Sadece Havası Bile Ömür Uzatan İzmir Köyleri

4
38430

Türkiye‘nin dört bir yanında yaşayan birçok insanın hayali bir gün İzmir‘e yerleşmek. Kimisi için emekli olduktan sonra bir sığınak, kimisi için profesyonel yaşamda sıkı çalışıp para biriktirdikten sonra huzuru bulmak için doğru adres. Özellikle İstanbulluların her fırsatta kaçıp geldiği İzmir, birbirinden güzel köyleriyle sağlık ve huzur bulmak, doğayla baş başa kalmak için oldukça cazip. İzmir kent merkezinde yaşayanların da emeklilik hayallerini süsleyen İzmir köyleri, her fırsatta keyifli zaman geçirilen birer kaçış rotası.

Ömür Uzatan Güzellikte 5 İzmir Köyü

4Germiyan, Çeşme

Germiyan-Koyu

Türkiye’de Slow Food (Yavaş Gıda) hareketine katılan ilk yer olan Germiyan Köyü, Çeşme’ye bağlı bir Türkmen köyü. 1986 yılında İtalya’da başlayan Yavaş Gıda Hareketi’ne katılan köyde yaşayanlar kimyasal etkilerden ve katkılardan uzakta yetiştirdikleri ürünleri evlerinin önünde ve köyde kurulan tezgahlarda satıyor. Katkısız gıdalar üreterek geleneksel yemekleri yaşatmaya çalışan köy halkı köylerinin tanınması için büyük emek harcıyor. İzmir’e 80 km uzaklıktaki köye ulaşım özel araçla 1 saati biraz geçiyor. Köy sokaklarında dolaşırken köyde çiftçilik yapan ve güzel sanatlarla uğraşan Nuran Erden’in çizimleriyle karşılacaksınız. Beyaz badanalı evlerin duvarlarına yapılan çiçek çizimleri köye artı bir değer sağlamış. Fotoğraf tutkunları köyü ziyaret edip bu duvarların önünde fotoğraf çekiliyor.

4 YORUMLAR

  1. İzmir’in bütün kasabalarını gezdim eski Foça bir gün emekli olursam yerleşeceğim bir yer görmenizi tavsiye ediyorum denizi havası mis otantik evleri çok güzel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here