Kristal Kar ile Büyüleyen Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarikamis-Kayak-Kars

Türkiye‘nin en keyifli kayak merkezlerinden Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars‘ın Sarıkamış ilçesinde bulunuyor. Allahuekber Dağları üzerine kurulu olan kayak merkezi, kar kalitesi ve pistleriyle dünyanın en önemli kayak merkezleri arasında gösteriliyor.

Dünyada benzeri yalnızca Alp Dağları’nda görülen ‘kristal kar‘, Sarıkamış’ı marka haline getiren en önemli özelliklerden. İnsanın üzerine yapışmayan, bir araya getirilip kar topuna dönüşmeyen kristal karı yağışlı havada yere düşmeden kristal şekliyle görmek heyecan verici.

Sarikamis-Otelleri

Etrafı sarıçam ormanları ile kaplı, 2 bin 200- 2 bin 900 metre yükseliğindeki platoda bulunan kayak merkezi son yıllarda gerçekleştirilen yatırımlarla kış turizmi için en önemli destinasyonlardan birine dönüştü. Günlük 15 bin kayakçı kullanım kapasitesine sahip olan tesislerde en uygun sezon 10 Aralık-10 Nisan tarihleri arasında.

Normal kış koşullarında yılda ortalama 4 ay, 8-120 cm kalınlığında karla kaplı olan Sarıkamış’ta Alp ve Kuzey Disiplini kayak uygulaması, kayak safari, kızaklı gezi ve snowboard sporu yapılabiliyor. Pistler, Merkezi Slalom, Büyük Slalom ve Süper-C kayak türlerine de uygun. Bana göre Sarıkamış’ı Türkiye’deki diğer tüm kayak merkezlerinden ayıran özellik pistlerin orman içerisinde bulunması. Sarıçam ormanlarının içinde, ağaçların müthiş manzarasının hissettirdiği duygu oldukça anlamlı.

Sarikamis-Kayak-Kars

Kış sezonu dışında da ziyaretçilerini ağırlayan bölge, piknik aktivitelerinin yanında trekking, oryantiring gibi doğa sporlarını sevenler için cazip. Bitki ve hayvan varlığı etkileyici. Çamlar arasında toplamda 13 km’yi bulan pistlerden Cıbıltepe, en çok tercih edilen nokta. Cıbıltepe’de 1437 ve 1807 metre uzunluğunda 2 adet telesiyej ve 2 adet 4’lü teleski kayakseverlere hizmet veriyor.

Sarikamis-Kayak-Merkezi
İlk kayak denemem

Sarıkamış Otelleri

Sarıkamış Kayak Merkezi çevresinde son yıllarda kaliteli oteller açıldı. Oda, kahvaltı ve akşam yemeği şeklinde hizmet eden konaklama tesislerinin birçoğunda kayak odası ve eğitmen bulunuyor.

Ben Sarıkamış seyahatimde Sarıkamış Habitat Otel‘de konakladım. Yeni bir yatırım olan otelin odaları, iç dekorasyonu, ısıtması ve yemekleri başarılıydı. Ayrıca otelde hizmet veren Joy White Kayak ve Snowboard Okulu‘nun deneyimli hocalarından kayak dersi alma şansım oldu. Bu otel dışındaki seçenekler arasında Snowflake Dağ Otel, Kayı Snow Hotel, Bildik Hotel, Çamkar Hotel, White Park Hotel ve Snow Life Hotel, Kar Hotel de bulunuyor.

Tüm Sarıkamış otelleri için tıklayın.

Sarıkamış Kayak Merkezi Nerede

Sarıkamış Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir

Kars’a 54 km, Erzurum’a 153 km, İzmir’e 1619 km, Ankara’ya 1027 km, İstanbul’a ise 1385 km mesafede bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars Harakani Havalimanı’na 40 dakika uzaklıkta. Kars Harakani Havalimanı’na İzmir, Ankara ve İstanbul’dan direkt uçak seferleri var. Ayrıca Doğu Ekspresi’ni kullanarak Kars’a kadar Ankara’dan keyifli bir tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Kara yolunu kullanarak Sarıkamış’a gelmek isteyenler için Batı ve Orta Anadolu’dan Ankara- Yozgat- Sivas- Erzincan- Erzurum- Kars güzergahı, Karadeniz ve kuzeyden Giresun- Tirebolu- Torul- Erzincan- Erzurum- Sarıkamış; Trabzon- Erzurum- Sarıkamış ya da Hopa- Artvin- Kars- Sarıkamış güzergahı uygun.

Sarikamis-Kars

Eşsiz kristal kar varlığı ile dünyanın en etkileyici destinasyonlarından biri olan Sarıkamış Kayak Merkezi, kışın olduğu kadar yazın da doğasıyla keyifli bir rota. Kars, Ani Antik Kenti, Çıldır Gölü ve Sarıkamış Şehitlikleri ile çevresinde gezilip görülecek onlarca noktaya sahip olan bu yeri zaman kaybetmeden listenize ekleyin!

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like