San Diego Denizci Anıtı ve Pasifik Plajı

0
765

San Diego’da son sabaha arabamızda uyandıktan sonra sabah serinliği ile şehir merkezindeki son duraklarımızı ziyaret edip ayrılma telaşındayız.

Amerikalıların büyük kayıp ve hayal kırıklığı yaşadıkları II. Dünya Savaşı’nın kötü izlerini halkın gözünde yok etmek amacıyla hemen hemen denize kıyısı olan her şehre yerleştirdikleri savaş gemileri ve müzelerinden biri olan Midway’i görmeye gidiyoruz…

San Diego, İspanyol kâşiflerin Amerika kıtasına geldikleri üç gemiden birinin ismi olarak şehre ismini vermiş. Meksika toprakları içinde bulunan Kaliforniya eyaletinin şehri olan San Diego, ABD ile Meksika arasındaki anlaşmayla tüm Kaliforniya ile beraber para karşılığında ABD’ye satılmış zamanında… İspanyolca ağırlıklı konuşulan eyalette İngilizce aksanı anlamakta zorlanırken; önümüzdeki navigasyon cihazımıza bakarak gezilecek, görülecek yerleri bitirelim istiyoruz.

Çok geçmeden Deniz Savaşlarını Unutturmama Platformu tarafından tasarlanan ve eski liman bölgesinde yer alan düzenlemenin yanına geliyoruz. Sabahın erken saatleri olduğundan otopark bomboş. San Diego’ya gelen her turistin yaptığı gibi arkamıza meçhul denizciyi alarak fotoğraflar çekilmeye başlıyoruz. II. Dünya Savaşı’nda savaşa giden ve dönemeyen denizciler anısına yapılan anıtın bir de hüzünlü hikayesi var. Denizci sevgilisini bekleyen bir kadın, sevgilisi savaştan dönene kadar anıtın yapıldığı kıyıdan ayrılmayacağını söyleyerek oturmaya başlamış. İki yıllık beklemenin ardından sevgilisinin gelmeyeceğini anladığında ciddi kilo kayıpları ve kara sevdadan bunalıma girerek intihar etmiş. Daha nice bekleyenlerin anısına da denizci ve sevgililerini yansıtan bu şirin ama bir o kadar da acı bir hikayeye sahip olan anıt dikilmiş bölgeye…

Los Angeles San Francisco Trip 490

Thanks For The Memory

II. Dünya Savaşı’nda “üstün gayret ve azimleriyle” ABD’ye hizmet edenlerin ve bu uğurda önemli işler başaran Bob adına hazırlanan düzenleme ise “Amerikan tarihi ve geçmişi adına teşekkür” adını taşıyan heykellerin bulunduğu alana verilmiş ismi temsil ediyor.

Savaşta yaralananlar, hemşireler, bedensel engelliler, siyahlar, pilotlar ve her türlü meslek ve ırktan insana savaş sırasında destek ve hırs kazandıran aynı zamanda onlara moral depolayan asker Bob adına hazırlanan heykeller, Amerikan vatandaşlarının duygularını ifade ediyor.

Savaşın unutulmaması ve yaşananların zihinde sürekli taze kalması için verilen emeğin en büyük örneği bu alan…

Los Angeles San Francisco Trip 527

Heykellerin bulunduğu küçük meydandan savaş gemisine doğru giderken ünlü savaş komutanlarının büstleri ile karşılaşıyoruz. Yine savaştaki başarı ve Amerikan tarihini canlı tutma çabaları ile gösterilen emeği takdir etmemek mümkün değil. Örnek almamız lazım yapılanları…

Los Angeles San Francisco Trip 516

USS Midway Gemisi

Adını Midway Savaşı’ndan alan USS Midway gemisi, Japon Krallığı’nın Midway Adasını ABD’den alabilmek için hemen hemen ABD’nin üç katı kadar bir ekipmanla saldırıya geçtiği ancak ABD’nin kesin zaferiyle sona eren önemli bir savaşta kullanıldığından, bu zaferin ismiyle onurlandırılmış.

1991 yılına kadar çeşitli savaşlar ve görevlerde kullanıldıktan sonra ise San Diego’da bakıma alınarak müze gemi haline getirilmiş ve halkın ziyaretine açılmış. Gemiyi ilk yılında 800 bin kişi ziyaret ederken, ABD’de ciddi bir rekor oalrak kayıtlara geçmiş bu ziyaretçi sayısı.

 

Los Angeles San Francisco Trip 508

 

***

Los Angeles San Francisco Trip 536

San Diego Kaliforniya bölgesinin en önemli ve en çok ziyaret edilen plajlarına da evsahipliği yapan kent. Birçok dizi ve filmden tanıdığımız ünlü Pasifik Plajı da (Pasific Beach) San Diego sınırlarında yer alıyor…

Midway Gemisi’ni uzaktan seyredip şöyle bir bakındıktan sonra ünlü Pasifik Plajı ve çevredeki sayfiye sokaklarında gezintiye çıkıyoruz.

Los Angeles San Francisco Trip 576

Pasifik Plajı San Diego’nun tatil ve yazlık mekanı olarak birbirinden değişik güzel yazlık evlerle ve sörf cenneti olmasıyla tanınıyor. Her yıl önemli sörf turnuvaları düzenleniyor bu plajda. Köpekleriyle gezintiye çıkanların, sabah sporu için plajda koşturanların ve birkaç sörf yapan sörfçüsüyle karşılandığımız Pasifik Plajı, “burada yaşamak varmış” dedirten yerlerden biri.

Los Angeles San Francisco Trip 570

Sezonun kapanmasıyla beraber cazibesini yitirmiş gibi görünse de çevre düzenlemeleri, modern parkları, heykelleri ve sahildeki bakımlı tuvaletleri ile imrendiriyor kendisine… Plaj kumu ve okyanus da dinlendiriyor insanı. Ara sokaklarda karşımıza çıkan eski model arabalar gülümsetiyor yüzümüzü. Yine çıkarıyoruz fotoğraf makinemizi, çekile çekile fotoğrafları yürüye koyuyoruz plajda… Henüz kahvaltımızı yapmadık, plajdan ayrılıp başka bir yerde kahvaltı yapmak için tekrar duracağız…

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz