Profesyonel Hayatı Bıraktı Takipçileriyle Yolculuğa Çıktı

0
111

Londra’da pazarlama iletişimi yüksek lisansı yaptıktan sonra Türkiye’ye dönen ve pazarlama sektöründe işe başlayan Neslihan Kalkan, bir süre çalıştıktan sonra mesaili hayatın kendisine göre olmadığını anladı. Yeni yerler ve deneyimlerini instagram hesabında ve bloğunda paylaşan Kalkan, geçimini yarı zamanlı işler yaparak sağlıyor.

Nesli’nin Objektifinden sosyal medya hesabı ile hatırı sayılır bir takipçi sayısı ve gönderi erişimine ulaşan Neslihan Kalkan, dijital içerik üreticisi kimliğine giden yolculuğunu anlattı. Türkiye’de İngilizce işletme eğitimi aldıktan sonra İngiltere’nin başkenti Londra’da pazarlama iletişimi master programını bitiren Kalkan, profesyonel iş yaşantısının kendine göre olmadığını fark ettikten sonra kendine yepyeni bir yol çizdi.

Neslihan Kalkan @neslininobjektifinden

Neslihan Kalkan’ı tanıyabilir miyiz?

Instagram’da 5 yıl önce başladığım @neslininobjektifinden sayfasının sahibiyim. Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Londra’da pazarlama İletişimi master programını bitirdim. İzmir’de ve İstanbul’da birkaç firmada pazarlama departmanlarında ve aile iş yerimizde çalıştıktan sonra kendimi keşfederek ne kadar gezmeyi sevdiğimi fark ettim.

Blog ve Instagram sayfamda da gezdiğim, gördüğüm ve öğrendiğim her bilgiyi paylaşmak istedim. Yeni yerler keşfetmeyi, yeni lezzetler denemeyi, yeni çıkan ürünleri kullanarak yorumlamayı çok sevdiğim için instagram sayfamı ilk açtığımdan beri bu fikirle yönettim.

Ayrıca kendi sayfamın dışında, firmaların da sosyal medya hesaplarının yönetimi ve freelance grafik tasarım hizmeti vermeye devam ediyorum.

Seni Nesli’nin Objektifinden sosyal medya hesapların ve bloğundan tanıyoruz. Dijital içerik üreticisi olma yolculuğunu bizimle paylaşabilir misin?

Gezdiğim ve gördüğüm yerleri arkadaşlarımla paylaşmak istediğim zaman ya isimlerini ya da nerelere gitmesi gerektiğini net bir şekilde hatırlamadığım için blog ve instagram sayfalarımı yazmaya başladım. Bilgilerim hem kalıcı oldu hem de takipçilerimin kolayca ulaşabilmesi beni mutlu etti. Artık unutmadan sevdiğim ve gördüğüm her ülkeyi, şehri, lezzeti sizlerle paylaşabiliyorum.

Güncel projelerin hakkında bilgi alabilir miyiz?

Pandemiden dolayı eskisi gibi farklı ülkelere seyahat edip o ülkenin şehirlerini, kültürünü, yemeklerini paylaşamadım ama bu dönemde kendi ülkemizin ziyaret etmediğim çok şehrine giderek aslında ülkemiz içinde ne kadar farklı kültür, lezzet ve doğa harikalarımız olduğunu fark etmiş oldum. Bu yüzden ilk fırsatta takipçilerim ile paylaşmadığım ülkemizin güzelliklerini tanıtmaya devam edeceğim.

Bir İzmirli olarak doğduğum şehrimde bile gitmediğim ilçeler, görmediğim yerler olduğu için önce yaşadığım şehrin detaylarını takipçilerimle paylaşmak için araştırmaya devam ediyorum.

Son dönemde dijital içerik üreticisi olmak isteyen çok sayıda gençle karşılaşıyoruz. Bu alanda bir şeyler yapmak isteyenlere neler önerirsin?

Dijital içerik üretmek ve yönetmek aslında görüldüğü kadar kolay olmadığını söylemek isterim. Bu işi yapmak isteyenlere tek söyleyebileceğim, vaktinizi bu işe ayırmalı ve yenilikleri, güncellemeleri sürekli takip etmelisiniz. Instagram algoritmaları sürekli değiştiği için bu güncellemeleri takip etmezseniz emin olun sayfanızı büyütemezsiniz. Ayrıca Instagram’da reels videoları üretmeye önem vermelisiniz.

Kendine ait keşfeti bulunan reels videolarını üretirken dikkat etmeniz gerekenler içerik  ve müzik. Yaratıcı içeriğiniz ve ekleyeceğiniz müzik sizi keşfete düşürebilir, böylece yeni takipçilerin dikkatini çekebilirsiniz.

Bugüne kadar seyahat ettiğin yerler arasında en sevdiğin yer neresiydi? Bu yeri seyahat severlere neden önerirsin?

Ben tam bir Londra aşığıyım. 3 yıla yakın yaşadığım için Londra’nın sadece turistlerin bildiği yerleri değil, yerli halkın da yaşamına tanıklık edebildim. Londra, çeşitli kültürlerin ve inançların bir arada yaşayabildiği çok keyifli bir şehir. Dünya’nın her ülkesinden bir parça bulabileceğiniz alanları, insanları, yemekleri olduğu için hepsini deneyimleme imkânınız oluyor. Bu arada İngilizlerin soğuk olduğunu düşünmüyorum. Biz Türkler çok sıcak kanlıyız.

Nesli’nin Objektifinden sosyal medya hesabını takip etmek isteyenlere ne söylemek istersin?

Instagram ve blog sayfalarımın amacı bilmediğimiz, yeni öğrendiğimiz, yeni gördüğümüz her şeyi paylaşıp sizleri bilgilendirmek olduğu için benim sayfamı takip ederseniz benim de yeni keşiflerimi sizler de keşfetmiş olacaksınız. Normal hayatlarımız maalesef ki yorucu, stresli olduğu için ben sizlere hayatın biraz da farklı taraflarını paylaşıp sizleri stresli hayatınızdan biraz da olsa uzaklaştırmayı seviyorum.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz