Saklıkent Kanyonu

Saklikent-Kanyonu

Saklıkent Kanyonu, Antalya ile Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu, Saklıkent Milli Parkı‘nın içerisinde yer alan doğa harikası bir güzellik. Büyük bölümü Muğla’nın Seydikemer ilçesinde bulunan Saklıkent Kanyonu, Antalya’nın Kaş ilçesine komşu.

Suyun kolaylıkla aşındırdığı kalkerli arazide, fay çatlaklarının da yardımıyla sarp ve derin bir yapıda oluşan kanyonun uzunluğu 18 km, yüksekliği ise 200 metreye ulaşıyor. Kanyonun tabanı şiddetli akan suyla dolu olduğundan su içinden giriş mümkün değil. Kanyonun dik yamaçlarına demir çubuklarla tutturulan 200 metrelik tahta köprüden girilen kanyon, özellikle yaz aylarında bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası.

Saklikent-Kanyonu

Saklıkent Kanyonu’nun tarihçesi

Anlatılanlara göre bölgede hayvanlarını otlatan bir çobanın hayvanlarından birkaçının kanyon bölgesine girmesiyle tesadüfen keşfedilen Saklıkent Kanyonu, 1989 yılından bu yana kamuoyu tarafından biliniyor.

İçerisinde 16 adet mağaranın bulunduğu kanyonda günümüzden 3 bin yıl önceye uzanan yaşam izleri tespit edilmiş. 1995’te dönemin Dışişleri Bakanı Erdal İnönü’nün kanyon ziyareti sonrasında Türkiye ve dünyada ismi duyulan Saklıkent, 1996’da milli park statüsüne alındı.

Kanyon içerisinde yürüyerek belirli bir yere kadar ilerlenebiliyor. Ancak şiddetli su akışı ve keskin kayalar nedeniyle yürümek bir hayli zahmetli. Bu yüzden yürüyüş sırasında mutlaka lastik ayakkabı kullanmak gerekiyor. Terlikle yürürken ıslak zemin ve şiddetli su akışı nedeniyle yaralanmalı kazalar meydana gelebiliyor.

Kanyon girişinde Eşen Çayı’nın üzerindeki kayalıklara yerleştirilen tahta iskeleler üzerinde ilerleniyor. Tahta iskelelerden sonra çayın dar vadi içerisinde akan buz gibi suyu ile temas ediliyor.

Saklikent-Kanyonu-Giris-Ucreti

Saklıkent Kanyonu’nda ne yapılır?

Saklıkent Kanyonu, yürüyüşe çok uygun bir yer değil. Kanyonu ziyaret etmek isteyenlerin mutlaka bikini ya da mayo gibi deniz kıyafeti ve lastik ayakkabı ile hazırlıklı gelmelerinde yarar var. Türkiye’nin en heyecanlı rafting parkurlarından biri Saklıkent Kanyonu içerisinde. Rafting severler için Saklıkent’te 3 farklı rafting parkuru var.

45 dakika, 1.5 saat ve 3 saat süren parkurlarda profesyonel rehberler eşliğinde rafting yapılıyor. Rafting etkinliğine katılanlar rafting sonrasında çamur banyosuna götürülüyor.

Zipline, bungee jumping ve sunset tour adı verilen güneşin batışına tanık olunan akşamüstü yürüyüşü bölgenin en çok tercih edilen aktivitelerinden. Trekking ve doğa yürüyüşünden hoşlananlar için iki farklı yürüyüş rotası var.

Kızılalan’dan başlayan Sazak Deresi, Yapılı Yol, Kocaboğaz, Tatlar, Üçova, Avdan, Karaağaç, Tırnacık ve Mangır’a uzanan güzergah ilk trekking parkuru. Bu parkur 16 km uzunluğunda ve antik dönemden kalma birçok esere sahip.

Bir diğer yürüyüş rotası Kapanderesi’nden başlayan Menengiçdibi, Şappaklar, Kumeyakası ve Saklıkent’e uzanan güzergah 14.5 km uzunluğunda.

Saklikent-Rafting

Saklıkent Kanyonu giriş ücreti ve ziyaret saatleri

2023 YILI SAKLIKENT MİLLİ PARKI (Ortak-Muğla) GİRİŞ ÜCRET TARİFESİ

YAYA GİRİŞ ÜCRETİARAÇLA GİRİŞ ÜCRETİ
NORMALİNDİRİMLİI. Grup (Bisiklet)II. Grup (Motorsiklet, ATV)III. Grup (Otomobil)IV. Grup (Minibüs, Kamyonet, Pikap)V Grup (Midibüs)VI. Grup (Otobüs)
16,00 TL8,00 TL16,00 TL32,00 TL48,00 TL144,00 TL240,00 TL480,00 TL

Saklıkent Kanyonu, her gün 08.00-22.00 saatlerinde ziyarete açık. Kış döneminde milli park 09.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Saklıkent Kanyonu yönetimi Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nde. Girişte Müze Kart geçerli değil.

Kanyon içerisinde rahat yürümek için lastik ayakkabı almak gerekiyor. Kanyon girişindeki dükkandan lastik ayakkabı kiralamak mümkün.

Saklikent-Kanyonu-Nerede

Saklıkent Kanyonu girişte kıyafet tavsiyeleri

Saklıkent Kanyonu’na girişte yanınıza alacağınız en önemli aksesuarlar lastik ayakkabı ya da deniz ayakkabısı, su geçirmez çanta ve elbise. Su geçirmez çanta cep telefonu, cüzdan ve fotoğraf makinenizi korumanız açısından şart. Cep telefonları için kullanılan su geçirmez kılıflar burada işinize yarayabilir.

Islanmaya karşı havlu ve yedek kıyafetler de yanınızda olmalı. Kanyonun bazı bölümlerinde suyun bel seviyesini geçmesi nedeniyle çantanızı başınızın üzerinde taşımanız gereken yerler oluyor. Çantanızı hazırlarken taşıyabileceğiniz ağırlıkta olmasına dikkat edin.

Akşam saatlerinde havanın serinlemesiyle birlikte ıslak kıyafetlerle üşümek ve hasta olmak ihtimal dahilinde. Bu yüzden yedek kıyafetiniz yanınızda olmalı. Yere düşmeye karşı plastik baret kullananlar da oluyor. Siz de sakarlık durumunuza göre önleminizi alın.

Saklıkent Kanyonu’na ne zaman gidilir?

Saklıkent Kanyonu’nu ziyaret için en doğru zaman yaz mevsimi. Temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığının zirvede olması, sıcaktan bunalanların kanyonu tercih etmesindeki en önemli sebeplerden. Hafta sonları ve resmi tatillerde yoğun ziyaretçi trafiği nedeniyle kanyonda hareket etmek zorlaşıyor. Bahar ayları ve hafta içi günler görece daha sakin.

Saklikent-Ne-Yenir

Saklıkent Kanyonu’nda ne yenir?

Saklıkent Kanyonu içerisinde yemek yiyip bir şeyler içmek için birden çok alternatif var. Akarsuyun kenarındaki masalarıyla doğayla baş başa bir yemek deneyimi sunan River Restaurant, soluklanmak ve bir şeyler içmek için River Cafe & Bar, yer masalarıyla otantik bir atmosfere sahip olan Kayıp Cennet Restaurant’tan birini tercih edebilirsiniz. Saklıkent Kanyonu’na giden yol güzergahında çok sayıda kahvaltıcı ve yeme-içme mekanı da var.

Saklıkent Kanyonu nerede?

Saklıkent Kanyonu, Fethiye’nin Seydikemer ilçesi sınırlarında. Fethiye merkeze 47 km uzaklıktaki kanyona Fethiye’den 50 dakikalık yolculukla ulaşılıyor. Kanyonun Kaş’a uzaklığı 63 km, Seydikemer’e uzaklığı ise 21 km.

Saklıkent Kanyonu’na nasıl gidilir?

Saklıkent Kanyonu, Saklıkent Milli Parkı sınırlarında. Milli park alanı Antalya’nın Kaş ilçesi ile Muğla’nın Seydikemer ilçeleri arasında yer alıyor. Kanyon ve milli park girişi Seydikemer’den yapılıyor.

Fethiye Otogarı’ndan kalkan Fethiye-Saklıkent dolmuşları ile 1 saat gibi bir sürede kanyona ulaşılıyor. Saklıkent Kanyonu’na en yakın havalimanı Muğla Dalaman. Havalimanı ile kanyon arasındaki uzaklık 89 km. Özel araçla bu mesafe 1.5 saatte kat ediliyor.

Kanyon İstanbul’a 775 km (9 saat 12 dk), İzmir’e 378 km (4 saat 45 dk), Ankara’ya 634 km (7 saat 30 dk), Muğla’ya 159 km (2 saat 30 dk), Antalya’ya ise 190 km (2 saat 40 dk) uzaklıkta.

Özel araçla gelenler Fethiye-Antalya Karayolu’ndaki tabelaları takip ederek kanyonu rahatlıkla bulabiliyor. Şehirlerarası otobüslerle ulaşım için Fethiye’ye gelmek, Fethiye Otogarı’ndan dolmuş kullanmak gerekiyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like