Sakız Adası’nda Görmeniz Gereken Müzeler

Sakiz-Adasi-Kalesi

Sakız Adası, Orta Çağ esintisi taşıyan köyleri, nesillerdir el değiştirmeyen aile işletmesi restoranları, sakin ve huzurlu sokakları, etkileyici butik otelleri ile Yunanistan‘ın en güzel rotalarından. İzmir’in Çeşme ilçesinden yarım saatlik bir feribot yolculuğu ile ulaşılabilen bu şirin ada yurt dışı seyahati planlayanlar için gitmesi en kolay ve ekonomik yerlerden.

Daha çok günübirlik ve birkaç günlük seyahat planı yapan Türk ziyaretçileri ağırlayan Sakız Adası’nda birbirinden güzel müzeler var. Sakız Adası müzeleri, ada ve bölge tarihine merak duyanlar için görülmeye değer.

Sakız Adası Müzeleri

1. Bizans Müzesi

Sakiz-Muzeleri

Sakız Adası’nın merkezinde, Vounaki Meydanı’nda 1980 yılından bu yana ziyarete açık olan Bizans Müzesi (Chios Byzantine Museum), eski bir Osmanlı camisi olan Mecidiye Camii binasında kurulu.

19. yüzyılda Padişah Abdulmecid tarafından yaptırılan cami, 2006-2010 yıllarında restorasyon çalışmalarıyla yenilendi. Müzenin ana sergi salonunda ziyaretçi kitabesi, çanak çömlek ve halk sanatları örnekleri, minyatür, ahşap oyma, erken Hristiyan, Bizans ve Ceneviz dönemi heykelleri bulunuyor. Müze bahçesinde ise ilk Hristiyan ve Bizans heykellerinin yanı sıra Ceneviz ve Osmanlı döneminden eserler sergileniyor.

Müzenin en popüler eserlerinden Aziz Nicholas mucizesinin post-Bizans freskosu, Panagia Krina Kilisesi’nden Michael Chomatza Anagnostou’nun (1734) imzasını taşıyor. Eugene Delacroix’in ‘Sakız Katliamı’ adlı tablosunun kopyası, Ceneviz döneminden iki mermer sütun da görülecekler arasında.

Müze salı-pazar günleri arasında, 08.30-15.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Giriş ücreti 2€.

2. Damla Sakızı Müzesi

Sakiz-Adasi-Sakiz-Muzesi

Sakız Adası’na ismini veren damla sakızı hakkında dünyadaki en kapsamlı ilk ve tek müze olan Damla Sakızı Müzesi (The Mastic Museum), adadaki damla sakızı kültürünü deneyimlemek için en doğru adres.

Bilinen tarihi 14. yüzyıla uzanan damla sakızı üretiminin tüm aşamalarının interaktif bir şekilde anlatıldığı müze, 12 bin metrekarelik geniş bir alan üzerine kurulu. Bu alanın 5 bin metrekaresi sakız ağaçlarıyla bezeli.

2015 yılında açılan müzenin ilk bölümünde geleneksel damla sakızı hakkında bilgiler, ikinci bölümünde damla sakızının ekimi, işlenmesi ve adadaki üretim sahaları, üçüncü bölümünde ise kooperatiflerin damla sakızını pazarlama teknikleri ve bu ürünün ada için önemi anlatılıyor.

Tüm bu bölümler gezildikten sonra açık havada damla sakızı ağaçları ile karşılaşılıyor. Adanın en görkemli ve etkileyici müzesi olarak bilinen Sakız Müzesi, salı günleri hariç her gün 10.00-18.00 arasında açık. Girişte ücret alınıyor. Müze merkeze 26 km uzaklıkta, Pirgi köyü girişinde.

3. Sakız Kalesi

Sakiz-Adasi-Kalesi

Frourio Kalesi olarak da bilinen Sakız Kalesi, adanın merkezinde limana yürüme mesafesinde bulunuyor. Adanın en önemli turistik merkezlerinden biri olan kalenin orijinali 9. ve 10. yüzyıllarda Bizanslılar tarafından inşa edilmiş.

Günümüze ulaşan kale yapısının 14.-16. yüzyıllarda Cenevizliler tarafından yapıldığı düşünülüyor. 1828 yılındaki bombalama, 1881 ve 1949 yılındaki depremler ve 1941-1944 Alman işgali döneminde büyük zarar gören kale, son olarak 20. yüzyılda Sakız Limanı’nın inşası sırasında güney duvarını kaybetmiş.

Düşman saldırıları, baskın ve kuşatmalara karşı koruma amacıyla inşa edilen kale düzenli olmayan bir beşgen görünümünde. Kuzeydoğu bölümünde Ege Denizi ile birleşen kalenin dışında geniş bir hendek bulunuyor. Kalenin iç bölümünde Osmanlı mezarlığı ile hala yaşamın devam ettiği 2 bin nüfuslu bir mahalle var. Kalenin içindeki dar sokaklar, adada zamanda yolculuk hissi yaşatıyor.

4. Hamam

Sakiz-Adasi-Hamam

Sakız Adası’nda Osmanlı izlerini günümüze kadar ulaştıran Hamam, Sakız Kalesi’nin içerisinde konumlanıyor. 18. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından inşa edilen hamam 365 metrekare genişliğinde.

Tüm odalarının kubbe ile örtülü olduğu hamam, yakın dönemde gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarıyla aslına uygun biçimde yenilenerek ziyarete açıldı. Günümüzde eğitim, sergi ve çeşitli sanatsal etkinliklerin gerçekleştirildiği hamam haftanın her günü saat 08.00 ile 15.00 arasında ziyarete açık. Ziyaret için ücret alınmıyor.

5. Citrus Müzesi

Sakiz-Adasi-Citrus-Muzesi

Sakız Adası’nın narenciye üretimi ile ünlü Kambos bölgesinde kurulu olan Citrus Müzesi, narenciye ürünlerinin bölge için önemini anlatmak ve tanıtma fikriyle kuruldu. Her ikisi de Kambos’ta doğup büyüyen Vangelis Xydas ve Giorgos Plakotaris, 2008’de başlattıkları Citrus Memories projesi ile müzenin ilk adımını attı.

Sakiz-Adasi-Citrus-Kambos

1742 yılına tarihlenen ve restore edilen aile konağında kurulu olan müzede narenciye tarihi, yetiştiriciliği, toplanması ve dağıtımı konularında bölümler bulunuyor. Müze koridorlarında dolaşırken eski haritalar, fotoğraflar, tarım aletleri, ekim yöntemleri, narenciye ambalajları ve ticaret yolları ile ilgili bilgileri görmek mümkün.

Müze bahçesindeki kafe bölümünde narenciye ürünleri ile üretilen reçel, lokum, kaşık tatlısı gibi tatlı çeşitlerinden oluşan zengin bir menü var. Müzeye giriş için ücret alınmıyor. Müze her gün 08.00-16.00 saatleri arasında açık.

6. Nea Moni Manastırı

Sakiz-Adasi-Muzeleri

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Nea Moni Manastırı (Yeni Manastır), 11. yüzyıldan bu yana ayakta. Provateio Oros Tepesi’nde bulunan manastır, adanın merkezinden 15 km uzaklıkta.

Mozaikleri ile ünlü olan manastır, Meryemana’yı onurlandırmak için 1045-1056 yılları arasında inşa edilmiş. Ana kilisenin dışında iki küçük kilise, keşişlerin yemek odası ve yeraltı su depoları görülebiliyor. Tüm alanlar yüksek taş duvarlarla çevrili.

Nea-Moni-Manastiri

Ege Bölgesi’nin en zengin ve ünlü manastırları arasında kabul edilen Nea Moni, 1822 Osmanlı fethi sırasında yağmalanmış. Manastırın en tartışmalı bölümlerinden biri Osmanlı’nın Sakız Adası’nı fethi sırasında hayatını kaybeden yerel halkın kemik ve kafataslarının sergilendiği salon.

Cam bir dolap içerisinde sergilenen insan kemikleri adanın tarihi geçmişini sorgulatıyor. Manastıra giriş ücreti yok ancak özel sergi salonuna giriş için ücret talep ediliyor. Manastır haftanın her günü 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

7. Korais Kütüphanesi

Sakiz-Adsi-Kutuphane

Yunanistan’ın en büyük kütüphanelerinden biri olan Korais Kütüphanesi, Sakız Adası’nın merkezinde konumlanıyor. 130 bini aşan cilt sayısıyla zengin bir koleksiyona sahip olan kütüphane 1792 yılında kurulmuş.

Adını kütüphanenin kurucusu olan Adamantios Korais’ten alan kütüphane yurt dışında yaşayan Yunan vatandaşlarının bağışlarıyla büyümüş. 1881 yılındaki büyük depremden sonra bugünkü binasına taşınan kütüphanenin ada köylerini dolaşan mobil kitaplık minibüsü de var. Kütüphane her gün 08.00-15.00 saatleri arasında açık. Giriş için özel izin gerekiyor.

Sakız Adası müzeleri, Sakız Adası gezilecek yerler arasında adanın tarihi geçmişi ve kültürünü yansıtması nedeniyle önemli birer durak. Sakız Adası seyahatinizde vaktinizi iyi planlayarak bu müzelere uğramayı unutmayın.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There are no posts to show right now.