Riga Gezilecek Yerler

1
1104

Letonya‘nın başkenti Riga, 1 milyona yaklaşan nüfusu ile Baltık coğrafyasının en kalabalık ve gelişmiş şehirlerinden. Letonya nüfusunun üçte birinin yaşadığı başkent, Daugava Nehri’nin iki yanına yayılmış durumda. Riga Körfezi’nde oluşan büyük dalgalara 8 km uzaklıkta bulunan Riga, bölgede geçişlilik oluşturan sıcak suların giriş-çıkış kapısında.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Riga, Letonya’yı ziyaret eden turistlerin ülkede tercih ettiği ilk nokta. Bölge tarihini ve kültürünü yansıtan izleri taşıyan şehirde çok sayıda gezilecek görülecek yer var.

Riga Gezilecek yerler

Riga, konumu nedeniyle Prag ve Budapeşte gibi Orta Avrupa ülkelerine göre daha az ziyaretçinin tercih ettiği ve daha az bir şehir. 2014’te Avrupa Kültür Başkenti unvanını taşıyan Riga, bu unvanla birlikte tanınırlık yolunda önemli bir mesafe kat etti.

1. Katedral Meydanı

Riga Katedrali (Doma Baznica) ya da diğer adıyla St Mary’s Riga şehir merkezinde görülmesi gereken ilk yerlerden biri. Gotik mimarinin yansımalarını taşıyan katedral ve katedralin bulunduğu meydan şehri gezmek isteyenlerin başlangıç noktası. Meydanda bulunan Riga Tarih ve Seyrüsefer Müzesi, buraya kadar gelmişken ziyaret edilmeli.

2. Riga Kalesi

Riga Kalesi ilk kez 1330’da inşa edildi. 1481 yılında yaşanan iç savaş sırasında yıkılan kale, Livonian Hanedanının kentin yönetimine dönmesiyle birlikte yeniden inşa edildi. Kale içerisinde bulunan Letonya Tarihi (Latvijas Vestures Muzejs) ve Yabancı Sanat Müzesi (Arzemju Makslas Muzejs) kalede keyifle gezilebilecek yerlerden.

3. Meslek Müzesi

Letonya Meslek Örgütü Müzesi (Latvijas Okupācijas Muzejs), tarihi bir eğitim kurumunu gelecek nesillere taşımak amacıyla kuruldu. Letonya’nın 1940’ta SSCB tarafından, ardından 1941’de Nazi Almanyası tarafından ve daha sonra SSCB tarafından işgal edildiği 1940-1991 yılları arasındaki 51 yıllık dönemi anlatan müzede, bu döneme ait eserler, arşiv belgeleri ve eğitim materyalleri sergileniyor. 1993’te açılan müze, ülkeyi gelen yabancı heyetlerin resmi programlarında ziyaret edilecek noktalar arasında bulunuyor.

4. Üç Kardeşler

Riga’da üç evden oluşan bir yapı kompleksini ifade eden Üç Kardeşler (Trīs brāļi), kentin en eski yapıları olarak biliniyor. Maza Pils Caddesi üzerindeki yapıların her biri konut yapımının farklı dönemlerini temsil ediyor. Kentte 15-17. yüzyıllar arasındaki dönemi anlamak için büyük önem taşıyan binalar Kültürel Mirasın Korunması ve Letonya Mimarlık Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

5. Riga Art Nouveau Müzesi

Riga Art Nouveau Müzesi 2009’dan beri ziyarete açık. Letonyalı ünlü Mimar Konstantīns Pēkšēns’in 1907 yılına kadar yaşadığı evde kurulan müze, etkileyici tavan süslemeleriyle birçok sanatçının uğrak yeri. İç tasarımında 20. yüzyıl Riga evlerine uygun bir düzenleme yapılan müze, dijital bir sergi salonuna da sahip.

6. Merkez Pazar

Riga Merkez Pazarı (Riga Old Market-Rīgas Centrāltirgus), Avrupa’nın en büyük pazaryerlerinden biri olarak kabul ediliyor. 1998’de Riga’nın eski şehir merkezi ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan yapı 1924-1930 yılları arasında inşa edildi. Neoklasik ve Art Deco mimari anlayışlarına sahip bir tasarımın görüldüğü pazar 3 binden fazla satış tezgahı ile Avrupa’nın en büyüklerinden. Büyük bir yeraltı depolama sisteminin bulunduğu pazaryerinde et, süt, sebze-meyve ve deniz ürünleri satışı yapılıyor.

Baltık coğrafyasının etkileyici kenti Riga gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehir. Letonya’nın başkenti Riga’yı ziyaret edenlerin bu güzel şehri keşfetmeye en az birkaç gün ayırması gerekiyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz