Sakız Adası’nın Lezzet Durağı Ha Mam Taverna

Sakız Adası (Chios), İzmir‘de yaşayan ve vize sorunu olmayanlar için en yakın kaçış noktası. Çeşme’den 45 dakikalık bir deniz yolculuğu ile ulaşılabilen ada özellikle hafta sonları Türk akınına uğruyor. Adanın dört bir yanında keşfe çıkan Türk ziyaretçiler ada ekonomisine can veriyor.

Yıllardır tatil yapmak için adaya giden, vaktini adada geçiren Erdal Dura butik restoran açma hayalini Sakız’da gerçekleştirmiş. Tarihi Osmanlı hamamının karşısında yer alan Ha Mam Taverna Mpentemi‘yi açan Dura, ortağı Eleni Tsela ile Ege’nin iki yakasının dostluğuna en iyi örneklerden.

Hamam-Taverna-Sakiz
Restoran tarihi Osmanlı hamamına komşu

Sık sık Sakız’a giden, her seferinde adanın farklı yerleri ve mekanlarını ziyaret etmeye çalışan biri olarak Ha Mam Taverna ile Sakız Adası Deniz Tours Kurucu Deniz Uyanmaz aracılığı ile tanıştım. Ha Mam Taverna’nın henüz yeni açıldığı günlerde bir akşam yemeğinde buluştuğumuz Erdal Dura, tüm heyecanı ile gece-gündüz demeden uğraş verdiği mekanını anlattı; akşam yemeğinde özenle hazırlanan yemeklerden tattırdı bizlere.

Erdal Dura’nın aklının bir köşesinde yer alan butik restoran açma hayalinin bu kadar sevdiği adada gerçekleşmiş olması büyük sevindirici. Adanın tarihi kaleiçi bölgesinde, Osmanlı hamamının tam karşısında yer alan butik restoran ismini bu hamamdan alıyor.

Erdal-Dura
Erdal Dura

Sakız Adası’nın en ünlü aşçılarından Eleni Tsela’nın el emeği ile hazırlanan muhteşem tatlar, Erdal Dura’nın iletişim becerileri ile birleşince ortaya hem keyifli bir mekan hem de kaliteli hizmet alınan sıcak bir atmosfer çıkmış.

Yunan-Adalari-Ne-Yenir

Yunan adalarında ne yenir sorusuna en iyi yanıtı veren Ha Mam Taverna’da ev yemekleri, balık ve et çeşitleri, meze ve zeytinyağlılar büyük bir özenle hazırlanıyor. Restoranın en önemli özelliği kaliteli ve taze ürünlerden oluşan menüsü. Türk-Yunan mutfağını yansıtan menünün kısa sürede kendinden söz ettirmesinde taze ve leziz olmasının payı var.

Sakizda-Ne-Yenir
Hayatımda ilk kez horoz çorbasını Ha Mam Taverna’da içtim

Özellikle deniz ürünleri ile arası iyi olanlar için Ha Mam Taverna tam anlamıyla bir cennet. Sardalya tuzlama, balık pastırması, kidonya (kum midyesi) biberli peynir dolması, sebze tavuk şiş (souvlaki) mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden.

Ha Mam Taverna Mpentemi, Sakız Adası

Adres: Patrikiou Konstantinou 82131 Chios, Greece
Telefon: +30 2271 022720 +90 555 496 78 58

Ada merkezindeki birçok mekanın aksine restoran hem yerli hem yabancı konuklara hitap ediyor. Buradaki kilit nokta Ha Mam Taverna’nın sadece Türk konukları hedeflemiyor olması. Zaten Aşçı Eleni’yi tanıyan Sakızlılar restoranı bir an bile boş bırakmıyor. Hafta sonları canlı müzik sunan restoranın kapalı ve açık bölümleri var. Tarihi Osmanlı hamamını gören balkonun manzarası etkileyici. İç dekorasyonda kullanılan parçalar zamanda yolculuk hissi yaşatıyor.

Eleni-Tsela
Eleni Tsela

Sakız Adası’nda ne yenir, hangi restorana gidilir sorusu için Ha Mam Taverna aklınızın bir köşesinde olsun. Türk-Yunan mutfağından seçme lezzetler, deniz ve ızgara ürünleri için Hamam Taverna Sakız’daki en iyi alternatiflerden.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like