Sardes Antik Kenti, Salihli, Manisa

Sardes-Salihli-Manisa

Demir Çağı Lidya Krallığı’nın başkenti olan Sardes Antik Kenti, antik dünyanın önde gelen şehirleri arasında sayılıyor. Batı Anadolu’yu egemenliği altına alan Lidya Krallığı’nın dünyaya en büyük hediyesi sikke olarak biliniyor.

Adı zenginlikle özdeşleşen Krezüs’ün (Karun) de vatanı olan Sardes, Manisa‘nın Salihli ilçesi sınırlarında bulunuyor. Kent planlaması konusunda kendinden sonra gelen tüm yerleşim yerlerine örnek gösterilen kent, Mezopotamya dışındaki en büyük savunma duvarı ile çevrelenmiş.

Sardes-Salihli-Manisa

Günümüze kadar korunmuş dünyanın en etkileyici İon düzeni tapınaklarından birine sahip olan Sardes, antik dünyanın en büyük havrasının da bulunduğu yer.

Şehrin izlerinin görüldüğü Lidya tümülüs mezarlık alanı olan Bintepeler, dünyanın en büyük tümülüs alanı olarak biliniyor. Marmara Gölü’nün kıyısında bulunan alan kraliyet mezarlığı ile Lidya döneminin kültürel gelişimine tanık olmak için de kullanılıyor.

Yaklaşık yüz yıl boyunca Anadolu’nun en güçlü devleti olan Sardes’i dünyaca ünlü yapan şey para basan ilk devlet olma özelliği. Şehrin ortasından geçen Poktolos (Sart) Çayı’nın taşıdığı altın tozlarının zenginleşmeye katkısı olduğu söyleniyor.

Sardes-Manisa

Kentte görülebilecek yerler arasında altın işleme atölyeleri, restorasyonu tamamlanan gymnasion-hamam kompleksi, Bizans surları kalıntıları, agora kalıntıları, sinagog, tiyatro ve Kybele Sunağı bulunuyor.

Sardes Antik Kenti Nerede?

Sardes Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

İzmir-Uşak-Afyonkarahisar-Ankara Karayolu üzerinde Manisa’nın Salihli ilçesi sınırlarında bulunan Sardes Antik Kenti’ne ulaşım için karayolu ve demiryolu alternatifi bulunuyor. İzmir’den Ankara istikametine giden otobüsler Salihli’den geçiyor.

Ayrıca Salihli Tren Garı’nda inerek de antik kente ulaşmak mümkün. Antik kente en yakın havalimanı İzmir ve Uşak’ta.

Sardes-Antik-Kenti

Antik kent İzmir’e 88 km, Ankara’ya 505 km, İstanbul’a 453 km, Uşak’a 135 km, Manisa’ya ise 65 km mesafede. Ören yeri İzmir’den Salihli’ye giderken 7 km kala solda kalıyor.

Sardes Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri 🕣

Sardes Antik Kenti Giriş Ücreti: Sardes Antik Kenti, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir ören yeri statüsünde. Alanı ziyaret etmek isteyen Müze Kart sahipleri giriş ücreti ödemiyor. Bir yıl geçerli Müze Kart 60 TL, 18 yaşından büyük öğrenciler için ise 30 TL.

Müze Kart’ı olmayanlar için Sardes Antik Kenti Giriş Ücreti 60 TL. 18 yaş altı öğrenciler, 65 yaş üzeri TC vatandaşları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından basın kartı verilen gazeteciler, engelliler, şehit ve gazi yakınları ücret ödemeden Sardes Antik Kenti’ni ziyaret edebiliyor.

Sardes Antik Kenti Ziyaret Saatleri: Sardes Antik Kenti haftanın 7 günü ziyarete açık. Sardes Antik Kenti, haftanın 7 günü sabah 08.00 ile 19.00 arasında ziyaret edilebiliyor. Sardes Antik Kenti bilet gişesi saat 18.30’da kapanıyor. Bu saatten sonra örenyerine ziyaretçi alınmıyor.

Sardes Antik Kenti Adres: Sart Mahallesi, 45370 Salihli, Manisa
Sardes Antik Kenti Telefon: +90 (236) 724 35 57
Sardes Antik Kenti Resmi Web Sitesi: https://muze.gov.tr/

Anadolu’nun zengin kültürel geçmişini yansıtan Sardes Antik Kenti, seyahat sever ziyaretçilerini bekliyor. Bir döneme damgasını vuran antik kent Anadolu tarihine ışık tutuyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like