Samos’a Nasıl Gidilir?

Samos-Nasil-Gidilir

Yunanistan‘ın Samos Adası, Kuşadası Dilek Yarımadası’nın tam karşısında konumlanan, yemyeşil dokusu, tarihi ve turistik merkezleriyle her yıl binlerce Türk ziyaretçiyi ağırlayan bir destinasyon. Adanın merkezi Vathi, Karlovasi ve Pythagorion şehirleri ada ziyaretçilerinin uğrak noktası.

Tarihte kurulan 12 İyon şehrinden biri olan Samos, ünlü Matematikçi Pisagor’un da doğum yeri. 35 bine yaklaşan nüfusu ile Yunan Adaları arasında en kalabalık dokuzuncu ada olan Samos, Türkçede Sisam ismiyle biliniyor.

Samos’a seyahat edecek yeşil ve gri pasaportlu Türk vatandaşlarının vize almasına gerek yok. Bordo pasaportlu Türk vatandaşlarının ise Yunanistan Schengen vizesi alması şart. Hali hazırda Schengen vizesi olanların ekstra bir izne ihtiyacı yok.

Uzun yıllar yalnızca yaz döneminde uygulanan Yunanistan Kapı Vizesi, Samos Adası’nda geçerliydi. Ancak Yunan adaları kapı vizesi 2020 yılından bu yana yürürlüğe girmedi. Bu nedenle şimdilik Sisam’da gidebilmek için ya yeşil pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizeniz olması şart.

Samos-Nasil-Gidilir

Samos’a Nasıl Gidilir?

Samos’a Türkiye‘den ve diğer Yunan Adaları’ndan feribotla ya da Yunanistan’dan uçakla gidilebiliyor. Samos’ta 3 ana feribot limanı var. Ada merkezinde yer alan Vathy (Vathi) en sık kullanılan liman.

Bu liman dışında Pythagorion ve Karlovasi’den de düzenli feribot seferleri gerçekleştiriliyor. Samos Uluslararası Aristarchos Havalimanı, adayı Yunanistan ve dünyaya hava yoluyla bağlıyor.

1. Türkiye’den Samos’a feribotla ulaşım

1.1 Kuşadası’ndan Samos’a feribotla ulaşım

Kuşadası-Samos hattında yaz döneminde Meander Travel’ın her gün düzenli feribot seferi var. Feribot seferleri 16 Mayıs-15 Ekim döneminde pazartesi, salı ve cumartesi Kuşadası-Vathi, çarşamba, perşembe, cuma ve pazar günleri ise Kuşadası-Pythagorion hattında sabah 09.00 kalkış 18.00 dönüş şeklinde düzenleniyor.

Yılın geri kalan ve düşük sezon olarak adlandırılan döneminde ise haftanın her günü Kuşadası-Vathi arasında 09.00 gidiş, 17.00 dönüş şeklinde sefer tarifesi mevcut. Yolculuk tek yönde 1.5 saat sürüyor. Yaz döneminde talebe göre ek seferler de düzenleniyor.

Kuşadası-Samos feribot ücreti yetişkinler için tek yön 30€, 6-12 yaş çocuklar için 20€, aynı gün gidiş dönüş yetişkinler için 35€, 6-12 yaş çocuklar için 25€. Açık dönüşlü bilet ücreti yetişkinler için 45€, 6-12 yaş çocuklar için 35€. 0-5 yaş arasındaki çocuklar için ücret alınmıyor.

Samos-Kuşadası feribot bilet ücreti ise yetişkinler için tek yön 35€, 6-12 yaş çocuklar için 25€, dönüşü açık bilet yetişkinler için 50€, 6-12 yaş çocuklar için 35€. 0-5 yaş arasındaki çocuklar bilet ücreti ödemiyor.

Kuşadası – Samos Feribot Bileti seçenekleri ve sefer tarifesi kış ve yaz döneminde güncelleniyor. Yunan Adaları Feribot Bileti alternatifleriyle Türkiye’den farklı Yunan adalarına ulaşım planınınızı hayata geçirebilirsiniz.

Samosa-Nasil-Gidilir

1.2 Seferihisar’dan Samos’a ulaşım

İzmir’in Seferihisar ilçesinde bulunan Teos Marina’dan Samos’un Karlovasi Limanı’na yaz döneminde (15 Mayıs-30 Eylül) Tursem firması (Samos Star) tarafından haftanın 7 günü feribot seferleri düzenleniyor. Seferihisar’dan saat 08.00’de kalkan feribot, Karlovasi’den 17.00’de hareket ediyor.

Tek yönde yolculuk süresi 115 dakika. Seferihisar-Samos feribotu bilet ücreti gidiş dönüş yetişkinler için 35€, 6-12 yaş çocuklar için 25€.

2. Atina ve Yunan Adaları’ndan Samos’a ulaşım

Samos’a Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Pire Limanı’ndan her gün düzenli olarak feribot seferleri yapılıyor. Feribotlar hem Karlovasi hem de Vathi limanına uğruyor. Pire’den Samos’a yolculuk feribotun uğradığı limanlar ve feribotun tipine göre 8-14 saat arasında değişiyor. Samos’a ulaşım sağlayan feribot firmaları Blue Star Ferries ve Hellenic Seaways.

Samos’tan her gün karşılıklı olarak İkarya’ya (2.5 saat) ve Fourni’ye (2 saat) düzenli feribot seferi var. Haftada 3 gün Sakız Adası’na (4 saat), haftada 1 gün Midilli’ye (7 saat), Limni’ye (11 saat), Dedeağaç’a (20 saat) ve Kavala’ya (20 saat) sefer bulunuyor.

Her gün Atina Pire’ye 2 feribot (13 saat), Naxos’a (6.5 saat), Paros’a (6 saat), Mikonos, İos, Santorini ve Syros’a feribot seferi bulmak mümkün. Haftada 5 gün Patmos’a (2.5 saat), haftada 1 gün Leros’a (3.5 saat), Kalimnos’a (4 saat), Kos’a (5.5 saat) ve Rodos’a (9 saat) gidilebiliyor.

Feribot bilet fiyatları döneme, yoğunluğa ve feribot tipine göre değişkenlik gösteriyor.

3. Samos’a uçakla ulaşım

Samos Uluslararası Aristarchos Havalimanı’na Yunanistan’ın başkenti Atina, Selanik, Sakız Adası, Rodos ve Limni’den direkt uçak seferi bulunuyor.Hizmet veren hava yolu şirketleri Olympic Air, Astra Airlines ve Sky Express. Ayrıca yaz döneminde charter uçaklarla Avrupa şehirlerinden de bağlantı sağlanıyor. Türkiye’den Samos’a direkt uçak seferi yok.

Samos nerede? 📍

Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki en güzel adalarından Samos, özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Samos’u keşfetmek için en iyi dönem mayıs-haziran ya da eylül ayları.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like