Sardes Antik Kenti

1
5572

Demir Çağı Lidya Krallığı’nın başkenti olan Sardes Antik Kenti, antik dünyanın önde gelen şehirleri arasında sayılıyor. Batı Anadolu’yu egemenliği altına alan Lidya Krallığı’nın dünyaya en büyük hediyesi sikke olarak biliniyor.

Adı zenginlikle özdeşleşen Krezüs’ün (Karun) de vatanı olan Sardes, Manisa‘nın Salihli ilçesi sınırlarında bulunuyor. Kent planlaması konusunda kendinden sonra gelen tüm yerleşim yerlerine örnek gösterilen kent, Mezopotamya dışındaki en büyük savunma duvarı ile çevrelenmiş.

Sardes-Salihli-Manisa

Günümüze kadar korunmuş dünyanın en etkileyici İon düzeni tapınaklarından birine sahip olan Sardes, antik dünyanın en büyük havrasının da bulunduğu yer.

Şehrin izlerinin görüldüğü Lidya tümülüs mezarlık alanı olan Bintepeler, dünyanın en büyük tümülüs alanı olarak biliniyor. Marmara Gölü’nün kıyısında bulunan alan kraliyet mezarlığı ile Lidya döneminin kültürel gelişimine tanık olmak için de kullanılıyor.

Yaklaşık yüz yıl boyunca Anadolu’nun en güçlü devleti olan Sardes’i dünyaca ünlü yapan şey para basan ilk devlet olma özelliği. Şehrin ortasından geçen Poktolos (Sart) Çayı’nın taşıdığı altın tozlarının zenginleşmeye katkısı olduğu söyleniyor.

Sardes-Manisa

Kentte görülebilecek yerler arasında altın işleme atölyeleri, restorasyonu tamamlanan gymnasion-hamam kompleksi, Bizans surları kalıntıları, agora kalıntıları, sinagog, tiyatro ve Kybele Sunağı bulunuyor.

Sardes Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir

İzmir-Uşak-Afyonkarahisar-Ankara Karayolu üzerinde Manisa’nın Salihli ilçesi sınırlarında bulunan Sardes Antik Kenti’ne ulaşım için karayolu ve demiryolu alternatifi bulunuyor. İzmir’den Ankara istikametine giden otobüsler Salihli’den geçiyor.

Ayrıca Salihli Tren Garı’nda inerek de antik kente ulaşmak mümkün. Antik kente en yakın havalimanı İzmir ve Uşak’ta.

Sardes-Antik-Kenti

Antik kent İzmir’e 88 km, Ankara’ya 505 km, İstanbul’a 453 km, Uşak’a 135 km, Manisa’ya ise 65 km mesafede. Ören yeri İzmir’den Salihli’ye giderken 7 km kala solda kalıyor.

Anadolu’nun zengin kültürel geçmişini yansıtan Sardes Antik Kenti, seyahat sever ziyaretçilerini bekliyor. Bir döneme damgasını vuran antik kent Anadolu tarihine ışık tutuyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz