Schengen Vizesi Ülkeleri

Schengen-Ulkeleri

Schengen vizesi ülkeleri, adını Schengen Anlaşması’ndan alan tek bir vize ile bu anlaşmaya dahil olan ülkelere seyahat etmeye imkan tanıyan Schengen Bölgesi‘ni tanımlıyor. Dış sınırları kontrol etmeye ve ortak adli sistem ile polis işbirliğini güçlendiren bu anlaşmaya dahil olan ülkeler Schengen Bölgesi’ni oluşturuyor.

Schengen vizesi ülkeleri genellikle Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleriyle aynı anlama geliyormuş gibi bir izlenime sahip. Bu bilgi doğru değil. Schengen bölgesine Avrupa Birliği ülkelerinin birçoğu dahil olsa da birlik üyelerinden bir kısmı Schengen Bölgesi içerisinde değil. Ayrıca AB üyesi olmayıp Schengen Bölgesi’nde olan ülkeler de var.

Schengen-Ulkeleri

Schengen’e üye olan ülkeler hangileri?

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Schengen Bölgesi’ne dahil olan Avrupa ülkelerinin arasındaki sınırlar yalnızca haritalarda yer alıyor. Her ülke ortak seyahat ve dolaşım haklarını paylaştığından Schengen’e dahil olan 27 üye ülkenin 400 milyondan fazla vatandaşı bölge içinde tek bir ülkedeymiş gibi seyahat edebiliyor, pasaport kontrolü, sınır ve gümrük kontrolü olmadan seyahat özgürlüğüne sahip. 

Schengen Bölgesi’nde olan tüm dünya ülkelerinin vatandaşları Schengen ülkelerinin iç sınırlarında kontrol olmaksızın seyahat edebiliyor.

Schengen Bölgesi’nde 23 AB üyesi, 4 tane de Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi ülke yer alıyor. İzlanda, Norveç ve İsviçre AB üyesi olmadan Schengen Bölgesi’nde, Azorlar, Madeira ve Kanarya Adaları da Avrupa kıtası dışında olmalarına rağmen AB’nin özel üyeleri ve Schengen’in parçası.

Schengen-Bolgeleri

Monako, San Marino ve Vatikan sınırlarını Schengen Bölgesi’ne açmalarına rağmen Schengen’e üye değil. İrlanda, Birleşik Krallık, Romanya, Bulgaristan ve Güney Kıbrıs da Schengen Bölgesi’ne katılmayan AB üyesi ülkeler.

Güncel Bilgi: Bu ülkelerden Romanya ve Bulgaristan’a geçerli Schengen vizesi ile giriş yapılabiliyor. Romanya ve Bulgaristan 2024 yılı Ocak ayından itibaren hava yoluyla Schengen sistemine dahil oldu. Kara ve deniz kapıları ise Schengen rejiminin dışında.

Schengen Bölgesi’nin dış sınırlarının yüzde 80’i su, yüzde 20’si ise karadan oluşuyor. Sınırların toplam uzunluğu ise 50 bin km’yi aşıyor.

Schengen vizesi ile hangi ülkelere gidiliyor?

Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Slovakya, Slovenya, Vatikan, Yunanistan.

Schengen-Ulkesi

Schengen vizesi ile istediğim ülkeye seyahat edebilir miyim?

Schengen vizesi başvurusunda en önemli koşul seyahatiniz sırasında en uzun süre konaklayacağınız ülkeye başvuru yapmak. Birden çok ülkeyi kapsayan seyahatte bu ülkeler arasında en uzun kalacağınız ülkenin temsilciliğine vize başvurusu yapmak zorundasınız.

Schengen vizesinin geçerlilik süresi boyunca eğer vizeniz çok girişli ise ilk seyahatinizi aldığınız ülkeye yapmak kaydıyla sonraki seyahatlerinizi Schengen Bölgesi içindeki diğer ülkelere gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like