San Diego La Jolla

0
160

Yaklaşık 50 binlik nüfusuyla Güney Kaliforniya’nın en zengin sayfiye kentlerinden biri olan La Jolla; lüks evleri, muhteşem otelleri, harika kıyı şeridi, mükemmel okyanus dalgaları, doğası ve doğal hayvan yaşamıyla fazlasıyla ilgi çekiyor bölgede.

Los Angeles San Francisco Trip 685

San Diego’ya ve ünlü Pasific Beach’e oldukça yakın bir konumda yer alan şehir, büyükşehirlerdeki sıkıntılardan kaçanların kafa dinlemek ve yazları geçirmek için kullandığı tipik bir tatil yerleşkesi durumunda. University of California, San Diego’nun (UCSD) okyanus bilimleri alanındaki yerleşkesi ile özellikle su altı araştırmaları, deniz yaşamı ve deniz canlıları alanında önemli çalışmalar yapılıyor kentte.

Pasifik Plajı’ndaki sabah sessizliğine şahit olduktan sonra La Jolla’nın o güzel sahillerini de görelim istiyoruz. Öğleye yakın saatlerde bir İtalyan marketinden aldığımız kahvaltılık malzemelerimizle ulaşıyoruz La Jolla’ya. Günler sonra Türkiye’dekine benzer tuzlu, mayalı ekmek bulabilmenin heyecanıyla krem peynir, domates ve içecekten oluşan menümüz oldukça doyurucu görünüyor.

Kahvaltının ardından yürüyerek ünlü plaj La Jolla Cove’a geliyoruz. La Jolla Cove her türlü deniz canlısının ölü ya da diri avlanmasının ve götürülmesinin yasak olduğu, doğal yaşam alanı olarak korunan ve kanunların çok sıkı olarak uygulandığı bir bölge. Bu yüzden karada sincaplar ve okyanus kıyısında denizaslanları cirit atıyor. Yaz döneminde dünyanın her bölgesinden sayısız turist ağırlayan plaj, iç bölgelerde yaşayan ABD’lilerin nefes aldığı bir yer olarak tanınıyor.

Sincaplara kahvaltıdan arta kalan minik ekmek parçalarımızı ikram ederken ürkek hayvanlar bizlerden aldıkları ekmek parçalarını alıp, bizim ulaşamayacağımız bir bölgede yemeyi tercih ediyorlar. Her kum tepeceğinin ardından çıkan sincap sayısını görünce buranın gerçekten korunduğunu anlayabiliyoruz. Yunan adalarını andıran koya geldiğimizde manzara süper. Okyanusun kıyısına yapılan dalga kıranın tam ardında kayaların üzerinde miskin miskin yatan denizaslanları güneşin keyfini çıkarıyor. Plajda ise onlarca martı yürüyüş yapıyor. Manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen turistler sürekli fotoğraflar çekiyorlar.

Los Angeles San Francisco Trip 590

Plaj kıyısında yağlı boya tablo yapanlar ve lüks arabalarıyla kıyıda vakit geçirenler dikkatimizden kaçmazken La Jolla’nın bu yüksek gelirli insanlarının keyifleri gülümsetiyor bizleri. “Okyanusun kıyısında tüm dünya dertlerinden uzak bir yaşamı herkes hak etmeli” diye geçiriyorum içimden.

La Jolla Cove’a bir yürüyüş mesafesinde olan ve tam yamacında Ellen Browning Scripps Park’ı barındıran diğer koyda La Jolla Sualtı Park’ı bulunuyor. Bu koyda tıpkı diğer koy gibi ekolojik koruma bölgesi ilan edilmiş, tüm deniz canlılarına dokunmak, zarar vermek, yüksek sesle konuşmak dahi yasak. Sualtı araştırmacıları kıyafetlerini giyip hazırlanırlarken onları siyah deniz kuşları ile birlikte kayalıklardan izliyoruz.

Los Angeles San Francisco Trip 702

Kızılderililerin Kumeyaay dediği bu bölge İspanyol kaşiflerin La Jolla demesiyle yeni ismini almış. Çevrede bulunan zengin mücevher yataklarından dolayı La Jolla’ya “Mücevher Şehri” diyenlere rastlamak mümkün. Mücevher sektörünü elinde tutan nüfus ise dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi Yahudiler. Yahudilerin ciddiye alınacak bir nüfusları olduğunu dile getirilirken toplamda üç sinagog varmış La Jolla’da…

Los Angeles San Francisco Trip 626

Son olarak birkaç hediyelik eşya ve posta kartı aldıktan sonra 75. kuruluş yılını kutlayan postaneye girerek Türkiye’ye posta kartı gönderiyoruz. Posta memuru Dünya Basketbol Şampiyonası’nda üstün performans gösteren Türk milli takımından bahsederken gururlandırıyor bizleri.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz