışı giriş-çıkış sorgulama ekranında giriş-çıkışınızın tespit edilmesi gerekiyor.

2. Pasaport ve telefon sahibi aynı kişi olmak zorunda

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yurt dışı çıkış-giriş yapan kişi ile telefonu kullanan hat sahibinin aynı kişi olması gerekiyor. Eskiden yurt dışına giden herhangi birinin pasaportu kullanılarak kayıt yapılabiliyordu. Yeni düzenleme ile bu ortadan kaldırıldı. Yani kendi adınıza kullandığınız bir hattı yurt dışından getirdiğiniz telefonda kullanabilmeniz için yurt dışına çıkış yapan kişinin siz olmanız şart.

Ancak pasaport sahibi siz değilseniz pasaport sahibi adına çıkartılan bir telefon hattını yurt dışından getirilen cep telefonunda kayıt yaptırdıktan sonra kullanabiliyorsunuz.

3. Pasaporta telefon işletme süresi

Pasaporta telefon işletme süresi, yurt dışından Türkiye’ye giriş yapılan tarihten itibaren 120 günü kapsıyor. Ülkeye adım attığınız ve pasaportunuza giriş damgası basıldığı tarihten ileriye doğru 120 gün içerisinde telefon kaydınızı yapmanız gerekiyor.

120 gün içerisinde kayıt yapılmaması halinde telefon Türkiye’de kullanıma kapatılıyor. 120 günlük süre zarfında düzenli aralıklarla cihazınızı kaydettirmeniz için uyarı SMS’leri gönderiliyor.

Bu 120 günlük periyotlarda yurt dışına gidiş gelişleriniz olursa süre her defasında 120 gün şeklinde ileriye taşınıyor. Yurt dışına sıklıkla gidip gelen biriyseniz bir süre kayıt yaptırmadan telefonu kullanma şansınız var. Ancak bu strese değer mi orasına siz karar verin 😊

IMEI kaydı için kişiye ait yurda giriş belgesinin (pasaport, TC kimlik kartı) son üç yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde kullanılmaması gerekiyor. İlgili kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarih üzerinden 365 gün geçmiş olması halinde ise ‘hak düşürücü süre’ devreye giriyor ve kayıt hakkı kaybediliyor.

cep-telefonu-kaydi

4. Telefon kaydı ücreti

Telefon kaydı yaptırmak isteyenler 8 Temmuz 2023 tarihinde gelen son zamla Cumhurbaşkanlığının belirlediği 20.000,00 TL’lik (Yirmi Bin Türk Lirası) harcı vergi dairelerine, internet vergi dairesi sayfasına ya da anlaşmalı banka şubelerine (Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank, Şekerbank, Garanti Bankası, TC Ziraat Bankası, İş Bankası) yatırabiliyor.

Harç ödemesi pasaport sahibinin TC kimlik numarasına göre yapılıyor. Ödeme yapılırken ad-soyad, TC kimlik numarası, kayıt edilmek istenen telefonun IMEI numarası beyan ediliyor.

5. Telefon kaydı ücreti kredi kartıyla ödenebiliyor mu?

Yurt dışından getirilen telefonu sisteme kaydetmek için yatırmanız gereken harç tutarını kredi kartıyla da ödeyebiliyorsunuz. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi sistemi üzerinden kredi kartı kullanarak ödeme işlemi yapılabiliyor.

6. E-devlet ile telefon kaydı nasıl yapılır?

Temmuz 2014 tarihinden bu yana yurt dışından telefon getiren herkes e-devlet sistemi üzerinden kayıt yaptırmak zorunda. Yalnızca Türkiye’de yaşayan yabancılar GSM operatörlerinin abone merkezlerinden kayıt yaptırabiliyor.

E-devlet şifresi ile giriş yaptığınız sistemde ‘IMEI Kayıt’ menüsü üzerinden kaydınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Kayıt sırasında IMEI numarası, telefon numarası, pasaport numarası ve Türkiye’ye giriş tarihi gibi bilgileri doldurmak zorundasınız. IMEI numarası sorgulamak için telefonunuzun arama menüsünden *#06# tuşlayabilirsiniz.

Kayıt işlemleri pasaport sahibinin e-devlet hesabı üzerinden yapılmak zorunda. Kayıt işlemlerini yaparken adınıza kayıtlı SIM kartı kullanmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Kendi adınıza olan SIM kart ve kendi adınıza olan pasaport bilgileri TC kimlik numarası üzerinden eşleştiriliyor. Eşleştirme yapılamazsa telefonunuzu kullanamazsınız.

7. Yurt dışından kaç telefon getirilebiliyor?

Her Türk vatandaşı yurt dışından 3 yılda bir cep telefonu getirip kaydedebiliyor. 3 yılın hesaplanma süresi kayıt gününe göre değil, takvim yılı hesabına göre.

Örnek vermek gerekirse 2017 yılının Ocak ayında da Aralık ayında da telefon kaydı yapsanız yıl hesaplaması için bir değişiklik olmuyor. Bir sonraki kayıt hakkınız 2020 yılı Ocak ayında başlıyor.

8. 18 yaşından küçük çocuklar adına telefon kaydı yapılabiliyor mu?

18 yaşından küçük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çocuklar da yurt dışından cihaz getirebiliyor ve kendi adlarına kayıt işlemini yapabiliyor. 18 yaşından küçük bireylerin başvuruları anneleri, babaları ya da yasal temsilcilerinin e-devlet sayfaları üzerinden gerçekleştiriliyor.

18 yaşından küçük çocuğun cihazının kaydedilmesi başvurusunda başvuru türü olarak ‘Çocuğumun Bilgileri İle Başvuru Yapacağım’ seçeneğinin işaretlenmesi gerekiyor.

 1. Ben gemide calısıyorum 4-5 güne bir farklı ulke veya turkıyeye gırıs cıkısım oluyor. Yurt dısından telefon almıstım ama turkıyede pek kalmadıgım ıcın kayıt yaptırmak mantıksız gelıyor acıkcası. Sürekli gir cık yaptıgım ıcın bır sorun teskıl edıyormu yoksa benımde ıllakı kayıt yaptırmam lazımmı kimisi kapanmıyor telefon dıyor gırıs cıkıs oldugu ıcın sıstemden sıfırlıyor tarzında seyler soyluyorlar. Sizin bılgınız varmı acaba sımdıden tesekkur ederım.

 2. Serkan Alper says:

  Buğra bey merhaba Temmuz ayında KKTC de girdim 5 gün sonra döndüm. Şuanda Türkiye’den yurtdisi iPhone 15 alsam yılbaşından önce kayıt yaptırmam sorun olurmu.Eger süreyi kacirmadiysam Bişey daha soracağım seyahate gittiğim tarihte iPhone 15 henüz çıkmadığı için yasal olarak problem olurmu. onay vermeme, kayıt dışı kalma vs.gibi. Şimdiden teşekkür ederim.

 3. Merhaba Buğra bey..yurtdışından hediye gelen tlf un imei kaydını yaptırıp pasaport a işlettikten sonra max 4 ay içinde hattımı devretmeliyim sanırım. Peki hattı abime devretsem, internet bankacılığı işlemlerinde sorun olur mu? Benzer soru göremediğim için sordum, teşekkürler

 4. Ceyhun Çeşit says:

  Şimdi amerikadan bir telefon aldırsam telefona hattımı takmadan yani türkiyeye gelmeden , Türkiyeden imei numarası işe kayıt yaptırabilirmiyim?
  Yani arkadaşım ocak 2024 de gelecek, böyle olunca yeni vergi 31.692 tl vermek yerine 2023 ‘ün vergi karşılığı olan 20.000 tl olarak ödesem kayıt işlemi olur mu?

   1. Buğra bey lütfen bana yardım edin
    Ben şu an yurtdışına çıktım ıphone telefonum var kayıt için geldim pasaportuma kaydedecektim ama öğrendim ki hat benim adıma olmalı abimin adına ne yapabilirim hattı üstüme mi taşımalıyım yoksa kendi adıma yeni hat mı almalıyım 3 aydır abimin hattıyla kullanıyorum kendi adıma yeni bir hat alıp taksam bir sorun olur mu

 5. Buğra Bey merhaba Ağustos ayında bana Viyana’dan telefon geldi. 4 aylık süreç sonunda kayıt yaptırmadığım için telefon kapandı. Ocak sonunda Azerbaycan’dan abim gelecek, kapanan bu telefonu onun pasaportuna kaydettirerek tekrar kullanabilme şansım var mı? Bir de kendi hattımı onun üzerine devretmek gerekir değil mi? Şimdiden teşekkürler.

  1. Abiniz kendi sim kartını kullanacaksa onun pasaportuna kayıt edilmesi gerekiyor. Hat sahibi ile pasaport sahibi aynı kişiler olmalı. Kapalı telefon kayıt işlemi yaptırıldıktan sonra kullanıma açılır.

 6. Buğra Bey Merhaba,

  Öncelikle değerli bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Bir arkadaşım yurt dışından telefon getirecek. Kullandığım hat annemin üzerine, şubat ayına kadar cayma bedeli olmaması adına hattı kendi üzerime taşımak istemiyorum. 2 sorum olacaktı;

  1. Alınan telefonu kendi pasaportum üzerine annemin sahip olduğu hat ile kaydettirebilir miyim? Bu hattı 120 gün dolmadan hattı kendi üzerime aldığımda herhangi bir sorun yaşar mıyım? 120 gün sonra telefonum kapanır mı?

  2. Alınan telefon çift sim kartlı. Kendi üzerime bir hat alsam, o hat ile telefonu açtırsam ve 2. Hat olarak da annemin üzerine olan hattı kullansam herhangi bir sorun yaşar mıyım?

 7. Merhaba. Yurtdışından aldığım telefonun harcını Türkiye’ ye dönmeden ödeyebilir miyim? Malum Ocak itibariyle zamlanacak. Ben yeni yıldan sonra döneceğim. Ödeme yapılıyorsa öncesinde e devletten kayıt mı yapmam gerekiyor? Sim kartım annem üzerine bu sorun teşkil eder mi?

  1. İnternet üzerinden işlem yapıp ödeyebilirsiniz. Yeni yıldan önce kayıt işleminizi yapmalısınız. Sim kart sahibi ile yurt dışına giriş-çıkış yapan kayıt ettirecek kişinin aynı kişi olması gerekiyor.

 8. Buğra Bey merhabalar,
  Eşim için yurtdışı bir telefon aldık. Şuan kullanıyor kayıtsız olarak Kıbrıs’a günü birlik giriş çıkış yaparak kendi üzerime kayıt yaptırabilir miyiz. Hattını üzerime alacağım kullanımda bir sıkıntı olur mu? Birde Kıbrıs’a direkt gidip kalmadan hemen geri döneceğim bu şekilde bu işlemleri sağlıklı bir şekilde yapmak mümkün olur mu?

   1. Merhaba, imei kaydı için 90 gün sürem var, 20 gün sonra kayıt işlemi yapacağım ancak yarın pasaportumu yenileme işlemi yapacağım. Bu durumda yine eski pasaport numarama kayıt işlemi yapabilecek miyim oksa pasaportu yenilemeden önce kayıt işlemini mi tamamlamam gerekir vi?

 9. Ahmet Kara says:

  Merhaba, Önemli soru: An itibariyle bir arkadaşım Almanya da, gelirken bana hediye olarak bir telefon getirecek, bende 2 ay önce yurtdışına gidip geldiğim için kayıt hakkım var, bu gelen telefonu kendi adıma ve kendi hattıma kaydettirebilirmiyim yoksa yurda girişte hemen orada gümrükte o telefonu getiren kişinin üzerinemi kaydediyorlar? Bazı kaynaklarda evet yurda girişte kayıt yapılıyor diyor ama siz başkası sizin için telefon getirebilir demişsiniz. Hangisi doğru acaba? İyi çalışmalar.

 10. Türkay UÇAR says:

  Merhaba, yurt dışından aldığım telefonu kayıt ettirme süresi 120 gün. ben 119. günde tekrar Yurt dışına giriş çıkış yapsam. bu süreç +120 gün olarak tekrar mı başlıyor yoksa sadece kalan 1 gün mü oluyor kayıt süresi bilginiz var mı acaba? ve hatta bilginiz var ise +120 gün olarak sıfırlanıyorsa bu 119. günde giriş çıkış yaparken nasıl bir yol izleniyor? Şimdiden Çok teşekkür ederim. Saygılarımla

 11. Merhaba
  Sim kartımı yeni telefona takmadan e devletten yeni teli kayıt yapmamda bir sorun olur mu? Yani yeni tele sim takmadan önce kayıt yaptırıp birkaç gün sonra simi telefona taksak sorun olur mu? Önce teli açıp sonra kayıt değil de önce kayıt yapıp sonra teli açmaktan bahsediyorum.

   1. Merhaba, bana yurt dışından bir tanıdığım telefon getirecek onu ben kendi pasaportuma açtıracağım ve kendi hattımla kullanacağım . O getiren kişinin yurda girişinde gümrük kontrolünde o telefonu onun pasaportuna mı kaydediyorlar? yani başkası benim için benim kendi pasaportumla açacağım telefonu getirebilir mi ?

 12. merhaba

  abim şuan almanyada ben de yakında gürcistana gidiyorum almanyadan telefon getirtip kimlikle ülkeye giriş çıkış yaptığım için kimliğime abimin almanyadan getirdiği telefonu kaydettirebilir miyim.?

  illa ki pasaportla gidilen ülkeden alınan telefon pasaporta, kimlikle gidilen ülkeden alınan telefonlar kimliğe diye bir şart var mı?

  1. Merhaba,
   Yanıtlarınız için teşekkürler fakat benim sorunuma dair göremedim, eminim başkalarının da başına gelmiştir.

   Şuan telefonumu kaydettirmem gerekiyor yasal süre dolmak üzere fakat giriş çıkış yapmış olduğum pasaportumun süresi bitti.
   E-devlette pasaport numarasına süresi geçmiş olan ve giriş çıkışış yapmış olduğum pasaport numarasını mı yazmalıyım? Yoksa yeni gelen pasaporta mı?
   Not: yeni gelen pasaportumu alırken giriş çıkış yaptığıma iptal damgası vuruldu.

 13. Merhaba kendi adıma yeni bir hat aldım ama kullandığım numara babamın üzerine kayıtlı telefonu yeni aldığım hat üzerine kayıt ettirsem daha sonra kullandığım hattı kendi üzerime alsam sorun olur mu

 14. Merhaba ben ikinci el yurt dışı iphone 12 aldım şu an E-sim olarak kullanıyorum telefon kayıt dışı ekimde süresi doluyor Babam yurt dışına çıkacak İngiltereye telefonu ona versem orada kullanabiliyor mu Babamın hattı Ablamın üzerine kayıt dışı telefonu oraya sokarken problem olur mu veya orda direkt hattını takıp kullanabilir mi yani Babam kendi pasaportuyla giriş yapacak fakat hat sahibi başka biri nasıl bi yol izlenmeli

  1. Yurt dışında telefonu kullanmasında bir sakınca yok. Babanız Türkiye’de kullanmak isterse hattı üzerine kaydederek kullanabilir. Sorularınız iç içe geçtiğinden tam olarak sormak istediğiniz şeyi anlayamadım.

 15. berna yazıcı says:

  Merhaba. Telefonu yurt dışından getirince önce abimin hattını taktım. Telefonu kendi üzerime kaydettireceğim ama hattı devir yapmayacağım yeni hat satın alıp içine takıp kaydettirme işlemi yapsam sorun olur mu. telefona 2 hat takılmış olcak bu problem yaratır mı?

 16. Merhaba, yorumların çoğunu okudum ancak tam olarak benim sorumu karşılayan bir örnek göremedim.
  Bu hafta sonu Gürcistan’dan iPhone 14 Pro almaya gideceğim, telefonu kendi pasaportuma yazdıracağım ancak hattım annemin üzerine (18 Yaşının üstündeyim).
  Sorum şu şekilde,

  Yurtdışından telefonu alıp kendi pasaportuma kaydettirdikten sonra hattı 3 ay içerisinde üzerime alma şansım var mı? Yani hat annemin üzerindeyken telefonu alıp 3 ay içerisinde hattı adıma alabiliyor muyum? (Bu yöntemde operatörler hat taşıma altında tarife cayma bedelini ödetiyorlar)

  İkinci bir seçenek olarak telefonu alıp ülkeye girdikten sonra 3 ay içerisinde annemle yurtdışına (Gürcistan olması şart mı bu arada) çıktığımızda telefonu onun pasaportuna kaydettirebilir miyim? hat da telefon da annemin üzerinde kalmış oluyor bu yöntemle ama bomboş bir tarife cayma bedeli ödeyeceğime annemle tatil yapmış olurum düşüncesi daha mantıklı geldi

  1. Merhaba. Kendi üzerime 2 hattım var. Yurtdışından 2 telefon aldım ve 2 hattımı da taktım. Telefon kaydını sadece 1 telefona mı yapmak zorundayım

 17. Merhaba! Telefonumu 7 temmuzda amcamın üzerine kaydettirdim harç bedelini de ödedim. Kendi hattım 2 gün kaldıktan sonra kapandı sonra amcamın üzerine hat aldım taktım ama 8 saattir falan hala sinyal yok diyor e devletten eşleşme yapamadım hattım açılır mı acaba

   1. Merhabalar, arkadaşımın 3 yaşındaki çocuğu adına kayıt yaptırdım, hattımı da 3 gün sonra babanın adına devrettim, imei sorgulayınca kayıtlı görünüyor ama kayıtlı telefonlarım ya da eşleşme sorgulamalarının hiçbirinde çıkmıyor. Başka arkadaş yaptı 2 güne hatttı açıldı, eşleşme var, kayıtlı numaralar gözüküyo, şikayetvar bile hızlı olumlu dönüş yaptı, ama bende bunların hiçbiri yok, normal midir? Kayıt yapalı 7 gün oldu hala şebeke yok

 18. Merhabalar , ımeıl kayıt ederken annemin pasaportuna kayıt ettik. Fakat vergi dairesi sisteminde fatura bilgilerine babamın bilgilerini girdim . Yalnış olduğunu düşünerek tekrar e devlet üzerinden annemin pasaport numarası ve vergi dairesinden annemin bilgileriyle faturayı girdim e devletten uyarı geldi bu cihaz daha önceden kayıt edilmiştir diye. iki kere karttan ödeme yaptım malesef şimdi iade talebi isteyeceğim fakat kafam karıştı hangi vergi dairesinden talep oluşturacağım.

 19. Selçuk Öneç says:

  Merhaba,
  1. Harç ücretini 6bin ₺ olarak ödedim ama kayıt yapmadım, şuan harç ücreti 20k oldu kayıt yaparken ekstra fark çıkar mı?
  2. Kayıt yaptıktan sonra pasaport sahibine hat devir yaptığımda sorun oluşur mu
  3. Ödediğim tarih yurda giriş tarihinden önce ise bir sorun oluşur mu

 20. Merhaba
  6090 tl den vergisini ödedim ama giriş çıkış yapmadım daha bir kaç gün içinde giriş çıkış yapacağım vergi ödendikten ne kadar sonra kayıt işlemini yapmam gerekir teşekkürler

 21. Merhaba
  6090 tl den vergisini ödedim ama giriş çıkış yapmadım daha bir kaç gün içinde giriş çıkış yapacağım vergi ödendikten ne kadar sonra kayıt işlemini yapmam gerekir teşekkürler

 22. TANYIL HARPUT says:

  YURT DIŞI TELEFON KAYIT ÜCRETİNİ ÖNCEDEN MOBİL BANKACILIKTAN YATIRDIM ŞİMDİ KUZENİMİN PASPORTUNA İŞLETEBİLİRMİYİM

 23. Merhaba Buğra bey
  Telefonu kendi pasaportumun üzerine açtırdım.Ama telefonu şirket hattı için kullanmak istiyorum. Şirket sahibide kendim olduğum için kartı kullanabilir miyim?

 24. merhaba yurt dışından telefon aldık. annem şuan hac için Arabistan’da bu ayın 24 ünde dönecekler. imei numarası yazarak harç bedelini ödedim annemin TC si üzerinden. döndükten sonra pasaporta e devler üzerinden kayıt yapıcaz. sıkıntı olur mu

   1. merhaba bugra bey 07 072023 tarihinde kayıt bedeli olan 6090t ödedim fakat pasport kaydı esnasında güncel bedeli istiyor pasaport giriş tarihi 25 02 2023 cihazımı kaydedemedim ne yapmam gerekiyor

 25. Cebrail Yerlikaya says:

  Merhabalar yurt dışı telefonumu kendi pasaportuma kayıt yaptırdım kendi hattımı takıp direk kullanabilir miyim eşleştirme yapamıyorum çünkü ama hat benim üzerime kayıtlı hattım ve kendi pasaportum

 26. Merhaba. Babam yurtdışından telefon getirdi İmei kendi üzerine yaptırdı. 1 hafta sonra telefonu kullanmak istemediğini söyleyip bana verdi. Ben, benim üzerime olan hattımı taktım kullandım 3. Gün Sim kartımı görmedi sinyal bulamıyor. Kendi üzerime olan hattını babamın üzerine taşısam sorun ortadan kalkarmı?

 27. merhaba şu an yurtdışındayım ve aldığım telefonda benimle. Bugün gelen zam üzerine türkiye dönmeden, başkasının üzerine IMEI kaydını yaptırsam ve kullanacağım hatta bu kişi üstüneyse türkiyeye gelmeden yapmam sorun olur mu (6 bin tl üzerinden ödemek için bu gün son gün)
  Ayrıca dönerken aynı telefon için tax-free alacaktım bu sebeple telefonu hiç açmadım ve aldığım tax-free belgesinde kendi pasaport numaram var. türkiyede kayıt ettirmemle yurtdışında vergi aidesi almam bir sıkıntı çıkarır mı ? Çünkü telefonum başka bir pasaport üstüne kayıtlı olacak türkiye’de. bugün son gün yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 28. merhaba şu an yurtdışındayım ve aldığım telefonda benimle. Bugün gelen zam üzerine türkiye dönmeden, başkasının üzerine IMEI kaydını yaptırsam ve kullanacağım hatta bu kişi üstüneyse türkiyeye gelmeden yapmam sorun olur mu ?
  Ayrıca dönerken aynı telefon için tax-free alacaktım. ve aldığım tax-free belgesinde kendi pasaport numaram var. türkiyede kayıt ettirmemle yurtdışında vergi aidesi almam bir sıkıntı çıkarır mı ? Çünkü telefonum başka bir pasaport üstüne kayıtlı olacak türkiye’de. bugün 6 bin tl üzerinden ödemek için son gün yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 29. Halil İmamoğlu says:

  Merhaba,

  Bana yurtdışından telefon geldi bu hafta. Ancak ben yurtdışına Eylül ayında gideceğim. Şimdiden devlete harcımı ödesem, yurtdışına gidip geldikten sonra İMEI kayıt işlemini yapsam, zamdan etkilenmemiş olur muyum? Böyle bir şey mümkün mü?

 30. Merhaba
  yeni İMEİ kayıt hakkım 1.1.2024’de. 4 yaşındakı oğlumun üstüne kayıt etsem mevcut kullanığım hat ile kullanabilirmiyim, yoksa yeni bir hat mı çıkartmam gerekiyor ?

 31. Merhaba Buğra bey,
  En son 31 Ağustos 2022’de yurt dışından döndüm. Yani 365 günlük sürenin dolmasına çok az bir zaman kaldı üzerime telefon kaydettirenilir miyim? Teşekkürler

 32. Zeynep Oğuz says:

  Merhabalar zammın üstüne hemen yurtdışı giriş çıkış yapamayacağım için acaba önce giriş çıkış yaptıktan sonra mı harç ödemesi yapmak lazım önce mi?

 33. Merhaba,

  Bir arkadaşımın pasaportu üzerine kayıt ettirdik, ancak ben kendi üzerimdeki hat ile telefonu açmıştım. 120 gün boyunca kendi sim hattım ile kullanıp, sonrasında arkadaşımın üzerine hattı taşısam kullanmaya devem edebiliyor muyum? Yoksa arkadaşım üzerine kayıtlı sıfır bir hat mı almam lazım?

   1. Merhaba aynı durum ben de de var.arkadasimin pasaportu uzerine kayıt yaptık.hatti taşımak için 120 gün süre var mı.kendi hattimla hemen kullanmaya başlasam 120 gün sonra arkadaşımın üzerine devretsem olur mu.cok tesekkurler

     1. Çok teşekkür ediyorum.120 gün dolmadan 5-10 gün önce hattı arkadaşıma devredip hat ve telefonu eşleştirerek telefonu yine kullanmaya devam edebilirim değil mi.yani hattı devretmek için 120 günüm var değil mi var

 34. Aral Kocatürk says:

  Merhaba telefonu pasaporta kaydetmek için Türkiye’ye dönmüş olmam gerekiyor mu bu işlemi yurtdışında da yapabilir miyim?

 35. Bugra bey merhabalar,

  1- Yurtdisinda olan birisinin, yurticine girmeden telefonu actirmasi mumkun mudur?
  2- Yurtdisindan telefon getiren 18 yas alti cocuk, babaannesinin uzerine kayitli hatla bu telefonu kullanabilir mi?

  Tesekkurler.

 36. viktoriya solak says:

  ben ukraynalıyım
  Türkiye de evlendim ve Türk vatandaşı oldum
  Yurt dışından gelen telefonu Ukrayna pasaportum la Türkiye de Türk sim kartı ile kullanabilrmiyim
  vergi verirmiyim

  1. Ayşe ruken says:

   Merhbalar
   Iphoneu kardeşim adına pasapporta işlettim.
   Ancak hattımı kardeşimin adına taşımadığım için şu an ıphonu kullanamıyprum.
   Hattımı kardeşimin üstüne taşırsam kullanmaya devam edebilir miyim?

 37. Merhaba. Yurtdışından arkadaşım bana hediye telefon getirdi. Kullandığım hat benim üzerime. Ama benim yurtdışı giriş çıkışım henüz yok. Sim kartı takıp kullansam, 120 gün içerisinde Kıbrıs’a giriş çıkış yapsam bi sorun olur mu ? Yani sim kartın takıldığı tarih ile yurtdışı giriş çıkış tarihinin eşleşmesi gerekiyor mu?

 38. Yurt dışından telefon getirince pasaport ve hat aynı olacak ise yurt içinde 1 hat alıp telefonu kaydetsek sonra hattı başkasına devretsek kullanılır mı telefon

   1. Merhaba Buğra Bey,
    Elçilik çalışanı bir arkadaşım telefonu var onu almayı düşünüyorum açılmamış kutu. Bana söylenen bilgiye göre elçilik çalışanlarının kaydettirdikleri telefonlarda kendi sim kartımı kullanabilirim. Bu bilgi doğru mu? Yoksa elçilik çalışanı da olsa sim kart pasaport sahibi ile aynı olmak zorunda mı?

 39. Tarık Karaca says:

  Merhaba
  Yurtdışından telefon aldım
  Hattım ablamın adına , kayıt yaptırmadan sim kartı telefona taktım , hat ablamdan adıma devredersem
  Kendi adıma kaydettirmediler miyim ?
  Teşekkürler

 40. Merhaba,

  Amerika’dan telefon gelecek ve ben pasaport çıkartıp, Kıbrıs’a pasaport ile giriş çıkış yapıp kendi üzerime almayı düşünüyordum. Ama Kıbrıs’a kimlikle giriş çıkış yapılabildiği için pasaport çıkartmadan da giriş çıkış yapmadan da e-devlet üzerinden kimlik ile kayıt yaptırabilir miyim? Kimlikle bile olsa giriş çıkış yapmış olmam gerekiyor mu? Teşekkürler.

  1. Seyit Şahin says:

   Tolga bey merhaba,
   Oğlum Almanya’da yaşıyor.Orada yeni bir telefon aldı ve orada kullanıyor,yılda 2 kez 25-30 gün buraya geliyor.Buraya geldiği zaman telefonunu kaydettirmek zorunda mı? Burada Almanya hattını kullansa yine kaydettirmek zorunda mı?Selamlar.

 41. Merhabalar,

  Amerika’dan telefon getirteceğim ve daha önce yurtdışına çıkmadım. Telefon gelene kadar pasaport çıkartıp, Kuzey Kıbrıs’a gidip gelsem ve gelen telefonu kendi üzerime kaydetsem herhangi bir problem yaşar mıyım acaba? Bu soruyu, Kıbrıs TC kimlik ile de giriş yapılabilen bir ülke olduğu ve telefonun getirildiği ülke farklı bir ülke olduğu için soruyorum. Şimdiden teşekkürler.

 42. annesiyle birlikte yurt dışına çıkan 18 yaş altı çocuğun pasaportuna telefon işletirken hat babasının adına kayıtlı olabilir mi?

 43. s.a iyi akşamlar hem benim üzerime hemde babamın üzerine kullandığım hat var. şuan kullandığım hat babamın üzerinde. alacağım telefon çift hatlı alacağım telefonu kendi adıma olan hatta kayıt ettirirsem ve çift hatlı olduğu için babamın üzerinde olan hattı kullanabilir miyim

 44. Gökberk M. says:

  Merhaba , Mart ayında almanyadan telefon getirdim ve kaydını yapmadan 3 aydır kullanıyoruz eşimin hattını taktık şimdi e devlet üzerinden pasaport kaydını yapacağım ve hattını üzerime alacağım bu konuda bilgim yoktu. Bu konuyla alakalı sorun yaşar mıyım yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Benim de benzer bir sorum vardı aslında. Şu an kullandığım hat abimin üzerine ve ben hattı takıp kullanacağım. 120 gün içinde de yurdışına giriş çıkış yapacağım ve hattı o zaman kendi üzerime alacağım, kayıt yaptırmadan önce telefonu kullanırken hattın abimin üzerine olması sorun olur mu? Sonuçta hat başkasının üzerine kayıtlıyken telefonu kullansam da, kayıttan önce hattı kendi üzerime almış olacağım.

    1. Eşim askerde telefon kaydını aniden zammı görünce yaptım ama hattı annesinin üstüne ancak geldiği zaman kendi üstüne alabilecek hattı telefonun kaydı kendi üstüne bu numarayı taşıdıgı zaman bi sorun olur mu ne yapmamız gerekiyor

 45. Buğra bey Merhaba
  benim bir arkadaşım bana iPhone getirdi. ben onu annemin pasaportuna kaydettirip anneme ait bir hatla kullanabilir miyim. Annem 2 ay önce 10 gün kadar yurt dışına gidip gelmişti.

  Bir de ben bu 3 aylık süreyi tam anlayamadım. 3 ay pasaporttaki yurt içine giriş tarihindemi başlıyor, yoksa hattın telefona takıldığı tarihtemi. yani hattımı takmasam (telefon elimde) 5 ay sonra yurt dışına gideceğim. o zaman kendi pasaportuma işletip kullanabilir miyim.

 46. Merhaba yurt dışından aldığım telefonu ımei numarasından işlettik ama babam kendi e devletinden kaydetti telefon hat annemin üzerine olduğu için telefonum kapanandı imei numarasını sorgulayınca açık görünüyor ama kullanamıyorum daha sonrasında hattımı babamın üzerine aldık ama hala açılmadı

 47. Merhaba,
  Ananem hacca gidecek ve bana telefon getirecek. Getireceği telefonu ananemin pasaportunun üzerine kaydettireceğim. 120 gün geçmeden de açalım ücretini ananemin e-Devlet’i üzerinden ödeyeceğim. Ananemin üzerine yeni bir hat alacağım ve telefonu bu hat ile kullanacağım. Anneannem Türkiye’ye döndüğünde iki tane kendi üzerine hat olacak bir problem olur mu ? Ananemin bir yıl içerisinde tekrar yurtdışına çıkması gerekiyor mu ? Telefonu üç yıl ananemin üzerine kullanacağım. Ananemin üzerine olacak hattı türkiyeye geldiğinde alıp telefona türkiyede taktırsam olur mu ? Yoksa hacca gitmeden mi onun üzerine yeni hat almam gerekir ?

 48. sidar saya says:

  merhabalar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler
  ben bir hafta sonra yurtdışına gideceğim telefon alacağım üzerime kayıtlı bir hat yok,hattı giriş çıkış yaptıktan sonra açtırsam yine de o hatta kayıt yaptırabilir miyim? yardımcı olursanız çok sevinirim.

 49. Fatih abdi says:

  kardeşim Kıbrıs’ta telefon getirecek ama hattı benim üzerime. hattı onun üzerine devredersem getirdiği telefonda kullanabilirmi bir sıkıntı yaşanır mı

 50. Merhaba, bir uçak bilet alıp havalimanında Türkiye’den çıkış yapsam yani çıkış damgası alsam ancak uçağa binmeden geri girsem acaba yurtdışı giriş-çıkış şartını karşılamış olur muyum?

 51. Merhaba, 2022 Aralık ayında yurtdışından geldim. Ülkeye girişten 365 gün içerisinde telefon kaydı yapılabiliyor. İlk 120 gün yapılmazsa telefon kapanıyor. Benim 365 günüm tamamlanmadı henüz fakat pasaport sürem bitti. Kayıt hakkım düşmüş müdür? Sonuçta giriş çıkışım var yine de yapamaz mıyım pasaport kaydı?

 52. ben amerikadan türkiyeye izne geleceğim , ben gecen yıl kendime amerikadan telefon aldım ve turkiyede telefonu işlettim, oğlum türkiyede yaşıyor ve öğrenci ve 16 yaşında, ona pasaport alsam adıma kayıtlı turk hatlarından birini versem yurt dışına çıkmadan telefonu oğlumun pasaporta işletebilirmiyim

 53. OĞLUM KIZIM VE EŞİM BENİM PASAPORTUMA KAYITLI YURT DIŞINA ÇIKTIĞIMIZDA HEP BİRLİKTE GERİ GELİRKEN 4 TELEFON GETİREBİLİRMİYİZ AİLEM BENİM ADIMA KAYITLI KAMU HATTI KULLANIYOR

   1. Emin Eren says:

    Buğra bey merhaba ben Türkiye de herhangi birinden yurtdışı cihaz satın alsam kendi pasaportum üzerine kayıt yaptıramıyor muyum ?

   2. iyi günler,guncel olarak yurt disinda yasayan sadece yilin belirli donemleri turkiye gelen birinin uzerine olan hat yurt disindan getirilen telefona takildiginda 120 gunluk surec yine baslar ve 120 gunun sonunda kayit edilmesi mi gerekir?Yoksa hat sahibi yurtdisinda oldugu icin kayda gerek kalmaz mi bilgilendirirseniz sevinirim

 54. Merhaba, kuzenimin arkadaşı yurtdışından bir iPhone getirdi. 18 yaşından küçük oldukları için annesi veya babası e-devletten işlem yapacak evet ama hattı kendi üstüme alma şansım var mı yoksa çocuğun annesinin, babasının mı üstüne olmalı?

  Bir de daha bugün geldi telefon hat takmadım içine, iki üç hafta içinde kimliğim ile Gürcistan’a gidip gelsem kendi adıma kayıp yapıp kendi hattımı takabilir miyim?

 55. Merhaba, benim pasaportumu kullanarak telefon alacaklar hat benim üstüme olacak. Sonra devredebilir miyim o kişiye?

   1. Abdurrahim says:

    Buğra Bey yurt dışından getirttiğim telefonu 1 aydır kullanıyorum ancak henüz kayıt işlemini gerçekleştirmedim. Bu haliyle satabilirmiyim. Alan kişi kendi hattını takıp sorunsuz bir şekilde kaydını yapabilir mi . Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum

 56. Merhaba ; Başıma ciddi bir aksilik geldi lütfen fikri olan ya da tecrübe etmiş olan kişiler yardımcı olabilirmi?

  yurt dışından telefon geldi , sim kartımı taktım . ertesi gün kendi t.c kimlik numaramla interaktif vergi dairesinden ödememi yaptım .

  kıbrısa giriş çıkışımda var fakat hattımın annemin üzerine oldugunu unuttum . e devletten kayıt yaparken sistem hata vardı daha sonradan aklıma geldi .

  şimdi annem bana hattı devretse de sizce telefon kaydını açabilir miyim yoksa annem telefonu devredecek sonra yurt dışına mı çıkıp gelmem lazım böyle de bir sorun yaşarmıyım * Lütfen yardım.

 57. yurt dışından telefon getirsem işletmek için hat kurumsal şirket adına. yalnız kullanıcı ben görünüyorum , e devlette çıkmıyor ama turkcelde ismim görünüyor. bu şekilde telefonu imei kaydını işletebilir miyim.

 58. Merhaba, arkadaşım 2 gün sonra bana yurtdışından telefon getirecek. 2 ay sonra da babam yurtdışından izne gelecek. Babam geldiğinde hattımı onun üzerine taşıyıp ondan sonra babamın pasaportuna telefonumu kaydedebilir miyim?

 59. Gülşah Evren says:

  Merhaba,

  Babam Kıbrıs Türk Cumhuriyetine gidicek Mayıs ayında. Bende telefon getirtmek istiyorum yurtdışından. Hattım babamın üzerine kayıt yaptırabilir miyim? Telefon almam için gereken süre nedir? Telefona haciz gelme gibi bir durum söz konusu mu?

 60. Merhaba,

  Birka sorum olucaktı. Birincisi babam mayısta kıbrısa gidicek benim hattım babam üzerine yurt dışından gelen telefonu kayıt ettirebilir miyim? İkincisi mayısta babam çıkış yapıcak yeni telefon getirmem için gerek süre kaç ay? Bir diğer sorum ise telefon kaydettirmede haciz vs gibi bir durum oluyor mu ?

 61. Sedat Pkdmr says:

  Buğra bey Merhabalar.
  Yurtdışından s22 telefon getirmiştim ve bunu kendi pasaportuma havaalanında işlettim. Harcını ödedim edevlette kaydettim. Fakat tek ortağı ben olan şirket hattımda SIMCard çalışmıyor.. Ne yapmam gerekir.. Saygılar. Şimdiden teşekkürler

 62. Ben dün pasaportla türkiyeye girdim haziran ayında yurtdışından telefon gelicek bana kendi pasaportuma haziran ayında kaydedebilir miyim

 63. Benim pasaportum dün türkiyeye giriş yaptı yurt dışından başka biri haziran ayında bana telefon getiricek kendi pasaportuma kaydettirebilir miyim ?

 64. Merhaba, Arkadaşım ABD’den gelirken telefon getirecek.
  * Sorum şu; Onun satın aldığı telefonu bana teslim edebiliyor mu? ( Gümrükte kapalı kutu telefon geçirebiliyor mu? ) Teslim ettikten sonra ben KIBRIS’a giriş – çıkış yapsam o esnada telefonu pasaporta işletebiliyor ve telefonu üzerime alabiliyor muyum? Saygılarımla

 65. Esselamün aleyküm buğra bey. Şimdi telefonu pazaporta işletmem için hattımı eniştemin üzerine devredecem hepsi onun pasaporta kaydedilmesi için
  Ben bu 3 yıl sonunda. Hattımı geri kendi adıma alıp aynı telefonda kulana bilirmiyim. Yoksa onun üzerine süreklimi kayıtlımı olması gerekiyor. Biraz bu konuda bilgi vere bilirmisiniz.

 66. mgogebakan says:

  Merhaba Buğra bey, Oğlum benim adıma kayıtlı bir hat kullanıyor. Kısa süre önce yurt dışına gidip geldi. Benim adıma kayıtlı olan hattı 8 yaşındaki çocuğun pasaportuna kaydettirebilirmiyim?

 67. Dogan can says:

  merhaba almayadan hediye iphone gelecek tarafıma ancak maliyeti en uygun olacak ve pasoportum da olmadığundan kendim kıbrısa giriş çıkış yapacağım bu şekilde telefonun almanyadan satın alınmış olması kendimin kıbrısa girişi çıkışı olması bir sorun yaratır mı kayıt yaptırıp sorunsuz kullanabilir miyim
  birde A2894 kodu dışında iphoneler çalışmıyor ülkemizde tarzında bilgiler dolaşıyor bu konuda da yardımcı olur musunuz ülkemizde çalışmayan desteklenmeyen kodlu iphone modelleri mi oluyor

  1. Merhaba, Kıbrıs’a giriş-çıkış yapıp kayıt yaptırabilirsiniz. O seri ile ilgili bir şey duymadım. Almanya’dan çok sayıda telefon alan kullanan var. Yine de bir uzmana danışın derim.

 68. Merhaba
  Yurtdışından aldığım telefonu farklı ülkelere gittiğimden dolayı farklı simkartları takarak kullanma durumu olduğunda nasıl bir durum söz konusu oluyor

  1. Türkiye’de kendi adınıza kayıtlı Türkiye hattı ile kullanmanız gerekiyor. Yurt dışına gittiğinizde herhangi bir SIm kart takarak geçici olarak değişim yapmanızda bir sakınca yok.

 69. Taylan K. says:

  Merhaba herkes yurtdışından telefon getirme hakkında konuşmuş lakin benim bilgi almak istediğim kısım bilgisayarlar. Ben Türkiyede yaşıyorum Ablam ise Amerikada. Ablam amerikadan tatil için Türkiyeye geldiğinde getirsin diye macbook alacağım onun adresine. Şimdi ablam onu ülkeye getirdikten sonra ben kendi pasaportuma nasıl işleticem ve toplam günümüz vaktiyle ne kadar ödeyeceğim.

 70. Merhaba, yurtdışından annem ve babam için telefon getireceğim, birisi kendi pasaportuma, diğeri 15 yaşında çocuğumun pasaportuna kaydolacak.
  *ilk sorum, elimizde de kullandığımız iki telefonumuz olacak, 4 telefonla gümrükten geçerken sorun yaşar mıyız?
  *ikincisi, annemin ve babamın hattını kendi üzerime alacağım, tüm kayıt işlemleri bittikten sonra hatlarını tekrar kendilerine devredebilir miyim, ileride bir sorun yaşanır mı?

  1. İlk soru: Yurt dışından kaç kişi döneceğinizi anlayamadım. Tek kişi üzerinizde 2 açılmamış telefonla geçerseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz. İki kişi seyahat ediyorsanız mevcutta kullandığınız iki telefona + iki yeni telefonla geçişte sorun yaşamazsınız.
   İkinci soru: Seyahat eden kişi (pasaport sahibi) ile telefon kullanan kişi (sim kart) aynı kişi olmak zorunda. Pasaport sahibinin tek telefon kaydetme şansı var. Anne ve babanızın hatlarını neden üzerinize geçirmek istediğinizi anlayamadım?

 71. Merhaba bilgiler için teşekkür ederim. Benim bir sorum olacak. Babam şubat ayında hacca gidecek. Pasaportunu da yeni çıkarttı bir hafta kalıp dönecek. Bende Yurt dışı sıfır cihazı almak istiyorum ama ürün amerikadan gelicek. Sorum şu ürünün alındığı ülke ve giriş çıkış yapılan ülke aynı olmak zorunda mı?

  Cevaplarsanız sevinirim

   1. Emir Timur says:

    Abim yurt dışından kendine telefon alacak tren ile seyahat ediyorlar 10 ülke geziyor gezerken Almanyadan telefon alacak fakat Türkiyeye geri dönerken uçağı Almanyadan değil başka bir ülkeden olacak.
    Telefon kaydını nasıl yaptırmamız gerekiyor Almanyadan satın aldıktan sonra diğer ülkelere gittiğinde veya dönerken ne yapmamız gerekiyor
    Yanıtlarsanız sevinirim

    1. Hangi ülkeden satın aldığınızın bir önemi yok. Türkiye’ye dönüş tarihiniz önemli husus. Cep telefonu kaydı için pasaport sahibi ile sim kart sahibinin aynı kişi olması gerekiyor. Buna dikkat edebilirsiniz.

 72. denizderya says:

  merhaba yurtdışında telefon hediye geldi ama pasaportum yok babama ait var ama yurtdışına dört sene önce çıkış yaptı bir daha gitmedi benim kullandığım hat babama ait faturalı babamın pasaportuna işletebilirmiyim ıme kaydını yoksa yurtdışına son bir yılda çıkış yapması gerekiyormu kayıt işlemi için cvp sevinirim

 73. Tamer Kuran says:

  Pahali telefon satabilmek icin yapilan bu uygulama ne kadar ayip!
  Sadece bayiler para kazansin diye kısıtlama üstüne kısıtlama..
  Aman ucuza telefon alamasın insanlar diye bu yapılanları kınıyorum.

 74. Merhaba bugra bey biz yurtdısına batuma giriş cıkış yaptık cıhazın vergi dairesine ücreti ödedm fiziki sim ve esim olarak iki imei kaydettik fakat teleofnlar açılmadı sonrasında kontrol ettiğimizde e devlette telefon modeli ile uyumlu eşleşmiş olarak görünmekte yanlız bız 15 haneli imei girdik orada meid numarası görünmekte oda 14 haneli açıkcası şüoheye düştük yanlış mı yaptık diye

 75. Merhaba,

  Yorumlar da göremedim. yurt dışından aldığımız telefonu 3 takvim yılı sonra satmak istediğimiz de yine pasaport işlemleri gerekiyor mu yoksa artık telefon pasaportsuz kullanıma açık oluyor mu ?

  1. Selma Ayaz says:

   Merhaba benim üzerime 3 yıl dolmamış bir telefon kayıtlı şimdi yeni bir telefon alacağım onu oğlumun pasaportuna kayıt yapacağım sorum şu anki kullandığım hat ile tekrar kayıt yapabiliyormuyum yoksa kendi adıma yeni bir hatmı almam gerekiyor kayıt öncesi teşekkürler

 76. Merhabalar

  yorumlar da göremedim.
  yurt dışından telefonu aldıktan sonra 3 takvim yılı geçti ve satmak istiyorum. tekrar pasaport üzerinden mi satış oluyor yoksa herhangi bir telefoncuya götürüp verebiliyor muyuz

 77. Buğra bey merhaba. Yurt dışından telefon getirttim babama. Gelince hattımı taktım açtım. Bir hafta sonra sa hattı babamın üzerine devrettim. Harcını da 15 kasım 2022 tarihi itibariyle yatırdım. E devletten pasaporta telefon işlemeye gelince süreç kayıt işleminde pasaport numarası 7 haneli olmalıdır yazıyor. Babamın pasaportu eski tip 9 haneli bordo pasaport. Kayıt yapamıyorum. Ne yapabilirim ? Yeni pasaportu da gelecek ancak 2023 yılında. yatırdığım harç yanacak mı ?

 78. Merhaba,
  Ablam aracılığıyla yurt dışından telefon alacagim. fakat o hala yurtdisindayken telefonu kaydetmek istiyorum malum kayıt ücretleri ocak itibariyle yükseliyor
  Ben yurt dışından tr ye 1 Eylül de giriş yaptım. Kendi pasaport ve hattim üzerine kaydedebilir miyim? birde ablam yurt dışından gelirken kendi telefonu(tr den almıştı. yani kayit sıkıntısı yok) ve bana yeni aldigi telefonu, o ordayken kendi pasaportuma kaydetmiş olduğum halde tr ye getirirse gümrükte problem olurmu? herhangi bi vergi cezasi gibi bi durum yani. iki telefon olmasi sıkıntı gibi deniliyor da.

 79. Merhaba temmuzda bi telefon geldi kıbrıstan şimdi kapandı ama kıbrıs a giriş çıkış yapsam bi gece konaklamadan kaydedebilir miyiö sistemde

   1. Mirza Can says:

    Yurt dışı telefonu kendi adıma olan hattım ile pasaporta kaydettikten 3 sene sonra telefonu satacağım zaman hattımı da vermek zorunda mıyım ?
    Teşekkürler.

 80. merhaba,

  ”Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.

  Böyle bir hata alıyorum. tarihleri doğru girdiğimden eminim. Çözümü nedir?

 81. GÜL GENÇTÜRK says:

  iyi günler kzım kıbrısta yaşıyor. kıbrıs ve türk hattı var. Pasaport ile giriş çıkış yapıyor. Öğrenci kendisi. Yeşil pasaport sahibi. ‘ IMEI numarası var. Kıbrısta iken kayıt yaptıracak . Ülkeye giriş tarihi bölümüne KKTC mi Türkiye mi yazılacak. numara olarak kıbrıs numarasını yazacak önce , Türkiye ye geldiğinde e sim kart alıp direkt kullanabilir dimi bir sıkıntı olmaz

 82. Beran eymen says:

  Merhaba yurt disindan haziran sonu geldim aralikta arkadas telefon getircek bu durumda kayit yaptirma sansim varmi geriye donuk falan oluyormu acaba ?

 83. merhaba, halama bugün Gürcistan’dan telefon getirttirdim hatta hattımı da onun üzerine yapmıştım ama şimdi vazgeçtik farklı bir telefon alacağız. telefonu hiç açmadım. kayıt da yaptırmadım. Yurtdisina yakin tarihte gidip gelmiş birine satsam o işletse edevletine, bizim hakkimizdan gider mi yine de

 84. Okben Ulubay says:

  Merhaba,

  Şu anda kayıtlı sim kartım ablamın üzerine , devir alacağım ama devri sonrası beklemem gereken bir süre var mıdır?

   1. Merhaba Iyi Günler.

    Babam arkadaşıma Almanyadan Telefon getirecek. Arkadaşım şu ana kadar yurt dışına cıkmadı. Telefon kendisine ulaştıktan sonra, yurt dışına girip cıksa o telefonu kaydedebilir mi? Oluyorsa da ne kadar Telefon türkiyeye girdikten sonra ne kadar zamanı var?

    Teşekkürler iyi Akşamlar.

 85. Edirne sınır kapısından giriş çıkış yapsak. Pasaport veya kimlikle herhangi bir ülkeye gitmeden açtırma işlemini yapabilir miyiz ?

  1. Edirne sınır kapısından çıkış yaptığınızda zaten giriş-çıkış yapmış oluyorsunuz. Bu şekilde de işleyebilirsiniz. Pasaport dışında bir belgeyle Edirne’den çıkamazsınız. Kimlikle gidebileceğiniz ülkeler Kıbrıs, Gürcistan, Moldova, Azerbaycan…

 86. Edirne’de sınır kapısından pasaport veya kimlikle bir ülkeye gitmeden anlık giriş çıkış yaptırsak olur mu ?

   1. Peki Edirne’de sınır kapısından pasaport veya kimlik ile anlık giriş çıkış yapsak kayıt mümkün olur mu ?

 87. Merhaba. yurtdışından telefon getirdim. kendi pasaportuma kayıt yapacağım ama gsm hattı benim değil babamın üstüne kayıtlı. gsm hattını kendi adıma almam gerekiyor mu yoksa direkt imei kaydımı yapabilir miyim?

 88. Merhaba biraz karışık bir soru olacak öncelikle bunun için kusura bakmayın:)
  Kendime yurt dışından telefon getirttim normalde 9 ay öncesinden yurda giriş kaydım var ve pasaportuma kayıtlı bir telefon yok. Ancak pasaportumu evlenmeden önce çıkarmıştım ve hâlâ süresi devam ediyor. Fakat soyadı değişikliğinden dolayı vergi dairesine harç ödemeye çalıştığım zaman kabul etmiyor şu anda kızlık soyadımı da kullanmama rağmen tc kimlik ve soyad bilgisi uyuşmamaktadır diyor. Sormak istediğim şu pasaportumu yenilemek telefon kaydedebilmem için yeterli olur mu yoksa yeniledikten sonra tekrar yurt dışına çıkıp gelmem mi gerekir pasaport değiştiği için. Yani pasaportumu değiştirmeme rağmen 9 ay önceki yurda girişimle kayıt yaptırabilir miyim?

 89. Merhaba, detaylı açıklama için teşekkür ederim. Çok detaylı bir anlatım olmuş. Sormak istediğim bir soru var. Yakın zamanda italya’dan telefon almayı planlıyorum. Ancak ben çift vatandaşım ve Bulgaristan pasaportum var. Üzerine kayıt ettirilecek pasaportun ille Türk pasaportu olmak zorunda mı? Bulgaristan pasaportuma kaydettirebilir miyim?

   1. Yabancı vatandaş olarak kaydedebilirsiniz derken demek istediğiniz Bulgaristan kimliğim ile mi yapmalıyım bu işlemi? Aynı zamanda Türk vatandaşıyım Türk kimliğim ile kayıt yapamaz mıyım? Kayıt yapabileceğim Bulgar pasaportum var sadece.

 90. iyi günler.yurtdışından iphone telefon hediye geldi.pasaportum yok.TC kimliğimle kıbrısa gidip 1 gün kalıp gelsem kayıt yaptırabilirmiyim.bir diğer sorumsa internetten kayıt ücreti yatırmayıp bankadan yatırıp dekontla yinede kayıt yaptırılıyormu edevletten.yani operatörlere gitmeye gerek var mı bankadan yatırıldı diye.ve son sorum , şu an yurtdışından gelen telefonu kayıt yaptırmadan ne kadar süre kullanabiliyorum.teşekkürler.

 91. Merhabalar, Amerika dan kuzenim aracılığı ile telefon getirdim.kendi hattımı takıp 1 aydır kullanıyorum.yaklaşık 1 senedir yurt dışına çıkmadım ve dolayısı ile kayıt yaptıramıyorum.babam düzenli olarak yurtdışına gidiyor kullandığım hattı babamın üzerine yapıp onun pasaportuna kaydettirmek problem yaratır mı teşekkürler

 92. Merhaba annem yazın bana yurtdışından telefon getiricek ama pasaporta 2 yıl önce cihaz kaydı yapılmıştı olmuyor sanırım ona demi
  10 yaşında kardeşim var onun pasaportuyla telefon açtırabiliyormuyuz

 93. Merhabalar, pasaport kaydını yaptırdım. 3 takvim yılı sonunda telefon tüm hatlarla çalışır hale geliyor mu? Bunun için tekrar bir ücret ödemek gerekiyor mu?
  teşekkürler.

 94. emre öztürk says:

  iyi günler, o kişi telefonun kaydı tamamlandıktan sonra sim kartı üzerime devir etse sıkıntı yaşanır mı peki

 95. Gulsah canbay says:

  Yurt disindan biri vasitasiyla telefon geldi baskasinin pasaportunu ayarladim simdi harci yatirdiktan sonra ne gibi islem yapmam lazim maliyeye gidip ucret odeyip pasaport sahibinin kendisinin olmasimi lazim biz e devlet yolu uzerinden yapamiyormuyuz

 96. Merhabalar,
  Eşim çalışma izni olan bir yabancı ve gelirken hem kendine hem de bana yeni telefon getirmiş. Onunkini sıkıntısız kaydettirdik fakat bana getirdiği ile ilgili sorun yaşayacağız sanırım.Zira kişi 3 senede sadece 1 telefon kayıt hakkına sahip ve başkasının pasaportuna işletme gibi bir şey de yok artık. Doğru mudur? Eşimin durumundaki yabancılara dair yasa ne diyor araştırdım ama bulamadım. Bilginiz var mı? Teşekkür ederim.

 97. Merhaba
  Ben yabanciyim ve 4 senedir Turkiyede çalışıyorum (Çalışma iznim var). yurt dışından getirdiğim telefon hep kapanıp kendi kendine açılıyor. yurt dışından yeni telefon almaya karar verdim anca aldıktan sonra turkiyeye giriş yaptıktan sonra ne yapmam gerekiyor ?
  Turk passaportum olmadığı için E-devlet uzerinden yapılmıyor diye biliyorum. bu konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

 98. MErhaba
  Bu ay amerıkaya gideceğim 2 tane telefon getirmek istiyorum bir tanesini kendi adıma kaydettırecegım ama diğeri için ne yapabilirim onuda kendi adıma kaydettırebiliyormuyum gümrükte takılırmı acaba

 99. Selamlar,
  Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Eğer bilginiz varsa aklıma takılan bir soru vardı; telefonu yurtdışından getirdik ve pasaportumuza kayıt ettirdik. Ama bir süre sonra değiştirme, yenisini alma ihtiyacı duyduk. Bu sefer nasıl satabiliriz, telefonu alan kişi ne yapması gerekir?

 100. Merhabalar Buğra Bey, açıklayıcı cevaplarınız için çok teşekkürler. Ben de birkaç şey sormak istiyorum. Kuzenim yurtdışından bana telefon getirecek Eylül ayında.
  1- Bu telefonu hiçbir kayıt işlemi yaptırmadan kendi hattım ile bir sene boyunca kullanabilir miyim?
  2- Bu telefonu bir sene içerisinde direk kendi hattımla kullanmaya başlamış olsam bile bir sene içinde kendim yurtdışına çıktığımda kendi pasaportuma kaydettirebilir miyim?
  3- Telefonu geldiği gibi yurtdışına çıkmış bir arkadaşımın üzerine kaydettirsem ve hat da onun üzerine olsa bu telefonu kullanırken hattın onun üzerine olmasından kaynaklı bir problem yaşar mıyım?
  4- Telefon kapalı kutu olarak Türkiye’ye gelse ve ben bu telefonu hiçbir şekilde açmasam 1 yıllık kaydettirme süresi işlemeye başlar mı?
  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler 🙂

  1. 3 ay sonunda uyarı gelir ve hat kapatılır. Telefonu açtığınız andan itibaren 3 ay içerisinde yurt dışı giriş çıkış yaparsanız kullanabilirsiniz. Hat sahibi ile pasaport sahibi aynı olduğu sürece sorun yok. Telefonu açmadığınız sürece süre başlamaz.

 101. İyi günler yurtdışından başkasının pasaportuna kaydedilmiş bir telefon getirtip o kişinin adına açılmış bir hat ile kullanırsam sorun olmuyor peki daha sonra ben o hattı üzerime alırsam sorun olur mu?

 102. Merhaba Buğra Bey, öncelikle elinize sağlık bu kadar açıklayıcı bir yazıya rastlamamıştım. Benim iki sorum olacak; 1. Annem yurtdışından telefon getirdi geçen hafta, ben kendime ait sim kartım ile bir süre kullansam örneğin 1 ay sonra kendi sim kartımı anneme devredip, edevletten annemin pasaportu ile kayıt işlemini yapsam olur mu ? Daha önce bana ait aynı hatla kullanmamda bir sakınca var mı? 2. Yine ben kayıtsız olarak kendime ait sim kartımla bir ay kullansam, daha sonra kıbrısa ya da kos’a günübirlik giderek kendi pasaportuma kaydetsem olur mu? Yani önce tel türkiyede kullanılıp sonra yurtdısına cıkıldığında, bu son yurtdısı girişine istinaden kendi pasaportuma kayıt yapabilir miyim ? Teşekkürler

 103. bilgiler için teşekkür ederiz. gayet açıklayıcı olmuş. birde malumatınız varsa Kıbrısa gidip gelmek yetiyor mu kayıt için .sonuçta kimlikle girilip çıkılıyor.ve şöyle söyleyenler var kıbrısa girip çıkmayı pasaporta işlediğin zaman başka bir ülkeye gittiğinde sorun çıkıyormuş kıbrıs resmi olarak tanınmadığı için.

 104. Baris çağlar says:

  Yurt dışından telefon alacağım ancak kullandığım hat şirket üzerine. Yurda girdikten sonra şirket hattıyla bir süre kullanıp daha sonra adıma kontörlü bir hat alsam ve kayıt işlemini bu sim kart takılı ilken yapsam sıkıntı olur mu? Şirket hattını kayıt sonrasında kulllanmaya devam etmem lazım.

 105. Merhaba. Ben Mayıs ayının başında yurt dışından getirdiğim telefonu kullanmaya başladım ama 31 Mayıs’ta telefonunuz 90 gün içerisinde kapatılacak diye sms aldım. Pandemi dolayısıyla kayıt yaptırma süresi 1 yıla uzatıldı diye biliyordum ben de ama bu sms öyle demiyor maalesef. Telefon her halükarda 90 gün içinde kullanıma kapatılacak ama 1 yıl süre içinde kayıt yaptırılabilecek olabilir mi?

 106. Merhaba. Erkek arkadaşım yabancı ve bana telefon hediye almak istiyor ama en son Ocak 2020 tarihinde Suudi Arabistan’a giriş çıkış yaptım. Çevremde yakın tarihte yurtdışına gitmiş birileri yok . Telefonu getirdiğinde onunla beraber faturasıyla işlem yaptırabilme şansım oluyor mu o yabancı ve burada yaşamıyor ?
  eğer mümkün değilse başka nasıl bir yol izlemeliyim ?

 107. yurtdışı telefon alsam kıbrısa gitmeden e-devletten kıbrıs diye kaydettirebilirmiyim sadece kimlik bilgileri isteniyor deneyen veya yapan var mı ?

 108. Merhaba buğra bey bir soru daha sormak istiyorum. Telefonun pasaporta işleme süresi 1 yıl oldu ya o bir yıl içinde pasaporta işletmeden herhangi bir sim kart ile kullansak daha sonra pasaport sahibinin sim kartı ile kullansak olur mu?

 109. Merhaba Buğra bey ben çift vatandaşım ve sadece Hollanda pasaportum ve T.C. nüfüs cüzdanım da var tabiki. Türkiye ye izine geldiğimde kendime hat alıp telefonu Hollanda pasaportuma kayıt ettirebilirmiyim?
  Selamlar

 110. Buğra bey merhaba, telefonun geldiği ülke ile kayıt yapılacak pasaport ile gidilen ülke farklı olursa sorun olur mu?

 111. merhaba abim mayıs da telefon getirecek ama kendi telefonunu işleteceği için benim ki başka pasaporta işletmesi gerekiyor, babam geçen yıl mart ayın da fransadan geldi acaba telefonu işletebilir miyiz onunla ?

 112. Merhaba
  Benimde bir sorum olacaktı. Ay sonunda bir telefon gelecek yurtdışından. Ama 3-4 ay sonra bende yurtdışına iş seyahatine gideceğim. Kaydettirmesem geldiğimde kaydettirsem sıkıntı olur mu? 120 gün geçmemiş olacak gibi duruyor. Cevaplarsanız çok sevinirim

 113. Merhaba, amcam yurtdışından iphone getirdi. Telefonu halamın pasaportuna kaydedip, amcamın üzerine hat cıkarırsam telefonu kullanabilir miyim? Amcam daha sonra yurt dışına çıkacak, orada yaşıyor, ben telefonu onun hattıyla türkiyede kullanmaya devam edebilir miyim?

 114. Kardeşim 13 ağustos 2020 de abd den yurda döndü. 120 gün dolmadan (13 aralıkta doluyorken) 5 aralıkta halk bankasına 1800 küsur tl harcı yatırıyor ve işlem bitti sanmış. E devletten imei kaydı yapmamış. Ve telwfon kapandı. Bugün 5 ocak 2021 de öğrendi edevletten yapmaya çalışınca pasaportun son 120 gün içinde giriş yapmadığı uyarısı çıkıyormuş. Şimdi ne yapmak lazım? İletişim bakanlığına yazılsa geçen aralık 5 de yatırılan dekontu kabul ederler mi?
  2. Kapanmış telefon aynı dekontla (1 ay geçmiş ama dekont tarihi 2020 ve kayıt yaptırsak 2021 yeninbir sene olunca) açılır mı? Mesela bulgaristana giriş çıkış yapsa aynı gün içinde… Teşekkür ederim

  1. Bankaya yatırdığınız parayı vergi dariesine başvurarak iade alacaksınız. Yeni bir giriş çıkış yaparak yeniden kayıt yaptıracaksınız.
   Bankaya yatırdığınız tarihten önce giriş-çıkış varsa o tarihlere uygun kayıt da yapılabilir ancak 120 gün geçmemiş olması şart.

   1. Buğra bey yurtdışından telefon getirttim telefonu kullanmaya başlayacağım fakat 120 gün için yurtdışına çıkış yapan birini bulamazsam ve telefon kapanırsa daha sonra çıkış yapıp açtırabilir miyim

 115. Aydın Çevik says:

  Merhaba, Kıbrıs’a kimlik ile giriş çıkış yapsam, telefon kayıt hakkı kazanabiliryim? E devlette yurt dışı giriş çıkış olarak görünürmü?

 116. Benimde elimde yurtdışından gelme bir telefon var pasaporta işletmek istiyoruz, pasaport sahibinin üzerine yeni hat alıp o anda, peşinden hemen işletsek oluyormu? Pasaport sahibinin 2 hattı olmuş olur çocuğum kullanacak filan dese olmazmı

   1. merhaba 14yasinda kızım yurt dışından TLF getirdi üzerine nasıl kaydını yaptırabiliriz bilgi verirmisiniz tesekkurler

     1. Hat benim adıma ve yurtiçindeyim , çocuk 12 yaşında, yurtdışından gelecek. Getirdiği telefonu onun pasaportuna işletip, benim adıma olan hattı kullanabiliyormuyuz.

     2. Çocuğunuzun adına hat çıkarmanız gerekiyor.

      18 yaşından küçük T.C. vatandaşları yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları; anne, baba ya da yasal temsilcilerinin kendi e-devlet sayfaları üzerinden başvuru türü olarak Çocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım seçeneği işaretlenerek çocuğun bilgileri kullanılmak suretiyle yapılabilmektedir.

     3. 18 yaş altı çocuğumuzun getirdiği yurtdışı cihazı yine çocuğumuz adına e-Devlet üzerinden kayıt yaptığımız zaman, anne ve babası olarak kendi adımıza kayıtlı sim kartı kullanabiliyor muyuz? Yoksa onda da çocuğun TC kimlik numarasına kayıtlı hat mi olması gerekiyor? Sonuçta çocuk adına hat alamıyoruz.

 117. merhaba
  ben telefonumu geçen sene haziranda amerikadan almıştım
  120 gün kullandıktan sonra maddi çıkmaza girdiğimden kaydedememiştim
  şimdi durumum var ve aynı cihazı başka ülkeye giriş çıkış yaptıktan sonra kaydedebilir miyim

   1. Peki şunu öğrenebilir miyim yurtdışından gelen telefonu şimdi kullanmaya başlasak fakat 1 ay sonra giriş çıkış yapsak o işlem üzerine kaydettirmede sorun çıkar mı

 118. Ecesu Bayır says:

  Selam ..yurt dışından tlf getirdim…pandemiden dolayı kayıt yaptıramadım..pasaportum konsoloslukta kaldı ..alamadım..kapalıydı..6 ay sonra gönderdiler..kayıt zamanı geçti..kızım pasaportuna kayıt yaptırmak istedi.Para yattı..cihazda kullanılacak tlf hattı ..benim üzerime old için kabul etmediler..paramızı alabilir miyiz?..ben yeniden yurtdışına çıkıp girsem aynı cihazı yazdırabilir miyim?teşekkürler

 119. Merhaba, benim hattın şirket hattı. Başkasının üstüne kayıt yaptırıp şirket hatıını kullanabilir miyim? Ya da şirket ortaklarından biri mi olmak zorunda kayıdı yapan kişi. Aklıma bir şey daha geliyor. Telefona önce kayıdı yapan kişinin hattını takıp sonra kendi hattımızı kullansak? Teşekkürler…

 120. Benim bir sorum olacak 4 ay önce iZinde telefonu mu kullandım kayıt ettirmedim bana msj geldi 120 gün içinde kapatılacak diye tekrar yurt dışına döndüm bir daha ki izine gideceğim zaman tekrar sıfırlanacak mi süre yoksa cihazım kapatılmış mi olacak

 121. Merhaba,
  Yurtdışından telefon getirdim ve kendi hattıma kaydettirdim. Farklı birinin hattını takmam gerekirse sorun yaşarmıyım? Kısa sürelide olsa kullanılabilirmi?

  Teşekkürler

 122. BERİVAN ERDOĞAN says:

  MERHABA BİR TELEFON GETİRDİK PASAPORTA İŞLENDİ HARÇ ÖDEMESİ YAPILDI ANCAK 3 YIL ŞARTI DOLAYISI İLE BAŞKA TELEFON İŞLENDİGİ İÇİN TELEFON AÇTIRILAMADI HARÇ İADESİ TALEBİNDE BULUNDUK 2 AY İÇERİSİNDE ÖDENECEGİ BİLDİRİLDİ ŞİMDİ İZLENECEK YOL NASIL OLABİLİR TELEFONU BAŞKASININ ADINA AYNI ŞEKİLDE KAYDETTİREBİLİRMİYİZ
  TEŞEKKÜRLER

 123. Engin saçan says:

  Pasaport bana ait değil ama kayıt yaptırıp kendi hattımı takıp kullanabiliyor muyuz birde kayıt bir kere yapılması yeterli oluyor mu tekrar kayıt olmuyor degilmi

   1. Buğra bey iyi günler dilerim. Buğra bey yılbaşından önce Gürcistana giriş yaptım o giriş üzerine bir telefon kaydettim geçen ay çocuğum yurtdışına gidip geldi ve yanında telefon getirmiş kendisi 18 yaşından küçük getirdiği telefonu e-Devletten kaydedip adıma kayıtlı olan hatta kullanabilir mi

 124. selahattin says:

  merhabalar yurt dışındı telefon getirdim. en son yurda giriş tarihim 9 ekim 2019 harcı yatırdım fakat 2020 de giriş çıkış yapmalısınız diyor.süre olarak en son girdiğim tarih uyuyor fakat telefon işletemiyorum. bu konuda bir bilginiz var mı.

 125. Merhaba, bu ay içinde yurt dışından gelirken kendim kullanmak telefon getireceğim yanımda. harcını vs yatırım kullanmak istiyorum, ama kullandığım telefon hattı benim adıma değil, çalıştığım şirket adına. bir sıkıntı yaşar mıyım sizce?

 126. Merhaba, daha önce yurtdışından getirdiğim telefonumu 15/11/2018 tarihinde kaydını yaptırdım. Yeni telefon kaydını 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yapabilirim. Şu anda da yeniden bir telefon getirdim. Tahminen 20 Ocak 2020 tarihine kadar kayıt için vakit var. En son yurda giriş tarihim de 3 Kasım 2019. Yani tarihler tutuyor. Sorum şu: 1 Ocaktan itibaren gelecek yeni zamlara takılmamak adına Aralık içerisinde 1500 Tl kayıt harcını yatırıp sonrasında 1-2 ocak gibi e-devlet üzerinden kaydımı yapabilir miyim? E-Devlette sorgulama yaptığımda “Kayıt işlemi yapabilmeniz için 1 Ocak 2020 tarihinden sonra yurda girişinizin olması gerekir.” Bu uyarı da kafamı karıştırdı açıkçası. Telefon kayıt edebilmek için 1 ocaktan itibaren mi girmiş olmam gerekiyor? Kasımda yaptığım giriş yeterli değil mi? 120 gün içerisinde giriş yapmış yeterli olması gerekmiyor mu?

 127. Merhaba, Kıbrısa pasaportlamı giriş yapılması gerekiyor. Kimlikle girsek telefonu kaydedebilir miyiz? Pasaportta Kıbrıs giriş çıkışı gözükmezse bir sıkıntı yaşanır mı acaba?

 128. kıbrıstan kuzenim çinden telefonum geldi. abimin üzerine olan kullandığım hattı kuzenime devretsem telefonu kuzenim üzerinden kaydetsem sonra hattı kendi üzerime alıp telefonu kullanabilirmiyim.

 129. merhaba. telefonu çocuğun üzerine kaydettirirsek son düzenlemeye göre içindeki hattın da çocuk üzerine olması mı gerekir. teşekkürler

  1. 18 yaş altı çocuklara telefon hattı satılamıyor diye biliyorum. Düzenlemeye göre pasaport kaydı yapılan kişi ile hat sahibinin aynı kişi olması gerekiyor. Telefon bayilerinden 18 yaş altı çocuklara hat satılıp satılamadığı ile ilgili bilgi almanızı öneririm.

 130. Merhaba, şuan yaşım 17 ve yurtdışından gelen cihaz benim pasaportumla giriş yapıldı ve vergi dairesinden harcını yatırdım. Fakat hattım annemin adına dolayısıyla da hat çalışmıyor. 18 yaşından küçük olduğum içinde hattı devir alamıyorum ya da yeni hat alamıyorum. Bu problemle ilgili ne yapmam lazım?

  1. Kendi adınıza hat olmadığından maalesef kullanamazsınız. Vergi dairesine dilekçe vererek ödediğiniz ücreti geri isteyin. Anneniz KKTC ya da yakındaki vizesiz ülkelerden birine gidip gelsin o şekilde onun pasaportuna kaydedebilirsiniz.

 131. merhabalar. Öncelikle benim sorum şu şekilde; pasaportuma daha önce telefon kaydı yapılmadı. telefonu kayıt ettirmek için 120 gün olan sürem ülkeye her giriş çıkışta son giriş tarihine göre uzar mı? örneğin en son ağustos ayında ülkeye girişim mevcut. Ağustos ayına göre kayıt sürem kasım ayına kadar. fakat ekim ayı sonunda tekrardan giriş çıkış yaptıktan sonra telefonu kaydettirme sürem ocağa uzar mı?

 132. Merhabalar. Telefonumun 120 gün kullanım süresini doldurdum ama açtırmak istiyorum pasaport falan herşey tam açtırabilirmiyim acaba?

 133. Merhaba Buğra bey ben17 mayısta yurda giriş yaptım.16 eylül pazartesi günü harcımı yatırsam 120 günü kurtarıyormu.bazı aylar 31 gün olduğu için soruyorum.harcı yatırdıktan sonra tel.işletemezsem yatırdığım harcı tekrar alabiliyormuyum.birde haftasonu tel.harcını yatırabiliyormuyuz.teşekkürler

  1. Telefon harcını internet üzerinden kredi kartı ile 7/24 yatırabilirsiniz. 120 gün hesabı gün üzerinden yapılıyor ay değil. En mantıklısı e-devlete girip yurda giriş tarihinizi yazıp sorgulama yapmanız.

 134. Merhaba Buğra bey, birkaç sorum olacak cevaplarsanız çok mutlu olurum. Başka birinin yurtdışından Eylül’de getirdiği telefonu kullansam Aralık’da yurtdışına çıkıp döndükten sonra kendi pasaportuma kaydettirebilir miyim? 120 gün hangi tarihten itibaren sayılıyor, telefonun ülkeye girişinden itibaren mi yoksa telefonun “kayıtsız” olarak açılmasından itibaren mi yani telefonu kaydettirmeden açmasam ve 120 günden fazla beklesem daha sonra rahatlıkla açıp kendi pasaportuma kayıt yaptırabilir miyim? Bir de cihazın hangi ülkeden alındığının önemi var mı mesela Amerikadan alındı ama ben Almanya’da dönünce kayıt yaptırıcam sorun olur mu?

  1. Merhaba Buğra bey Ukrayna’dan bana telefon gelecek . Ben 1 ay sonra yurtdışına çıkacağım ve döndükten sonra kayıt işlemlerini yapacağım . Bu sürede telefonu açmayacağım . Fakat aklıma takılan konu telefonu Türkiye’ye başka birinin getirmesi . Yani benim Ukrayna ya gidip kendim mi alıp getirmem gerekiyor telefonu . Yoksa üstte dediğim gibi yurtdışına gidip geldikten sonra açtırabilir miyim?

 135. Merhaba Buğra bey benim birkaç sorum olacak bana yurt dışından 12.08.2019 tarihinde telefon getirdiler bugünden geriye dönük yani 25 nisan ile 27 mayıs tarihleri arasında yurt dışına çıkmış girmiş herhangi birinin pasaportunu bulup işletsem oluyor mu ve herhangi birinin hattıyla da kullanabiliyor muyum
  o tarihler arasında pasaport bulamazsam günübirlik kıbrıs a gitsem kimliğime işletebiliyor muyum.
  ve en önemsi benim hattım 20 yıllık şirket üzerine bu hat ile kullanabilir muyum.

  1. Merhaba, yeni düzenlemeyle kayıtlı hattın sizin adınıza olması gerekiyor. Şirket hattı ile kullanamazsınız. Geriye dönük kayıt yapılabilir ancak pasaport sahibinin de siz olmanız gerekiyor. Günübirlik yurt dışı çıkışlarında da telefon kaydı yapabilirsiniz.

  2. Merhaba Buğra bey ben 17 mayısta yurda giriş yaptım.16 eylülde işlem yapsam kurtarırmı.bazı aylar 31 gün olduğu için 120 günü geçmiş olurmuyum.telefon harcını yatırdığımda işletmezsem tekrar alabilirmiyim.teşekkürler

 136. Merhaba.arkadaşın pasaportuna kayıt yaptıracağım bir sorum olacaktı cevaplarsanız memnun olurum.Türkiye’ye en son giriş tarihi 10 haziran ama 1 mayıstada giriş yapmıştı önceki tarihi kullanabilirmiyiz yoksa en sonki giriş tarihimi olmak zorunda.

  1. En son tarih geçerli. Telefon kayıtlarında gün hesabı değil takvim yılı hesabı kullanılıyor. 10 Haziran ile 1 Mayıs arasında 40 gün varmış gibi görünse de her iki işlem de 2019 yılında olduğundan bir sonraki kayıt hakkınız 1 Ocak 2022 tarihinde (3 takvim yılı sonra) başlar.

   1. Daha önce pasaporta kayıt yapılmadı ilk defa yapılacak. Sormak istediğim 1mayıs giriş tarihine kayıt yaptırabilirmiyim. Yani 1 mayıstan sonra yurda bikez daha giriş çıkış oldu ama ben önceki tarihi kullanmak istiyorum yapabilirmiyiz

    1. Öncelikle takvim yılı kuralı nedeniyle her iki tarih arasında bir avantaj ya da dezavantaj yok onu bir kez daha dile getirmiş olayım. Yurda giriş-çıkış tarihini kendiniz manuel olarak giriyorsunuz. Sistem onu data olarak çekiyor. Pasaportunuzda o tarihte giriş varsa eşleşiyor. Yani kayıt edebilirsiniz, istediğiniz tarihi kullanabilirsiniz.

     1. Arkadasin verdigi iki tarih arasinda cok buyuk fark var hocam. 1 Mayis tarihi ile kayit olunabiliyorsa 2 takvim yili sayiliyor ve telefon istenilen her hangi bir sim kart ile calisabiliyor.

 137. Diyar Yıldırım says:

  Merhaba Buğra bey
  En son yurtdışından gelen cep işleme kuralları ne bilgi verebilir misiniz ?
  (1 Haziran’dan itibaren pasaport , hat , imei no hepsi aynı kişinin adına olmalı dediler )

 138. Merhaba, Yurt dışından 12 Kasım 2018 tarihinde telefon getirttim, 4 ay sonra kapanması gerekiyorken kapanmadı henüz ama 4 ay bittikten sonra yasal uyarılar gelmeye başladı 90 gün içinde kapatılacaktır diye
  Niye böyle bir durum oldu bir fikriniz var mı ?
  Bir de şimdi kaydettirmek istiyorum ama 15 Nisan tarihinde başkasının pasaportuna kayıt dönemi bitti 15 gün sonra yürürlüğe girecek bu ayın 29 una kadar kayıt yapabilir miyim ? Ve bugün kayıt yapsam kaç güne kayıt edilmiş olur, 29 undan sonra kaydım sisteme geçerse sıkıntı olur mu ? Şimdiden teşekkür ediyorum

 139. merhaba gecen sene ben telefonumu kayit etirmedim 90 gun kaldim geri yurt disina dundum ayni telefonu bu yazda kulan bilrimi kayit etirmeden

 140. Merhaba, telefonumun imei kaydını arkadaşımın pasaportuna yapacagım. e devlet uzerinden kayıt yaparken istenen telefon numarası yerine telefonda kullandığım kendi numaramamı yoksa arkadaşımın numarasını mı girmeliyim? teşekkurler.

 141. Ucuza Uç says:

  Sizlere hava yolu firmaları ve uçuşlarla ilgili her konuda yardımcı olmak ve uçak bileti almadan önce firmalardan, uçak bileti fiyatlarından, firmalara ait promosyonlardan haberdar olup, yeterli bilgiye ulaşabilmeniz için özenle hazırlanmış olan ucuzauc.com adresini ziyaret ederek, kararınızı vermenizi öneriyoruz. Hava yolu şirketleri ve uçak bileti fiyatlarını araştırmak için tek tek sayfaları dolaşmanıza gerek bırakmayan siteden tek tıkla tüm İzmir Antalya uçak bileti saat, tarih ve fiyatlarının yer aldığı döküme ulaşabilirsiniz.
  Uçak bileti satın almadan önce titiz davranmak da fayda var. Titizlik derken kastettiğimiz konuların başında hava yolu firmasının güvenilir bir firma olduğundan emin olmak önemlidir. Uçak biletinin tarihi de saati de önceden belirlenmiş olmalıdır. Tüm firmalar, kampanyalar ve örneğin, İzmir İstanbul uçak bileti gibi karşılaştırmalar yapıldıktan sonra bir değerlendirme yapıp, uçak bileti öyle satın alınmalıdır. Gidiş dönüş alınan bucak bileti fiyatlarının tek yöne yapılan uçuşlardan ucuz olduğunu unutmamak daha ekonomik bir bilet sahibi olmamıza yardımcı olur. Bilet satın alırken yorulmadan ve zahmet çekmeden biletvitrini.com üzerinden işlemlerinizi tereddüt etmeden yapabilirsiniz.

 142. merhabalar ben yurtdışı telefon aldım 10 aydır kullanıyorum pasaport kaydı var harcıda yatırılmış e devlet üzerinden girişide yapılmış ilerde bir sorun çıkarır mı ?

 143. Kadircan gökmen says:

  Hocam iyi günler, yurt dışından telefon getirtdim. Arkadaşım kıbrısta okuyor. Ama pasaportsuz giriş çıkış yapıyor. Bu arkadaşım benim telefonumu kayıt ettirebilirmi acaba ? Acil yanıtlarsan sevinirim . ve hangi uygulama lardan geçmesi gerek e devlette detaylı anlatırsan çok sevinirim acillllllll

 144. Merhaba Kemal Bey, e-devlet üzerinden imei kaydı yaparken istenen cep telefonu numarası yerine kendi numaramızı mı yoksa pasaport sahibinin cep numarasını mı yazacağım. Bir de iphone xs kutusunda 2 adet imei var. Kayıt yaparken 2 sinide kaydetmeli miyim yoksa bitanesi yeterli mi?

  1. Buğra bey lütfen bana yardım edin
   Ben şu an yurtdışına çıktım ıphone telefonum var kayıt için geldim pasaportuma kaydedecektim ama öğrendim ki hat benim adıma olmalı abimin adına ne yapabilirim hattı üstüme mi taşımalıyım yoksa kendi adıma yeni hat mı almalıyım 3 aydır abimin hattıyla kullanıyorum kendi adıma yeni bir hat alıp taksam bir sorun olur mu

 145. Ali Yurtsever says:

  Vermiş olduğunuz bu değerli bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim.

  Benim durumum yukarıda yazılanlardan epeyce farklı. Eğer sizce mümkün olabilecek en kısa zamanda cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

  Ben hem Türk hem de Kanada vatandaşıyım. Ancak Türk pasaportumu temdit etmemiş olduğum için, Kanada pasaportum ile en son 1,5 ay önce ülkeye giriş yaptım. Telefonumu nasıl işletebileceğim?

  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. E-devlet sistemi üzerinde yurda-giriş çıkış menüsü var. Oraya girerek sistemde giriş-çıkışınız gözüküyor ise kayıt yaptırabiliyor olmanız lazım. Pasaportunuzun aktif olarak kullanılıyor olması şart yok sizin durumunuzda sanıyorum. Kontrol edip beni de bilgilendirirseniz burada herkes faydalanmış olur.

 146. Merhaba arkadaşlar öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim. Bende bir sorunla karşılaşıyorum yurda giriş kontrolü başarısız diyor emniyeten giriş tarihini doğrulayan belge de aldım edevleten yine giriş yapamıyorum bayiler yapıyor dediler istanbulda 8bayi dolaştım yine bir çözüm bulamadım.Bu sorunla karşılaşanlar nasıl bir yol izlediniz yardımcı olursanız sevinirim

 147. Merhaba
  İki ayrı pasaportum mevcut,bırınde yurtdısından getırdıgım tel kayıtlı ,diğeri içinde yurtdısından tel getırıp kayıt yaptırabılır mıyım ıkı yıl dolmadan ,yoksa her kısının sadece tek hakkı mı var ?

 148. Merhaba
  İki ayrı pasaportum var, biri yeşil diğeri bordo normal olan ve bırının uzerınde yurtdısından getırdıgım telefonun kaydını yaptırdım, diğer pasaportumla da yıne yurtdısından telefon getırıp kayıt yaptırabılır mıyım yoksa her kısının ıkı yılda sadece bir hakkı mı var ?

  1. Yazıda da belirtmiştim, Pasaporta telefon işletme süresi, yurt dışından Türkiye’ye giriş yapılan tarihten itibaren 120 günü (son 4 ay) kapsıyor. Net tarih belirtmemişsiniz. 1 Mart’ta Türkiye’ye girişi olan pasaport için en son 1 Temmuz’da işlem yaptırılabilir.

 149. Hocam selamlar,
  Telefonumu pasaporta işletemediğim için kapandı. 22 Haziran son giriş tarihli bir pasaport var elimde fakat bununla işlem yapmak istediğimde “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” diye mesaj çıkarıyor. Bu konu hakkında bilgin var mı?

  Telefoncular da bu kayıt işlemini yapıyor mu biliyor musun? Herhangi bir operatörün iletişim noktasından ücreti karşılığında yasal olarak kayıt işlemini yapabiliyor muyuz?

  Teşekkürler.

  1. İlgili pasaportun yurda giriş-çıkış kaydında sorun olduğu için o uyarıyı alıyorsunuz. Pasaportla birlikte Emniyet’e gidip giriş-çıkış kaydının güncellenmesini isteyebilirsiniz. Telefon bayileri sizin vereceğiniz bilgilere göre bu işlemleri yapıyor. Ancak yine pasaport, e-devlet bilgileri gerekiyor. Pasaport hakkını satanlar da var sosyal medyada ama ne kadar güvenilir bilmiyorum.

   1. Yorumun için teşekkürler. Karşılaştığım hatanın nedenini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (0312 294 94 94) aracılığıyla öğrendim. Kimin pasaportuna işletilecekse o kişinin e-devlet hesabı üzerinden giriş yapılıp işlemlerin tamamlanması gerekiyormuş.

 150. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  Birkaç sorum olacak yanıtlarsanız çok sevinirim:
  1- Yurt dışından aldığım telefonu, yurt dışından gelmiş başka birine işeletebilitmiyim?(yurt dışından gelen diğer kişinin ülkeye giriş tarihi 30 günü geçmiş ancak 120 günü geçmemiş.)
  2- Yine aynı telefonu yurt dışından gelen 5 ya da 6 hafta burada kalacak başka bir tanıdığıma işletebilirmiyim?
  Şimdiden çok teşekkürler..

   1. Yusuf Ahmet Esen says:

    Cevabınız için teşekkürler. Yurda giriş tarihinden itibaren 30 günü geçmesi durumunda kaydın geçerli olmadığı bilgisini almıştım onun için sordum tekrardan teşekkür ederim..

 151. Pasaportuna işletecegimiz kişinin herhangi bir yaş sınırı var mıdır? Mesala kaydettirmek için 5 yaşındaki yegenimin pasaportunu kullanabilirmiyiz?

 152. Pasaport kayıt hakkını satışa çıkaranlar da var artık. O kadar çok telefon geliyor ki yurt dışından. Selamlar,

 153. En son telefonumu 2016 Eylül ayında kayıt ettirmiştim. Bugün kayıt ettirmeye çalıştığımda iki takvim yılı geçmiş olmasına rağmen; e-devlet’te ”Aynı pasaport numarası ile 2 yılda tek cihaz kaydettirilebilir” uyarısı aldım ve kayıt yapmadı. Bunun sebebi pasaportumda ülkeye en son giriş tarihimin aralık 2017 olması mıdır acaba ?
  Anlamaya çalıştığım, kayıt ettirdiğim yılı değil, pasaportta ülkeye giriş yaptığım yılı baz alıyor. Doğru mudur ?
  Umarım açıklayabildim.

 154. Ahmet Çınar says:

  Merhaba şu an kullandığım telefon yurt dışından geldi başka birinin pasaportu üstüne kayıt yaptıracağım tam olarak bilmediğim için soruyorum harç yatırırken onun pasaportu ve yine e devletten kayıt yaptıracağım zaman onun devletiyle onun pasaportu ve TC’sini mi kullanacağım?

 155. evrim efe demir says:

  yasal pasaport kayıt ihtiyacamı karşılıcak bir site buldum ben arkadaşlar. Güvenilir tavsiye ederim eger pasaport kayıt ihtiyacınız var ise değerlendirebilirsiniz.

 156. Bı sorum olacaktı yurt dışı kayıtsız cihaz satın alacağım bunu kaydettirmek istiyorum cihaz satan bir şahıs bı miktar para karşılığında resmi pasaport kaydı yapabilegini söylüyor benim e devletim üzerine benim kendi pasaportum yok başka bı pasaport ile benim e devletime benim üzerime kayıt yapabileceğini söylüyor bu mümkün mü acaba mümkünse bana bı sıkıntı doğurabilir mi pasaport sahibi ile alakalı güvenlik yönünden şimdiden teşekkürler

  1. Cihazınız sizin pasaportunuz yoksa başka birinin pasaportu üzerine kayıt yapılabilir. Bu kişinin güvenilir biri olmasına dikkat edin. Başkasının asaportuyla yapılan işlemler o kişinin e-devlet bilgileri üzerinden yapılır.

 157. Arkadaşla bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim
  Ağustos ayının 25 inde yurt dışından geldim, Eylül ayının 9 unda TC numaram ile Vergi dairesine 149,2 tl harcımı yatırdım Telefonun İMEİ numarasını kaydettirdim. Ancak E Devlet üzerinden kayıt yapılacağını bilmiyordum,ve yapmadım,bugünde telefon iletişime kapandı, ne yapmam lazım

   1. Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim,ama pasaportumun yurda giriş tarihi
    120 günü geçti yinede dekont bilgileriyle olurmu.

 158. Merhaba ben yurd dışından telefon getirdim pasporda işledim e devlet üzerinden harcında yatırdım ama bana kahıddısı cıhazınız çiye mesaj geldi ne yapmam lazım lutven bilgilendirmişsiniz tesekürederim

 159. Merhaba Buğra Bey.
  Benim bir kaç sorum olacak.

  Kuzenim yurtdışından bana bir telefon getirdi. Bir kaç güne elimde olur. Bu telefona hattımı taktığım zaman hemen çalışacak mı?

  Pasaporta işletme ve telefonun kayıtlı hale gelmesi ne kadar sürede gerçekleşiyor. Çünkü 1 hafta içinde bende yurtdışına gideceğim. Dolayısı ile bekleyememe durumum söz konusu olacak.

  Son olarak kayıt yaptırmadan burda telefona hattımı taksam sonra yurt dışına çıkıp 6 ay sonra geri dönsem telefonu kaydedebilir miyim?

  1. Merhaba,

   Telefon gelir gelmez kullanılabilir durumda olacak. Kayıt için telefonun geldiği andan itibaren 4 ay gibi bir süre başlıyor. Bu süreyi aşarsan telefonun kapatılır. Kayıt işlemi 1 iş günü içerisinde tamamen online biçimde gerçekleştiriliyor.

 160. Benim abim varda kıbrıta yaşıyor ondan telefon alıcam lakin pasaportum yok abimin üzerine yaptırabiliyomuyum birde pasaportu olan kişinin sadece tc’sini mi istiyor

  1. Son 4 ay içinde yurt dışına giriş çıkış yapan birinin pasaportuna işletilmesi gerekiyor. Telefonu kimin aldığı ya da getirdiği önemli değil. Pasaporta işletme işlemini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

   1. E devlete kayıt için bilgileri doldurdum. Ama ulkeye giriş tarihini yanlış girdiniz dedi. Bu noktadan sonra e devletle tekrar ayni islemi deneyebiliyormuyuz bilginiz varmi

 161. Salih guven says:

  Gürcistan ve kktc den nasıl oluyor anlamadım. Giriş yaptıktan sonra e devlette pasaport numarası yerine ne yazacam peki. Yazı için çok tesekkurler

 162. Murat ağın says:

  Merhaba kafamdaki çoğu soruyu çözdünüz teşekkür ederim. Ben şimdi Kıbrıs’a gidicem aralıkta geldiğimde tel işketicem ama pasaportum yok ordan aldığım evrakla işlem yapıcam. Aralıkta bi tel işletip ocakta aynı evrakla bi tel daha işletebilir miyim? Ve yurtdışından geldikten ne kadar süre pasaport geçerli oluyor bu durum için.

  1. İlk işlemden sonra en az iki takvim yılı geçmesi gerekiyor. Aralık 2017’de işletirseniz Ocak 2019’da yeniden hakkınız olur.
   Yurt dışından döndükten 120 gün içinde işlem yapmanız gerekiyor.

   1. buğra bey merhaba benim oğluma yurt dışından telefon getirttik birkaç ay sonra Kıbrısa gidip glumun pasaportuna işletmek isyltiyoruz ayrica oglum 18 yasindan kucuk 16 yasinda ama kullandığı hat benim anneme yani anneannesine ait isletebiliyormuyuz acaba

   2. Buğra bey lütfen bana yardım edin
    Ben şu an yurtdışına çıktım ıphone telefonum var kayıt için geldim pasaportuma kaydedecektim ama öğrendim ki hat benim adıma olmalı abimin adına ne yapabilirim hattı üstüme mi taşımalıyım yoksa kendi adıma yeni hat mı almalıyım 3 aydır abimin hattıyla kullanıyorum kendi adıma yeni bir hat alıp taksam bir sorun olur mu

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There are no posts to show right now.