Sakız Adası Toplu Ulaşım Hakkında Bilgiler

0
11773

Yunanistan‘ın Sakız Adası, İzmir‘in Çeşme ilçesinden feribotla 30 dakikada ulaşılabilen, her yıl binlerce Türk seyahat severin ziyaret ettiği keyifli bir rota. Sakız Adası içinde belediye otobüsü, taksi, kiralık araç, motosiklet ve bisikletle ulaşım sağlanıyor.

840 kilometrekarelik yüzölçümü ve 200 km’yi aşan sahil şeridi ile Yunanistan’ın beşinci büyük adası unvanına sahip Sakız Adası’nda merkez dışındaki bölgeleri keşfedebilmek için toplu ulaşım ya da özel araç kullanmak şart. Sakız Adası birçok Yunan adasında olduğu gibi düzenli toplu ulaşım sistemine sahip. Yaz döneminde artan seferler kış döneminde seyrekleşiyor.

Sakiz-Adasi-Otobus-Seferleri

Sakız Adası’nda Toplu Ulaşım

KTEL otobüsleri

KTEL Yunanistan’da otobüsle şehir içi ulaşım hizmeti veren şirket. Daha çok yeşil renkli otobüsleriyle bilinen KTEL Sakız Adası’nda da otobüs seferlerini gerçekleştiriyor. KTEL otobüs firmasının yolcu terminali limana 200 metre uzaklıkta, deniz kıyısındaki Egeou Caddesi numara 14’te bulunuyor. Burası Yunanistan iç hat feribot seferlerinin yapıldığı iskelenin tam karşısındaki köşeye denk geliyor.

KTEL otobüslerinin yolcu terminalinde otobüslerin kalkış ve varış saatlerini bildiren çizelgeler, emanet dolapları ve kafe ve klimalı oturma salonu bulunuyor. Otobüs biletlerini yolcu terminalinde bulunan gişeden ya da otobüs şoförlerinden almak mümkün. Otobüste alınan biletlerde fark ödenmiyor. Otobüsler terminalin arka tarafındaki Ladis Caddesi’nden hareket ediyor.

KTEL Sakız Adası Otobüs Terminali Telefon: +30 227 102 75 07
KTEL Sakız Adası otobüs hatları ve sefer saatleri için web sitesini tıklayın.

Sakiz-Adasi-Otobus-Saatleri

Sakız Adası otobüs güzergahları

Sakız Adası’nda bir yerden bir yere ulaşmak için en ekonomik yöntem KTEL otobüslerini kullanmak. KTEL otobüsleri Sakız Adası merkezden adanın kuzey ve güney yönünde düzenli sefer yapıyor. Sakız Adası otobüs seferlerinin sıklığı ve ücretleri gidilecek güzergaha göre değişiyor.

1. Aghia Fotia

Sakız Adası’nın 11 km güneyinde Neohori köyü yakınında yer alan Aghia Fotia, adanın popüler plajlarından birine sahip. Sakız Adası’nın küçük çakıl taşlı, temiz, derin ve berrak suları ile tanınan bu koyuna merkezden kalkan KTEL otobüsünün günde 2 seferi var. Yolculuk yarım saat sürüyor. Tek yön kişi başı bilet 1.80€.

2. Armolia

Sakız Adası’nın Orta Çağ köylerinden biri olan Armolia, günümüzde yeniden inşa edilen ve Orta Çağ izlerinin tamamına yakının kaybolduğu bir görünüme sahip. Ada merkezinin 20 km güneybatısında yer alan Armolia çömlek üretimi ve damla sakızı ticaretiyle geçiniyor. Sakız merkezden her gün karşılıklı 4 otobüs seferi var. Tek yön kişi başı bilet 2.50€.

3. Volissos

Ada merkezinin 40 km kuzeybatısında yer alan Volissos yüksek bir tepe üzerinde kurulu. Amani Dağ Bölgesi’nin başkenti olan bu kasaba adanın batısında masmavi plajlara olan konumu ve Bizans kalesi ile hoş bir durak. Sakız merkezden her gün 2 karşılıklı seferin düzenlendiği Volissos otobüs bileti tek yön kişi başı 4.90€.

4. Glaron

Sakız Adası merkezden 9 km kuzeyde Mersinidi yakınında bulunan Glaron Plajı, adanın en popüler kumsallarından biri. Her gün karşılıklı 2 seferin bulunduğu Glaron’a tek yön kişi başı 1.80€ ücret ödeniyor.

5. Mavra Volia (Emporios)

Sakız Adası’nın güneyinde, Pirgi köyüne 5 km uzaklıktaki küçük siyah çakıl taşlı plaj Mavra Volia, Sakız Adası güney turlarının duraklarından. Volkanik bir patlama sonucunda oluşan koyun yanında Emporios Plajı da bulunuyor. Sakız Adası merkezden her gün karşılıklı 3 otobüs seferi var. Tek yön kişi başı ücret 4€.

6. Tholopotami 

Sakız Adası şehir merkezinden 12 km güneyde yer alan Tholopotami, Anemona Tepesi’nde kurulu. Adadaki Cenevizliler hakimiyeti sırasında Cenevizlilerin mimari izler bıraktığı bu bölge adanın bakir kırsal alanlarından. Her gün karşılıklı 3 otobüs seferi var. Yolculuk ücreti tek yön kişi başı 1.80€.

7. Kalamoti

Ada merkezinin 20 km güneyinde yer alan Kalamoti, iki katlı güzel oymalı kapılı taş evlerin yaşadığı bir köy. Köyde yaşayanlar sakız üretimi ile uğraşıyor. Adanın en önemli kiliselerinden Panagia Agrelopou Kilisesi de bu köyde. Köyün yanı başındaki Komi Plajı, yaz aylarının popüler adreslerinden. Her gün karşılıklı 4 otobüs seferinin olduğu Kalamoti’ye ulaşım ücreti tek yön kişi başı 3.20€.

8. Kalimasia

Ada merkezinin 13 km güneyindeki Kalimasia, adanın en geniş sakız köylerinden. Dümdüz bir ovada zeytin ağaçlarıyla bezeli bir coğrafyaya sahip köy Orta Çağ izlerini görebileceğiniz bir nokta.

9. Kambia

Ada merkezinin 48 km kuzeyinde yer alan Kambia bölgesi deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte, dağ eteğinde harika bir nehir yatağına bakan küçük bir köy. Kiraz, kestane ve zeytin ağaçlarıyla sarılı olan köyün Orias Kalesi meşhur. Her gün karşılıklı iki otobüs seferinin düzenlendiği köye ulaşım ücreti tek yön kişi başı 5.80€.

10. Kardamila

Ada merkezinin 28 km kuzeyindeki Kardamila yukarı ve aşağı olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor. Geleneksel mimarisi, dar sokakları ve taş kaldırımlı yolları ile görülesi. Her gün 2 otobüs seferinin düzenlendiği Kardamila’ya tek yön kişi başı otobüs ücreti 3.60€.

Sakiz-Adasi-Toplu-Ulasim

11. Kataraktis

Adanın 16 km güneyinde küçük balıkçı teknelerinin sıralandığı küçük rıhtımı ile kıyı köyü olan Kataraktis, plajı, Aghios Ioannis Kilisesi ve Panagia Rouchouni Rahibe Manastırı ile biliniyor. Her gün 4 otobüs seferi var. Yolculuk ücreti tek yön kişi başı 1.80€.

12. Komi

Kalamoti Köyü’nün 4 km dışında yer alan Komi, Sakız Adası plajları içerisinde kumsalıyla öne çıkıyor. Taze deniz ürünleri sunan restoranlar, tavernalar ve barlar Komi sahilinde sıralanıyor. Her gün 3 otobüs seferi bulunuyor. Yolculuk ücreti tek yön kişi başı 3.70€.

13. Lagada

Sakız Adası’nın 16 km kuzeybatısındaki Lagada Köyü, adanın en fotojenik bölgelerinden. Denizcilik geçmişinin bulunduğu köyde marina ve marina kıyısında sıralanan çok sayıda restoran var. Her gün 2 otobüs seferinin bulunduğu Lagada’ya yolculuk ücreti tek yön kişi başı 2€.

14. Mesta

Bizans Dönemi’nden kalan ve mükemmel şekilde korunan kale köy Mesta, adanın en popüler ziyaret merkezlerinden. Sakız’ın 35 km güneyinde yer alan Mesta’da evler birbirine bitişik, yollar ve kaldırımlar olası saldırılara karşı çok dar tutulmuş. Her gün 3 otobüs seferinin bulunduğu Mesta’ya tek yön ulaşım ücreti 4.90€.

15. Mesta Limenas

Mesta’nın liman bölgesi olan Mesta Limenas, Mesta köyüne 4 km uzaklıkta ve Sakız Adasının güneybatı kıyısında. Her gün 3 otobüs seferinin bulunduğu Mesta Limenas’a tek yön ulaşım ücreti 4.90€.

16. Nagos

Adanın kuzeyindeki Kardamila’ya 5 km uzaklıkta yer alan Nagos, su kaynakları ve plajları ile kuzeyde gidilebilecek en iyi plajlardan. Her gün 2 otobüs seferinin düzenlendiği Nagos’a tek yön otobüs bileti 4.50€.

17. Nenita

Güney Sakız Adası’nın Pirgi, Kalamoti, Olimpi ve Mesta ile birlikte en büyük köylerinden biri olan Nenita, ada merkezine 17 km uzaklıkta. Köyün Vokaria bölgesi Asya kıtasına en yakın bölge olarak biliniyor. Her gün 4 otobüs seferi var. Yolculuk ücreti tek yön 2.20€.

18. Olimpi

Adanın 31 km güneyinde Mesta’ya giden yolda, Pirgi’den 6 km sonra konumlanan Olimpi, 14. yüzyıl Orta Çağ köylerinden. Denizden uzak, ağaçsız bir vadide kurulu olan köy tipik bir kale köy özelliği taşıyor. Her gün 3 otobüs seferinin düzenlendiği Olimpi’ye tek yön kişi başı 4.50€ ödeniyor.

19. Pirgi

Ada merkezinin 25 km güneyinde inşa edildiği dönemdeki gibi korunarak günümüze ulaşan Pirgi Köyü, güney Sakız turlarının uğrak noktası. Daracık sokaklar, 13. yüzyıldan kalma Bizans kilisesi St. Apostles, geometrik şekilli dış cepheye sahip birbirine bitişik evleri ile Pirgi, Sakız Adası gezilecek yerler arasında ilk sıralarda. Her gün 4 otobüs seferinin bulunduğu Pirgi’ye tek yön kişi başı 3.10€ ödeniyor.

20. Sikiada

Adanın kuzeydoğusunda, merkeze 15 km uzaklıktaki Sikiada’nın adı bölgedeki incir ağaçlarından geliyor. Köy halkının denizcilikle uğraştığı köy, adanın en az bilinen bölgelerinden. Her gün 2 otobüs seferi var. Yolculuk ücreti tek yön kişi başı 1.80€.

Sakiz-Adasi-Taksi-Ucretleri

Sakız Adası taksi fiyatları

KTEL otobüslerinin adada seyahat özgürlüğünü kısıtlaması ve kısa sürede daha çok yeri ziyaret etmeye olanak vermeyen sefer tarifesi nedeniyle Sakız Adası’nda taksi kullanımı da yaygın. Sakız Adası’nda taksi fiyatları şehir merkezinde km başına 0,65€, şehir dışında km başına 1.14€. En düşük yolculuk ücretinin 3.27€ olduğu şehirde, gece tarifesi de uygulanıyor.

Sakız Adası taksi tarifesi (2018)

Sakız Adası Limanı ya da Sakız Havalimanı’ndan taksi ücretleri
 Liman/Havalimanı Özel taksi Bilgi
GÜNDÜZ GECE Km Dk
Karfas € 10 € 12 8 13
Megas Limnionas € 16 € 18 10,5 17
Agia Foteini € 17 € 19 11 20
Nagos € 40 € 43 29,5 40
Avgonyma € 22 € 25 16,5 22
Volissos € 47 € 50 40 50
Emporeios € 35 € 38 29 38
Pyrgi € 30 € 33 24,5 33
Mesta € 45 € 47 36 45

Sakız Limanı çevresinde ve merkezdeki meydan çevresinde çok sayıda taksi bulunuyor. Uzun güzergahlarda taksilerle pazarlık yapmak da mümkün. 24 saat taksi çağırmak için +30-(22710) – 41111, 43312, 43313 telefonlarını kullanabilirsiniz.

Sakiz-Adasi-Taksi-Fiyatlari

Sakız Adası araç kiralama

Adada çok sayıda firma araç kiralama hizmeti veriyor. Ağırlıklı olarak liman çevresinde sıralanan firmaların bir kısmının havalimanında da ofisi var. İzmir merkezli bir araç kiralama şirketi olan Dokay Rent A Car, Sakız adasında da araç kiralıyor. Yunanistan’da araç kiralamak oldukça kolay.

Türkçe bilen çalışanlara sahip olan şirketin arabaları da pırıl pırıl. Dimitris Tsardakas, samimi ve sıcakkanlı yaklaşımıyla yüzünüzü güldürüyor. Limandan çıkar çıkmaz biraz ilerde görebileceğiniz ofiste, hiçbir endişeniz olmadan araç kiralama rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. 1 günlük en düşük sınıf araç kirası ortalama 35-50€ arasında değişiyor. Feribotla sabah gelip ertesi gün akşam dönüyorsanız 40€’ya araç kiralayabiliyorsunuz. Dokay’a gittiğinizde Dimitris’e Keşfetsek Buğra’nın selamı var deyip indirim isteyebilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz