Portland, Oregon’da Gezilecek Yerler

0
433

Portland, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Oregon Eyaleti’nin başkenti. Willametre Nehri kıyısında uzanan, gelişmiş olduğu kadar masalsı bir atmosfere de sahip Portland, Amerika’nın tarihi, turistik kültürel ve coğrafi açıdan en önemli kentlerinden biri.

Kuzey Amerika’da bulunan Portland şehri, ABD’nin Oregon eyaletinin sevilen seyahat rotalarından. 1907 yılından bu yana düzenlenen gül festivali nedeniyle “Gül Şehri” olarak da anılan Portland, her yıl haziran ayında bu festivale katılmak için şehre gelen yarım milyona yakın ziyaretçiyi ağırlıyor. Portland bu yüz yıllık festival eğlencesinin yanı sıra alışveriş noktaları, nefis yemeklerin hazırlandığı restoranları ve turistik yerleriyle de görülmeye değer.

ABD’nin Kuzeybatı Pasifik kıyısında Willamette Nehri ile Kolumbiya Nehri’nin birleştiği noktada bulunan kent, dünyanın en fazla çevre bilincine sahip şehirlerinden biri olma unvanına sahip. Çok geniş yürüme alanları, bisiklet kullananların çokluğu, toplu taşıma seçenekleri, 4 bin hektarlık park alanı ve kamusal alanlarının fazlalığı ile Portland dikkat çeken yemyeşil bir Amerika kenti.

Tüm Oregon Eyalet sınırları için de geçerli olan, yiyecek içecek ve giyim dahil hiçbir üründen vergi alınmadığı Portland, bu özelliği ile de alışveriş için en çok tercih edilen şehirlerin başında geliyor.

Portland Gezilecek Yerler

Portland, Oregon ziyaret etmesi inanılmaz keyifli bir şehir. Lezzetli bir mutfak, muhteşem alışveriş yerleri, herkese hitap eden görülecek yerleriyle, bir ziyaretçinin isteyebileceği hemen her şey burada var. Willamette Nehri’nin ikiye böldüğü şehir, Portland’ın kuzey sınırındaki Columbia ile birleşiyor.

1907’den beri düzenlenen Gül Festivali sayesinde Gül Şehri olarak da bilinen Portland, her yıl haziran ayında yarım milyon insan, festivale katılmak için burayı ziyaret ediyor. Seyahat etmeyi sevenler neden bu kadar güzel bir şehir varken evde otursunlar ki?

1. Washington Park

Portland’ın en eski parklarından biri olan Washington Park, şehrin 1891’e kadar uzanan geçmişi ile tarih kokan ve turistlerin ilgisini en çok çeken yerlerin başında geliyor. Park merkezi canavar büstleriyle süslenmiş demirden yapılmış bir çeşmeye sahip. İsveçli bir sanatçı tarafından Rönesans dönemi çeşmesinden ilham alınarak yapılan park aynı zamanda en güzel Japon bahçelerinden birine ve inanılmaz güzel bir Gül Bahçesine de ev sahipliği yapıyor. Washington Park’ın bu kadar popüler olmasından dolayı yaz aylarında park yeri bulmak çok zor olabiliyor.

2. İnci Bölgesi

İsmi biraz aldatıcı olsa da İnci Bölgesi (Pearl District), elbette mücevher satan yerlerde inci satın alabileceğiniz, ancak çok trend ve popüler bir yer. Portland’ın en ateşli ve canlı yerlerinden biri olan bölgede muhteşem restoranlar, sanat galerileri, eşsiz butikler ve her şeyin merkezinde olmak isteyen iş merkezleri yer alıyor. Kitap sevenlerin özellikle çok sevdiği İnci Bölgesi, dünyanın en büyük bağımsız kitap satıcısı olan Powell’a da ev sahipliği yapıyor. Tam 3,500 farklı bölümde toplam bir milyondan fazla kitaptan dilediğinizi satın alabilirsiniz.

3. Lan Su Çin Bahçesi

Çin’e kadar gitmeden geleneksel Çin Bahçesi’nin atmosferini deneyimlemek isterseniz, Portland’da gidebileceğiniz yegâne yer Lan Su Chinese Garden. Portland ile kardeş şehir olan Suzhou’dan buraya gelen sanatçılar, Ming Hanedanlığını yeniden canlandırarak botanik bahçelerini geleneksel Çin tasarımı, mimarisi ve doğasını inanılmaz bir uyum içinde yansıttılar. Aynı zamanda Uyanan Orkideler olarak da bilinen Lan Su, bazıları çok ender görülebilen ve sadece Çin’de bulunabilen bitkilere ev sahipliği yapıyor. Geleneksel bir çay içmek isteyenler için de güzel bir yere sahip.

4. Grotto Bahçeleri

Çok güzel ve bazen çok kalabalık bir şehir olan Portland’da, kargaşadan kaçmak isterseniz gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Grotto Bahçeleri’ni ziyaret edebilirsiniz. Meryem Ana’ya ithaf edilmiş Ulusal Katolik Tapınağı olan Grotto Bahçeleri’ne girmek için Katolik olmanıza gerek yok. Girdiğinizde huzuru ve dinginliği hissedebileceğiniz muhteşem bir yer olan Grotto, 1924’den beri süregelen yeşil huzuru iliklerinize kadar çekebilirsiniz.

5. Portland Cumartesi Pazarı

Alışveriş sevenlerin el yapımı ve daha yerel ürünleri bolca bulabileceği Portland Cumartesi Pazarı, farklı bir alışveriş deneyimi yaşamak için ideal. Açık olduğu mart-aralık ayları arasında yaklaşık bir milyon kişiyi ağırlayan Portland Cumartesi Pazarı, kar amacı gütmeyen bir grup tarafından 1974’den bu yana hizmet veriyor. 350’den fazla satıcıyı Waterfront Park’da bir araya getiren pazarın ismi sizi yanıltmasın çünkü yalnızca pazar günleri kuruluyor.

6. Oregon Bilim ve Endüstri Müzesi

Bilim meraklılarının asla kaçırmak istemeyecekleri bir yer olan Oregon Bilim ve Endüstri Müzesi, yerel olarak OMSI olarak biliniyor. Müzede birçok sergi, doğa, endüstri ve teknoloji ile ilgili interaktif deneyler yer alıyor. Ayrıca bir de Planteryumun bulunduğu OMSI’de, The Hunt for Red October filminde yer alan bir denizaltı olan USS Blueback sergisini de bizzat görebilirsiniz. Hayvanat bahçesiyle yan yana olmasından dolayı ikisini bir arada kolaylıkla aynı gün içinde gezebilirsiniz.

7. Pittock Yalısı

Kentin batı tepelerindeki ormanlık arazide yer alan Pittock Yalısı (Pittock Mansion), Portland’ın en sevilen yerlerinden biri. 1909’da Rönesans tarzı bir şato inşa etmeye başlayan Gazete yayıncısı Henry Pittock, yapıyı ölümünden yalnızca 5 yıl önce 1919’da bitirdi. Yalıda birbirinden özgün şekilde tasarlanmış tam 46 odanın her biri muhteşem Portland’ın manzaralarına sahip. 1964’te milyonlarca dolar harcayarak restore edilen yapıda, First Love, Unhinged ve The Amazing Race gibi filmlere ve televizyon dizilerine de ev sahipliği yaptı.

8. Portland Gök Treni

Portland Gök Treni yolcuları şehrin 150 m üzerinden inanılmaz bir kuş bakışı görüntüye şahit oluyorlar. Tren Güney Waterfront’dan Marquam Tepesi’ne kadar evlerin, iş yerlerinin ve yolların üzerinden geçerek ilerliyor. 4 dakika süren yolculukta toplamda 79 insan bulunabiliyor.

9. Oregon Hayvanat Bahçesi

Portland Hayvanat Bahçesi olarak da bilinen Oregon Hayvanat Bahçesi, 1962’de esaret altında doğan ilk fil olan Packy ile adını tüm dünyaya duyurdu. Günümüzde esaret altındaki fillerin yetiştirildiği en büyük yerlerden biri olan bahçe, aynı zamanda batı Mississippi’nin en eski hayvanat bahçesi. Kurulduğu 1888’de, yalnızca 2 ayısı bulunan ancak bugün 18 bin hayvan ve 232 türe ev sahipliği yapan Oregon Hayvanat Bahçesi, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan tepeli akbaba gibi türleri de barındırıyor.

10. Orman Parkı

Portland’ı ziyaret edip de doğa sporları nerede yapabilirim diye merak edenler buna ne kadar yakın olduklarının farkına varmayabilirler! Amerika’nın en büyük şehir parklarından biri olan Orman Parkı’nın (Forest Park) tasarımcısı, New York’taki Central Park’ın tasarımcısının oğulları. 1903’te kurulan ancak 1948’e kadar açılışı yapılamayan park, Tualatin Dağları’nda Portland’ın kuzeybatısına bakıyor. Doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için 80 milden uzun yolların bulunduğu parkta at binicileri de bu yolları kullanabiliyor. Ziyaretçilerin mutlaka kendilerine ayrılan yürüyüş yolundan gitmeleri ve doğaya zarar vermemeleri gerekiyor.

Amerikalıların yaşamak istediği en popüler Amerikan kentlerinden olan Portland, Oregon gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerini memnun eden bir şehir.

Önceki İçerikDünyanın En Güzel Kızları
Sonraki İçerikAmerika’da Ziyaret Edilecek En İyi Şehirler
Keşfetsek
Her yeni gün keşfetsek dileğiyle başlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz