Sakız Adası’na Nasıl Gidilir?

2
8596

Komşumuz Yunanistan’ın Türkiye‘ye en yakın mesafedeki adalarından Sakız (Chios), her yıl binlerce Türk ziyaretçiyi ağırlıyor. Yunanistan‘ın en büyük beşinci adası olan Sakız, Orta Çağ esintili köyleri, bakir plajları, mis kokan sakız ağaçları, rengarenk tavernaları ve güleryüzlü sıcakkanlı halkıyla görülesi bir rota.

İzmir‘in Çeşme ilçesine 8 deniz mili mesafede yer alan Sakız Adası, son yıllarda gelişen ilişkiler ile çok daha kolay gidilebilen bir yere dönüştü. Katamaran tipi teknelerle 30 dakika gibi bir sürede ulaşılabilen Sakız adası gezilecek yerler açısından da oldukça zengin. Adanın tamamını gezmek için en az 3 günlük bir süre gerekse de ziyaretçilerin birçoğu adayı 1-2 günlük kısa turlarla dolaşmayı tercih ediyor.

Cesme-Sakiz-Feribot
Sakız (Chios) Adası, Yunanistan

Yeşil pasaport sahiplerinden vize istemeyen Yunanistan’da Sakız, Midilli, Sisam (Samos), Meis, Rodos ve İstanköy (Kos) adalarına Kapıda Vize Uygulaması ile evrak toplama derdi olmadan giriş yapılabiliyor. Schengen vizesine sahip olan kişilerin ise ayrıca bir vizeye ihtiyacı yok. Yunanistan vizesi konusunda soru işaretleriniz için Yunanistan vizesi nasıl alınır yazısına da göz atabilirsiniz.

Sakız Adası’na Nasıl Gidilir

Orijinal adı Chios (Hios) olan Sakız Adası’na İzmir’in Çeşme ilçesinden feribotla geçiş yapılıyor. Çeşme Ulusoy Limanı’ndan kalkan feribotlar 45 dakikada, katamaran tipi hızlı feribotlar ise 30 dakikada adaya ulaşıyor.

Sakiz-Nasil-Gidilir
Turyol, Çeşme Limanı’ndan ayrılırken

Yılın her ayı düzenlenen seferlerin sayısı yaz aylarında ve bayram gibi özel dönemlerde artıyor. Yüksek sezonda (yaz) Çeşme’den Sakız’a haftanın her günü 09.00-09.05-09.30-18.30 ve 19.00’da; Sakız’dan Çeşme’ye ise 08.15-17.30 ve 18.00’de direkt sefer var. Bu seferlerin bazıları araç geçişine uygun.

Sakız Adası’na sefer yapan firmalar

Sakız Adası-Çeşme hattında Turyol, Ertürk ve Sunrise firmalarının seferleri var. Hangi firmadan bilet almalıyım diye soranlar için bu hatta Haziran 2016’dan bu yana çalışan Turyol önerim. Bugüne kadar 4 kez yolculuk yaptığım Turyol’un hizmet kalitesi ve Çeşme’den tam saatinde kalkışla Sakız Limanı’na erken giriş avantajı fark yaratıyor. Turyol’un adada Türkçe hizmet veren acentesinin olması da bir başka güzellik.

Sakiz-Feribot-Bileti
Sakız Limanı, Yunanistan

Sakız Adası feribot fiyatları

Sakız Adası feribot fiyatları adaya seferi olan 3 firmada da benzer. Gidiş-dönüş feribot bileti 25€, tek gidiş bilet 20€, 7-12 yaş arasındaki çocuklar için tek gidiş 10, gidiş dönüş bilet ise 12.5€. 0-6 yaş arasındaki bebek ve çocuklardan ise 2€ ücret alınıyor. Katamaran tipi hızlı feribotta ise gidiş-dönüş ücret 32€ civarında.

Kendi aracıyla adaya geçmek isteyenler için uluslararası ehliyet ve yeşil sigorta (uluslararası araç sigortası) gerekiyor. Motosiklet için tek gidiş 27€, gidiş dönüş bilet ise 34€; otomobiller için 55€ tek yön, 80€ da gidiş dönüş bilet ücreti alınıyor. Bisikletle yolculuk için ücret talep edilmiyor.

Sakiz-Adasi-Nasil-Gidilir
Sakız Adası’nın ilk ve tek Türk seyahat acentesi Deniz Tours kurucusu Deniz Uyanmaz (Turyol Sakız Temsilcisi) ile birlikte

Her yıl birkaç kez uğradığım Sakız Adası, ister günübirlik ister birkaç günlük seyahatle keşfedilesi keyifli bir rota. Adaya tek başıma, plansız programsız gidemem diyenler için adanın ilk ve tek Türk seyahat acentası Deniz Tours‘u öneriyorum. Güney, kuzey ve merkezi ada turları düzenleyen arkadaşım Deniz, araç kiralama, otel ve aklınıza gelebilecek her türlü konuda destek olmaya hazır. Şimdi bu güzel adayı keşfetme zamanı!

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here