Patara Plajı Nerede ve Giriş Ücreti

Patara-Plaji-Antalya

Türkiye‘nin en uzun ikinci kumsalına sahip, Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde yer alan Patara Plajı, Antalya‘nın Kaş ilçesi sınırlarında. Toplam uzunluğu 12 km’ye ulaşan Patara Plajı’nın genişliği 280 ile 1500 metre arasında değişiyor.

Likya Birliği’nin oy hakkına sahip 16 şehrinden biri olan Patara, İskender’in kuşattığı kentler arasında yer alıyor. Mitolojik öykülerde Patara’yı su perisi Lykia ile birlikte Apollon’un oğlu Paturus’un kurduğu belirtiliyor. Romalılar döneminde önemli bir ticaret merkezi olan Patara, Bizanslılar döneminde de bu önemini sürdürmüş.

Patara Antik Kenti’nin sahilinde yer alan Patara Plajı, bu tarihi ve kültürel mirasın yanı başında muhteşem bir deneyim sunuyor.

Patara-Plaji-Antalya

Nesilleri tükenme tehlikesi altında olan caretta caretta deniz kaplumbağalarının ülkemizdeki en önemli üreme alanlarından biri olan Patara Plajı, Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından koruma altında.

Patara Plajı, 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında ziyaretçiler ve deniz kaplumbağaları tarafından dönüşümlü olarak kullanılıyor. 08.00-19.00 saatleri arasında ziyaretçiler, 19.00-08.00 saatleri arasında ise caretta carettalar plajdan yararlanıyor. Plajın caretta carettalara ait yumurtlama alanında şemsiye ya da şezlong kullanmak kesinlikle yasak.

Bu yasağa uymayanlar para cezası ödemek durumunda. Ayrıca saat 19.00’dan sonra plaja girmek, ışık yakmak, gürültü yapmak da ceza sebebi.

Patara-Plaji-Nerede

İnce taneli ve altın sarısı kumsalıyla deniz-kum-güneş keyfini yaşatan Patara Plajı, yıl boyu esen sert rüzgarın etkisiyle oluşan kumul adacıklarıyla Orta Doğu çöllerini anımsatıyor. Plajdaki kum taneciklerinin rüzgarla taşınmasını önlemek amacıyla plaj çevresine iklime uygun olarak dikilen akasya ve farklı bitkilerle plaj korunmaya çalışılıyor.

Patara Plajı nerede?

Patara Plajı, Patara Örenyeri içerisinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde bir destinasyon. Plaja giriş için Müze Kart sahibi olmak ya da giriş ücreti ödemek gerekiyor.

Patara Plajı’na nasıl gidilir?

Patara Plajı, Muğla’nın Seydikemer ilçesi ile Antalya’nın en batısındaki Kaş ilçesinin Gelemiş Köyü sınırlarında yer alıyor. Patara Antik Kenti ve Patara Ören Yeri’nin deniz kıyısında konumlanan Patara Plajı’na, Kaş-Fethiye Karayolu üzerinde Adaköy sapağından dönerek Gelemiş Köyü üzerinden ulaşılıyor.

Gelemiş Köyü, plaja ulaşmadan önce son alışveriş yapılacak nokta. Gelemiş’i geçtikten sonra antik kent ve ören yeri üzerinden sahile geçiliyor. Patara Plajı Kalkan’a 17 km, Kaş’a 43 km, Fethiye’ye 73 km, Antalya’ya 184 km, İzmir’e 405 km, Ankara’ya 646 km, İstanbul’a ise 807 km uzaklıkta.

Patara Plajı’na en yakın havalimanı Muğla Dalaman ve Antalya’da. Dalaman Havalimanı 115 km, Antalya Havalimanı ise Patara’ya 196 km uzaklıkta. Patara’ya şehirlerarası otobüsle ulaşmak için Kaş’a gelmek ya da Fethiye-Kaş arasındaki güzergahı kullanan otobüslerden bilet almak gerekiyor.

Patara-Plaji-Giris-Ucreti

Patara Plajı giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Patara Plajı giriş ücreti: Patara Plajı, Kültür ve Turizm Bakanlığı denetimindeki Patara Örenyeri içerisinde konumlanıyor. Bu nedenle plaja giriş için örenyeri giriş ücreti ödemek gerekiyor. Müze Kart sahipleri örenyerine ücretsiz girebiliyor. Müze Kart’ınız yoksa 90 TL ücret ödeyerek hem örenyerine hem de plaja giriş yapabiliyorsunuz.

Patara Plajı giriş ücreti 90 TL. Giriş ücreti alınmasının sebebi tıpkı Olimpos’ta olduğu gibi Patara Plajı’na girişin yalnızca Patara Ören Yeri’nden yapılması. Müze Kart sahipleri giriş ücreti ödemiyor. Patara Plajı’nda vakıf tarafından işletilen kafeterya şezlong, şemsiye hizmeti de veriyor. Ücret karşılığında bu imkandan yararlanmak mümkün.

Patara Plajı Ziyaret Saatleri: Patara Plajı ve Patara Örenyeri haftanın 7 günü ziyaret edilebiliyor. Patara Plajı haftanın 7 günü sabah 08.00 ile 17.00 arasında ziyarete açık. Gişe kapanış saati ise 16.30. Alanda geniş bir otopark var ancak yoğun dönemde araç için park yeri bulmak sorun yaratabiliyor.

Patara Plajı Adres: Gelemiş Mahallesi Örenyeri Sokak No:1 Kaş, Antalya
Patara Plajı Telefon: + 90 (242) 843 50 18
Patara Ören Yeri resmi web sitesi için tıklayın.

Yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da sayılı plajları arasında gösterilen Patara Plajı, ülkemizde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

  1. Güzel ve yol gösterici yazı için sonsuz teşekkürler… Tıklım tıklım (karanlık) bir yaz ortamında resmen mum ışığı…

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like