Sabiha Gökçen Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul‘un Anadolu Yakasında, Pendik ilçesi sınırlarında Kurtköy mevkiinde yer alıyor. 1998’de temeli atılan, 2001 yılında hizmete giren havalimanı, o dönemde faaliyette olan Atatürk Havalimanından sonra İstanbul’un ikinci havalimanı olarak uçak seferlerine açıldı.

Atatürk Havalimanının kapatılması, İstanbul Havalimanının açılmasıyla birlikte yeni havalimanının şehir merkezine olan uzak konumu Sabiha Gökçen Havalimanına olan yolcu ilgisini artırdı.

Kocaeli ve Bursa başta olmak üzere doğu ve güney Marmara illerinden de ciddi bir yolcu potansiyeli bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı, Pegasus Havayolları’nın uçuş merkezi olarak özellikle düşük bütçeli uçuşlarla ülkemizin en çok tercih edilen havalimanlarından birisi.

Türk Hava Yolları ve AnadoluJet’in Sabiha Gökçen kalkış-varışlı seferlerini artırmasıyla beraber Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçuş ve yolcu trafiği her geçen dönem daha da artıyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı Ulaşım Bilgileri

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, Kadıköy’e 40, Pendik’e 12, Taksim’e 50, Bursa’ya 118, Kocaeli’nin merkez ilçesi İzmit’e ise 68 km uzaklıkta.

TEM Otoyolu aracılığı ile çevre illere ve İstanbul kent merkezine kolaylıkla ulaşılabilen Sabiha Gökçen Havalimanından ulaşım için metro, belediye otobüsü, taksi, HAVAİST servisi, tren, araç kiralama ve özel transfer aracı seçenekleri kullanılıyor.

1. Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama

Sabiha Gökçen Havalimanı, konumuyla Marmara Bölgesinin kalbi olarak da kabul edilen bir noktada yer alıyor. Anadolu’nun farklı şehirlerinden havalimanına gelip bu noktadan İstanbul başta olmak üzere Kocaeli, Bursa, Sakarya, Bolu, Bilecik gibi şehirlere çok kısa sürede ulaşmak mümkün.

Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama seçeneği havalimanından kent merkezine ulaşım için en pratik ve zahmetsiz yöntem. Uçuş detaylarınız belli olduktan sonra havalimanında hizmet veren tüm oto kiralama şirketlerinin ücretleri, araç kiralama koşulları ve araç seçeneklerine göz atarak size en uygun firmadan aracınızı kiralayabilirsiniz.

Online araç kiralama seçeneğini kullanmak havalimanında ofis ofis dolaşıp en ekonomik aracı bulmak için zaman kaybını önlerken, acaba araç bulabilecek miyim gibi bir ihtimali düşünmenizi de engelliyor. Size yalnızca valizinizi teslim aldıktan sonra kiraladığınız aracı otoparktan almak kalıyor.

2. Sabiha Gökçen Havalimanına arabayla nasıl gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı TEM Otoyoluna 1.5 km bağlantısıyla ulaşım açısından oldukça rahat bir konumda bulunuyor. İstanbul kent merkezinden TEM Otoyolunu (E80) kullanarak Ankara yönünde, Kartal çıkışından sonra Kurtköy, Harmandere, Sabiha Gökçen tabelalarını takip ederek 2 km sonunda havalimanına ulaşabiliyorsunuz.

Ankara’dan İstanbul yönüne gidişte ise TEM Otoyolunun (E80) Şekerpınar çıkışından sonra Kurtköy, Sabiha Gökçen tabelasını takip ederek 4 km sonunda havalimanına ulaşabiliyorsunuz.

3. Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu Ⓜ️

Sabiha Gökçen Havalimanı’na M4 Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı metrosuyla rahatlıkla ulaşılabiliyor. Anadolu Yakası’nın ilk metro hattı olan M4 Kadıköy-Tavşantepe hattının havalimanına uzatılma çalışmaları 2022 yılında sonuçlandı ve artık havalimanı tamamı yer altından giden bir metro bağlantısına kavuştu.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda otopark ve iç hatlar CIP salonu, Airport Hotel ve Terminal olmak üzere metroya üç farklı giriş kapısı bulunuyor. Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Metro İstanbul tarafından işletiliyor. Metroya binişlerde İstanbul Kart ya da temassız kredi kartı gerekiyor.

Sabiha Gökçen metro istasyonunu kullanarak, Kadıköy istasyonundan, T3 Kadıköy – Moda Tramvay hattı, şehir hatları, deniz otobüsleri ve deniz motorlarına, Ayrılık Çeşmesi istasyonundan, Marmaray hattına, Ünalan istasyonundan, Metrobüs hattına, Pendik istasyonundan, İETT otobüsleri aracılığı ile Pendik Yüksek Hızlı Tren Garı’na aktarma yapmak mümkün.

4. Sabiha Gökçen Havalimanı İETT otobüsleri 🚌

Sabiha Gökçen Havalimanından İstanbul’un farklı yerlerine çok sayıda İETT otobüsünün seferi bulunuyor. İstanbul Kart kullanarak belediye otobüsüyle havalimanından kent merkezine ve kent merkezinden havalimanına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

E3 – 4. Levent – Sabiha Gökçen Havalimanı
E9 – Bostancı – Sabiha Gökçen Havalimanı
E10 – Kadıköy – Kurtköy – Sabiha Gökçen Havalimanı
E11 – Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı
16S – Sabiha Gökçen Havalimanı – Metrobüs Uzunçayır
MR60 – Pendik YHT – Sabiha Gökçen Havalimanı
130H – Deniz Harp Okulu – Sabiha Gökçen Havalimanı
132H – Pendik YHT – Sabiha Gökçen Havalimanı
131C – Sultanbeyli/Necip Fazıl Metro – Sabiha Gökçen Havalimanı
122H – 4.Levent – Yenişehir – Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

5. Sabiha Gökçen Havalimanı HAVAİST otobüsleri

Sabiha Gökçen Havalimanı ile Taksim ve Kadıköy arasında HAVAİST otobüslerinin düzenli seferleri bulunuyor. Havalimanı-Kadıköy hattı 50 TL, Havalimanı-Taksim hattı ise 80 TL ücret karşılığında yolcu taşıyor. Havalimanı gelen katı çıkışının karşısından hareket eden otobüsler beyaz renkli.

Sabiha Gökçen HAVAİST otobüsleri Taksim’den Taksim Divan Oteli karşısındaki Abdulhakhamit caddesinde Point Otel önünden, Kadıköy’den de rıhtım İETT durakları önünden hareket ediyor.

6. Sabiha Gökçen Havalimanından Kocaeli’ne nasıl gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanından Kocaeli’ye Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 250 numaralı Otogar-Sabiha Gökçen Havalimanı belediye otobüsü seferleri ile ulaşabilirsiniz. Otobüs, Dilovası, Gebze Anibal, Tatlıkuyu, Fatih, Topçular, Feniş, Yeni Mahalle güzergahını takip ediyor. Her saat başı her iki noktadan da karşılıklı otobüs seferleri yapılıyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı-Kocaeli Otogar otobüsü tam 60 TL, öğrenci 40 TL.

7. Sabiha Gökçen Havalimanından Bursa’ya nasıl gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı ile Bursa arasında Bursa Büyükşehir Belediye kuruluşu olan Burulaş tarafından toplu taşıma hizmeti veriliyor. Toplam 1.5 saat süren yolculuk için günde 14 sefer düzenleniyor.

Bursa-Sabiha Gökçen yolculuk ücreti 140 TL, çocuklar ve engellilerden 100 TL ücret alınıyor. Otobüsler Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminalinden hareket ediyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı nerede? 📍

Sabiha Gökçen Havalimanı otoparkı 🅿️

Sabiha Gökçen Havalimanında 4 bin 718 araç ve 72 otobüs kapasiteli çok katlı bir otopark bulunuyor. 4 katlı otoparkın en üst katı açık, diğer 3 katı ise kapalı. Otopark ödeme gişeleri otopark binasının zemin katında yer alıyor. Ayrıca -1 kırmızı kat çevre yolcu çıkışında da bir ödeme noktası yer alıyor. Otopark ödemesi nakit ya da kredi kartıyla yapılabiliyor. Otoparkta 400 araç için vale hizmeti de veriliyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı otopark tarifesine göz atmak için tıklayın.

Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul’un Anadolu Yakasında bulunduğu konumu ile birçok noktaya kısa sürede ulaşılabilen, ülkemizin en işlek havalimanlarından biri. Türkiye ve dünyanın birçok noktasından direkt uçak seferlerinin yapıldığı havalimanı, İstanbul Havalimanının devreye girmesiyle birlikte ulaşıma elverişli konumuyla daha da çok talep görmeye başladı.

  1. Doğan Güneş says:

    Geniş kapsamlı bilgilendirici bir yazı olmuş çok işime yaradı teşekkür ederim. Önümüzdeki tatil de sitenizden yararlanarak tatil rotası yapmayı düşünüyorum. Emeğinize sağlık ✋

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like