Home Yunanistan Santorini Santorini’ye Nasıl Gidilir

Santorini’ye Nasıl Gidilir

3
61758

Yunanistan‘ın popüler turizm merkezlerinden Santorini Adası, her yıl binlerce yabancı turist ağırlıyor. Türk seyahat severlerin Yunan adaları arasında sıkça tercih ettiği Santorini’ye Türk vatandaşları daha çok paket turlarla ve cruise gemileriyle gidiyor.

Son yıllarda bağımsız seyahat eden kişi sayısının artmasıyla birlikte turlara bağlı kalmadan, kendi imkanlarıyla planını yapıp Santorini ve Yunan adalarını ziyaret edenler de çoğaldı. Güney Ege Denizi’nde, Türkiye, Yunanistan ve Girit adasının merkezinde konumlanan Santorini’ye nasıl gidilir sorusunun birden fazla yanıtı var.

Aktarmalı uçak ya da feribot seferlerinden size en uygun çıkış noktasını belirleyerek Santorini seyahatinizin ulaşım aşamasını planlayabilirsiniz. Santorini’ye seyahat etmek için geçerli Schengen vizesine sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Santoriniye-Nasil-Gidilir

Santorini’ye Nasıl Gidilir

1. Santorini’ye Türkiye’den feribotla ulaşım

Santorini’ye Türkiye’den direkt feribotla ulaşım mümkün değil. Türkiye’den bir aktarma yaparak Santorini Adası’na gidebilirsiniz. Marmaris ya da Bodrum’dan Kos’a (İstanköy) geçtikten sonra yaz döneminde düzenli seferleri bulunan Kos-Santorini feribotu ile adaya ulaşabilirsiniz. Santorini adasının merkezindeki liman Thira olarak biliniyor.

Blue Star Ferries firması pazartesi ve çarşamba günleri Kos-Santorini adası arasında karşılıklı sefer düzenliyor. Pazartesi günleri Kos’tan 19.45’da kalkan feribot Santorini’ye salı 00.15’te, Santorini’den 03.20’de kalkan feribot ise Kos’a 07.50’de varıyor. Çarşamba günleri Kos’tan 19.10’da kalkan feribot Santorini’ye 23.40’ta, Santorini’den 03.20’de kalkıp Kos’a 07.50’de varıyor. İki ada arasındaki ulaşım yaklaşık 5 saat sürüyor. Kos-Santorini feribot bilet fiyatları 30-50 euro arasında değişiyor.

Santorini-Nasil-Gidilir

2. Santorini’ye Atina’dan feribotla ulaşım

Atina’nın Pire (Pireus) Limanı’ndan Santorini’ye (Thira) her gün düzenli olarak feribot seferi var. Blue Star Ferries, Zante Ferries, Anek Lines, Golden Star Ferries, Sea Jets ve Hellenic Seaways firmaları bu hatta karşılıklı sefer düzenliyor. Ulaşım süresi feribot şirketine ve yolculuğun aktarmalı olmasına göre değişiyor. Bu hatta en kısa yolculuk hızlı feribotla 4 saat 50 dakika, en uzun yolculuk ise 7 saat 45 dakika. Atina-Santorini tek yön bilet fiyatı ise 45-60 euro arasında değişiyor.

Santorini-Ucak-Bileti

3. Santorini’ye uçakla ulaşım

Santorini Thira Havalimanı’na Türkiye’den direkt uçak seferi yok. Santorini’ye uçakla ulaşmak isteyenlerin Atina ya da Selanik’ten aktarma yapmaları şart. Yunanistan’ın Aegean Airlines Havayolları ile İstanbul-Atina-Santorini hattında aktarmalı uçuş bulunuyor.

Aktarmalı uçuş dışında ayrı ayrı bilet almak isteyenler THY, Pegasus, Olympic Air ya da Aegean Airlines seferlerine bakabilir. Bu firmaların yanı sıra Atina-Santorini arasında Sky Express ve Volotea’nın da seferleri var. Atina-Santorini uçakla 50 dakika sürüyor. Bilet fiyatları döneme göre 50-150 euro arasında değişkenlik gösteriyor.

Santorini Nerede

Ege Denizi’nde Yunanistan’ın Kiklad Adaları’nın bir parçası olan Santorini, bu ada grubunun en güneyinde yer alıyor. Yunanistan anakarası ile Türkiye’ye 200 deniz mili uzaklıkta yer alan Santorini, konum olarak Yunanistan ile Türkiye’nin batı kıyıları arasında Ege Denizi’nin tam ortasında bulunuyor. Güney Ege’nin en aktif volkanik zemininde yer alan Santorini, efsanevi Kayıp Kıta Atlantis hikayesinin geçtiği yer olarak da kabul ediliyor.

3 Yorumlar

  1. Blue star ferries ‘in Türkiyeden erişim olmayan websitesinde ( https://www.bluestarferries.com/ ) Santorini-Kos seferleri maalesef görünmüyor. Siz biletinizi internetten mi almıştınız? Seferlerin kaldırılmış olduğunu tahmin ediyorum,şirkete mail attım ama henüz bir dönüş alamadım. Detaylı yazınız için teşekkür ederim.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here