Pirgi (Pyrgi) Köyü

0
223

Sakız Adası’nın dar, dolambaçlı, dik yollarında mücadele ederken turistlerin adadaki uğrak noktalarından biri olan Pyrgi’yi (Pirgi) görmek adına yolculuğumuza devam ediyoruz.

SAKIZ 016

Haftaiçi günleri öğlen saat 14.00’den itibaren tüm resmi daireler ve bankalarla beraber kapanmaya başlayan dükkanlar, haftasonları çok daha keskin alışkanlıklara bağlılar. Bu yüzden özellikle pazar günleri açık bir dükkan bulabilirseniz kendinizi şanslı sayabilirsiniz Yunanistan genelinde.

Bu kadar paraya ihtiyacı olan, darboğazdan çıkmaya çalışan bir ülkenin hiçbir şey yokmuşçasına gündelik yaşamını sürdürmesi gerçekten enteresan geliyor bana. Yine de takdir edilmeli bu özellik.

Anavatos’tan Sakız Adasının merkezine, yani Chios’a gelip oradan güneybatı doğrultuda 25 km kadar ilerleyeceğiz.

Trafikle çok yakından bağı olmayan ada insanlarının araba kullanmaları ve trafik kurallarına olan bağlılıkları sizleri hastanelik edebilir. Bu yüzden siz siz olun yeşil ışıkta geçerken bile dikkatli davranmayı ihmal etmeyin.

Dışa kapalı toplumlarda, özellikle adalarda görülen bir tür kendi içinde, kendi kurallarına ve davranış biçimlerine göre yaşama izlenimi Sakız’da fazlasıyla göze çarpıyor. İnsanlar biraz daha tahammülsüz, daha az hoşgörülü, özellikle yaşlı kesim akla hayale sığmayacak tutarsız davranışlar gösterebiliyor. Bizlerin anlamlandıramadığı bu davranışlara kendi kaderini yaşama ve kendi içlerinde sorunlarını halletme durumlarının yol açıp açmadığının sosyolojik araştırmalarla gerçekten incelenmesi gerekiyor bana kalırsa.

SAKIZ 072

Sağa sola terk edilmiş, pas içinde, hurda haline gelmiş birçok sahipsiz araçla karşılaştığımız tepelerden karnımızı doyurmak üzere durakladığımız ada merkezinde biraz nefes alıp çok zaman kaybetmeden Pirgi’ye geçiyoruz.

Kuzey güney doğrultuda 50 km’lik bir mesafeye sahip adada altınızda bir araç olduktan sonra baştanbaşa gezmek çok mümkün. Hatta biraz yorulmayı göze alıp hızlı hareket etmek halinde tüm adayı karış karış bir günde gezebilirsiniz.

Bahçeler içinde, bitişik müstakil harika evlerin arasında daracık yollarda ilerliyoruz. Hemen hemen her evin yanındaki küçük patikadan ana yola çıkan köşeye çok boyutlu aynalar yerleştirilmiş. Trafik kazalarının çokluğu yol kıyılarında kazaların yaşandığı yerlere kayıp yakınları tarafından yerleştirilen sunaklardan belli oluyor. Hıristiyan inancında bir gelenek haline dönüşen ölüyü anma gösterisi sayesinde küçücük ada caddelerinde ne kadar sıklıkla ölümcül kazaların yaşandığını algılayabiliyoruz. Ölülerin fotoğrafları ve bazı kişisel eşyaları ile onların ruhlarına yakılan mumlar bu sunaklarda rahatlıkla görülebiliyor.

Yön levhaları ve araç kiralama şirketinden aldığımız harita yardımıyla ulaştığımız Pirgi köy meydanı bizi büyülemeye yetiyor.

Adanın damla sakızının üretildiği güney kısımlarında yer alan ortaçağ köylerinden biri olan Pirgi, en iyi sakız üretilen yerler arasında gösteriliyor. İklimin ve tipik özelliklerin elverişliliği ile tarihi dönemeçte her zaman sakız üretiminin merkezi olan adanın güneyinde sakız üretimi ile gelen zenginliğin izleri belli oluyor.

SAKIZ 067

Ceneviz döneminde sıkça yaşanan korsan saldırılarından korunabilmek amacıyla şekillenen köylerin mimarileri turistik açıdan ilgi çekici bir görsel şölen sunuyor.

Korsan saldırılarından damla sakızını koruma ve işgalcilerin olası gelişmelerini daha rahatlıkla birbirlerine duyurabilmekten kaynaklanan ihtiyaçla inşa edilen köy evleri bugün daha çok yaz aylarında bölgeye gelen ve genellikle yurtdışında yaşayan Yunanlara aitmiş.

Her bir köy evi, dış duvarın birleşik ve dışa açılan bir yeri olmadan oluşturulan büyük surun tek kapısının her gece kapandığı, kare şeklindeki bir kulenin etrafında gelişerek oluşmuş. Bu dış duvarların kalınlığı yer yer artarken kalınlığın arttırılamadığı yerlerde ise küçük kulelerle destekleme yapılmış evlere.

SAKIZ 077

Çok yüksek derecede güvenli, tek bir kapıdan girilip çıkılan surlarla çevrili dar sokaklar ilgi çekmekten öte gerçekten hayrete düşürüyor insanları.

Vessa, Armolia, Kalamoti ve Elata gibi köyler kale tipi köylerin en tipik özelliklerini barındırırlarken; adanın deprem kuşağında yer alması sebebiyle bu özelliklerini günümüze kadar taşıyamamışlar. Mesta, Pirgi ve Olimpi köyleri ise kısmen deprem kuşağından uzak bulunmaları sebebiyle korunmayı ve günümüze ulaşmayı başarmışlar.

Evlerin dış cephelerindeki kazıma usulü süslemeler yapılmış Pirgi Köyü tüm Yunanistan ve dünya genelinde bu dış süslemeleri taşıyan tek merkez olma unvanını taşıyormuş hala.

SAKIZ 058  SAKIZ 070

15 Ağustos’ta gerçekleştirilen Sakız Adası’nın en etkili şovlarının izlenebildiği panayır köyün tam orta yerinde yapılıyormuş.

Bir otobüs dolusu Türk turistin heyecanla dolaştığı Pirgi sokakları gezen herkes gibi tam anlamıyla büyülüyor bizleri de.

Bol bol fotoğraf çekip, birkaç kartpostal alıp dinlenmek üzere adanın merkezine geri döneceğiz. Pirgi’nin merkezinde Bizans dönemine ait olan Ayon Apostolon Kilisesi de görülebilecek yerlerden…

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikKimin ahlakı?
Sonraki İçerikBalkonumun Kapısı İkarus’tan
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here