Home Seyahat Rehberi Qatar Airways Airbus A350 Economy Class Deneyimi

Qatar Airways Airbus A350 Economy Class Deneyimi

1
2118

Uçakla yolculuk, seyahat eden herkesin hayatını kolaylaştırıyor. Gözümüzde büyüttüğümüz mesafeler uçak içinde sunulan imkanlarla keyfe dönüşüyor.

Türkiye‘den Avustralya’ya gerçekleştirdiğim seyahatimde Qatar Airways Airbus A350-900 ile Doha-Adelaide arasında 13 saat 5 dakikalık bir uçuş deneyimi yaşadım. Qatar Airways’in Doha-Adelaide hattındaki ilk uçuşunda, aynı zamanda Avustralya‘ya iniş yapan ilk A350’nin içinde olmak heyecan verici bir duygu yaşattı bana.

Qatar-Ilk-Ucus-Hediye
Doha-Adelaide hattının ilk uçuşu anısına armağan edilen tişört ve sertifika

Airbus A350’de yeni ne var?

Yeni Airbus A350, dünyanın en verimli ve en yüksek teknoloji ile donatılmış yolcu uçağı olarak kabul ediliyor. Uçağın bu unvanı almasında yüzde 25 düşük yakıt tüketimi, dünyanın en büyük fiber karbon kanat paneli, yüzde 53 kompozit malzemeden oluşan gövde ve çevreci anlayışla üretimin payı büyük.

Qatar-Bacak-Mesafesi
Boyum 1.85’in üzerinde olmasına rağmen bacaklarımla ilgili hiçbir sorun yaşamadım

Benim gibi boyu ve özellikle bacak boyu uzun olanların uçak yolculuklarındaki en büyük şikayeti koltuk aralığındaki kısa mesafe. Hele bir de önünüzde oturan kişi koltuğu yatırıyorsa iki büklüm kalıp, yolculuk boyunca kıpırdamanız bile mümkün olmuyor.

Qatar Airways’in A350 Economy Class koltukları bu şikayetleri en aza indirecek şekilde tasarlanmış. Bacak mesafesi rahatsız olmayacak genişlikte. Panoramik penceler ve yenilikçi anlayışla yerleştirilen LED ışıklar kabin içinde bambaşka bir atmosfer yaratıyor.

Qatar-A350-Ucus

Eğlence seçenekleri ile zaman su gibi geçiyor

Uzun bacak mesafesi ile rahat bir yolculuk yaparken, kabin içi eğlence sisteminin sunduğu alternatifler zamanın nasıl geçtiğini unutturuyor insana. Her koltuğun arkasına yerleştirilen ekranlarda bulunan Binden fazla film, oyun ve müzik seçeneği uzun uçuş süresinin nasıl geçeceğini kara kara düşünenler için sevindirici bir haber.

Yolculuk boyunca oynadığım tavla, tetris gibi oyunlarla ilk defa keşfettiğim birkaç zeka oyunu, kendimle yarışırken yüzümün gülümsemesine yardımcı oluyor.

Qatar-Wifi-Baglantisi
Wifi bağlantısı için bilgilendirme ekranı

Uçakta Wifi deneyimi

A350’nin sunduğu en güzel yeniliklerden biri de kablosuz internet bağlantısı. Dördüncü nesil uçuş sistemi olarak geçen on-board wifi ile uçuş sırasında internet bağlantısı sağlanıyor. Hem business hem de economy sınıfına sağlanan wifi bağlantısı ile uçuş moduna alınmış akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar ile gökyüzünde internet deneyimi yaşamak oldukça keyifli.

Şimdilik ilk 10 MB’lık bağlantıya kadar ücretsiz sunulan hizmet için sonraki 12 MB’lık bölüme 5$ ödemek gerekiyor. Whatsapp, Facebook kullanmak ve e-postaları kontrol etmek için yeterli olan internetin çok hızlı olmadığını söyleyebilirim.

Qatar-A350-Ekonomi

Daha geniş baş üstü dolabı

Qatar Airways ekonomi sınıfında uçan yolcularına 30 kg bagaj ve 7 kg da kabin bagajı hakkı sunuyor. A350’lerde diğer uçaklardan farklı olarak genişletilen baş üstü dolapları, uçuşlarda zaman zaman gerginliğe neden olan el bagajını sığdıramama sorununu da kendiliğinden çözmüş durumda. Elimdeki her şeyi baş üstü dolabına yer kaygısı yaşamadan yerleştirebildim.

Lezzetli yemek seçenekleri

Qatar Airways’in A350 uçuşunda yolculara sunulan yemek menüleri de oldukça zengin. 13 saatlik yolculuğun ilk dakikalarında içecek servisi yapılıyor. Daha sonra kalkış saatine bağlı olarak akşam yemeği ya da kahvaltı ikramı başlıyor.

Doha-Adelaide uçuşumuz yerel saatle akşam saatlerinde olduğu için biz ikrama akşam yemeği menüsü ile başladık. Tavuk, et (kuzu) ya da vejeteryan yemek seçeneklerinden kuzuyu seçtim. Garnitür eşliğinde soslu kuzu eti, patates topları, salata, tatlı ve içecekten oluşan akşam yemeğinin dumanı üzerinde tüterken gelmesi keyifli bir uyku öncesi mutluluk sebebi oldu benim için.

Qatar-Yemek-Ikram
Akşam yemeği
Qatar-Yemek-Servisi
Kahvaltı servisi

Karnımı doyurup çay-kahve servisini beklerken internet bağlantısını deneyip gökyüzünde internetin tadını çıkarıyorum. Biraz oyun, biraz dergi ve kitap derken kapanan gözlerim uzun soluklu bir uykunun habercisi oluyor. Kahvaltı servisiyle birlikte koltuğumu kaldırıp bu kez tavuk sosisli omlet ikramıyla yeni güne merhaba diyorum.

Gözüm bir yandan ekrandaki haritada. Hint Okyanusu üzerinde Avustralya’nın batısına doğru ilerleyen uçakta yaklaşık 3,5 saatlik daha yolumuz olduğunu görünce kahvaltı sonrası uyku planı canlanıyor yeniden zihnimde.

Qatar-A350-Yeni-Ucus
LED ışıklarla atmosfer bir anda değişiyor

Qatar Airways A350 hangi rotalarda uçuyor?

Airbus A350 ile seyahat edebilmek için Qatar Airways’in Doha çıkışlı Singapur, Adelaide, Frankfurt, Münih, Boston, New York, Dubai, Philadelphia uçuşlarına bilet almanız gerekiyor. Qatar Airways’in bu uçuşlar için İstanbul ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanlarından bağlantısı bulunuyor.

Özellikle uzun süreli uçuşlarda seyahat edilen uçağın donanımı, konforu, ikramı ve sunduğu hizmetler büyük önem taşıyor. Airbus A350, uzun mesafeli yolculukları keyfe dönüştüren bir yapıda. Bu keyfin sağlanmasında Qatar Airways’in deneyimli personeli ve hizmet kalitesinin de payı büyük.

  • * Bu yazı 18 Mayıs 2016 tarihinde yazılmıştır.

1 COMMENT

  1. Pek keyifli bir seyahatti gerçekleştirdiğimiz. Yüzündeki heyecanı hatırlıyorum. Yepyeni bir uçağın Avustralya’ya gerçekleştirdiği ilk uçuş ve senin de ilk Avustralya seyahatin. Sanırım son da olmayacak. 🙂

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here