Sakız Adası Roket Savaşları

Sakiz-Adasi-Roket-Savaslari

Yunanistan‘ın Sakız Adası‘nda her yıl Paskalya’nın son günü gerçekleştirilen Roket Savaşları, dünyanın en ilginç geleneklerinden biri. Ada merkezinin kuzeydoğusundaki Vrontados kasabasında bulunan iki kilisenin birbirinin çan kulelerine roket fırlatarak eğlendiği bu etkinliğe Rouketopolemos deniyor.

Sakız Adası’nda 100 yılı aşkın süredir devam eden gelenek, İsa’nın dirilişinin kutlandığı Paskalya’nın son günü Agios Markos (St. Markos) ve Panagia Eritiani (Meryem Ana) kiliselerinin birbirine attığı binlerce roketle görsel şölen yaşatıyor.

Sakız Adası Roket Savaşları

Birbirinden yaklaşık 400 metre uzaklıktaki ters yamaçlarda bulunan iki rakip kilisenin birbirinin çan kulelerine gönderdiği roketler dünyanın en sıra dışı ve tehlikeli geleneklerinden biri.

Sakız Adası Roket Savaşları’nın ilk kez ne zaman yapıldığı konusunda net bir bilgi yok. Yıllar önce, Agios Markos ve Panagia Eritiani kiliselerine mensup çocukların rekabet nedeniyle birbirlerine sapan taşı atarak başlattığı oyun, sonraki yıllarda Paskalya döneminde yetişkinlerin de katıldığı toplarla yapılan atışlara dönüşmüş.

Kiliselerin avlusuna yerleştirilen toplardan atılan roketler iki kilise arasında karanlıkta ışıl ışıl bir görüntü oluştururken, bu heyecan verici olayı izlemek isteyen adalılar Vrontados’ta toplanmaya başlamış.

1889’da yapılan top atışları nedeniyle bölgede ciddi bir yangın ve güvenlik riski yaşanınca Osmanlı Devleti kiliselerdeki top atışını yasaklayarak topları kaldırmış. Yıllardır süregelen geleneğin yok olmasını engellemek isteyen kilise yetkilileri topların yerine daha az tehlikeli olan rokete karar vermiş.

Paskalya döneminde ateşlenecek roketlerin üretimine başlayan kiliseler, Paskalya’nın son günü, İsa’nın dirilişinden sonra her iki kiliseye yakın boş arazilerden kiliselerin çan kulelerini hedef alacak şekilde atışa başlamış.

Agios Markos Kilisesi’ne göre daha alçakta kalan Panagia Eritiani Kilisesi, Roket Savaşları’nda daha kolay bir hedef olarak görülüyor. Kiliselerden yükselen ‘Hristos Anesti’ ‘Hazreti İsa dirildi’, sözleriyle birlikte birbiri ardına ateşlenen roketler geceyi gündüze çeviren muhteşem bir görüntü yaratıyor.

Gece 23.30-24.00 saatleri arasında en yoğun roket atışının yaşandığı bölgede, yılda bir kez gerçekleşen bu olaya tanık olmak isteyen adalılar ve turistler kiliselerin bulunduğu tepede görüş açısı iyi bir yer bulup beklemeye başlıyor. Sakız Adası Roket Savaşları’nı izlemek için adaya çok sayıda Türk turist de gidiyor.

Bu geleneğin bu kadar yıldır devam etmesinin bir nedeni de turizme olan katkısı. Çoğu ada sakini 80 binden fazla roket çubuğunun gökyüzüne atılıp, orman ve evlerin yangın riski ile karşı karşıya kalmasından çok da memnun değil.

Roket Savaşları’nın ertesi günü duman ve kükürtle uyanan adalılar, savaşın kazanını merak etse de kazanan hiçbir zaman resmi olarak açıklanmıyor. Her iki kiliseye mensup cemaat de kazananın kendileri olduğunu ilan ediyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like