Roma’da Ne Yenir?

Roma-Yemekleri

İtalya‘nın damaklarda unutulmaz tatlar bırakan lezzetlerini tadabileceğiniz en önemli şehirlerden biri hiç kuşkusuz ki Roma. Bu yüzden Roma’da ne yenir diye soranlara burada ne yenmez ki diye cevap vermek olası. Roma’da sokak satıcılarından lüks restoranlara önünüze gelen her yemeği gözü kapalı olarak yiyebilirsiniz.

Makarnalar, pizzalar, tatlılar, şaraplar derken ucu bucağı olmayan bir yemek listesi hazırlayabileceğiniz bu şehirden, midenizin mutluluğu yüzünüze yansımış olarak ayrılmak mümkün. Roma’da mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetlerden birkaçını yazdım.

Roma’da Mutlaka Tadına Bakmanız Gereken 5 Lezzet

1. Makarna

Romada-Ne-Yenir

Roma’ya gelmişken makarna yemeden dönmek olmaz. İspanyol Merdivenleri’nin yakınlarındaki yer alan bir makarna fabrikası olan Pastificio, Via Della Croce 8 ise makarna yemek için gidebileceğiniz en ünlü yerlerden biri. Kapısında uzun kuyruklar oluşan bu mekanda makarnanın yanında şarap da ikram ediliyor.

2. Pizza

Roma-Ne-Yenir

Roma’da ne yenir sorusuna pizza yazmasam olmazdı. İtalya’nın dünyaya armağanı olan pizza, Roma’da söz ederken de atlamamak gereken bir tat. Kokusuyla olduğu kadar tadıyla da baş döndüren yüzlerce çeşit pizzadan birini seçerek, midenize küçük bir hediye sunabilirsiniz. Ne yiyeceğim diye dolanmayı bırakıp kendinizi en yakın pizza restoranına atın. Şehirde adım başı karşınıza çıkan fast food pizza restoranlarından dilim pizza alıp şehri keşfetmeye mola vermeden yola devam edebilirsiniz.

3. Minestrone

Romada-Ne-Yemeli

İtalyanların sofralarından eksik olmayan bir çorba olan minestrone, çeşit çeşit sebze, makarna, pirinç ve fasulye gibi malzemelerin de eklenmesiyle hazırlanan besin değeri oldukça yüksek bir yiyecek. Şehirde hemen hemen her restoranda tadına bakabileceğiniz bu çorba, soğuk algınlığına da bire bir.

4. Dondurma

Roma-Yemekleri

Roma dondurması diye dünyanın dört bir yanında satılan dondurmaları yemiş olabilirsiniz ama gerçek Roma dondurması yemek istiyorsanız, 1900 yılından bu yana dondurmacılık yapan Giolitti’ye mutlaka uğramalısınız. Yediğiniz meyveli dondurmanın tadını iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu mekanda tiramisulu, esspressolu hatta nutellalı dondurma bile bulabilirsiniz.

5. Tiramisu

Roma-Unlu-Yemekleri

Pompi Pasticceria, Roma’da tiramisu denildiğinde ilk akla gelen mekan. Ünlü İspanyol Merdivenleri’ne yakın bir konumda yer alan Pompi’de, bildiğiniz sade tiramisunun yanı sıra çilekli, muzlu ve fıstıklı gibi farklı çeşitlerle de karşılaşıyorsunuz. Eğer mekanı bulamazsanız, İspanyol Merdivenleri’ne doğru gidin ve elinde tiramisu olan kişilerden yardım isteyin.

Roma her ne kadar yemek ve tatlı çeşitleri bakımında çok zengin olsa da bir o kadar da pahalı bir şehir. Turistlerin yoğun ilgisi nedeniyle fiyat konusunda biraz yüksek rakamlarla karşılaşabileceğiniz popüler mekanlara gitmek yerine ara sokaklardaki restoran ve kafeleri keşfederek de damak tadınıza uygun lezzetler bulabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like