Rijksmuseum’da Kaçırmamanız Gereken 10 Şey

Rijksmuseum-Pasaj

Amsterdam‘ın en büyük müzesi Rijksmuseum, şehrin yüzlerce yıllık tarihi yolculuğuna tanık olabileceğiniz, etkileyici bir durak. Sanat eserleri ve zengin koleksiyonu ile 80 galeri ve 8 binden fazla esere ev sahipliği yapan müzenin tüm koleksiyonunu hakkını vererek görebilmek için birkaç haftayı müzede geçirmeniz gerekiyor.

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Rijksmuseum’u kısıtlı zamanda ziyaret edenlere başlangıç seviyesinde yardımcı olacak birkaç ipucu, en azından müze hakkında fikir sahibi olmak için yeterli.

Rijksmuseum’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Şey

1. The Night Watch

Rijksmuseum-The-Nightwatch-Rembrandt

The Night Watch, sanatçının kariyerinde bir dönüm noktası olan, Rembrandt’ın en tanınmış başyapıtı. Kendi adını taşıyan galerinin en gözde eserlerinden olan bu resim, Rembrandt’ın vizyonu ve yeteneğini yansıtıyor. Resim, sanatçının hayatındaki önemli anları anımsatan bir frizle tamamlanmış.

The Night Watch, Rembrandt van Rijn, 1642

2. The Milkmaid

Rijksmuseum-The-Milkmaid

Johannes Vermeer’in bir hizmetçiyi resmettiği tablosu, sanatçının en tanınan eserlerinden. Sanatçının Hollanda‘nın Lahey kentindeki Mauritshuis Kraliyet Resim Galerisi’nde sergilenen İnci Küpeli Kız adlı eserinin rakibi olarak da gösterilen ‘Sütçü’, doygun mavi ve sarı tonları ile sanatçının fotografik gerçekliğini sorgulatan ve doğal ışığın yansımalarını izleyebileceğiniz bir eser.

The Milkmaid, Johannes Vermeer, 1654–58

3. Rijksmuseum bahçesi

Rijksmuseum-Bahcesi

Rijksmuseum’da müzenin içine girmeden önce 1901 yılında Pierre Cuypers tarafından tasarlanan heykellerle dolu bahçenin sanatsal cazibesinin tadını çıkarabilirsiniz. Onlarca farklı türden ağaç ve bitki, havuz ve su oyunları ile oyun parklarıyla bezeli bahçe en az müze kadar ilgiyi hak ediyor.

4. The dolls’ house

Rijksmuseum-Dolls-house

Rijksmuseum’un sıra dışı ögeleri arasında üç antika bebek evi bulunuyor. 17. yüzyılda zengin ev hanımlarının pahalı hobileri arasında yer alan bebek evleri, belirli bir ölçeğe göre hazırlanan cam, gümüş, çini, tekstil ürünleri ve mobilyalarla dekore ediliyordu.

Dolls’ house of Petronella Oortman, 1676

5. Pasaj

Rijksmuseum-Pasaj

Bisiklet dostu kent Amsterdam‘da bisikletin günlük hayattaki rolünü bilmeyen yoktur herhalde. Bisikletin yayalardan bile önemli olduğu bu kentte, kentin en önemli müzesi Rijksmuseum, bisiklet yolunun üzerinden geçtiği pasajı ile kentin bisiklet dostu kimliğine katkıda bulunuyor. Rijksmuseum’un pasajı, atriyumun iki yarısını birbirine bağlayan cam panellerle, müzenin görkemli iç mekanına bakış atabileceğiniz fırsatı sunuyor. Geçidin mükemmel akustiği, sokak müzisyenlerinin de dikkatini çekmiş durumda.

6. Marten and Oopjen

Rijksmuseum-Marten-en-Oopjen

Rijksmuseum’un eski müdürü Wim Pijbes, Marten and Oopjen adlı eserleri ‘Dünyanın en çok aranan ve en az sergilenen Rembrandtları’ olarak tanımlıyor. 2016 yılında Hollanda ve Fransa tarafından ortaklaşa satın alınan bu resimler, Rijksmuseum’daki restorasyondan sonra Louvre Müzesi ile birlikte değişmeli olarak sergileniyor.

7. Cuypers Kütüphanesi

Rijksmuseum-library

Hollanda’daki en eski ve en kapsamlı sanat tarihi metinlerine ev sahipliği yapan Cuypers Kütüphanesi, Rijksmuseum’un en özgün atmosfere sahip olan noktalarından. Kütüphaneyi ziyaret eden birçok kişi raflara göz gezdirip kitap okumaktansa kütüphanenin etkileyici dekorasyonu karşısında etrafa bakıp hayal kurmayı tercih ediyor.

8. The Threatened Swan

Rijksmuseum-The-Threatened-Swan

Jan Asselijn tarafından yapılan The Threatened Swan, Nationale Kunstgalerij’in (Rijksmuseum’dan önceki müze) satın aldığı ilk parçaydı. Hollanda ulusal direnişinin sembolü olarak kabul edilen tablo, devletin düşmanlarına karşı savaşan Johan de Witt’u temsil ediyor.

The Threatened Swan, Jan Asselijn, 1650

9. The Wedding Portrait of Isaac Massa and Beatrix van der Laen

Rijksmuseum-Wedding-portrait

Frans Hals’ın Isaac Massa ve Beatrix van der Laen olduğuna inanılan çiftin portresi, Hollandalı ustanın sıra dışı eserlerinden biri. Ressamın eseri 1700’lü yıllarda çiftin gülümseyen ve rahat vücut pozisyonu nedeniyle ülke genelinde ciddi eleştiri konusu olmuştu.

The Wedding Portrait of Isaac Massa and Beatrix van der Laen, Frans Hals, 1622

10. Restaurant RIJKS 

Rijksmuseum-RIJKS-Restoran

Rijksmuseum’da sergilenen binlerce eser arasında ayrım yapmak oldukça zor. Ancak kısıtlı zamanda ilgi alanınız, dönem ya da teknik gibi konulara göre kategorilendirme yaparak müzeyi daha kısa zamanda gezebilirsiniz.

Müzenin Michelin yıldızlı restoranı RIJKS, Hollanda’nın en özgün restoranlarından biri. Executive şef Joris Bijdendijk’in menüleri, tarihi boyunca Hollanda mutfağını etkileyen lezzetlerden ilham alıyor. Restorana düzenli olarak dünyanın dört bir yanından misafir şefler gelip, mutfakta kendi lezzetlerinden örnekler hazırlıyor. Vaktiniz varsa ve kaliteli bir şeyler yemek istiyorsanız restoranı es geçmeyin.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like